Rozhovor: S Danem Kašparem o všem kolem snowboardingu

Dan Kašpar je lokálem z Neklidu, který se na české snowboardové scéně pohybuje doslova od dětství. Dan je všestranným riderem a kromě parku, streetu a freeridu v rámci freestyle snowboardingu okusil i vody snowboardcrossu. O jeho letošní sezóně a plánech do budoucna jsme se bavili v rozhovoru, který najdete níže.

Čau Dane! Kde jsme tě zrovna zastihli?

Čus, zastihli jste mě doma v posteli, haha. Momentálně jsou 2 ráno, zrovna jsem přijel ze skejtovačky z Frankfurtu, kde jsme byli s partou.

Byť už jsi na scéně nějakou dobu a spoustu lidí tě už zná, mohl bys nám ve zkatce říct něco o sobě? Odkud jsi, kolik ti je a tak dál?

Jsem z Božího Daru a je mi 20 let. Na snowboardu jezdím už od doby, kdy jsem se naučil chodit. Maminka o mně říká, že jsem pohledný, inteligentní a uvědomělý, hehe.

Pojďme ke snowboardingu. Chystáš se teď někam jezdit?

Určitě jo, ještě dneska odjíždíme na Kaunertal, kde shapeři nedávno postavili luxusní setup. Předpověď ukazuje libový počasí, takže bychom mohli ulovit i nějaký pěkný záběry.

Retro Jam, Neklid | Trik: tweeked | Foto: Pavel Vigh

A na zbytek sezóny máš ještě nějaký plány?

Mám ještě naplánovanej jeden závod - VOLCOM BANKED SLALOM! Ve Vítkovicích jsem si na tomhle závodu dojel pro první flek, a tím jsem dostal pozvánku na finále, který se jede na Kaprunu 27.4.Tři dny na to odjíždíme s ozářeneckou partou ze západu na Elooa camp, kde budeme už jenom shredit a tím bych letošní sezónu uzavřel.

Kaunertal | Trik: handplant | Foto: Jan Kašpar

Jak hodnotíš letošní sezónu? Kde jsi byl jezdit a čemu jsi se věnoval?

Popravdě ani nevímm jak bych letošní sezónu zhodnotil. Neměl jsem kvůli spoustě závodům skoro čas na žádnej shred, a tím pádem jsme do Restless natočili úplný minimum záběrů. Jenom abych přiblížil lidem co o Restless snowboarding ještě neslyšeli. 3 roky zpátky jsme si s Romanem Zaňkou uvědomili, že to nejlepší ze snowboardingu je pro nás natáčení. Proto jsme se rozhodli vytvořit tuhle crew, najdete nás na InstagramuFacebooku jako Restless_​snowboarding. Jinak letošní sezónu jsem se věnoval hlavně crossu, podíval jsem se do Francie, Rakouska, Německa, v létě jsme byli měsíc na MSJ na Zélandu a taky jsem startoval na svěťáku ve Španělsku.

Kaltenbach | Trik: fs 720 mute grab | Foto: Aleš Foff

Jsi z krušných hor, takže je v tvůj home resort Klínovec /​ Neklid?

Je to přesně tak jak říkáš, můj home resort je Neklid i Klínovec, protože se letošní sezónu tyhle 2 resorty propojily, takže na ně platí stejná permice. Na druhou stranu bych jako svůj druhej home resort počítal i rakouskej Penken Park. Máme barák nedaleko Mayerhofenu kde trávím spoustu času.

Kaltenbach | Foto: Aleš Foff

Kde jezdíš nejčastěji?

Nejčastěji jezdím v Zillertalu kvůli baráku který už jsem zmiňoval. Je to super lokace, zajezdim si tam od freeridu pres raily, skoky, snake runy až po rampu.

Všimli jsme si, že ses stejně jako Dominik Veselka začal věnovat i snowboardcrossu. Můžeš nám k tomu říct víc?

Je to tak, ted’ už bych spíš řekl ,,bylo to tak.’’ Začal jsem jezdit snowboardcross protože už jsem měl freestylovejch závodů až nad hlavu a další faktor byl vztah se Sárou Veselkovou haha. Tím to vůbec nedávám za vinu jí, bylo to čistě moje rozhodnutí. Táta mě od malička tlačil do snowboardingu tím nejlepším směrem, ale od 16ti už mě to přestávalo bavit protože to byl jeden závod za druhým a chybělo mi zajezdit si s kámošema jen tak pro zábavu. Nemohl jsem tátovi po takový době dřiny z jeho trenérský strany říct, že na to prostě kašlu, proto jsem si našel alternativu a tou byl cross. Myslel jsem si že mě to bude bavit víc, ale je to vyloženě závodní sport a ja si snowboarding chci užívat, takže jsem odešel z repre a ted’ se budu naplno věnovat natáčení freestyle snowboardingu do Restless.

