World Snowboarding Champs 2012 - DAY 10

Mistrovství světa ve snowboardingu v Norsku je minulostí. Včera se během posledního dne akce odehrála bitva na ledové slopestylové trati mezi největšími snowboardovými hvězdami. Freeride.cz crew byla u toho, takže si teď můžete vychutnat už devátý update s fotkami a videem!

Oproti sobotě jsme se v našem oselském (skloňuje se to fakt takhle?) skvotu přeměněném na czech media office probrali po další z části probděné noci do slunečného rána, což nás naposledy probralo a přimělo k aktivitě. Připravovat deset dnů updaty každý den s fotkami a videem není úplně sranda, to nám věřte, ale pevně doufáme, že se vám naše práce líbí a že to tím pádem stojí za to... Každopádně se už strašně těšíme domů na český pivo a pořádnej spánek :-)

Zpět ale do místa konání "World Champs". Organizátoři si snad počasí předplatili, protože ač se to nezdálo, sobotní rampě déšť naopak pomohl, jela rychleji, a díky tomu jsme mohli být svědky tak úchvatného finále. Pokud jste ho nestihli, můžete to napravit v našem předešlém updatu. Naopak na neděli přišlo slunečno a čistá obloha, s ní ale i mráz a všechno mokré se změnilo v led, včetně celé slopestylové trati. Finalisti a finalistky se tak nemuseli strachovat o dostatek nájezdové rychlosti, svoje zdraví už ale ano. I tak ale organizátoři udělali maximum, aby trať upravili do co největšího luxusu, přejeli rolbami dopady i odrazy a změkčili sníh (nebo spíš led) co to šlo. 

Naopak bych trochu zkritizoval množství zákazů, kvůli kterým se Yan, Bob a Mike i přes to, že měli "Access All Areas" povolení, nedostali zdaleka na všechny místa k natáčení a focení kam chtěli. Bezpečnost je sice důležitá věc, ale jde to s mírou a organizátoři takové akce by si měli uvědomovat, že nejenom televizní přenos je důležitým mediálním výstupem, obzvlášť když někdo dře jak kůň ve dne v noci. A dvakrát by to mělo platit u akce, která se pyšní přízviskem “první mistrovství světa od snowboardistů pro snowboardisty”. To jen tak bokem, abyste věděli s čím se novinář na akcích tohoto formátu potýká...

Zpět ale do Oslo Vinterparku. Už od rána se do areálu scházeli diváci a přestože si myslím, že by umístění snowparku k Mistrovství světa přímo v hlavním městě Norska mělo vyzvat k mnohem početnější návštěvě (běžkařské nebo skokanské závody tu navštěvuje mnohokrát víc lidí a to nemusí zdaleka jít o mistrovství světa), atmosféru těch několik tisícovek lidí udělalo parádní. Diváci byli kromě dojezdového prostoru rozeseti podél celé tratě a zvonění zvonců a mávání vlajek občas připomínalo závody ve výše zmíněných norských národních sportech, ke kterým se snowboarding pomalu ale jistě přibližuje.

Jako první byly na řadě ženy, holky, slečny, dívky... jak chcete. I ve finále slopestylu měl každý tři jízdy a do konečeného pořadí se počítala ta nejlepší. Lehká změna přišla s třetím kolem, kdy průběžně první jezdec jel jako první a posléze usedl na křesílko v cíli, kde čekal jak dopadnou ostatní a jestli jí/​ho někdo překoná a bude si tak muset přesednout. Nebudeme vás zdržovat podrobnými popisy všech jízd, ostatně na záznam se můžete kouknout na Livestream.com, pojďme rovnou na to hlavní. 

Domácí miláček davů, sympaťačka a šoumenka Kjersti Buaas si dojela pro šesté místo, před ní se dostala svojí poslední jízdou 5050 to fs noseslide, 5050 indy, bs 360, backflip, 5050 indy a bs 540 Shelly Gottlieb. Bramboru si z Osla odváží nestárnoucí nizozemská rockstar Cheryl Maas, která se nebála v jedné jízdě zavdat dvě backside 720ky. Fakt, že točilo jen na backside (5050, 5050 indy, bs 720 tail, bs 360 tail, boardslide to indy, bs 720), jí ale určitě připravilo o pár bodů a o medailovou pozici.

