S Dominikem Veselkou o snowboardingu i surfingu

Dominika Veselku můžete na české snowboardové scéně potkat už několik let. Dominik si ve snowboardigu prošel několika různými fázemi od velkých triků na kickerech, přes ježdění railů, závodění, až aktuálně po snowboardcross. Kromě toho jsme se v rozhovoru bavili i o surfingu, o kterém toho tenhle kluk ze Strakonic ví sakra hodně. Došlo i na téma plánů na tuhle sezónu a mnoho dalšího.

Čau Dominiku, jak sis užil svátky? A hlavně… co jsi dostal od Ježíška, hehe?

Čágo Lohy! Vánoce jsou skvělý, mám je mega rád. Dostal jsem dvě nový našlapaný mašiny na shapování surfů. Jsou fakt nádherný – a hlavně jsou AKU, takže už žádný kabely!

Kde teď jsi? Na tvém Instagramu to vypadá, že někde surfuješ.

Už jsem zpět v ČR, ale před Vánoci jsme byli provětrat surfy na Tenerife. Byly to moje první Kanáry a musím říct, že neskutečný! Ten pohled z vody, kdy sedíš na lineupu a koukáš na zarostlou horu s palmama je nejvíc.

Čemu se teď vlastně věnuješ víc, surfingu nebo snowboardingu? Jak se vlastně z tebe jako snowboardisty stal takhle intenzivní surfař?

Těžko říct, hehe. Za loňskej rok bych se možná víc považoval za surfaře než snowboardistu, protože jsem u vody strávil možná víc času než na horách. Prvně jsem vyrazil surfovat s našima a pak další rok s Pepem Samkem, kdy jsem si už koupil svůj první surf (ten jsem teda hned po 14 dnech zlomil :-D). No a pak to už asi znáš, chytneš první vlnu a potřebuješ jezdit furt! Surfing je pro mě něco jako takový prášení v teple – výhoda – žádnej sníh za krkem a žádný KRNAPáci! Ale bez hor by to taky nešlo, takže se to snažim kombinovat by vočko 50-50.

Rád bych se na začátku trochu zdržel u toho surfingu. Se svojí přítelkyní Janou jste založili surfový klub Czech Surfers. Můžeš nám přiblížit, co všechno v rámci toho děláte?

Asi nejjednodušší formulace bude – pořádáme surfový kempy ve Francii. Jak jsem dostal řidičák, hned jsem manažeroval kámoše do dodávky na letní výlet do Hossáče. Postupně mi ale začali psát i lidi kolem, že by chtěli jet taky s náma surfovat. První rok jich bylo pár a další rok o trochu víc, až jsme si řekli – koupíme prkna a uděláme kemp!
Za léto 2018 jsme udělali kempy už 4 a je skvělý, že lidi, co za námi přijeli, se surfingu chytli a chtějí v něm dál pokračovat. Takže tím pádem se nám rozrostla parta (klub) o dost nadanejch surfařů. Přijde mi, že díky tomu, že jsme právě klub, máme mezi sebou mnohem víc kamarádskej vztah. 

 Co nejbližšího máte v plánu a na čem třeba teď pracujete?

Teď leden chci strávit co nejvíc na horách. Začátkem února se jedeme na chvíli ohřát do Porta a domluvit si na tamní univerzitě náš druhej portugalskej Erasmus, kterej bychom měli začít v průběhu března. No a přijde mi, že jedna letní sezóna nedávno skončila a je pomalu načase začít plánovat tu nadcházející.

V létě jsi mi říkal, že si shapuješ vlastní prkna. To mi přijde jako skvělá věc, která je pro spoustu lidí dost těžko představitelná. Můžeš nám k tomu říct víc? Děláš prkna jenom pro sebe nebo i na objednávku? Jak ten proces vlastně vypadá?

Shapovat jsem začal právě díky tomu, že jsem zlomil svůj první surf. Opravil jsem ho a fungovalo to. Tak jsem si řekl, že když jezdí zlomenej, bude jezdit i vyrobenej! Do nedávna jsem dělal prkna spíš pro sebe, pár lidí kolem a testoval tak, co funguje a co ne. Letošní rok byl celkem zlomovej, kdy jsem na JBLS surfboards ve Francii dostal slušnou řádku objednávek! 
Surfový prkno je v podstatě polystyren (EPS) nebo polyurethan (PU) potaženej laminátem. Já osobně dělám hlavně z EPS. Ve vodě se totiž EPS prkno chová trochu jinak, má třeba větší výtlak než PU a tak ti to dovolí jezdit trochu menší prkna. Navíc chci jít s dobou a dneska všechny TOP surf brandy řeší, jak získat větší a lepší flex (pružnost) surfu, což ti právě EPS jádro umožní. 