Kaltenbach | Trik: Indy | Foto: Aleš Foff

Jezdil jsi tuhle sezónu spíš freestyle nebo cross?

Jezdil jsem hlavně cross, sem tam jsem si dal nějakej freestylovej závod, ale to bylo spíš jenom proto, že jsem měl nějakou pauzu mezi crossovejma závodama.

Karlovy Vary | Trik: fs grind | Foto: Adam Cvinger

Co u tebe bude vítězit do budoucna?

Teď už můžu s naprostým klidem říct, že to bude freestyle snowboarding!

Retro Jam | Neklid | Trik: Old school crail | Foto: Sosy Sokol

Máš v tom crossu nějaký závodní ambice? Tam to přece jenom moc jinak nejde, ne?

Určitě jsem nějaký měl, chtěl jsem se podívat na olympiádu nebo na xgames, jenže tam už tuhle disciplýnu zrušili. Jinak než se závodníma ambicema tenhle sport nejde, je to rychlostní sport, takže si s klukama neřeknete ,,jo teď si jdem zashredit’’ tohle jde akorát ve freestylu.

Čemu se chceš věnovat ve freestyle snowboardingu?

Jak jsem říkal, na prvním místě pro mě bude natáčení a objevování nových míst. Jsem velkej nadšenec na prašanový ježdení, takže bych si příští sezónu chtěl dát nějakej freeridovej závod. Letos jsem poprvé zkusil banked slalom, a to mě taky hodně chytlo. Uvidím kolik bude příští zimu času a podle toho se budu rozhodovat.

Kaltenbach | Trik: fs 360 tail grab | Foto: Aleš Foff

Co máš v plánu na léto?

Určitě surfing, kdybych si nedal v létě aspoň měsíc na surfu, tak by to se mnou seklo haha. Potom nejaky vejlety se Sárou a samozřejmě hodně skateboardingu.

Jak to máš vlastně se školou? Studuješ? Jaký máš studijní plány do budoucna

Ted’ jsem přihlášenej v Praze na rok na jazykovce. Mám za sebou přijímačky na vejšku na FTVS obor trenér. Tak uvidíme jak přijímačky dopadnou a šel bych zkusit vejšku.

Retro Jam | Neklid | Trik: fs handdrake | Foto: Štěpán Matoušek

Co práce? Vyděláváš si už nějak na svůj život, nebo jde tohle zatím mimo tebe?

Volnýho času moc nemám, ale když se nějakej najde tak chodím k tátovi na stavbu a nebo si přivydělávám grafikou přes počítač.

Retro Jam | Neklid | Trik: bs air tail grab | Foto: Pavel Vigh

Chceš na závěr někomu poděkovat?

To je jasný! Chci poděkovat především rodičům, kteří mě ve snowboardingu ve všech směrech maximálně podporujou, taky chci poděkovat všem mým sponzorům bez kterých by to nešlo: Snowbitch, LeGrind, Pure Coco, Adventure Menu, Karlovarský kraj, Živý kraj. Další díky půjde kameramanům a fotografům se kterýma spolupracuju: Multiply production, Psycho collection, Adam Cvinger a Dominik Veselka. Poděkovat chci taky Sárince která semnou a mým výlotováním má neskutečnou trpělivost a poslení díky půjde Martinu Feninovi, protože PADÁM Z OKNA GANG! :D

Kaltenbach | Trik: tail grab | Foto: Aleš Foff

Díky za rozhovor. Ať to jezdí!

Já děkuju, PEACE.

Dana můžete sledovat na Instagramu:

Napsal

Jan Lohynský
Další články autora

Další zajímavé články

Nidecker: Od výroby trakařů k výrobě nejkvalitnějších snowboardů

Snowboardy firmy Nidecker už určitě všichni dobře znáte. Víte ale, že kořeny této firmy sahají až do roku 1877 a její první zaměření bylo převážně na výrobu židlí, trakařů a žebříků? Jestli ne, tak je právě teď ten správný čas nabýt nové vědomosti a přečíst si krátké povídání o vývoji světoznámé snowboardové firmy Nidecker.

Další ročník akce “Big Air ve městě“ začne již 7. února v Kremnici

Pokud se již nemůžete dočkat letní festivalové sezóny, přijďte okusit atmosféru zimního festivalu do Kremnice. Už 7. a 8. února se tam odjede 12. ročník akce “Big Air ve městě“. Adrenalinem nabitou sportovní událost doplní ty nejlepší kapely. A to vše zcela zdarma!

FreerideTV: Mikýřův Prkenný Přehled - Epizoda IV: Nová naděje

V dobách, kdy společností zmítají clickbaitové články, fake news a deep fake videa, lidé oprávněně přestávají věřit médiím. Na jednu stálici nezaujatého investigativního žurnalismu se ale můžeme stále spolehnout. Tou je Mikýřův Prkenný Přehled. Pořad, díky kterému budete dokonale informování o všech zprávách, které jste tisíckrát zachytili někde jinde.