Rozhovor s Lukášem Kasíkem o stěhování SNOWBOARDELU

Není tomu dávno, co se oblíbený boardshop Snowboardel přestěhoval z Butovic do zbrusu nové provozovny do Jinočan na Pražském okruhu. O nástrahách stěhování a historickém postupu tohoto dnes již kultovního krámu jsme se rozpovídali s jeho ředitelem Lukášem Kasíkem.

Ahoj Lukáši, můžeš se nám na úvod prosím představit a vysvětlit čtenářům jaká je tvá role ve Snowboardelu?

Začínal jsem hned po škole jako prodavač v prodejně Surfel. Následně jsem působil jako zástupce vedoucího v prodejně Rodeo v Anglické. Jako vedoucí jsem zavíral kultovní Snowboardel v Husitské a otevíral Butovice. Jestli si dobře pamatuji, tak někdy od roku 2011 řídím celý Snowboardel, jehož aktivity zahrnují kamenný obchod, eshop a distribuci SNB/wind/kite/wing/SUP značek pro ČR a SR.

V obchodním centru Galerie Butovice Snowboardel sídlil bezmála 20 let. Co vás vedlo k tomu, že jste kamennou prodejnu přestěhovali.

Když jsme se v roce 2004 stěhovali do Butovic, jednalo se o jednu ze 3 kamenných prodejen a přesně nám to zapadalo do konceptu – jedna prodejna v nákupním centru, jedna prodejna v centru Prahy a jedna speciálka na vodní sporty na Evropské. Na pokles, který postihl celý board segment na přelomu minulého desetiletí, jsme reagovali uzavřením 2 obchodů. Butovice zůstaly, protože byly největší a také z důvodu těžko vypověditelné smlouvy s OC. V průběhu let jsme se začali více soustředit na prodej „velkých věcí“ jako jsou snowboardy, paddleboardy, kity, windsurfové a wingfoilové zboží. Korona krize, která postihla celý retail naučila mnoho zákazníků řešit nákupy přes eshop. Tyto dvě věci nám ukázaly, že potřebujeme větší a skladově lépe obslužitelný prostor bez nutnosti velkého průchodu lidí, který nám nákupní centrum sice dodávalo, ale bez efektu pro tržbu. Logistika eshopu tam byla velmi komplikovaná. Tyto důvody vyústily v nalezení nové lokality, která nám vyhovovala prostorově a věříme, že si k nám zákazníci najdou cestu. Autem je to k nám nyní jednodušší než na Radlickou a navíc s parkováním přímo před vchodem. MHD je to sice trochu složitější, ale z metra Stodůlky jede před náš obchod autobusová linka číslo 418 pouze 3 minuty.

V půlce listopadu jste oslavili již 32. rok na trhu a to už je pořádná porce let. Řekneš nám něco krátce k vaší historii?

První obchod Snowboardel jsme otevřeli v roce 1991 v ulici Husitská. Vyházelo se uhlí ze sklepa, vymalovalo, nanosilo zboží a hotovo. Z dnešního pohledu naprosto úsměvná doba. Následně se otevřel obchod Surfel na Evropské. Dále Shrotel na IP Pavlova a Sluníčko na Příkopech. Rok 1998 byl pro Snowboardel zcela zlomový – nastoupil jsem já, haha. V roce 2003 jsme všechny obchody přejmenovali na Snowboardel. V roce 2004 jsme pustili první verzi eshopu. V roce 2014 jsme přestěhovali všechny maloobchodní aktivity do provozovny v Galerii Butovice. No a 2.10.2023 jsme otevřeli novou provozovnu na Pražském okruhu s celkovou plochou 1800 m2 a z toho je 1000 m2 prodejní plocha.

Stalo se někdy za tu dobu, že vám takříkajíc teklo do bot a Snowboardel byl v ohrožení života?

Za těch 32 let se to stalo několikrát. Myslím, že v zimě 97/98 nenapadl sníh a neprodalo se skoro nic. Krize, která postihla celou ekonomiku v 2009-2012 byla těžká i pro nás. Nejen, že lidé méně utráceli, ale celkově se skate móda stala méně populárnější. Další lekcí byl koronavirus… zimu kdy nejezdily vleky jsme sice prodali všechny splitboardy, ale těch rozhodně nebylo tolik, aby nahradily prodej snowboardů. Naštěstí jsme tou dobou, již měli velmi silný letní prodej a díky tomu jsme i tuto krizi ustáli a udrželi jsme většinu personálu.

