Rozhovor: Majda Bohůnková o SNBCROSS týmu Snow Rockets

V dnešním rozhovoru si představíme snowboardcrossový tým Snow Rockets, který v tuto chvíli tvoří největší základnu pro mladý blázny. A pokud je Vaše představivost takhle k večeru už lehce slabší tak se vůbec s představováním netrapte, my to vezmeme za Vás. Ke klávesnici zasedla trenérka raket Majda Bohůnková a FRedaktor Pavel Pek. Dobrou chuť.

Snowbording nejsou jen skočky a točky. Jsou to i stehna v ohni a cca milion dřepů za minutu (odhad odborným okem amatéra). A tak, pokud se Vám z triplů točí hlava a backcountry nejste schopný (tak jako já z důvodu nadměrného podráždění žláz) nadále sledovat, máme pro Vás pár příjemných vět o snowboardcrossu a týmu Snow Rockets.

Tady Majda je bývalá závoďáčka a současná trenérka, studentka FTVS a víc Vám neřeknu, protože tady prej nejde o ní (škoda). S bráchou Petrem Bohůnkem vedou tým Snow Rockets, který u nás působí už 6 let. A zbytek už hledejte v rozhovru ať Vám neprozradím vše hned na začátku.

Ahoj, Majdo, záčátek jsem vzal trochu za tebe. Pověz nám prosím nejdřív, kdo jsou Snow Rockets a jak si s nima začala ty?

Ve Snow Rockets jsem od úplných začátků. Tenkrát jsme si říkali, že by bylo super vybudovat nějaký snowboardový klub, který by byl zaměřený hlavně na snowboardcross, a tak brácha s jeho kamarádem klub založili. Prvních pár let jsme s bráchou i závodili, ale když začaly přibývat děti tak jsme se začali věnovat už pouze trénovaní. Ofiko fungujeme od roku 2015, kdy jsme začali s 5 svěřenci, od kterých jsme se rozrostli do největší mláděžnické  základny snowboardcrosu v ČR.

Začátky Snow Rockets

To je slušná práce za 6 let! A co přesně zastáváš v týmu ty?

Já mám na starost pravidelné tréninky, které máme v Praze (nebo teď online), sociální sítě a celkově komunikaci a přípravu kempů.

Snow Rocket's content creator, instgram manager, stories designer, SNBCROSS competitor used to be and influencer wannabe. 

Tým vedete ve dvou se svým bráchou Petrem Bohůnkem, co potom zastává on?

Petr je hlavní trenér a hlava všeho. Já mu pak pomáhám jak s trénováním tak s administrativou.

Trenéři Snow Rockets na kopci

Snow Rockets zase na kopci, kdo by to čekal

Teď když víme, kdo tým vede, tak komu se věnujete?

Máme v týmu jak začátečníky tak pokročilé jezdce a snažíme se hlavně všechny naučit jak stát na prkně a dobře jezdit. Neřešíme věk dětí, máme v týmu děti od 6 let až do … tam vlastně není strop. Někteří jsou u nás protože je to baví a pak máme několik závoďáků, kteří mají krásně našlápnuto na pěknou kariéru.

Snow Rockets ve svém přirozeném prostředí - tedy v podřepu a na kopci

To je pravda, na MSJ v Rusku jsem viděl pár vašich raket.

Je to tak! Do Ruska odjelo 7 dětí a z toho 4 naši - Karolína Dobrá, Anna Halašová, Matyáš Turinský a Bruno Tatarko. Všichni si vedli skvěle a pro Matyáše s Ančou to byly navíc první velký závody!

Výsledky Snow Rockets na MSJ: 

Individuální závody:

Bruno Tatarko 17.místo

Matyáš Turinský 29.místo

Anna Halašová 19.místo

Karolína Dobrá 23. místo

Čtyři rakeťáci na Mistrovství světa juniorů 2021 v Krasnoyarsk.

Týmový závod:

Sára Strnadová & Bruno Tatarko 3.místo

Anna Halašová & Matěj Lizna 12.místo

Karolína Dobrá & Matyáš Turinský 17.místo

Bruno Tatarko (Snow Rockets) a Sára Strnadová - 3.místo v týmovém závodu na MSJ v Krasnoyarsk.

 (Sára Strnadová tak přidala bronz ke svému individuálnímu zlatu z předchozího dne!)

