Spotcheck: Foshna Snowpark Jasenka

Pokud pojedete do krajů, kde „Valaši jsou jedna rodina“ nemusíte se shánět jen po slivovici, ale můžete si také zajezdit ve snowparku Jasenka. Především o něm jsme si povídali s Pavlem Kupčíkem...

undefined
Hlavní postava Foshna Snowparku - Pavel "Kupča" Kupčík (foto: Kaňůs)
FOTOGALERIE OD KAŇŮSE TADY

Foshna Snowpark Jasenka je parkem, který ve východním cípu naší republiky stojí již nějaký ten pátek. Spotcheck z této lokality jsme dělali již před několika lety (přečíst si ho můžete zde), a tak jsme si řekli, že by nebylo od věci podívat se, co je na Jasence nového. Fotky k tomuto spotchecku pořídil s místní bandou Honza Kaňůrek aka Kaňůs, na všechno otázky ochotně odpovídal Pavel „Kupča“ Kupčík.

Ahoj Kupčo, začneme klasicky. Kde se vlastně Jasenka nalézá a jak se tam dá nejlépe dostat?

Čau. Tak na Jasence je nejvíc super, že se nachází dva kilometry od centra Vsetína. Takže v 17.00 zavřu náš obchod Foshnu a letím na večerní do 21.00 jezdit (teda pokud je sníh), totéž platí i pro školáky či studenty. No a Vsetín je cca 30 km od Zlína, 75 km od Ostravy, 80 km od Olomouce, anebo 350 km vod Prahýý…

Jak je samotný rezort velký?

Lyžařské vleky Jasenka je malý areál se dvěma Tatrapomami o délkách kolem 400 metrů, malým poma vlekem o délce 160 metrů a dětským lanovým vlekem. K zázemí patří budova bufetu, kde se dá posedět, ohřát se a občerstvit. Kdo se chce dozvědět více, ať navštíví www.jasenka.cz.
undefined
Pro Pavla Vyroubala je Jasenka homeresort. Vidět je to i na jeho fs 720 tailgrab (foto: Kaňůs)
Jaká je historie snowparku na Jasence?

Park funguje pátou sezonu a o jeho zrod se zasloužil Ivo Holec alias Zrzek, který první domluvil s majitelem areálu snowpark a následně i první překážky, které financovalo samotné středisko. Já jsem byl přizván až ve finále, kdy byly překážky navrženy a to hlavně proto, že mám instruktorskou licenci. Podmínkou fungování parku totiž bylo, že budeme vyučovat snowboarding ve snowboardové škole, která patřila středisku. Pak byl ale Zrzek zaneprázdněn, na Jasenku mu už nezbývalo tolik času, tak jsem se začal o park starat já za velkého přispění ostatních. Otevřeli jsme totiž Foshnu, tak bylo na snowboarding a dění kolem něho zákonitě víc času.

undefined
Martin Kaňůrek transferuje halfcab do grindu na lámačce (foto: Kaňůs)
Spotcheck z Jasenky jsme dělali někdy před třemi roky, můžeš nějak shrnout, co se na Jasence za tu dobu událo?

To bylo super. Márty mě během závodu CAC ve Zlíně volal, že je na Bílé, a že jestli by mohli na druhý den přijet udělat Spotcheck se Šůbou. Počasí tehdy vyšlo super, tak jsme si to i s ostatníma užili. Od té doby jsme zabojovali hlavně se skokem, který chceme, aby byl dominantou parku. Provedli jsme na dvakrát terénní úpravy - navezli a vybagrovali hliněný table skoku. Snowpark je totiž v celkem prudkém svahu, tak byl problém s rovinkou před skokem, která pro klidný odraz chyběla. Postupně se přidávaly nové překážky (zub bedna, C bedna, kink rail a double kink rail) a celkově se park vylepšoval, až jsme před loňskou zimou vymysleli samostatný Mini Park s novýma překážkama na mírnější sjezdovce i s vlastní malou pomou. Bohužel loňská zima zadřela nejen nás, a tak Mini Park zůstal na testování až pro letošní sezonu.

Jaká je tedy současná podoba parku a jaké v něm stojí překážky?

