Rozhovor: S tvůrcem knih CURATOR - cult of snowboarding Tassilo Hagerem
20.4.2020
Pokud je pro vás snowboarding o něco víc než aktivita, za kterou vyrazíte jednou za rok a zajímá vás i kultura, která kolem něj existuje, neměl by vám uniknout projekt CURATOR - cult of snowboarding, za kterým stojí Tassilo Hager. Jedná se o knihy, které se svým obsahem různými způsoby dotýkají všeho kolem snowboardingu. Lidi, se kterými v obou vydáních najdete rozhovory, nebo se o nich dočtete v jim věnovaných kapitolách, jsou zajímaví ve spoustě ohledech a většina z nich rozhodně má o čem vyprávět. Nás knihy zaujaly a Taze jsme tak vytáhli na následující rozhovor!
Čau Tazi! Kde jsi a jak zvládáš aktuální situaci?
V prvním vydání CURATOR - cult of snowboarding jsi napsal, že jsi cítil potřebu kurátorství (curatation - pozn. red.) toho nepřeberného množství snowboardového obsahu, který vzniká a je sdílen všude kolem nás. Jak tě napadlo se do toho kurátorství pustit formou knihy?
Snowboardovat jsem začal v polovině 90. let a všechno, co o snowboardingu dnes vím vychází z časáků a videí. Tyhle dvě média k sobě odjakživa patřily. Když mi přišlo, že někdo jezdí cool, chtěl jsem zároveň vědět, co má ten člověk v hlavě. Ti, kdo nebyli jen stylovými ridery, ale měli i zajímavý charakter se stali mými idoly. Myslím si, že snowboarding je ještě zábavnější, když začneš poznávat lidi a tu neuvěřitelnou kreativitu kolem něj. V tomhle směru se dá na CURATORa koukat i na něco jako učební materiál.
Způsob, jakým dnes konzumujeme snowboardový content moc neumožňuje to, aby člověk poznal charaktery lidí a to, co mají v hlavě. Dostáváš prostě malé střípky v podobě krátkých Instagram klipů. Ukazují nám šílené triky a sérky, ale osobnosti za nimi se stávají méně a méně důležitými.
Tím kurátorstvím se tak snažím vyfiltrovat osobnosti, které mají více, co nabídnout. Více než jen svůj snowboarding. Když si tak zapamatuješ konkrétní trik, který daný rider udělal, stejně tak jako konkrétní větu, kterou řekl - můj cíl se splní.
Jsme online médium, ale tištěná média stejně milujeme. Jak vnímáš to, že tištěná snowboardová média mizí ze světa? Myslíš, že jednou budou moct vstát z mrtvých?
Jak si vybíráš příběhy a osobnosti, o kterých píšeš a se kterými děláš rozhovory? Je to proces založený na tvém osobním pohledu, nebo se inspiruješ i jinde?
Jaký byl celkový feedback na první vydání CURATORa? Využil jsi nějakou zpětnou vazbu pro druhé vydání? Co jsi v druhé knize udělal jinak?
Máme ten dojem, že tvoje knihy by mohly snowboardovou komunitu spojit, protože je často rozdělená. Někdo jezdí park, je super cool a nechápe ty, kdo někam šlapou na splitu. Někdo jezdí jenom powder a nechápe, proč někdo skáče na streetrail. Máš pocit, že tě podporuje celá snowboardová komunita?
Je CURATOR sólo projekt, nebo jsou v tom s tebou i další, kdo by si zasloužili být zmínění?
Kdo stojí za celým uměním a designem v obou knihách? Ta druhá je celá černá a ty malby / design jsou skvělý. Přicházíš na ty nápady sám?
Spoustu projektů ve snowboardingu často bojuje s finanční stránkou věci. Zajímalo by nás tak, jak se v tomhle směru daří CURATOROvi? Stojí za ním investor, nebo vydavatel? Jak jsou do něj zapojeny snowboardové firmy?
Máš pravdu. Asi by nebylo možné najít někoho, kdo by investoval do projektu jako je CURATOR a vložil by do něj předem peníze. Není to zkrátka zrovna výdělečný business case. Také jsem měl dost jasno, co se týče standardů, kterých by knihy měly dosahovat - jak obsahově, tak výrobou. CURATOR je tak tištěn čistě na FSC-certifikovaný papír lokální tiskařkou společností, která jede navíc úplně bez CO2 díky vlastnímu solárnímu systému. Prodej knihy také přímo podporuje projekt nového zalesňování v Africe. To jsou všechno extra náklady, které by klasický investor pravděpodobně zpochybňoval. Z toho důvodu, a protože jsem byl asi v tu chvíli mimo, jsem se rozhodl vložit do projektu vlastní peníze. Jsou tu i firmy a lidi z prostředí snowboardového průmyslu, kteří byli projektem nadšení a nabídli tak finanční příspěvek na výrobu. Za to jsem moc vděčný. Bez nich by to nešlo.
Nechci dělat kompromisy a nechat si diktovat, co v CURATORovi bude. Předstvím tak svojí myšlenku a buď získá podporu, nebo ne. Mým cílem je nabídnout fotografům, autorům, ilustrátorům a grafickým designérům ze snowboardové komunity rozumné ohodnocení a budu spokojený, pokud neskončím v dluzích.
Když jsme u toho... Někdy nám přijde, že snowboardisti v klidu utratí 100€ na mejdanu, ale zdráhají si koupit permici, novou výbavu, nebo podpořit projekt, jako je ten tvůj. Co si o tom myslíš? Máš pocit, že se to mění?
Spoustu těch příběhů a rozhovorů je o skvělých osobnostech ve světě snowboardingu, ale jsou psány jinými autory. Jak si vybíráš ty, kdo pak texty píšou, nebo dělají rozhovory?
Bude každý rok nový CURATOR?
Co ještě děláš kromě práce na CURATORovi?
Kde tě potkáme na horách?
Díky moc za rozhovor a doufám, že se takhle můžeme podílet na tom, aby se o CURATORovi dozvědělo co nejvíc relevantních lidí, protože nás tvoje práce baví! Měj se!
Chceš CURATORa do své knihovny? Máme pro tebe exkluzivní deal!
Jak to funguje?
Další zajímavé články
Akce: Víkend plný snowboardových akcí... Vyber si tu pravou pro tebe!
Zima si sice dávala dlouho na čas, ale tento víkend to všechno půjde dohnat! V plánu je totiž tak velké množství akcí, že to skoro připomíná staré dobré časy. Udělali jsme tedy výběr několika z nich a věříme, že se ani nejedná o všechno, co se tento víkend bude na českých a slovenských horách odehrávat...
CHOC představuje svojí kolekci snowboardů
Česká značka CHOC, která na Vysočině ručně vyrábí lyže, wakeboardy, kiteboardy, tak představuje i svojí kolekci snowboardů. Těch má v nabídce hned několik. Pojďme se v tomto článku podívat které to jsou.
Sledujte živě juniorské Mistrovství světa ve freeridingu v Kapplu
Již dnes startuje první zastávka Open Faces série freeridových závodů a rovnou v podobě juniorského mistrovství světa, které můžete sledovat živě i tady u nás na Freeride.cz, tak pouštějte live stream a udělejte si příjemnější start do pondělí.