Protože je zima v plném proudu, pojďme ke snowboardingu. I tady u tebe proběhly změny a místo freestyle snowboardingu jsi začal jezdit i snowboardcross, ve kterém se ti docela daří, ne? Týká se to jen závodů, nebo ježdění celkově? Jak došlo k téhle změně a jak to u tebe tedy teď se snowboardingem vypadá?

Když jsem začal chodit na vejšku, najednou nebyl čas být tolik na horách a plánovat nějaké výlety. V lednu ti začne zkouškový a když chceš v září pokračovat do dalšího úseku studia, musíš se učit, sníh nesníh, haha. Jelikož ségra jezdí s crossovou repre, vyjel jsem občas na hory s nima. Zajel si pár závodů a zjistil, že mě to mega baví! 
Dneska, když nemáš naskákaný čtyři triply, neškrtneš si :D … V tom crossu mam z freestylu slušnej základ, a pak už je to jen o fyzičce. 

Budeš ještě jezdit i freestyle snowboardový závody, nebo už se budeš soustředit jenom na rychlost, hehe?

Chci jezdit pořád tak nějak obojí. Třeba po Vánocích jsem byl na HF Iron Jamu na Železný Rudě a bral tam 3. flek. Takže freestylový prkno rozhodně nezahazuju do žita, haha. 

Jak jsi vlastně odstartoval zimní sezónu? Kde už jsi byl jezdit?

Na podzim jsem si dal dva evropáky v crossu a teď právě ten Iron Jam. 

Foto: Jana Horáková

Jakých závodů a akcí se máš v plánu tuhle zimu zúčastnit?

Jeden závod vím určitě – Zimní Univerziáda v Krasnoyarsku (Rusko), kde jedu právě snowboardcross. Dál to asi nechám na počasí, sněhu a jak to přistane v kalendáři.

Foto: Nikolas Tušl

Co teď vlastně děláš kromě surfování a snowboardingu? Studuješ, pracuješ?

Pořád studuju, jsem v prváku na magisterskym studiu na FTVS – obor management sportu. A přivydělávám si broušením surfových prkýnek a občas něco vyfotim nebo natočim :).

Foto: Jana Horáková

Jsou u tebe nějaké další novinky, které by stály za zmínku?

Asi jsme všechno už zmínili.

S kým aktuálně spolupracuješ na tom všem, co děláš. Myslím tím, kdo tě podporuje?

Velkou část na všech projektech má moje drahá polovička Jana, ve dvou se to lépe táhne. Dál jsou to pak hlavně stále rodiče, kteří mi třeba trpí zkonfiskování kůlny a kotelny a následnou přestavbu na brousící a laminovací místnost :D A taky lidi kolem Czech Surfers, kteří nám na campech pomáhali nebo už zase pomáhaj s další sezónou. 

Chtěl bys na závěr někomu poděkovat, nebo někoho pozdravit?

Velkej dík rozhodně patří partě okolo Snowbitch.cz! Podporujou mě už dlouho jak v zimě, tak v létě. Navíc jsme navázali i spolupráci okolo surfcampů a myslím, že je oboustranně prospěšná! 
Co se týče právě surfcampů, tak tam patří rozhodně velkej dík Dakine a jejich skvělýmu surf hardwaru. Adidasu, který nás zapojil do projektu „Run for the oceans“ a vybavil nás botama, které jsou vyrobené z plastu sebraného na plážích. Dále pak energii od Redbullu a zdravým snídaním od Mixit. Všichni nám dávají skvělou podporu, bez které by to nešlo!

Díky za rozhovor a brzo na kopci, nebo ve vodě! 

Já taky díky moc a vidíme se! Peace.

Publikoval

Jan Lohynský
Další články autora

Další zajímavé články

Pája Turková jako další snowboardový host v podcastu u Tupých hran

Podcásteři Šimon Bartík a Tomáš Kroczek si do svého nového dílu pozvali instruktorku snowboardingu Páju Turkovou. Povídání probíhalo okolo instruktorování, cestování a hlavně snowboardování či wakeboardování. Chceš se stát instruktorem a nevíš jak na to nebo tě jen zajímá instruktorskej život? Pojď si poslechnout tento parádní díl Tupých hran!

Letní dvojrozhovor se Snowboardel jezdci - Michal Štrunc a Štěpán Pruša

Michal Štrunc a Štěpán Pruša se spolu na jaře potkali v Absolutparku a společně zajezdili a natočili povedený edit, který nedávno vyšel. Při té příležitosti jsme kluky vyzvali k rozhovoru a zeptali se jich na pár otázek k videu, k ježdění v AP a plánům na následující sezónu. Pojď si to dát!

Roura a sníh již 13.8. 2022 na akci MajDay JIB SESSION!!!

Zkraťte si čekání na první sníh a dorazte si pořádně zashredit na poctivém sněhu ze staďáku! Již v sobotu 13.08. 2022 se na východě naší republiky odehraje velkolepá akce pod taktovkou MajDay a partičky EAST crew. Na místě bude ready staré dobré PVCčko, sníh a kvalitní zábava. Vidíme se tam!