Rozhovor s headshaperem snowparku FreestyleArea Vítkovice

Před nedávnem jsme vyzvali vítkovického shapera Filipa Zmanenáčka na rozhovor. Filip nám dal slušný info jak to ve Vítkách vypadá a jaké jsou plány na letošní či další sezóny. Pojď si ho s námi dát!

Ahoj Filipe! Jako headshapera vítkovického snowparku tě zveme na rozhovor. Jak se máš/máte? Začátek sezóny vypadal nadějně, pak velký špatný co? Jak jste oblevu přežili?

Ahoj, máme se parádně. Máš pravdu, kvůli nedostatku sněhu jsme nemohli rozjet park ve velkým, jak bylo původně v plánu, ale počasí neporučíš, naštěstí začalo sněžit a mrznout, takže to snad doženeme a postavíme všechny překážky a velkej kicker !

Pro letošek je u vás mnoho nového. Např. spolupráce s českým zastoupením Burton snowboards. Co si od spolupráce slibujete? A na co se účastníci díky tomu mohou těšit? Už teď proběhlo u vás pár akcí pod taktovkou Burton snowboards. Je to tak? Další zásadní novinkou můžou být terénní úpravy snowparku. Co přesně se u vás v parku změnilo?

Přesně tak, Burton je nový sponzor parku. Shapeři dostali kvalitní oblečení a taky prkna, za což moc děkujeme. Návštěvníci se mohou těšit na více akcí, na kterých bude možnost si půjčit a vyzkoušet Burton snowboardy a během zimy se budou konat různé instagramové soutěže o ceny od Burtonu. Postupně budeme vyrábět překážky, další v pořadí by měl být 9m jednotrubkový doubekink nebo 9m S-rail. V létě se připravila nová platforma na velký skok, tak aby byla blíž k parku a bylo jednodušší a levnější ji vysněžit. Za chvíli budeme mít možnost novou platformu vyzkoušet a těšíme se, že snad bude v parku konečně velký a příjemný skok. 

Burton spolupráce s Freestyle Area 

Video z Burton Young Punks ve Vítkách 

Akce ve Vítkách ve spojení s Burton 

Kde se vám podařilo sehnat takové velké bojlery? A kolik hodin práce stálo stvořit takovou překážku?

Bojlery se vyhazovaly při rekonstrukci místního kulturáku a když jsme je viděli, bylo jasný, že  je musíme dostat do parku, nebylo jednoduchý to ukecat, ale nakonec za sud piva byly naše. Pár hodin to zabralo, jen je naložit a odvézt bylo dost náročný, nakonec se to podařilo a pak začalo rozměřování a přemýšlení :D. Několik večerů broušení a sváření, odneslo to asi tak 30 kotoučů a jedna flexa. Nakonec se podařilo a myslím, že tu přesně taková překážka chyběla.

Maty Krejčí na zmiňované překážce

Musíme přiznat, že jste kluci šikovní! Musí být shaper zároveň i dobrým svářečem?

Nemusí, protože máme šikovného rolbaře/svářeče Honzu Špiku, který zvládne vše posvářet a pak i odtáhnout rolbou na kopec.

Honza Špika

Kdo je vůbec letos u vás v shapers crew? Trochu nám kluky popiš…

Máme super partu - Jakub Příhoda aka Jeepr, velký sympaťák, který už shapuje asi pátou zimu, toho všichni znají :D. Nově u nás shapuje Fíla Škrabálek aka Škrpálek, kterýho jsme ukradli z Dvoraček je to moc šikovnej kluk, dělá nám Instagramáka a jezdí bomby. Pak nám občas vypomáhá Luky Měcháček aka Shlucky, ten primárně učí, ale když nestíháme, nebo někdo odpadne, tak zaskočí. No a taky Honza Špika, ten rolbuje park, opravuje poničené překážky a sváří nové.

Shapers parta

Jaká je tvoje nejoblíbenější pizza U Kouzelníka?

Popravdě jsem letos ještě na pizze nebyl, většinou si dávám tu orosenou chmelovou, protože Jeepr nám vyváří snídaně i obědy u nás dole ve vlekařský boudě :D

Na jaké akce se můžeme letos těšit? Bude King of Jibb či Shred Vacation?

Shred Vacation určitě bude, bez ní by to nešlo! Na King of jibb jsme po covidu trochu zapomněli, zkusim to nadhodit, třeba příští rok zase bude. Jinak bude třeba oblíbený Volcom banked slalom nebo holčičí závod GIRLS ROCK. Máme nové stránky freestylearea.eu kde jsou všechny akce přehledně rozepsané.

Akce Banked Slalom, která proběhne v sobotu 4.3. 

Letos se u vás jela i zastávka MČR. Je nějak organizačně složité přichystat takový event?

