S Lukášem Vojáčkem o Ironside Splitboard Movie

Na konci loňského roku jsme vám přinesli Ironside Splitboard Movie v celé své kráse. Nyní nastal čas si s hlavním tvůrcem projektu Lukášem Vojáčkem z Admiralos Production popovídat o jeho vzniku. Na rozhovor jsme přizvali i členy celé výpravy a jejich pohled se dozvíte také. Nechybí ani hromada fantastických fotek a samozřejmě, celý film pro ty z vás, kdo ho ještě neviděli.

Celý film jste už mohli zhlédnout v rámci článku u nás na webu. Nyní je tady čas na pokec s Lukášem Vojáčkem a všemi členy výpravy Jirkou Hladíkem, Lukášem Veselým, Petrem Lázničkou, Martinem LázničkouZuzanou Slezákovou.

Ahoj Lukáši, kde jsme tě při rozhovoru zastihli?

Dnes trávím den ve střižně jako obvykle. Byl bych radši někde na kopci, ale co se dá dělat.

Po filmu Shape Your Life jste se tentokrát vydali trochu jinou cestou, jak k tomu došlo?

Ještě před premiérou Shape Your Life mi píše Jirka Hladík, který tou dobou pracoval v Norsku. Byl jediným shaperem v obřím snowparku Vierli. Sezóna 17/​18 byla v Evropě celkem slabá, ale v Norsku bylo sněhu dost. Jirka znal Norsko a jeho národní parky z předchozích let. Naprosto ho uchvátily a nápad na natáčení pochází z jeho hlavy.

Mohl bys nám vysvětlit, co bylo cílem při vydání se na cestu k natočení Ironside Splitboard Movie?

Jirka vymyslel plán, který zněl naprosto šíleně: Vylezeme na splitboardech na nejvyšší horu Skandinávie a pak si dáme neskutečný ride. Problém byl ale, že jsme neměli ani splitboardy, ani tým, který by do toho šel. Vše se mělo odehrát za nějaké 2 měsíce a přišlo mi to nereálné. Jirka měl ale vše do detailu promyšlené. Sehnal team i desky od Gary. Podpořili nás i další partneři hlavně outdoorovým vybavením.

Kam jste se vydali a jaké vrcholky jste zdolali?

Začali jsme na naší základně, chatě u Jirky a jeho holky Zuzky, nedaleko Vierli. Byla dostatečně velká a proto jsme se v ní měli možnost připravit na zbytek výpravy. Naplánovat trasy a kemp spoty. První kopec vybral Jirka nedaleko chaty, abychom otestovali vybavení. Poté jsme vyrazili do národního parku Jotunheimen, kde jsme vylezli několik zahřívacích kopců. V podstatě jsme spíš vyčkávali nedaleko Galdhopiggenu a sledovali počasí. Jakmile se počasí umoudřilo, vyrazili jsme a zdolali ho.

Celkový soupis zdolaných hor:
Bosnuten (1432) pohoří Hardangervidda - 1,5 hodiny
Dále v Jotunheimen:
Austre Veslfjellet (1578m.n.m.) - 3h
Bitihorn (1607m.n.m.) - 3h
Nordre Brurskardknappen (1464m.n.m.) - 2h
Galdhopiggen (2469m.n.m.) - 5h

Jak probíhalo samotné natáčení? Natáčeli jste splitboarding poprvé?

Byl přelom dubna a května, ale i tak se v Jotunheimenu pohybovaly teploty pod bodem mrazu a několikrát dokonce i sněžilo. Den před naším odjezdem z Norska, prvního května, dokonce napadly asi 4 cm. Navíc jsme téměř celý výlet chtěli zvládnout bez ubytování, takže jsme kempovali. V důsledku těchto okolností se vybíjely baterky mrknutím oka. Čtyři dny byl navíc jediným zdrojem nabíjení zapalovač s 12V v naší dodávce. Vzhledem k tomu, že jsme točili na 4 kamery, tak to nebyla žádná sranda. Ke kameře č.1 jsme pro jistotu koupili 8 baterek, abychom vydrželi co nejdéle a musím říct, že to bylo na hraně.