Současná plánovaná podoba Big Parku začíná duhou, poté následuje rozjezd na central table se skokama 6m a 12m a park končí wallridem. Vedle skoků jsou 2 jib lajny. Z duhy doprava je lajna začínající speed railem o délce 5m, pak je macatá 5,5 metru dlouhá a 80 cm široká bedna, následuje šestimetrová C bedna doleva a park končí novým double kink railem (2,5 -1,5 – 3m). Levá jib linie: po duze a následném oblouku doleva je kink rail (2,5m rovina, šikmo dolů 3m). V úrovni skoků je pak zub bedna, známá z jib contestů z Opavy a ValMezu o délkách 3 a 4 metry, po ní následuje nově osazený step-up rail z původního velkého railu a končí se wallridem. Samostatný Mini Park je na mírné modré sjezdovce. Začíná picnic tablem, pak je pětimetrová mini bedna, následuje mini rail o délce 5,5m a končí mini skoky s tably kolem 4 metrů. Mini Park jsme vytvořili kvůli začátečníkům a pro případný shredding, právě proto, že Big Park je v celkem prudším svahu a překážky v něm jsou obtížnějšího levelu.
undefined undefined undefined
Vlevo Pavel Vyroubal a mega fs 900 cork, uprostřed Michal Janůš a fs 360, vpravo Simona Kučová při  noseslidu (foto: Kaňůs)
Plánujete nějaký další rozvoj snowparku, pokud to sněhové podmínky umožní?

Právě sněhové podmínky nás hodně brzdí. Novinky na loňskou sezonu jsme neměli možnost vůbec vyzkoušet, protože park vůbec nefungoval. A letošní zima nám zatím neumožňuje udělat park podle našich představ. Tudíž nejsme schopni ani ve fantazii vymýšlet něco nového, když nemáme dostatečně otestované novinky.

undefined
Rado Dubový, fs 540 (foto: Kaňůs)
Jaké jsou plány se snowparkem řekněme z dlouhodobého hlediska? Jak by třeba vypadal park za tři roky, za předpokladu dostatku sněhu a financí?

Tak úplně ideální stav parku a asi maximum pro středisko by byly dva tably pro skoky za sebou se spoustou railů a bedýnek. To ale prostor, ve kterém se Big Park nachází, zatím nedovoluje. Na mírné sjezdovce Mini Parku s vlastním vlekem by šla vybudovat i U rampa. Ale poslední zimy bez přírodního sněhu a mrazů posouvají tento nápad i tak až za hranice snění.

Kdo se vlastně všechno podílí na designování a údržbě snowparku?

První překážky, jak jsou popsány v prvním spotchecku, navrhoval Zrzek. Další pak, po konzultacích s ostatními lokály, já. Park pak stavím poprvé na začátku sezony já s rolbařem - skoky a osazení railů se došejpuje klasicky lopatama za přispění všech riderů, aby si nikdo nemohl stěžovat. A udržuje se průběžně, když není v pořádku nějaký odraz či dopad, zajdeme si za lidma, co mají službu ve středisku a oni nám víceméně v rychlosti rolbou upraví, co potřebujeme.

Snažíte se každý rok stavět park jinak, nebo už vyzkoušené co funguje a podle toho se řídíte?

Většinou už má každá překážka zhruba svoje místo, pouze slaďujeme nové překážky se starýma, případně předěláváme něco, aby to bylo „trendy“.
undefined
Martin Kaňůrek má park na Jasence také najetý. Zde překonává kicker v bs 540 (foto: Kaňůs)
Jaké jsou vaše vztahy se samotným resortem, vychází vám vstříc?

Myslím, že po dobu fungování parku jsme si vytvořili s vedením i údržbou areálu super vztah. Tím pádem se nám snaží ve všem, co si obhájíme, vyjít vstříc.

undefined
Pavel Kupčík a fs 360 (foto: Kaňůs)
Co si budeme povídat, existence snowparků dnes často stojí a padá s možnostmi umělého zasněžování. Jak je na tom Jasenka v tomto ohledu?

Jasenka má umělé zasněžování, asi čtyři děla. Ale aby středisko mohlo vůbec fungovat, musí se zasněžit sjezdovky a vleky, pak teprve přichází na řadu snowpark. Celková doba zasněžení střediska včetně parku trvá dva až tři týdny při dostatečných mrazech.

Má snowpark svého shapera, nebo je pouze v rukou místního rolbaře?

Jak jsem říkal, park poprvé udělám s rolbařem já. Také když se něco předělává, tak jsem u toho já. Zbytek dodělávají lidi, co v parku nejvíc jezdí - Pavel Vyroubal, Michal „Zip“ Januš s bráchou Kubou, Honza Kaňůrek, Lukáš Sommer a občas se na nás přijde mrknout i Zrzek.

Probíhá v parku každodenní údržba překážek?

