Rozhovor: Kristián Salač o závodění a plánech do budoucna

Dneska vám přinášíme rozhovor s mladým pouze sedmnáctiletým snowboardistou z Mladé Boleslavi, kterého díky jeho skvělému, černému ''afru'' asi jen tak nepřehlédnete. Myslíme samozřejmě Kristiána ''Kikiho'' Salače, který na snowboardu jezdí už od svých devíti let a za tu dobu se toho spoustu naučil. My jsme si ''Kikina'' vytáhli na rozhovor a vyzpovídali ho o závodění, letní přípravě, plánech do budoucna a padlo slovo i o jeho načechraných vlasech, haha.

Čau Kikine! Zimní sezóna už je v plném proudu, jak si jí zatím užíváš?

Čus! Sezónu si zatím náramně užívám. Snažím se jezdit, co nejvíc to jde, vždycky si to ježdění co nejvíc užít a hlavně to pořádně zabíjet. Minulý víkend jsem byl v Absolut parku, kde je neskutečně skvělej a zábavnej park. Bohužel nám nevyšlo tolik počasí, tak nešly moc skákat velký skoky, ale aspoň jsem si hezky pojezdil a zlepšil menší tríčky přes hlavu.

A co letní příprava? Čemu se v létě věnuješ?

V létě nejspíš strávím nejvíce času v posilce s mým skvělým trenérem Davidem Bakešem, jinak jsem chodil hodně skákat do Kolbenky (Rest in Peace) a občas se mi povede, že jedu trénovat i na prkno. Tohle léto mě vzal Richard Skandera do mrazáku v Bispingenu. Takže jsem tam trochu pojezdil a pak jsem frčel zase do posilky (haha). Přes léto taky občas skatuju a jezdím na výlety s rodinou a kámošema.

Viděl jsem, že jsi byl v létě trénovat v tyrolském Banger Parku. Jak se ti tam skákalo?

Banger byl skvělej. Hrozně moc mi pomohl se posunout dál, než jsem myslel, že se posunu. Díky němu jsem se naučil s přehledem BS Double Cork 1080, a vyzkoušel jsem si pár dalších tríčků, jak do pytle, tak na trampolíně. Nemůžu se dočkat, až zase pojedu skákat do Bangru, nebo i do jinýho pytle.

Jaký to byl pocit odjet svůj první Double cork na sněhu?

Byl to nepopsatelnej pocit. S Bakym (Davidem Bakešem) jsme na sebe začali řvát jak banda bláznů (haha). I když jsem asi minutu v kuse něco křičel, stejně jsem ze sebe nemohl dostat to obrovské nadšení z odjetí takového triku. Bylo to krásný a jsem za to hrozně šťastnej.

Foto: Ondra Bauer /​ obacreators.com

A co závodění, byl už jsi tuhle sezónu někde na závodech?

Už jsem byl na pár závodech. Byl jsem v Landgraafu, kde jsem bral 22.místo, který bohužel nestačilo na postup. Dál jsem byl na World Rookie Tour v Corvatschi, kde mi vyšel trénink, ale bohužel závodní jízdy se nepovedly. Zatím žádná sláva, ale nejsou to moje poslední závody, takže se zas tak moc neděje a budu se snažit víc v budoucích závodech a mimo závodění se budu posouvat dál v tréninku.

Závodíš už nějaký ten rok, baví tě spíš slopestyle, nebo big air? Jaký je zatím tvůj největší závodní úspěch?

To záleží hodně na tom, jak vypadá park. Obojí má svoje výhody i nevýhody, ale spíš mě baví více slopestyle, protože si opravdu hodně užívám ježdění různých překážek a když je opravdu dobře postavená trať, tak jsem schopnej si užít i trénink o něco víc.

Foto: Přemysl Vida

Jakou část slopestylu si více vychutnáš? Jsi spíše jibber, nebo ti více vyhovují skoky?

Jelikož poslední dobou hodně jibbuju, tak mám asi radši skoky ale jen o trošku (haha). Jibby jsou fajn, ale poslední dobou jsem málo skákal a hodně jibboval, jak kvůli počasí, tak kvůli podmínkám v parku. Ale úplně nejradši jsem, když jsou v parku pořádný skoky i pořádný jiby.