Minulý týden jste se vrátili z italské Colere, kam se vám naštěstí podařilo vyjet (lehká závist) a uzavřít tak závodní sezónu. Popiš nám jak takový výjezd vypadá a jak se vám dařilo?

V téhle době to nebylo úplně jednoduchý, ale když ta možnost byla, tak jsme ji chtěli využít. Před závodem bylo potřeba absolvovat testy a mít potřebné dokumenty k výjezdu. V Itálii už to bylo v pohodě, jen jsme museli dodržovat nařízení. Jinak to samozřejmě bylo skvělý, super areál, krásný hory. A výsledkově taky paráda - naše Anička Halašová si v juniorských závodech vyjela 2.místo.

Anna Halašová (juniorská reprezentantka), kde jinde než na kopci, ale vyjímečně né v podřepu, dřímající v rukou 2. místo na juniorských závodech FIS v italské Colere.

Jaký závody takhle objíždíte za sezónu, když do toho zrovna nehodí vidle celosvětová pandemie.

Jezdíme ČP, kde se pravidelně umisťují naši závoďáci na bedně, do Německa na sérii závodů SBX Trophy, kde si vyzkouší závody i nejmenší děti a se staršíma od 15 let a výše pak i závody řazené pod FIS.

To máte pěkně nabitý závodní období. Jak vypadá vaše sezóna od začátku až po závody?

Nejdůležitější je pro nás pochopitelně zima, ale fungujeme celoročně. Naší sezónu začínáme na podzim, kdy objíždíme každé 3 týdny ledovce Hintertux a Pitztal. V zimě, kdy nám začíná hlavní závodní sezóna, tak jezdíme ČP a to jak snowboardcross tak i slalom, pak ten německý pohár a se staršíma zkušenějšíma pak ty mezinárodní FIS závody. Když skončí závodní sezóna tak po krátké (ne)pauze na jaře a přes léto dřepujeme na longboardech, pádlujeme na paddleboardech, wakeboardy, jezdíme na kolech, hodně gymnastiky, trampolíny… Pořád se něco děje.

Co se stane, když se specifická forma ledu, též známá jako sníh, změní na kapalnou formu a kopce pokryjí přehecování turisti s teleskopickými holemi? Aklimatizace na léto tohoto mladého druhu je pozoruhodná. Snow Rockets vyjímečně né na kopci, ale i přesto velmi často v podřepu. 

Na longboardech jste vidět docela dost hlavně i díky Red Bull Feel the Wheel. Co bys mi řekla k tomu, že tam jste tolik vidět?

(Marie se v průběhu rozhovoru urazila (nebo co) protože….nevim, tak tuto otázku vezmu s dovolením za ní.)

Každopádně podle mého názoru se longboardům věnují přes letní přípravu ve velké míře, protože za 1. proč ne, žejo, 2. je to sranda, a navíc za 3. je to ideální letní imitace snbcrossu a mladí crossaři tak ukojí svou nenasytnou touhu po poloze v podřepu. Přes léto jezdí hodně v montovaných pumptracích nebo v betonových jako je například v Říčanech nebo Nupakách.  A Red Bull Feel the Wheel jezdí v rámci letní přípravy pro zpestření sezóny. Očividně jim to funguje skvěle, když na posledních RB FtW přeletěl Bruno Tatarko dráhu v Benátkách rovnou na nejvyšší stupeň bedny a Kája Dobrá si dojela pro stříbro (to je dost vysoký stupeň pro pěknou závrať).

Jo, je to tak. Tak to je v podstatě správně….

Kája Dobrá a Bruno Tatarko (obhajující titul) na Red Bull Feel the Wheel 2020.

Ty jsi ale taky jela….!

No… mně se nepovedla úplně semifinálová jízda. Srazila jsem se se soupeřkou, takže jsem šla do malého finále. Tam jsem svoji jízdu vyhrála a vzala si celkově 5. místo, takže vlastně docela dobrý (smích). 

Tak to si docela zvorala Marie… Škoda.

