Rozhovor: Láďa Hrstka o letošní sezóně a Mistrovství světa juniorů

Po dvou letech tady máme k rozhovoru opět mladého zabijáka z jihu Čech Láďu Hrstku, který letos zažil nabitou zimní sezónu plnou zajímavých snowboardových tripů do všech světových směrů. Je to teprve týden, co se Láďa vrátil ze Švédska, kde probíhalo Mistrovství světa juniorů. Jak si to tam užil, za co mu chtěli vzít skipas v Americe a mnohem více se dozvíte níže.

Čau Láďo, zima už je definitivně za námi. Tak jak sis jí užil?

Čau, pro mě zima ještě neskončila, chystám se na poslední závod ze série Valley Ralley na Hintru a pak až pro mě bude po sezóně. Každopádně zima byla super, vlastně jako všechny, nabral jsem pár zkušeností, někam se podíval a hlavně jsem si užíval snowboarding!

Sezóna u nás se tentokrát docela povedla. V jakém resortu v Česku se ti letos jezdilo nejlépe?

Jo, v Čechách byla po delší době docela fajn zima. Nejvíc jsem rozhodně jezdil ve Vítkovicích, kde to je vždycky super. Stál tam super railovej park a dalo se i proletět na skocích. Rozhodně jsem si tam užil spoustu srandy a shredů s shapers crew, ale i se všema ostatníma co do Vítek přijeli.

Zimu jsi začal v Americe v Coloradu, jak sis to tam užil? A v jakých resortech sis zajezdil?

V Coloradu to bylo super, rozhodně jsem si to tam užil, ale neměli jsme moc štěstí na skoky, větší skoky totiž postavili až den před naším odletem, ale i přesto jsme si s klukama užili top parky v Keystone a Breckenridge. Stala se mi i jedna zajímavá věc, Amerika není tak úplně svobodná země, hned první den mi zablokovali permici na dva týdny, kvůli dvoum olíčkům na sjezdovce, mám si skákání prý nechat do parku. Nakonec mi to odblokovali, když jsem řekl, že jsem z Evropy a že jsem tam jen na tři týdny.

Na jaké další místa ses letos díky snowboardingu podíval?

Kromě Ameriky jsem byl koncem letních prázdnin jezdit v Zermattu ve Švýcarsku, kde jsme si užili letní ježdění a teď koncem sezóny jsem byl na MSJ ve Švédsku, jinak klasika ledovce v Rakousku.

Foto: Přemysl Vida

Nedávno ses vrátil ze Švédska z Mistrovství světa juniorů. Byla to tvoje první zkušenost na MSJ?

Nebyla to moje první zkušenost, na MSJ jsem byl teď podruhé, první MSJ jsem jel ve Špidlu.

Jak vypadala tvoje závodní jízda? Odjel jsi jí podle tvých představ?

Moje jízda byla fs 180 a sw bs 180 ze street railu, bs 720, fs 720, grind fs 360 z vystřelováku, butter přes knuckle, elijůp na quarteru a bs blunt na street railu. No nebyla to jízda podle mých představ, neměl jsem moc natrénováno, před MSJ jsme jeli do Livigna na soustřeďko, který jsem proležel v horečkách. První den tréninku na MSJ se nedal kvůli podmínkám skákat druhý skok, druhý den tréninku jsem hned v druhý jízdě spadnul a bloknul si krk, takže jsem do závodu nastoupil s hodinovým tréninkem těsně před závodem. Odjel jsem si svojí základní jízdu a druhou jízdu jsem na druhým skoku chtěl dělat fs 10, která se mi nepovedla. V big airu jsem taky zkoušel fs 10 a bohužel jsem jí taky nedal.

Jak bys celkově popsal uplynulé Mistrovství světa juniorů a závodní atmosféru?

Rozhodně super závod, atmosféra tady za mě nebyla tolik cítit, protože jsme bydleli v chatkách a nebyli moc pohromadě. Na druhou stranu jsme bydleli naproti Belgičanům a ti měli za barákem postavený mini park, jednou jsme si tam s nima šli dát session a to bylo fakt super.

Jaké jsou podle tebe tvé největší úspěchy za uplynulou zimu?

Začalo to závodem Valley Ralley v rakouské Zillertal aréně, kde jsem bral třetí místo. Potom přišla Snowboard Zezula Tour, v prvním závodě ve Vítkovicích jsem vyhrál, druhý závod v Deštné jsem se umístil druhý a poslední závod v Peci jsem byl taky druhý, ale protože první nebyl z Čech, tak jsem titul mistra ČR získal já a vyhrál jsem tak i celou tour. V Peci se jel i evropský pohár, kde jsem skončil na osmém místě, což beru jako úspěch. Teď na MSJ jsem byl 43 z 95, není to nejlepší, ale ani nejhorší.

