Rozhovor s Martinem Černíkem: Český snowboarding čekají dobré časy

Vyzpovídali jsme legendu a trenéra české reprezentace ve freestyle snowboardingu Martina Černíka, který se s námi podělil o své názory na českou snowboardovou scénu a plány na nejbližší zimu. Na závěr se dozvíte, jestli se u nás v blízké době chystá výstavba oficiálního snowboardového tréninkového centra a kdy asi proběhne nejbližší SnowJam.

„Dokud je u toho legrace a hodně ježdění, tak to má smysl.“
Martin Černík

1. Čau Martine. Jak se koukáš na český snowboarding v dnešní době?


Vývoj snowboardingu u nás vnímám pozitivně v podstatě celých 30 let. To kde to je dnes by nás tenkrát ani ve snu nenapadlo, na druhou stranu těm co dnes ve snowboardingu závodí se ani nezdá o tom, co jsme my tenkrát v začátcích prožili. Každopádně pokud mám zhodnotit podporu reprezentantů, tak jsou na tom jednoznačně líp co se podpory a tréninkových možností týče. Ohledně domácích soutěží se snažíme reagovat na aktualní situaci a poptávku, což není úplně jednoduché. Potencionálních sponzorů i resortů, kde byly snowparky ubylo a navíc se vše zdražilo, a my se s naším produkčním týmem snažíme uspořádat, co je v našich silách.

foto: David Buček

2. Jak pozoruješ vývoj českého snowboardingu za posledních 10 let?


Já ho nejen pozoruji, ale snažím se pro to něco dělat. V roce 2012 jsem inicioval rozjezd Českého snowboardingu a za podpory Přemka Vidy jsme navázali na činnost AČS, která v té době svoji činnost ukončila. Od té doby se nám podařilo každoročně uspořádat Český pohár ve Freestyle Snowboardingu. Díky produkčnímu týmu pod vedením Vildy Štolfy se nám každoročně, v podstatě až na Covid sezónu, podařilo závody nejen odjet, ale samozřejmě také díky dlouhodobé podpoře od Snowboard Zezula, Red Bullu a Svazu také ufinancovat. Kromě závodů vyrábíme každoročně 4 díly TV pořadu Český Snowboarding, ve kterém mapujeme aktuální SNB scénu. Musím říct, že celé toto dávat dohromady stojí hodně energie, ale když pak vidím mladý snowboarďáky, jak je baví dělat triky, tak mám radost. Vždycky si vzpomenu na sebe, když jsem začínal na závodech LTB Cup v Peci a na ty co pro nás tenkrát ty akce dělali. Dnes i chápu, kolik je to stálo sil, ale dokud je u toho legrace a hodně ježdění, tak to má smysl.

foto. Přemek Vida

3. Směřuje podle tebe český snowboarding tím správným směrem?


Já myslím, že je důležitý, že to vůbec někam směřuje. Hlavní je, aby pořádně nakydalo a pak to bude směřovat tím nejlepším směrem. Dokud bude na prvním místě samotné ježdění, tak to bude vždy ten správný směr.

4. Co plánuje Český snowboarding na letošní sezónu? Máte v plánu nějaké soutěže?

Vzhledem k tomu, že závodí stále mladší jezdci, tak se opět budeme soustředit na závody pro mladý. V rámci Snowboard Zezula Tour máme v plánu 6 závodů pro děti, 4 juniorské a pro dospělé MČR v Big Air a Slopestyle. Kromě toho ještě organizujeme Slopestyle na Olympiádě dětí a mládeže, která bude ve Špindlu.

5. Jaké jsou v plánu zastávky Snowboard Zezula Tour? Na co se jako česká snowboardová scéna můžeme těšit?


Nejvíce závodů má Kidz Tour. Jednotlivé závody se pojedou tam, kde mají snowparky a díky spolupráci s Burton Snowboards a propojeni s Young Punks budou závody pro děti určitě zábavné. Začínáme 16.prosince na Monínci, v lednu pokračujeme na Mísečkách, v únoru ve Vítkovicích a v březnu na Bukové hoře a Neklidu. Celou tour zakončíme na Dvoračkách. Kidz tour rozšíříme o kategorii FIS Junior na Mísečkách a Neklidu a největším závodem bude MČR Slopestyle a Big Air pro dospělé a juniory ve Vítkovickém snowparku.