První trojka vlastně nebyla překvapením, jen se nevědělo v jakém pořadí trio Jamie Anderson, Enni RukajärviSpencer O’Brien dopadnou. Osobně jsem tipoval na jednoznačné vítězství Jamie, která tu snad ještě ani jednou neupadla a dávala jednu čistší jízdu než druhou. Američanka byla po druhém kole ve vedení za 5050, 5050 na polejamu bs 180 out, nádhernou sw bs 540, fs 360, boardslide 270 out a bs 540, a tak měla právo na úvodní run. Ten se jí ale nepovedl, takže si bodové hodnocení nevylepšila, usedla do cílového polštáře a musela čekat jak si povedou její sokyně. Finka Enni Rukajärvi se jí bodově přiblížila, ale kombinace boardslide, 5050 na polejamu bs 180 out, cab 540, fs 360, tailpress a bs 540 na Jamie nestačila. Naopak Kanaďanka Spencer O’Brien má letos hodně našlápnuto a po celkovém vítězství v americké Dew Tour si dojela pro další velké vítězství! Začla čistým fs boardslidem, na vysokém railu "brance" dala noseslide, pokračovala velkou bs 540, přidala sw bs 540, 5050 grind a na závěr rozeřvala diváky v cíli čistou fs 720 z přední hrany! Zisk 84.4 bodů, tedy o 5.5 více než Jamie, stačil bohatě na titul mistryně světa ve slopestylu. 

Women's Slopestyle Finals
1. Spencer O'Brien (CAN) 84.4
2. Jamie Anderson (USA) 78.9
3. Enni Rukajaervi (FIN) 74.5
4. Cheryl Maas (NED) 64.3
5. Shelly Gottlieb (NZE) 63.1
6. Kjersti Østgaard Buaas (NOR) 62.1
7. Jodie Karlinski (USA) 53.5
8. Megan Ginter (USA) 48.9
9. Ty Walker (USA) 28.7
10. Urska Pribosic (SLO) 25.3

Po pauze na shaping trati a krátké rozehřívačce přišel na řadu zlatý hřeb celého mistrovství a vyvrcholení desetidenního snowboardového svátku - finále slopestylu mužů. Flanagan, Beauchemin, Thorgren, McMorris, Smits, Oestreng, Toutant, GuldemondTonteri - to byla devítka nejlepších, kteří prošli sítem až do finále. Start musel bohužel odříct Američan Eric Willet. Byli jsme naladěni jsme velké věci a kdo z vás viděl live přenos nebo si už pustil náš edit, dá určitě za pravdu, že se ty největší očekávání naplnily.

Už první jízda Tylera Flanagana ukázala, že úroveň dnes vystoupá vysoko nad polární kruh. Za jízdu cab 270, sw boardslide 270 out of polejam, cab 900, fs 720, fs boardslide 270 out a bs 1080 Tyler dostal pouhých 63.1 bodu! Následoval Eric Beauchemin, který si bodový zisk ze svojí první jízdy vylepšil v druhém kole na konečných 75.9 bodu a bral hodně překvapivě čtvrté místo. Nejmladší účastník finále, 17letý Švéd Sven Thorgren se svojí poslední jízdou vyšplhal na krásný šestý flek za run cab 270 fs boardslide, boardslide 270 out of polejam, cab 900, bs 1080, fs boardslide 270 out a fs 1080.

Zklamáním bylo vystoupení Marka McMorrise, kterému trať v Oslu evidentně nesedla. V první jízdě upadl při fs 1080 na druhém skoku, v druhé a třetí dokonce na první překážce, kde chtěl trochu nesmyslně vykouzlit maximum bodů za hardway cab 270 bs lisplide. Pro Marka tim sice finále skončilo posledním místem, všichni ale tušíme, že tenhle výstup letošního dvojnásobného vítěze X-​Games, který už metá triply na počkání, je spíš výjimkou potvrzující pravidlo. 

Norsko očekávalo od šampionátu mnohem víc, teď myslim co do úspěchů svých snowboardistů. Přecijen jich po Američanech bylo na WSC nejvíce (24) a ve vzduchu visely medailové pozice. V rampě se nakonec do finále nedostal ani jeden Nor, ve slopestylu žen jen Kjersti Buaas, a tak všichni domácí fanoušci i ostatní jezdci museli vsadit všechno na posledního svého reprezentanta Aleka Oestrenga. Hned jeho první jízda ukázala, že tenhle zrzek má na to, aby konkuroval největším favoritům. Ostatně kdo viděl letošní Forum video Vacation, ten se vůbec nediví. Už v první jízdě měl Alek našlápnuto na bohatý příděl bodů, poslední pokus o bs 1260 ale ještě jen tak tak nevyšel. V druhém runu upadl už na prvním skoku, ale všechno si vynahradil třetím kolem. Boardslide 270 out, fs boardslide 450 out of polejam, cab 900, fs 1080, grind fs 360 out a čistá bs 1260! Norové očekávali medailovou pozici, ale 74.4 bodu stačilo “pouze” na pátou příčku.