Zpátky ke stěhování, jaké největší výhody vidíš v nových prostorách a co se ti nejvíce na nové prodejně líbí?

Na nové prodejně se mi nejvíce líbí dostatečný prostor pro kvalitní vystavení nabízených produktů a možnost uskladnění většiny nabízeného zboží. Snadné parkování před obchodem je skvělé především při nákupu velkých věcí, kdy s nimi nemusíte kličkovat po chodbě nákupního centra. 

Jak náročné bylo spojit stěhování do nových prostor se snahou udržet provoz v Butovicích?

Oříšek to byl především proto, že jsme využili část nábytku a skladových regálů ze starého obchodu. Také z personálního hlediska to bylo obtížné, protože část obsluhy musela nadále působit ve staré provozovně a nemohla se účastnit ladění nového shopu. Zároveň jsme neustále expedovali eshopové objednávky. 

Pustili jste se do stěhování vlastními silami, nebo jste využili stěhovací firmu?

Vše bylo v naší režii mimo jednorázově zapůjčeného velkého kamionu. Odvezené zboží jsme ihned vystavovali v novém obchodě, takže jsme potřebovali být hodně operativní, protože plány se měnily z minuty na minutu. 

Snowboardel riders Martin Pek, Filip Lucký a Štěpán Pruša.

Dokážeš říct kolik položek vám při stěhování prošlo pod rukama?

Celkem jsme stěhovali 25000 kusů zboží. Navíc docházelo k naskladňování nových položek na zimní sezonu. Některé zboží bylo zabaleno v krabicích a některé bylo vystavené, takže i to komplikovalo přesun.

Za ta léta ses ve Snowboardelu už něčeho nastěhoval. Je něco, co tě i tak během přesunu překvapilo?

Přesně tak. Za ty roky, co jsem ve firmě jsme otevřeli a zavřeli desítky provozoven a stěhovali několik centrálních skladů. Každé stěhování je ale něčím jiné a nelze ho naplánovat zcela bezchybně. Jak se říká, lepší vyhořet než se stěhovat. V Butovicích jsme byli skoro 20 let a na v prodejně i skladech jsme byli hodně zabydlení. V novém obchodě také probíhalo dolaďování prostoru (nový nábytek, SDK příčky, paletové regály atd.) a ne vždy dodavatelské firmy plnily stanovené termíny. Vyloženě mě nepřekvapilo nic. Co mě ale velmi potěšilo bylo zapálení a nasazení celého našeho týmu. Prostě jsme se všichni těšili do nového. Nakonec jsme stanovený otevírací den stihli.

Díky za rozhovor a ještě než se rozloučíme, řekl bys nám na čem a v čem se chystáš odjezdit letošní sezonu?

Na tvrdou sjezdovku a svižnou jízdu v obloucích jsem letos sáhl po snowboardu Ride Commissioner 165. Jako univerzální all-mountain prkno a do prašanu jsem si vybral nový Ride Warpig, který jezdím již léta. Na prkna montuji vázání Ride A-10 v celohliníku s karbonovou patkou. Na sebe oblékám nejčastěji věci od ThirtyTwo, pro tuto zimu jsem obohatil šatník o bundu a kalhoty ThirtyTwo TM3. Boty mám taky od „třicetdvojky", konkrétně model Focus Sweeting s dvojím Boa utahováním a Michelin podrážkou.

Oficiální adresu zatím nový Snowboardel nemá. Najdete jej však přímo na Pražském okruhu, sjezd 21 na Stodůlky.

Publikovala redak

Freeride.cz SNOW
Další články autora

Další zajímavé články

Letní jibbovačka jménem BCB Summer Jibbing proběhne již o víkendu 19.-21.července

V půli července o víkendu 19. až 21.července proběhnou legendární snowboardové a freeski závody v Janovičkách u Broumova. V této pozváce se dozvíš, co tě na místě čeká a nemine.