Víkend přinese powder do vysokohorských oblastí Alp

Máme pro vás další čerstvé informace ohledně blížícího se sněhového přívalu, který se žene do Alp. Naši přátelé z wePowder.com hlásí, že ve výškách nad 2000 - 2400 m.n.m. se konečně dočkáme tolik očekávaného powderu, který by mohl vytvořit solidní sněhový základ.

Po obdobích léta a podzimu, které byly obě nezvykle horké, to vypadá, že se tento víkend naplní přání všech, kteří se už těší, až budou moci vyrazit na hory. Vysoké teploty byly až dosud v Alpách způsobovány jižním proudem vzduchu, který se nesl ze Severní Afriky do Evropy. Současně je však na cestě do západní Evropy polární proud ze Severního Pólu. Tyto dvě vzdušné masy se srazí tento víkend. Alpy se trochu ochladí, v údolích a nízkých pohořích dojde ke spoustě srážek a ve vysokých horách napadne hromada sněhu. Bude pršet, a to nemálo. Ve vysokohorských oblastech bude sněžit silně.

Studený vzduch proudící ze severu a teplý vzduch proudící z jihu | Zdroj: wePowder.com

Babí léto:
Fakt, že je příroda ready na zimu hezky dokreslují obrázky hlavních alpských hřebenů v Rakousku. Tam, kde nevidíte sníh, je však jasně cítit podzim. Zima je za rohem! 

Počasí se ale tento víkend změní a panoramata babího léta rychle zmizí...

Bitva mezi horkým a studeným vzduchem
Alpy se tento víkend nachází na dělící čáře mezi teplým a studeným proudem vzduchu. Studený vzduch udeří na severu a západě Alp v sobotu. Podle posledních výpočtů se studený vzduch bude točit kolem nejvyšších vrcholků. což je pouze o trochu více na sever než se původně předpokládalo. I proto je těžké předvídat, kde a v jakých výškách napadne - může se to lišit od údolí k údolí. Prozatím lze předpokládat, že na západě a severu Alp bude sněžit od 1500 - 2000m.n.m. a místy i trochu níže, zatímco na jižní straně Alp bude tento víkend sněžit od 2000 - 2400m.n.m. Výsledkem je spousta sněhu, viditelného na přiložených mapách.

Zdroj: wePowder.com

Co vám sněžné mapy neukazují
Sněžné mapy ukazují kumulované sněžení za určité období (množství sněhu, které napadne). Realitou je však to, že sněhu většinou napadne a zůstane méně. Uprostřed zimy je to většinou proto, že si sníh sedne vlivem vlastní hmotnosti a teploty. Na podzim je to však ještě složitější. Bez předchozího sněhového základu je čerstvě napadlý sníh napaden navíc ze dvou stran. Nejen, že sněhová pokrývka ubývá teplem a deštěm, ale půda je navíc často stále teplá. Pokud po sněžení začne pršet, sníh zmizí. Sněhová mapa je správná, protože ke sněžení dojde, ale sníh rychle ubude kvůli dešti a teplému povrchu. Pokud sledujete sněhové mapy, rozhodně se podívejte i na vývoj teploty.

Podívejte se na teplotní mapy pro sobotu (vlevo) a neděli (vpravo) níže. Modrá je pod nulou, žlutá a oranžová nad nulou. Je vidět, že v neděli bude o hodně tepleji. Údolí vykazují mnohem více oranžové a žluté barvy. Kromě toho je v Rakousku také celkově výrazně tepleji.

Zdroj: wePowder.com

V sobotu napadne v nižších částech Rakouska, což můžete vidět na mapě dole vlevo. Pokud se ale v neděli výrazně oteplí (mapa vpravo dole), ve velké části Dolomit bude pršet. Současně se opět vrátí známý a pro rakouskou oblast typický fén (teplý proud vzduchu) a to především na východ Rakouska. Se sněhem, který přijde v sobotu se tak budeme moci rozloučit.

Zdroj: wePowder.com

Pokud se koukáte pouze na sněhové mapy, můžete dojít k falešným závěrům. Zima tento víkend pravděpodobně nedorazí v plné síle. Spíše se dočkáme takové lehčí přípravy... Základ ve vysokohorských oblastech a déšť v údolích mají v předpovědi svá opodstatnění. Půda je velmi suchá a bude mít problém vstřebat takové množství vody. To může způsobit problémy, především na jižní straně hlavního alpského hřebene, kde se prožene hromada vody.

Jak již bylo řečeno, ve vysokohorských oblastech napadne v následujících třech dnech hromada sněhu, která by měla vytvořit solidní základ. Pojďme se ještě jednou podívat na sněžnou mapu:

Zdroj: wePowder.com

Zapomeňte na sníh v údolích. Zapomeňte i na sníh pod cca. 2000 - 2400m.n.m. Můžete se však těšit na spoustu sněhu nad touto nadmořskou výškou. Jedná se však o první reálnou sněhovou nálož tohoto podzimu a nezbývá než doufat, že přijde další. Alpy to po létě potřebují asi tolik jako maratonec vodu po závodě...

Zdroj: wePowder.com

Zveřejnil

Jan Lohynský
Další články autora

Další zajímavé články

PARTYLAPS 3.0 od Brage Richenberga je neskutečná podívaná!

Brage Richenberg a jeho parťáci nás na konci každé sezóny zásobují kvalitním editem, který má trochu delší stopáž, a který se vyznačuje tím, že v něm možná najdete víc pádů, než odjetých triků a víc party záběrů, než byste možná čekali. Je to každopádně neskutečná podívaná, kterou doporučujeme každému fandovi snowboardové filmografie!

Hotzone.tv Park Opening Hintertux slaví letos patnácté výročí

Už se nám to pomalu blíží! Je tady začátek srpna a za dva měsíce už se můžeme těšit na známý snowpark opening na rakouském ledovci Hintertux. Letos však nebude jen tak ledajaký, jelikož se bude slavit patnácté výročí od vůbec prvního Hintertux snowpark openingu! Pojďme se tedy společně podívat, na co se můžeme těšit letos.

Aurora - Riding North aneb luxusní kombinace snowboardingu a surfingu

Letos v lednu se snowboarder Mathieu Crepel a surfař Damien Castera vydali na boardridingovou expedici daleko na sever Norska, do srdce arktické zimy. Z jejich putování vznikl krátký film, ve kterém si můžete vychutnat luxusní kombinaci snowboardingu a surfingu.