Spotcheck: Snowpunx Číhalka - Olešnice v Orlických horách

Nedělním pokračováním závodů, o kterých jste se mohli dočíst v minulém článku, byl spotcheck tohoto areálu, který se nachází přímo na hranicích s Polskem. V mírném rozpoložení z předešlého večera jsem si tedy sedl s Michalem Španělem, kterému tady neřekne nikdo jinak než Krysák. Tenhle člověk nejen, že se o snowpark stará, ale celý ho vymyslel, vyrobil a zrealizoval.

Vše začalo asi před pěti lety, kdy se Krysák vrátil ze zahraničí a měl nastoupit jako instruktor do Čenkovic. Ještě před začátkem sezóny se mu ale ozval majitel areálu Čihalka a nabídl mu pozici shapera sjezdovky. On tuto nabídku přijal. Původně se jednalo jen o sjezdovku pro hotelové hosty a žádný snowpark v plánu nebyl, ovšem kluci si postavili na zimu tři překážky a pomalu se do tohoto areálu začali sjíždět místní snowboarders. Majitel si toho samozřejmě všiml, a na příští sezónu pořídil nový vlek a dělo. Krysák k sobě přibral ještě 5 lidí, jelikož to sám nezvládal a tím tedy vše začalo.

foto
Michal Klapal - backside 540
foto
Martin "Švidra" Švidernoch - boardslide 270 revert
První překážkou, která se ve snowparku postavila, byl corner. K němu postupně přibyly rainbow, dvojtrubka, bedna, kink rail, C-bedna, step-up trubka a rainbow bedna. V současné podobě má snowpark 13 překážek. Velkou výhodou se stalo to, že v současné době je celý svah koncipován jako snowpark, je denně upravován rolbou, a je orientován na severní stranu, tudíž na něm dlouho vydrží sníh.
foto foto
Pavlas - bs tailslide, Krysák - fs noseslide
Co se týče cen, je Olešnice více než příjemná. Denní permanentka vychází na 210 Kč, večerní 3hodinová na 150 Kč . Co se týče ubytování, pro ty, kteří si potrpí na komfort, je zde hotel přímo naproti svahu, kde plná penze stojí 400 Kč. Pro ty, co chtějí zažít pravou Čihalku, tak doporučuji Krysákovu chatu přímo na svahu za 100 Kč na noc (spacáky s sebou).
foto foto
Švidra - boardslide, Foglajs - bs 180 mute
Snad jediná nevýhoda areálu je jeho špatná dostupnost, jelikož Olešnice leží až na polských hranicích. Pokud nemáte auto, tak se sem nejlépe dopravíte autobusem z Hradce Králové do Dobrušky nebo Nového Města nad Metují a poté do Olešnice v Orlických horách. Jelikož je svah vzdálený asi 5 km od zastávky, je nejlepší zavolat přímo Krysákovi, poněvadž ten disponuje minibusem. Za menší úplatek vás přiveze přímo do centra dění.
foto foto
Krysák - fs tailslide 270 revert, Lukáš Kučera - bs 180 melon
Protože se klukům daří a do snowparku příjíždí čím dál více jezdců, je v plánu zvládnout 5 závodů za sezónu. Také pokračovat dál ve výrobě překážek (double kink bedna, vykopávací oblouk, 5 skoků a corner), stavění atraktivních setů a v neposlední řadě také prodloužení areálu, jelikož to je prostorově možné. To, že do areálu jezdí převážně snowboardisti, kteří si chtějí zajezdit v parku, dovolilo celou sjezdovku upravit jako snowpark, tudíž se veškerá aktivita areálu zaměřuje k jeho funkčnosti a provozuschopnosti. Asi jediná věc tomuto objektu chybí, a to sponzor, kluci si vše vyrábí sami a svépomocí. Proto jsem si od Krysáka na závěr nechal shrnout klady a zápory této lokality:

"Klady areálu jsou to, že je zde k dispozici úplně vše a úplně vše si šéfujeme my, jak rolbu, provoz vleku, světla a zasněžování, závody i akce. Jsme na severním svahu a poměrně vysoko (800m.n.m.), takže nám tady slunce moc nesvítí a tudíž se zde drží dlouho sníh. Zápor je určitě příjezdová cesta, ale ta už je sjednaná s obcí, takže vše se v nejbližší době pohne. Hmm, zápory další..? Žádné neznám."
foto foto
Michal Klapal - bs 540 a tailslide
foto foto foto foto
Porky - boardslide, Švidra - bs 5050, Krysák - bs tailslide, Pavlas - bs tailslide
Nejbližší závody jsou plánované na tuto sobotu 3.3. Snowskate Jam, 10.3. Rail jam a Snowboard Chiquitas Jam (Soul Gang Tour), 18.3. pak Junior Slopestyle cup Orlické hory. V případě potřeby kontaktu se můžete přímo obrátit na Krysáka – 605571808, nebo pevnou linku 494660107, anebo pište na mail info@vlekcihalka.cz, či se mrkněte na stránky www.vlekcihalka.cz. Informace o aktuální stavu parku samozřejmě najdete v Parks Infu.
foto
Craig - grind přes velmi originální překážku :)
PS: Všem neidentifikovaným jezdců se omlouváme a prosíme, aby objasnili svoji totožnost v komentářích... Díky!

Text: Milion
Foto: Robert Franek

Další zajímavé články

Youtuber a snowboardista Ståle Sandbech se hlásí z Nového Zélandu

Známý a krásný viking Ståle Sandbech se vydal do země Hobitů na dobrodružnou výpravu za snowboardingem a klasicky to musí mít zdokumentované ve svém Vlogu, protože být youtuberem je prý moderní a Ståle nemůže být pozadu, haha.

PARTYLAPS 3.0 od Brage Richenberga je neskutečná podívaná!

Brage Richenberg a jeho parťáci nás na konci každé sezóny zásobují kvalitním editem, který má trochu delší stopáž, a který se vyznačuje tím, že v něm možná najdete víc pádů, než odjetých triků a víc party záběrů, než byste možná čekali. Je to každopádně neskutečná podívaná, kterou doporučujeme každému fandovi snowboardové filmografie!

Hotzone.tv Park Opening Hintertux slaví letos patnácté výročí

Už se nám to pomalu blíží! Je tady začátek srpna a za dva měsíce už se můžeme těšit na známý snowpark opening na rakouském ledovci Hintertux. Letos však nebude jen tak ledajaký, jelikož se bude slavit patnácté výročí od vůbec prvního Hintertux snowpark openingu! Pojďme se tedy společně podívat, na co se můžeme těšit letos.