Rozhovor s Erichem Cinklem o snowparcích v Krušných horách

Neklid a Klínovec každoročně patří mezi top parky u nás a základna která na západě naší země je, by se dala považovat za nejikoničtější a nejvíce progresivní. Co za tím stojí a jak je možné, že snowparky v Krušných horách mají takovou tradici a atmosféru? Na tyto otázky a na mnohé další jsme se zeptali head shapera místních snowparků a velkého srdcaře Ericha „Pherdex“ Cinkla.

Ahoj Erichu, jsme rádi že jsi přijal nabídku s námi udělat rozhovor. Pro začátek se nám představ a řekni něco o sobě.

Zdravím všechny, ahoj! Jmenuji se Erich „Pherdex“ Cinkl a je mi 32 a na prkně jezdím 21 let. Za svojí snb „kariéru“ jsem odjel nějaké závody a byl i dokonce sponzorovaný. Vše zbrzdilo zranění, po kterém jsem se začal věnovat učení a trénovaní. Udělal jsem si trenérskou licenci, abych se mohl připojit k freestylové akademii na Neklidu (Yetti School). K shapování mě to začalo táhnout už od útlého věku, kdy jsme si stavěli K2 snowpark v Abertamy. Po tom co se zrušil jsem se připojil k oddílu na Neklidu. Kde jsem dodnes jako zaměstnanec na plný úvazek. Přes léto makám v partě na trailparku, v zimě zasněžuji a mám na starosti snowparky jak na Neklidu, tak na Klínovci.

Erich - foto: Sokol

Erich při corku - foto: Eva Formánková

Hned na úvod se zeptám co je u vás nového? Vím totiž, že tam nějaká ta novinka je, tak nám prosím popiš o co se jedná.

Už třetí rok jsme jeden velký areál a parta z Neklidu teď staví i park na Klínovci. Letos jsme doufali, že se sezóna rozjede jak má a proto jsme to všechno postavili. Navíc jsme chtěli aby byl pohyb ve snowparku trochu více organizovaný. Podařilo se nám tedy postavit park na Klínovci, který byl o dost lepší než ten na Neklidu, protože tam jsou o dost lepší podmínky. Jsou tam hliněné platformy a dost technického sněhu. Na úvod sezóny tam stál parádní skok tak 11m table.

Erich a jeho bs 5 na Klínovci - foto: Pito

Jak se stíháte starat o dva parky naráz?

Zatím jsme na to tři – Mates Matoušek, který rolbuje, a já to mám celé na starosti. Ze začátku to bude dost náročné, protože kvůli covidu se areál bojí nabírat nové lidi a sehnat dobré shapery není nic jednoduchého. Ti kluci musí vědět co staví a musí to umět i zajet. Hlavně musí jezdit, aby věděli, jestli je to dobré nebo špatné. Takže ze začátku to bude náročné, ale do budoucna bude potřeba se s areálem dobře domluvit, aby tohle fungovalo a dělali to lidi, které to hlavně baví a kteří to dělají srdcem. Potom ty parky a ta práce bude za to stát a i dobře vypadat. Tady na Neklidu máme takovou evoluci. Komunita riderů která tady je, si vždycky dokázala vychovat novou generaci, kterou jezdění baví a která do toho dává všechno. Staří předávají svoje zkušenosti mladým, ze kterých vychováme srdcaře a popř. i dobré shapery.

Dan Kašpar - foto: Sokol

Roman Zanka a jeho method air na corneru -  foto: Sokol

Je možné, že se touto spoluprací vytratila nějaká konkurence s Klínovcem? Např. i na německé straně se taktéž nachází snowpark, takže to máme 3 snowparky v okolí 10 km. Jak tohle probíhalo v minulosti i dnes? Byl tam v nějaké míře boj o ridery?