Promiň…

Ilustrační foto - trenérka Snow Rockets Marie v jezdeckém podřepu (jak jinak), 4.místo s časem 1:07.2 (pokud tedy věříte mému tehdejšímu deníčku), léta páně před covidem, Red Bull Feel the Wheel 2017, první lavice za třetí klopenkou na 400m dlouhé trati v Benátkách nad Jizerou (50.2927456N, 14.8606369E), kolorováno

Ale zpátky ke crossu. Jak vnímáš zázemí pro trénink u nás? Dá se u nás pořádně trénovat nebo jsou výlety za čáru pro přípravu nezbytné?

Myslím, že podpora se zlepšuje, ale pořád to má určité mezery. Jsou střediska, která nám vychází opravdu vstříc a jsou ochotni a schopni postavit kvalitní tratě pro trénink. Pro nás je určitě největším zázemím Dolní Morava. Nicméně ideální by bylo, kdyby se tratě stavěly ve více střediscích a my tak mohli trénovat po celé republice. Nicméně díky Evce a úspěchům z MSJ věřím, že se podmínky pro trénink budou zlepšovat. 

Prosím, stavte jim ty tratě...


Hodně spolupracujete s “ixkama”(čti “ixkama”). Jak funguje vaše spolupráce s Czech Snowboardcross teamem? 

Jezdíme na společná soustředění. My se snažíme ve Snow Rockets vychovat děti, které mohou pak v juniorském věku projít limity a svými výsledky se dostat do reprezentace. Navíc i oni pořádají kempy pro děti pod záštitou Evky Samkový, kam potom jezdíme i my jako trenéři. 

Říjnové soustředění na Stelviu. Pro plnohodnotné naplnění Vaší duše touto fotkou si prosím domyslete na této fotce Majdu.

Co když se k Vám bude chtít kdokoli přidat? Jak se k vám nejlépe dostane někdo, kdo chce se snowboardcrossem začít a co k tomu potřebuje?

Nejjednodušší je nám napsat na email nebo instagram co je na našem webu www.snowrockets.cz  a vyřešíme spolu vše co je třeba, zkusí s námi kemp a uvidí jestli ji/ho to bude bavit. :) Nařízení začínají vypadat lépe a léto máme kompletně naplánované! Pokud to nedopadne, tak pořád jedeme alespoň online tréninky.

Super Májo, moc děkuju za rozhovor i nasazení do trénování. A jak je v naší FRedakci zvykem, nechám ti tu zbytek řádků pro Tvou libovolnou slovotvorbu.

Tak já chci především poděkovat za rozhovor a že jsem měla možnost trochu přiblížit to, jak fungujeme. Doufám, že jste si rozhovor užili, dozvěděli se něco nového a pokud Vás ještě cokoliv zajímá, tak nám určitě napište. Tak snad brzy na sněhu! Díky. 

Však už víte kdo a víte kde.

Pro rozšíření obzorů ve světě Snow Rockets a snowboardcrossu můžeš sledovat socials nebo si rovnou přečíst víc na jejich nových stránkách!

Na 14 z 15 otázek odpověděla

Marie Bohůnková
Další články autora

Náš slovní brainstorming do čitelné formy sjednotil a přihlašovací formulář do Snow Rockets jde vyplnit

Pavel Pek
Další články autora

Další zajímavé články

Na Corvatschi se odjela letos poslední zastávka FIS světového poháru

O víkendu proběhl poslední závod světového poháru letošní zimy, který se uskutečnil ve vysoko položeném snowparku Corvatsch ve švýcarských Alpách. Kdo se na místě nejvíce předvedl, jak dopadl Kuba Hroneš a Vanessa Volopichová a kdo si letos odnáší křišťálové glóby se dozvíte v článku plném fotek od Petra Večeřy!

S Horsefeathers na DIYX STRT JAM do Helsinek

Vydejte se s Horsefeathers na DIYX STRT JAM do Helsinek. Tahle neskutečná akce z dílny Ethana Morgana, která je v současnosti tím nejvíc, co street snowboarding může divácky a obsahově nabídnout tentokrát zažehla evropskou Mekku street snowboardingu! Dejte si text doplněný o skvělé fotky od fotografa Michala Prouzy aka Prouziče, který se na akci s Horsefeathers vydal.

Galerie a článek: Vítek Ludvík o freeridingu v Japonsku

Freeriding v Japonsku je snem snad každého ridera. Dokud se tam sami nevydáte, tak si přečtěte aspoň tenhle krátký článek z dílny Vítka Luvíka a vydejte se tam třeba příští rok v jeho doprovodu na výlet za životníma lajnama!