Je super, že právě díky výborné spolupráci se střediskem, přijde třeba někdo z výše jmenovaných do parku a zjistí, že dopad skoku je zmrzlý. Tak zajde jednoduše za někým ze služby, kdo umí jezdit s rolbou a dopady se upraví. Jestli je špatný odraz, vozíme sebou pokaždé lopaty a všechno si k naší spokojenosti upravíme. Jezdci sobě!
undefined undefined undefined
Jibbing na Jasence: vlevo Martin Švidernoch, uprostřed Pavel Vyroubal, vpravo Martin Kaňůrek (foto: Kaňůs)
Ty jsi zapojený i ve sponzoringu snowparku. Jak se odehrává spolupráce resortu, parku a sponzorů? Jinak řečeno, kdo to nejvíce táhne? Resort? Sponzoři? Lokálové?

90% celého financování je na bedrech střediska. Ať už financování nových překážek, provozu rolby či zasněžování. Snažíme se čerpat i různé granty pomocí sdružení Snowboard team Jasenka, kterého jsme všichni členy, ale zatím nijak zvlášť úspěšně. Sponzory park nemá, jednání vždy na něčem ztroskotala. Role Foshny, po které park jméno, je v organizaci, chodu parku, pořádání závodů a akcí a tak podobně.
undefined undefined undefined
Večerní session na místních railech - vlevo Mára Wrzecký, uprostřed Kupča, vpravo Honza Kaňůrek
Jak je to s ubytováním, dá se na Jasence někde levně přespat?

Přímo na Jasence není ubytování, ale poloha 2km od centra Vsetína nabízí ubytování v centru.

Jak je na tom Jasenka co do zájmu lokálních riderů? Roste na Jasence nějaký místní Shaun White? Hádám, že tam bude k potkání vsetínská banda…

undefined
Tailslide na céčku v podání Martina Kaňůrka (foto: Kaňůs)
Špatné poslední zimy moc nových tváří nepřitáhly, ale to, že má park smysl, dokazují naše „hvězdy“ Pavel Vyroubal a Martin Kaňůrek, kteří na Jasence jezdecky vyrostli. Také máme svého dvorního jezdce - fotografa Honzu Kaňůrka a svým punk stylem se nezapře Mára Talaš.

Kolik stojí na Jasence vleky?

Celodenní permice je za 310,- až 350 ,- Kč. Večerní ježdění, kdy je park dostatečně osvětlený od 17 do 21 hodin, je za 240,- Kč.

Máte v plánu uspořádat nějaké závody, či nějakou podobnou akci?

Letos jsme narychlo udělali provizorní oslavu Světového Dne Snowboardingu 23.12. za nevelké účasti. „Každoroční“ závody máme naplánovány na 23. února a na konci sezony, který doufám není už teď, bude nějaký pohodový jamík.

Nějaká další lákadla (kromě místní slivovice? :-)

Kulturu ve městě organizují kluby Bunkr a Tři opice. Na pivko (já na nealko :-D) chodíme do ESA u skateparku. Přes léto skáčeme a jibujeme v Novém Hrozenkově na Bigair.cz...

Díky moc za rozhovor, chceš dodat cokoliv, co by mělo být řečeno a dosud nebylo…

Netuším, snad jen přání, abychom se usmířili s přírodou, aby nám zase v zimě mrzlo a padal sníh. Bez sněhu totiž není SNOWBOARDING!!!

undefined
Pavel Vyroubal a exkluzivní fs cork 540 (foto: Kaňůs)

Tolik Pavel Kupčík. Aktuální stav Foshna Snowparku sledujte v našem Parks Infu, nebo přímo na domovských stránkách rezortu www.jasenka.cz.

Text: David Šmída
Foto: Kaňůs

Další zajímavé články

SNOWBOARD: Mrkej na první fotky a video ze Swatch Nines 2024

Swatch Nines nás zase letos pošlou do kolen! Čekuj první obrázky a edit ze švýcarskýho Schilthornu...

Doražte na opening Horsefeathers snowparku Mölltaler Gletscher!

I když v Česku už je léto v plném proudu, tak u rakouských kolegů za hranicemi si stále můžeme užívat zimní radovánky naplno! A ještě ke všemu ve zcela novém Horsefeathers snowparku na ledovci Mölltal! Slavnostní opening proběhne v sobotu 20. dubna!

Obertauern hostí finální závod kvaldy na Freeride World Tour 2025!

Obertauern letos vůbec poprvé hostí závody 4* Freeride World Tour Challenger Series. Již tento víkend se tam potkají nejlepší jezdci Freeride World Tour a nejlepší jezdci kvalifikace a budou bojovat o poslední cenné body, které rozhodnou zda i do příští sezóny zůstanou v nejvyšší třídě Freeride World Tour. Sledujte živý přenos ze závodu přímo tady!