Hele to ani ne. Každá parta z Krušných hor si byla na svém kopci a mezi námi to bylo vždy friendly a vždy jsme se domlouvali, abychom se nekryli, když se dělali akce. Navzájem jsme se navštěvovali. My máme rádi jejich akce, oni zase naše. Trochu jsme se báli toho spojení s Klínovcem, protože ten punk, který jsme tu měli, se najednou ztratil a začalo to být trochu organizovanější. Už nemusíme prosit o rolbu, máme smlouvy, víc lidí a další záležitosti, díky kterým to funguje líp. K těm snowparkům – je dobré, že na každém kopci jsou jiné podmínky. Na Klínovci se dá jezdit ještě v dubnu, protože je to severní svah, naopak Neklid je na jižním kopci, takže je tam sezóna kratší, ale za to si zde víc užijete sluníčka.

Parta na Neklidu - foto: Adam Cvinger

Vaše snowparky jsou důkazem toho, že si z pandemie nic neděláte a naplno se věnujete činnostem jakoby žádný COVID nebyl, to naopak rádi vidíme a fandíme vám! Popiš nám tedy, jak je možné, že máte parky v takové kondici?

Zde zabrousím trochu do historie. Park se na Neklidu staví už od roku 1991, kdy se zde jezdilo na dřevěných railech v legendární rokli ,(díky této historii zde pořádáme Retrojam). O snowpark se tradičně staral oddíl „Neklid local riders“. Díky tomu, že jsme teď pod Klínovcem, je tohle minulost. Ty parky takto stojí, protože jsme chtěli jezdit a navíc nás trochu štvalo, jak si tam každý dělal co chtěl, lidi nám tu stavěli překážky a neuklízeli je. Tak jsme chtěli, aby to bylo trochu organizovaný, mělo to řád a kvalitu. Měli jsme připraveno spoustu akcí, ale bohužel máme stopku jako všichni.

Neklid na mě působí jako místo, kde je naprosto ojedinělá snowboardová atmosféra. A to jsem u vás nikdy nebyl. Čím myslíš, že to je?

Řekl bych, že je to tím snowboardovým jádrem, které započalo v 90. letech a tím oddílem, který vychovává nové a nové generace. Je tu spoustu lidí, který prošli našima rukama v oddíle a ty lidi jsou vidět na kopci jak si užívají snowboarding a jezdí. Je to prostě o riderech, když tu budeme stavět kvalitní snowparky, určitě za námi zavítají i kluci z české scény. Když takhle za námi někdo přijede z dálky, jsme za to neskutečně rádi a my se budeme na 100% snažit tady pro ně vytvořit velké věci. Třeba takový corner, ten už je legendární.

Roman Zanka - foto: Adam Cvinger

Dan Kašpar - foto: Adam Cvinger

U vás to vypadá, že snowboarding snad roste, vždy je vidět na kopci kupa lidí, všichni vysmátí. To dokazuje i session na corneru, která u vás minulé víkendy proběhla. Jaký máš z toho pocit?

Teď nedávno bylo super počasí a jaro přišlo o trochu dřív, tak jsme toho využili. Postavil se corner a sešlo se dost lidí. Jezdilo se, točilo se, fotilo se a proběhla i super session. Bylo to trochu neočekávané, nějak jsme to neplánovali, hodně spontánní. Takové akce jsou nejlepší.

Corner session - foto: Sokol

U vás fungují snowboardové oddíly? Řekni nám o tom něco blíž.

Jsme pod sportovním oddílem TJ Jáchymov, kde máme Neklid local riders a pak máme druhý team dětí Local Parks z.s., který spadá pod svaz lyžařů a na který čerpáme i dotace, takže dětem můžeme proplatit permice, cestovné na závody, apod. Mezi členy patří např. Dan Kašpar, Honza Rovenský nebo Roman Zanka. Dřív NLR byl o stavění snowparku.

foto: Eva Formanková 

Jak konkrétně pracujete s dětmi? Odkud děti jsou a jak je snowboarding baví?