Splitboarding jsme točili poprvé a hrozně mě to bavilo. Bylo to sice trochu náročnější na vynášení techniky. Kluci doslova běželi do kopce a na to jsem se spoustou techniky na zádech nebyl připraven.

Co ti přišlo na celém natáčení nejzajímavější?

Vzhledem k tomu, že jsem byl poprvé Norsku, byla to určitě příroda. Jirka naplánoval cesty tak, abychom se dostaly do lokalit, kde v zimě tak sněží, že cesty na celou zimu zavřou a otevřou až na jaře. A asi 14 dní po téhle otvíračce se odehrávalo natáčení. Jakmile jsme sjeli z hor k fjordům, nechápal jsem podruhé. Obrovské skály, všude vodopády, kempování kdekoliv chceš.

Poprvé jsme taky točili na tolik kamer a na takové technologie. Měli jsme totiž poprvé 360/​VR kameru, kterou měli kluci hlavně na jízdu. Tato kamera přináší mnoho benefitů pro diváka a jsme rádi, že jsme ji jako jedni z prvních použili ve filmu.

Když už máte tuhle zkušenost, je něco, co byste třeba v přípravách udělali jinak? Můžeš se třeba podělit o rady pro ty, kdo by chtěli jít do něčeho podobného.

Za přípravy musím dát velký big up Jirkovi, který vše naplánoval na celý trip a pak už jsme jen ladili detaily. Mimochodem za celou cestu po Norsku Jirka jel podle mapy. Navigaci v mobilu ani žádnou jinou nepotřebuje.

Všem, co chtějí zažít něco podobného doporučujeme vybavit se dobrým vybavením, energií a jídlem. Norsko je hodně řídce osídlené a proto by vám shánění vybavení a jídla mohlo dělat problémy.

Co máte v plánu dál? Rozhodně nevypadáte, že byste brzdili…

Petr, Zuzka, Jiří a jeho francouzský kamarád Seb se za pár dní potkávají v Japonsku v Hakubě. Seb je skvělý filmař a určitě vznikne nějaký zajímavý materiál.

Taky plánujem nějaké natáčení na Slovensku v okolí Vrátné doliny, ale to bych nechtěl nějak prozrazovat.

Když trochu odbočíme, čemu se vaše parta a i konkrétně ty věnujete, když neděláte na projektech jako je Shape Your Life, nebo Ironside...?

Já se věnuju hlavně práci a sem tam vyrazím do světa dobít energii. Jirka se Zuzkou jsou nomádi a stále cestují s prací a objevují svět. Právě teď jsou v Austrálii, kde mají pracovní víza a minimálně rok se tam zdrží. Jo a aby nebyli jen v Austrálii, tak se ještě mají v plánu potkat v Japonsku s Pecou a užít si tam pořádný powder. Martin se po příjezdu z Norska stal hrdým otcem, tak se stará o rodinu. Občas si ale najde čas na hory. Luke byl a stále je rolbař střediska (sjezdovek i parku) ve Vierli.

Kdo vás při vzniku filmu tentokrát podpořil? Chtěl bys někomu poděkovat?

Chtěl bych poděkovat hlavně sponzorům, kteří nás našlápli vybavením. Zimni oblečení, spacáky, nádobí, boty,... Chtěl bych ale hlavně poděkovat celému týmu v Norsku a následně i v Česku (postprodukce). Byli jste skvělí a bez vás by film nevznikl.

SPOLEČNÁ OTÁZKA PRO CELOU VÝPRAVU:
Co vás na celé výpravě a natáčení bavilo nejvíc? Co byste za sebe vyzdvihli?

Jirka Hladík: Těžko vyzdvihnout nějakou jednotlivost, těch situací naplněných neskutečnýma emocema bylo hodně. Ať už jsou to okamžiky výstupu na vrchol, výhledy, sjezdy prašanových plání, večerní ohně, koupačky v ledové řece, kácení stromů, vytahování delikates z popelnic nebo první shlédnutí pořízených záběrů a fotek, pokaždé euforie do maxima. Kluci přiletěli asi na 12 dní a bylo to hrozně našlapané a už asi 5x jsem se od té doby přistihl, že jsem někomu říkal, že to byl nejlepší trip mojeho života. Ze všeho nejvíc mě bavilo, jaká jsme parta a všechno si spolu užíváme na max.