TERMÍNY ZÁVODŮ:

  • 16.12.2022 Monínec - Burton Young Punks + Snowboard Zezula Kidz Tour
  • 28.1.2023 Mísečky - Snowboard Zezula Kidz Tour
  • 28.1.2023 Mísečky - Burton Young Punks + Snowboard Zezula Junior Tour
  • 18.2.2023 Vítkovice - Snowboard Zezula Junior Tour
  • 19.2.2023 Vítkovice - Snowboard Zezula Kidz Tour
  • 12.3.2023 Buková Hora - Snowboard Zezula Kidz Tour
  • 19.3.2023 Boží Dar - Snowboard Zezula Kidz Tour
  • 19.3.2023 Boží Dar - Snowboard Zezula Junior Tour
  • 2.4.2023 Dvoračky - Finále Snowboard Zezula Kidz Tour
  • 18.2.2023 Vítkovice – MČR Slopestyle & Big Air

6. Jaké budou kategorie na Snowboard Zezula Tour?


Kategorie na Snowboard Zezula Tour zůstávají stejné. Nejvíce obsazená kategorie dětí je rozdělená podle věku do 3 skupin, dále máme kategorii juniorů a dospělých. Vše samozřejme rozdělené pro kluky a holky.

7. Jaké jsou plány České reprezentace a koho můžeme vidět v současnoti jezdit pod českou vlajkou?


Co se týče České repre, tak po letních a podzimních trénincích se rozjela série světových pohárů. Bohužel kvůli tvrdým kriteriím a omezenému počtu závodníků máme pro tuto sezónu pouze 1 startovní místo pro kluka a jedno pro holku. Podle minulých výsledků a aktuální vykonosti tedy do SP nasadíme kromě zkušené Šárky Pančochové, která stále jezdí skvělě  i mladýho Jakuba Hroneše, který letos pojede nově v týmu Red Bull. Naše 2 hlavní jezdce budou doplňovat další talentovaní podle snowboardisti Kristián Salač a Vanesa Volopichová a další.

foto: Jan Kasl

10. Plánují se v rámci rozvoje snowboardingu u nás nějaké tréninkové centra?


Od roku 2010 se snažíme vybudovat tréninkové centrum pro Freestyle snowboarding a Free Ski. Tento projekt se stejně jako mnoho dalších spotovišť nedá realizovat bez podpory státu. Těch meetingů na různých institucích za tu dobu bylo opravdu hodně a mnohokrát jsme měli slíbeno. Bohužel to vždy přerušili výměny ministrů, korupční aféry nebo volby. Teď to konečně vypadá nadějně a doufejme, že v příštím roce se konečně povede vybudovat první tréninkové centrum.

11. Můžeme se i letos těšit na Snowjam?


Na Audi Snowjam se určitě můžeme těšit všichni. Vzhledem k tomu, že celou akci dát dohromady po finanční i produkční stránce je celkem dřina, tak by to mělo být až v roce 2024. Do tý doby máme všichni čas si zajezdit jen tak do pohody, abychom se na dalším Snowjamu mohli zase všichni potkat a užít si to!

Koupí našeho merche Freeride.cz zabijete dvě mouchy jednou ranou. Nakoupíte originální dárky na Vánoce a podpoříte nás v tvorbě obsahu pro českou scénu.

Vyzpovídal a publikoval

Vašek Čajka
Další články autora

Vyzpovídal

Štěpán Košík
Další články autora

Další zajímavé články

S Horsefeathers na DIYX STRT JAM do Helsinek

Vydejte se s Horsefeathers na DIYX STRT JAM do Helsinek. Tahle neskutečná akce z dílny Ethana Morgana, která je v současnosti tím nejvíc, co street snowboarding může divácky a obsahově nabídnout tentokrát zažehla evropskou Mekku street snowboardingu! Dejte si text doplněný o skvělé fotky od fotografa Michala Prouzy aka Prouziče, který se na akci s Horsefeathers vydal.

Galerie a článek: Vítek Ludvík o freeridingu v Japonsku

Freeriding v Japonsku je snem snad každého ridera. Dokud se tam sami nevydáte, tak si přečtěte aspoň tenhle krátký článek z dílny Vítka Luvíka a vydejte se tam třeba příští rok v jeho doprovodu na výlet za životníma lajnama!

Čeká nás další kvalifikační závod pro nadšence neupravených svahů - X OVER RIDE

Zásobník legendárních riderů na této akci, slibuje opravdové highlighty (=vysoká světla). Na apríla, tedy 1.4. pokud jste radši na čísla, se sejde freeridová scéna ve velice známém středisku v Zell am See – Kaprun. Podíváná, všem očím lahodící, se bude odehrávat na svahu roztomilého pahorku Kitzsteinhorn. Proběhne tu totiž další kvalifikační závod série Freeride world tour qualifier s hodnocením 3*.