Děti máme v rozmezí od 6 do 21 let a je nás 20. Děti jezdí závody jak v čechách, tak i v zahraničí. Většina je z Karlovarska. Máme jednu výjimku a to Samuela Fejgla, ten je z Kladna. Někteří děti k tomu mají přístup spíše takový, že to berou tak, že někam dochází do oddílu/kroužku a trochu to dělají z donucení. Věříme, že si v tom časem najdou svojí cestu, že to začnou mít rádi. Hlavně je k tomu nesmí nikdo nutit, jinak se na to vykašlou. Oni časem pochopí, že je to dřina a že je to o partě, že to nejde moc dělat sám. V tomhle je to může rozvíjet.

foto: Eva Formanková 

Myslíš si, že zapojením dětí a mládeže do snowboardového oddílu, můžeme docílit toho, že děti u snb zůstanou, bude je to více bavit, budou mít rychlejší progress apod..? Způsobem jakým oddíl vedete na Neklidu může být pro někoho z jiných koutu ČR inspirací. Jak to konkrétněji vidíš ty?

Určitě to těm dětem může pomoct. Všichni to známe, že nejlepší je jezdit v partě. Hecovat se, podporovat a společně se posouvat. Myslím si, že to ještě má nějaký smysl a obzvlášť když tady máme zázemí a těm dětem můžeme něco dát, ať už finance nebo zpětnou vazbu na jejich ježdění.

foto: Eva Formanková 

Kdyby bylo vše v normálu, žádný bacil by tu nelítal a my bychom žili normální životy jak dřív. Jak by u váš vypadala letošní sezóna?

Určitě by byla nadupanější. Letos je nejlepší zima za posledních pár let. Takže kdybychom normálně jeli, jsou připravený parky a maximálně nabombený. Když je dost sněhu jako letos, tak můžeme častěji stavět a obměňovat. Proběhli by nějaké akce - tradiční Retrojam, Fullmoon session - to je ježdění za svitu měsíce, pak opening snowparků, zavíračky a nějaké závody lokálního rázu.

Každoročně u vás organizujete oblíbenou akci Retro jam. Je nějaká šance, že by letos akce proběhla?

Oficiální cestou určitě ne. Protože areál nám na to přispíval nějaké peníze. Možná si dáme jen nějakou menší akci mezi lokálama. Je to vždycky o tom, že je pěkný teplý počasí, rideři přijdou v dobových hadrech a společně se bavíme a shredíme.

Video z posledního ročníku 

Ročník 2015 z legendární rokle 

Navštěvuje vás na Retrojamu někdo z českých snowboardových legend?

Letos měl být 10. ročník a chtěli jsme to udělat velký, takže bylo v plánu jich pozvat co nejvíce.

Dan Kašpar Retrojam 2018 - foto: Sokol

Erich Retrojam 2018 - foto: Sokol

Chtěl by jsi někomu poděkovat a zároveň něco vzkázat čtenářum? 

Poděkovat bych chtěl shaperum, Martin Matoušek, Pepa Kouřil a všem, kteří alespoň trochu přidali ruku k dílu. Čtenářům vzkazuji ať si dají do vyhledáčku Krušné hory a jeho krásy a přijedou nás navštívit a podpořit a mluvím hlavně k riderum.

Erichu díky za skvělý rozhovor!
Každý čtenář si v tom jistě najde přínosné informace.
Ať Vám to na Neklidu jen kvete a neroztaje.
Budeme se těšit na kopci, měj se.

Sledujte Ericha na jeho soc. kanálech! 

Stejně tak Neklid! 

Za Freeride.cz

Štěpán Košík
Další články autora

Další zajímavé články

O víkendu proběhne Horsefeathers Sneak the Tweak na Mölltalu!

I když v Česku už je léto v plném proudu, tak u rakouských kolegů za hranicemi si stále můžeme užívat zimní radovánky naplno! A ještě ke všemu ve zcela novém Horsefeathers snowparku na ledovci Mölltal! Slavnostní opening proběhne v sobotu 11. května! Vidíme se tam!!!