Tipuju, že do práce ještě asi nechodíš, haha. Jakou školu studuješ? Tolerují ti učitelé ježdění?

Studuju Střední Ekonomickou Školu se Sportovním zaměřením. Mám individuální plán, takže si můžu v klidu odjet, ale musím si samozřejmě všechno dopsat. Občas je to trochu horší, ale dá se to zvládnout.

 Jsi snowboardový samouk, nebo tě někdo trénuje?

Trénuje mě Honza Nečas a v posilce a občas i na kopci David Bakeš.

Foto: Ondra Bauer /​ obacreators.com

A co sponzoři? Kdo tě momentálně podporuje?

Momentálně mě sponzoruje Horsefeathers. Jezdím za ně třetím rokem a je to můj první sponzor, takže jsem rád, že můžu být součástí HF rodiny. Na příští sezónu zkusím Bataleon snowboards, abych měl i prkna a vázko od Switchbacku. Největším sponzorem je pro mě ale posilka Synergy Club Andel, do které chodím. V posilce mám super zázemí s wellnes a můžu zde denně trénovat s Bakym.

Foto: Ondra Bauer /​ obacreators.com

Jak vidíš budoucnost? Chtěl by ses živit snowboardingem, nebo máš nějaké jiné vysněné povolání?

Asi jako většina kluků v mým věku, co dělaj tenhle sport na podobný úrovni řeknu, že se chci dostat na Olympiádu. Já doufám, že se na tu Olympiádu dostanu víckrát, a že si jednou budu opravdu vydělávat snowboadingem. Ale chci se taky dostat i na jiný velký závody, jako je Dew Tour nebo X Games.

Foto: Přemysl Vida

Každý, kdo tě někdy viděl bez helmy, musel být doslova oslněn tvými černými, nadýchanými vlasy, haha. Máš nějaký speciálni recept na úpravu svých vlasů, nebo ti tvé super “afro” roste od přírody?

Ty vlasy mi rostou od přírody. Takhle to nosím asi od čtvrtý třídy na základce. Nijak to neupravuju, jen to občas trochu rozcuchám na místech, kde to je víc přeležený po ránu.

Foto: Ondra Bauer /​ obacreators.com

Díky za rozhovor Kikine! Chtěl by jsi někomu na závěr poděkovat?

Poděkovat bych samozřejmě chtěl rodině, mojí přítelkyni a všem ostatním lidem, kteří mě podporují v tom, co dělám. Hlavně bych chtěl ze všeho nejvíc poděkovat mýmu tátovi a Bakymu za to, že do mě vkládaj veškerou naději a taky finance a hlavně svůj čas. Moc děkuju za rozhovor a doufám, že se ještě někde potkáme, nebo něco vytvoříme!

Kikina můžete sledovat na Instagramu a Facebooku.

Publikoval

Vašek Čajka
Další články autora

Další zajímavé články

Youtuber a snowboardista Ståle Sandbech se hlásí z Nového Zélandu

Známý a krásný viking Ståle Sandbech se vydal do země Hobitů na dobrodružnou výpravu za snowboardingem a klasicky to musí mít zdokumentované ve svém Vlogu, protože být youtuberem je prý moderní a Ståle nemůže být pozadu, haha.

PARTYLAPS 3.0 od Brage Richenberga je neskutečná podívaná!

Brage Richenberg a jeho parťáci nás na konci každé sezóny zásobují kvalitním editem, který má trochu delší stopáž, a který se vyznačuje tím, že v něm možná najdete víc pádů, než odjetých triků a víc party záběrů, než byste možná čekali. Je to každopádně neskutečná podívaná, kterou doporučujeme každému fandovi snowboardové filmografie!

Hotzone.tv Park Opening Hintertux slaví letos patnácté výročí

Už se nám to pomalu blíží! Je tady začátek srpna a za dva měsíce už se můžeme těšit na známý snowpark opening na rakouském ledovci Hintertux. Letos však nebude jen tak ledajaký, jelikož se bude slavit patnácté výročí od vůbec prvního Hintertux snowpark openingu! Pojďme se tedy společně podívat, na co se můžeme těšit letos.