SPORTUNION - rozhovor s dětským teamem

Tento dětský kolektiv nás zaujal svojí aktivitou. Neustále jsou vidět na prknech, ať už na sněhu, u vody nebo na asfaltu a jak jinak, něž s úsměvem od ucha k uchu. Proto jsme si je pozvali na rozhovor, kde nás zajímalo, jak o kdo je trénuje, kde nejraději jezdí, kdo je podporuje a další...

Ahoj, nemohlo nám uniknout, že je na českém snowboardovém rybníčku nový dětský team. Pojďte nám ho trochu představit o co se jedná a kdo za tím stojí?

Ahoj. SPORTUNION vznikl již v roce 2013 a za jeho vznikem nestál nikdo jiný než-li Honza „Neči“ Nečas a jeho kámoši. Klub si žil svým životem a svůj jasný směr nabral až v druhé polovině roku 2019. Parta nadšených rodičů se rozhodla poskytnout svým dětem tu nejlepší zábavu: snowboarding, wakeboarding, skate a jiné adrenalinové záležitosti.

čekání na Hintru

Kolik máte členů/dětí? Máte ambice z nich vychovat reprezentanty? Jak jim to zatím jde?

Mezi členy patří rodiče a příbuzní, což je víc než 50 lidí a k tomu hlavně 25 dětí, holek a kluků. Všichni se učí. Část dětí svojí aktivitou a schopnostmi vyčnívá a tady ambice jsou, ale ještě je čas, nejstarším je teprve 13let.  Hlavně chceme aby je to bavilo, ale když se někomu podaří uspět a bude jezdit evropské či světové závody budeme rádi. Jde jim to dobře,  je super jak jezdí v partě a navzájem se motivují. Každý den se naučí něco nového. 

selfičko se Scotty Jamesem

Shredy na Moravské

Kdo se o děti stará a trénuje je? 

Pro děti každý něco dělá, především rodiče. Trenéři jsou nedostatkové zboží. Po odborné stránce spolupracujeme s Klárou Suchanovou. Rozhodli jsme dále dát na různá doporučení a hledat ve vodách dřívějších i součastných jezdců. Do Polska s námi teď vyrazil Matěj Slavík. Bude to dlouhá cesta najít někoho, u koho to bude fungovat na 100% podle našich představ. Rádi bychom využili člena našeho klubu Honzu Nečase, který je toho času ve snowboardovém odpočinku. Pokud je nějaký tip, sem s ním.

Všechny děti jsou oblečené a vybavené firmou Burton, to je záměr? Podporují vás, nebo jaká je mezi vámi spolupráce?

Sport a finance, každodenní problém, není rychlost, není trik, nejsou prachy, není soustředění.  Klub podporuje každý rodič podle svých možností a BURTON PRAGUE je náš podporovatel a sponzor.  Ano, máme od BURTON PRAGUE desky, vázka, boty, bundy, helmy, brýle. Prostě vše na co si vzpomeneme. Nejširší výběr tady u nás. Servis jak má být, skvělá spolupráce.

Polety v rampě v Laaxu

Jste hodně vidět v Laaxu, máte tam nějaké teamové zázemí? Jak to řešíte s permicemi, mají děti sezónní skipasy? Jak se dětem v Laaxu libí?

Do Laax nás přivedla současná situace. V podstatě to byla jediná možnost kde jezdit a navíc je Laax  asi nejlepší středisko v Evropě, takže to byla jasná volba. Byli jsme tady již v prosinci. Máme tu sezónní permice, tady nám pomohl český svaz, díky tomu se permice staly cenově dostupnými. Bydlení řešíme podle potřeby a díky podpoře a sponzorství pražské pobočky firmy HUBLOT si děti opravdu užívají a mají ten nejlepší servis a zázemí. Dětem se v Laaxu líbí moc, všechno je kousek a skvěle funguje. Již v prosinci to bylo super a od začátku ledna byla funkční medium line a pro line, spousty želez, park jak má být. Takže jsme mohli trénovat na menších a pak se přesunout na větší skoky. Kluci si troufli i na ty největší skoky. Byli jsme v lednu přímými diváky OPEN Laax 2021. Uvidíme, kdy se sem zase podíváme. Nyní při příjezdu 10 denní karanténa, testy. Svoji aktivitu jsme teď přesunuli na individuální trénink u nás doma, každý podle možností. Děti taky musely udělat něco do školy. Část týmu řádí v Polsku, část jede řádit do Slovinska. Poslední dvě rozumné možnosti jak zajezdit. Co dál se uvidí. Ještě snad Bulharsko by připadalo v úvahu.

LAAX

Kdo to v teamu nejvíc zabijí?

Všichni jsou zabijáci. Vejlet co vejlet se předhání o to, kdo bude nejlepši. Výkonnostně teď nelze porovnávat, všechno stojí, žádné závody. Teď něco málo v Polsku, ale to je spíše za odměnu po těch všech dnech tréninku. Když se všichni připravovali v říjnu 2020 na finále rakouské série Valley Rallye, kde mohli ukázat opravdu co umí, poslal nás Covid dva dny před závody domů. Jeden člen týmu se zranil, v nemocnici testy, pozitivní výsledek a konec nadějí, okamžitý odjezd do ČR.

Jaká je činnost mimo zimu? Trénujete i hodně nasucho? Co děláte s dětmi během léta?

V létě se podle možností pořád něco dělo. Neskutečná zábava v AREA 47 v Rakousku. Často jsme jezdili jsme na kole a na wakeboardu, dost času jsme strávili na soustředění v Bangerparku a v „mrazáku“ Landgraaf.  V Čechách Boží dar a Nymburk - společné soustředění všech snowboarďáků. Navštívili jsme na konci léta i Zerrmat, takže děti měly možnost jezdit i v létě což je super. 

Zermatt

Landgraaf

Na skatu

Jaké máte s teamem plány do budoucna?

Chceme se snowboardingem bavit. Čeká nás spousta práce, všichni máme co zlepšovat. Uvidíme co nám dovolí COVID, ale plány jsou. Chceme se vrátit do Laaxu, uvidíme jestli v dubnu budou závody Valley RalleyRakousku. Jinak individuální trénink ve Špindlu či na Klínovci. Užší spolupráce s ostatními kluby a svazem by byla určitě přínosem. Bylo by fajn, kdyby se podařilo dokončit tréninkové centrum na Božím Daru.

Svačinka na Zermattu

Aktuální úspěch v Polsku

Chtěli by jste na závěr někomu poděkovat?

Díky patří především dětem. Samozřejmě by to nešlo bez sponzorů. Díky moc BURTON PRAGUE a pražské pobočce firmy HUBLOT, to je jasný. Ještě jednou díky moc. Poděkovat ale musíme i všem ostatním kteří přiložili ruku k dílu či přispěli, byť jedinou korunou.

Sledujte SPORTUNION na jejich soc.sítích!

Za Freeride.cz

Štěpán Košík
Další články autora

Další zajímavé články

Akce Horsefeathers Sneak The Tweak otevřela snowpark na Mölltalu!

Nový snowpark na rakouském ledovci Mölltaler Gletscher slavnostně otevřela akce Horsefeathers Sneak the Tweak!

O víkendu proběhne Horsefeathers Sneak the Tweak na Mölltalu!

I když v Česku už je léto v plném proudu, tak u rakouských kolegů za hranicemi si stále můžeme užívat zimní radovánky naplno! A ještě ke všemu ve zcela novém Horsefeathers snowparku na ledovci Mölltal! Slavnostní opening proběhne v sobotu 11. května! Vidíme se tam!!!