Na Instagramu jsi letos oznámil nové sponzorství od Ride Snowboards. Jak se ti na jejich prknech zatím jezd­­í a kdo tě ještě dále sponzoruje?

Jojo, zhruba v půlce sezóny jsem začal jezdit za RIDE. Jezdím teď model Machete, musel jsem si na to trochu zvyknout, protože jsem celou dobu jezdil jen na jednom tvaru prkna a teď jsem dostal úplně něco jiného, ale během jednoho dne mi to prkno přirostlo k nohám a jezdí se mi na něm fakt super. Mám pocit, že se mi na něm o dost zvětšil pop. Vázání mám RIDE Rodeo, který mi vyhovovalo hned potom, co jsem si nastavil patky. Boty mám RIDE Triad, na kterých mě hrozně baví kombinace boa a tkaniček, zároveň jsou lehoučký a pohodlný. Jinak mám už dlouholetého sponzora Horsefeathers a nově jsem začal jezdit i za Temple Store a Smith, který mám vlastně zařízený přes Temple. Brýle od Smithu mám Squad XL a dost mě baví celkový design. Pak mě taky sponzoruje Nerodrinks, což jsou jontový nápoje a dále jěště Ski areál Lipno.

Chystáš se ještě někam na ledovec? Popřípadě kam máš v plánu vyrazit?

Jak už jsem říkal v první otázce, tak se chystám na Hintertux a pak určitě pojedu ještě někam. Zatím nevím kam, ale určitě bych si chtěl přes léto někde zaskákat do bagu.

Foto: Přemysl Vida

‘‘Vedra‘‘ se už neúprosně blíží. Jak většinou trávíš léto? Máš ještě další koníčky kromě snowboardingu?

Kvůli tomu, že často přes léto někde jezdím, tak úplně nestíhám chodit na nějaký brigády, což mě i trochu štve, ale koždopádně rád jezdím na skatu a dost mě baví hrát basketball, taky se věnuju letní přípravě. Tohle léto bych chtěl zapracovat na protahování, protože jsem celkem dost zatuhlej.

Čeká tě letos nějaký zajímavý snowboardový trip i během léta?

S repre řešíme dost zajímavý trip, ale ještě to není nic jistého, takže zatím nebudu nic prozrazovat.

Jaké máš ambice do budoucna? Kde by ses chtěl vidět ve snowboardingu za pár let?

Ambice mám celkem vysoký, chtěl bych toho spoustu dokázat, ale je třeba začít do toho šlapat ještě víc a hlavně jezdit víc v pořádných snowparcích s většíma kickerama a náročnějšíma railama, taky je určitě důležitá příprava do bagů. V budoucnu bych chtěl začít jezdit Světový poháry a uvidíme jak se to bude dál vyvíjet.

Díky za rozhovor a držíme palce do budoucna! Chtěl bys někomu na závěr ještě poděkovat?

Taky moc děkuji za rozhovor, rozhodně velký dík putuje rodičům, bez kterých bych se nedostal nikam, vlastně celkově rodině, která mě podporuje a fandí mi. Hlavně taky děkuji sponzorům, bez kterých by to taky samozřejmě nešlo. Dík patří i repre, za tyhle zkušenosti!

Sledujte Láďu na Instagramu a na Facebooku.

Publikoval

Vašek Čajka
Další články autora

Další zajímavé články

Nidecker: Od výroby trakařů k výrobě nejkvalitnějších snowboardů

Snowboardy firmy Nidecker už určitě všichni dobře znáte. Víte ale, že kořeny této firmy sahají až do roku 1877 a její první zaměření bylo převážně na výrobu židlí, trakařů a žebříků? Jestli ne, tak je právě teď ten správný čas nabýt nové vědomosti a přečíst si krátké povídání o vývoji světoznámé snowboardové firmy Nidecker.

Další ročník akce “Big Air ve městě“ začne již 7. února v Kremnici

Pokud se již nemůžete dočkat letní festivalové sezóny, přijďte okusit atmosféru zimního festivalu do Kremnice. Už 7. a 8. února se tam odjede 12. ročník akce “Big Air ve městě“. Adrenalinem nabitou sportovní událost doplní ty nejlepší kapely. A to vše zcela zdarma!

FreerideTV: Mikýřův Prkenný Přehled - Epizoda IV: Nová naděje

V dobách, kdy společností zmítají clickbaitové články, fake news a deep fake videa, lidé oprávněně přestávají věřit médiím. Na jednu stálici nezaujatého investigativního žurnalismu se ale můžeme stále spolehnout. Tou je Mikýřův Prkenný Přehled. Pořad, díky kterému budete dokonale informování o všech zprávách, které jste tisíckrát zachytili někde jinde.