Lukáš Veselý: Vsechno už bylo řečeno, napsáno. Co se týče výšlapů a ježdění to bylo opravdu unikatní. Do toho štěstí na počasí,  úžasná příroda, parádní parta. Ale přehávám si momenty při vyhrabávání dobrot z popelnic, cepínem přehrabávat kila lososů, nechápavy pohledy hostu z restaurace od naproti a nasledná euforie v auťe jsou momenty, na který budu vzpomínat dlouho a s radostí :)

Petr Láznička: Norsko je moc krásná země. Měl jsem v minulosti možnost navštívit Norsko v létě, ale tento zimní náhec byl úplně o něčem jiném. Celý trip byl fantastický, skvělá parta, počasí nám vycházelo, nádherné hory všude kolem, domov na sněhu, naprostá paráda. Odvezli jsme si nezapomenutelné zážitky a novou inspiraci. Bomba špica paráda.

Martin Láznička: Hodně se mi líbila krajina v Jotunheimenu. Nebyl vidět žádný hlavní hřeben, ale spousta samostatných vrcholů, ze kterých jsme si mohli vybírat. V naší skupině byla skvělá atmosféra, ať už na kopci nebo při táboření. Na tu pohodu dlouho nezapomenu.

Zuzana Slezáková: Příroda této země je nepopsatelná a vždy se tam ráda budu vracet. Toto pro mě byl již čtvrtý roadtrip po Norsku, ale zároveň první v životě za takových extrémních podmínek. Za mě je tedy určitě nejsilnější zážitek spaní na sněhu. Jsem běžně zmrzlý člověk, co se týče spaní v přírodě i když je několik nad nulou, ale poprvé jsem měla opravdu kvalitní výbavu a to pro mě byla teda změna. Ten pocit probuzení se v teple, uprostřed nádherné zimní krajiny, naprosto nepopsatelný. Ale uplně nejpodstatnější co ten výlet udělalo tak skvělým byli kluci. Skvělá parta lidí je vždycky to co to udělá tím nezapomenutelným. Za to jim tímto opět děkuju.

Lukáš Vojáček: Celé natáčení byla výzva. I když jsem měl na začátku pochybnosti, jsem moc rád, že jsem do toho šel. Nádherná přroda, skvělá parta, extrémní podmínky i náročné natáčení. Na tohle všechno nikdy nezapomenu. Ještě jednou děkuju všem, kteří se podíleli na natáčení, postprodukci i realizaci eventů k projekcím. Poděkování patří taky všem partnerům. Díky za podporu!

CELÝ FILM:

Natočil & nafotil

Lukáš Vojáček
Další články autora

Nafotila

Zuzana Slezáková
Další články autora

Publikoval

Jan Lohynský
Další články autora

Další zajímavé články

FreerideTV: Mikýřův Prkenný Přehled - 3. díl

Mikýř je zpět a jeho Prkenný Přehled s ním! Tentokrát v májovém láskyplném vydání opět nahlédneme pod pokličku české snowboardové scény a dokonce zabrousíme o kus dál, a to i do českého světa skateboardingu a freeskiingu.

Zeb Powell se kroutí do včech směrů v novém videu E.A.S.T

Koukněte na nový edit z východního pobřeží USA, ve kterém se vám představí talentovaný Zeb Powell. Tohoto mladého snowboardistu můžete v poslední době vidět víc a víc a zcela jistě za to může jeho nezvyklý styl kroucení triků. No přesvědčte se sami.

Michi Schatz a jeho solidní remix part z letošní Sane Spring Break Session

Lokál z Innsbrucku Michi Schatz sice není zrovna vzrůstem největší, ale triky dokáže odpálit dost vysoko. Podívejte se na jeho poslední edit z rakouského snowparku v resortu Nordkette. Ve videu se objeví i riders jako Max Glatzl, Peter Walchhofer, Steve Grumser a Sparrow Knox.