Většinou už je všechno postavený tak, že se jen oplotí trať, vyladí se skoky a pak už se jen soustředíme na to, aby bylo po dobu závodu vše vyshapovaný do krásy. Každý z shaperů má na starost určitý úsek, který hlídá a případně upraví.

MČR ve Vítkách 2023 - Foto by: Přemysl Vida 

Jak vypadá den vítkovického shapera?

Klasický den vypadá tak, že se ráno sejdeme s klukama, projdeme si park a vyladíme odrazy, když je mlha stříkáme hrany skoků a jdem na snídani. Většinou Jeepr udělá míchaný vajíčka a pak se jde stavět nebo jezdit. Během dne děláme 1-3  reshape podle toho jak moc je to zničený. Když se vypne vlek, tak začíná večerní shaping, kdy se snažíme vše dát do původního stavu, aby nám to přes noc zatuhlo v nejlepším možným tvaru. Pak už jen doufáme, že nám to přes noc nerozjezdí a nerozdupou děti a sáňkaři, což se děje jednou týdně minimálně :D.

Stíháte si i zajezdit? Jde progress díky sezónám ve Vítkách nahoru?

Určitě, to je asi největší výhoda na práci shapera, protože jsme každej den na prkně a pokud nejsou závody, nebo se nestaví něco velkýho, tak zbývá dost času na ježdění. Progress jde na horu, každou zimu padne pár nových triků. 

Často do Vítkovic jezdí i sousedi z Polska. Teď jste řešili i nějaké vandalství. Jaké s nimi máte vztahy?

Vztahy máme výborný a jsme moc rádi, že k nám jezdí. Posprejovaná maringotka v parku nám zas tolik nevadí, to je jen překážka, horší je, že stejný graffity se začaly objevovat i po obci a lidé z Vítkovic si to pak spojují se snowparkem, takže by to mohlo narušit dobré vztahy s obcí.

Vandalství ve Vítkách

Kolovaly drby, že by snad měl vítkovický snowpark kvůli novým zástavbám skončit. Můžeš prosím tvrzení vyvrátit či potvrdit? Jak dlouho si budeme ještě parku ve Vítkách užívat?

Taky jsem to slyšel, ale není to pravda, park je v pronájmu ještě asi na 5 let a pak by se měla  smlouva prodlužovat, takže snad nic nehrozí. 

Jak je na tom vítkovický snowpark finančně? Daří se park ufinancovat? Přece jenom dost parků díky tomu bohužel skončilo..

Přiznám se, že do toho shapeři moc nevidí, ale díky podpoře Burtonu a spoustu lidem co do parku jezdí, to zvládáme a doufám, že ještě dlouho budeme. 

Je někdo z jezdců co do Vítkovic jezdí a který stojí za řeč? Zkrátka někdo, u koho vám padá brada, když zrovna jezdí.

To je těžký říct, každý umí překvapit a spousta jezdců má svůj styl. Navíc do parku jezdí fakt hodně skvělých jezdců, takže ani nejde vybrat jednoho.

Pár kousků z Vítkovic na Instagramu

Je něco co bys vzkázal návštěvníkům vítkovického snowparku?

Chtěl bych moc poděkovat všem, co k nám do parku jezdí, dělá nám to radost a děkujeme za pozitivní reakce na park, protože jich je hodně a nás to vždy potěší.

Díky za rozhovor a ať se vám vydaří letošní sezóna. Brzy se u vás potkáme! Ahoj

Děkujeme a budeme se těšit! 

Rozhovor dal do kupy

Štěpán Košík
Další články autora

Další zajímavé články

Kam na podzim za prvním shredem na ledovec?!

Taky už nutně hledáte první možnost vyrazit za snowboardingem? Tak to jste tady na správném místě, protože v dnešním článku mrkneme, jaké jsou možnosti na první letošní ledovcové ježdění. A to né jen tak obyčejné, ale ježdění s našlapaným doprovodným programem a večerními radovánkami do ranních hodin, haha.

První letošní předsezónní jibbing proběhl minulou sobotu na Severáku

V týdnu před akcí se k nám náhodou dostala pozvánka na první pohled velmi “punkovou” akci v Jizerských horách. Tamní Ski Areál Severák hostil na stálém letním jibbovém set-upu, který tam má postavená místní shreďácká crew - Jibbing jam. Na místě byl náš redaktor Štěpán a v tomto reportu se jeho pohledem mrkneme, jak to vlastně na místě vypadalo.

"Čas na řízky" je nový film z dílny Clemense Millauera

Je tady "řízku čas", rakouský snowboardový film, který se názvem tváří jako dokonalá reklama na českou cestovní svačinku. Ovšem stejné zájmy sdílí i naší rakouští sousedé a v čele s Clemensem Millaurem se tomu rozhodli věnovat celý film.