Asi nejpříjemnějším překvapením slopestylových bojů tady na WSC je mladý Fin Roope Tonteri. Ne, že by šlo o nějakého neznámého nýmanda, to vůbec ne, Roope má už za sebou řadu úspěchů v největších závodech po celém světě. Nicméně to, co předváděl tady v Oslu po celý týden, všem vyráželo dech. Posuďte sami - druhá jízda a nosepress fs lipslide 270 out, boardslide 450 out of polejam, cab 1260, fs 1080, fs boardslide 630 (!!!) out a bs 900 ještě byla "zahřívací". Ve třetí tam ale Roope poslal sérku, která by bývala mohla být klidně zlatá, protože svoje rotace posílal úplně čistě až na konce dopadů a jeho nekompromisní 630 z railu to všechno jenom potvrzovala. Celý run vypadal stejně jako ten druhý, tedy nosepress fs lipslide 270 out, boardslide 450 out, cab 1260, fs 1080, fs boardslide 630 out s tím rozdílem, že Roope na posledním kickeru přidal ještě bs 1260, u které ale bohužel smolně upadl. Nakonec z toho bylo 8.místo a velká škoda!

Asi jste si spočítali kdo nám tu zůstal. Trojka Seppe Smits, Sebastien ToutantChas Guldemond se potkává na největších závodech světa pravidelně a na takové trati to slibovalo úžasný souboj a zážitek pro diváky. A taky že byl. Seppe všechno odstartoval první jízdou, kdy naprosto čistě, daleko a vysoko poslal dvě desítky a jednu dvanáctku - sw boardslide cab 270 out, cab 270 fs boardslide, cab 1260, bs 1080 transfer, boardslide 270 out, fs 1080. Obzvlášt jeho monstrózní backside 1080 transfer přes gap (nikdo jiný se na transfer ve finále neodvážil) stál za to. V dalších dvou jízdách se Seppe snažil svojí jízdu ještě vypilovat, ale vždy to skončilo pádem. Takže zasloužený bronz pro Belgii! 

Sebastien Toutant kraloval loňské sezóně a letos se na ní snaží navázat. Po první jízdě to s ním nevypadalo nijak růžově, když upadl při fs doublecorku 1080.V dalším kole to ale byl ten starý známý Seb Toots, který jezdí jako robot a stompuje všechno v největším stylu jako by se nic nedělo. Bs 180 sw 5050 cab 180 out, fs boardslide 450 out of polejam, cab 1260, fs double 1080, boardslide 270 a mega bs 1080 znamenalo 86.8 a vedení po prvním kole. 

Na startu už čekal jediný člověk, pravá americká rockstar a sympatický obr Chas Guldemond, který už několik dní v Oslu všem vypráví jak je tahle slopestyle trať skvělá a je na něm vidět jak strašně moc chce obhájit vítězství ze stejného místa z loňské Arctic Challenge. Chas stál na startu a věděl, že aby vyhrál, tak musí přidat, protože aktuálních 79.3 bodu za první jízdu mu nestačí. Tenhle člověk podle mě nemá nervy, prostě si řekl, že ke své sw bs 900 přidá ještě 360 stupňů a snad to bude stačit. A taky že stačilo! Fs blunt 270 out, fs boardslide 450 out of polejam, sw bs 1260 (!!!), bs 1080, tailpress bs 180 out a cab 1260 na posledním skoku! Poslední jízda mistrovství se stala vítěznou, Chas za ní získal o 1.1 bodu víc než Seb Toots a mohl se upřímně radovat z vítězství. A jen tak mimochodem, Chas se na tiskovce pak přiznal, že switch backside 1260 zatim odjel jen párkrát a vždycky jen s revertem nebo hrábnutím, až teď v Oslu mu to sedlo...

Men's Slopestyle Finals
1. Chas Guldemond (USA) 87.9

2. Sebastien Toutant (CAN) 86.8

3. Seppe Smits (BEL) 76.3

4. Eric Beauchemin (USA) 75.9

5. Aleksander Oestreng (NOR) 74.4

6. Sven Thorgren (SWE) 66.7

7. Tyler Flanagan (USA) 63.1

8. Roope Tonteri (FIN) 59.5

9. Mark McMorris (CAN) 36.9

World Snowboarding Championships 2012 - historicky první Mistrovství světa ve snowboardingu pod hlavičkou TTR je za námi. Bylo to velký, dlouhý a náročný, ale stálo to za to. WSC se má konat každé čtyři roky, tak uvidíme kam zavítá světová snowboardová špička příště. TTR World Snowboard Tour zatím pokračuje dál, například už příští víkend startuje další 6* akce Burton European Open ve švýcarském Laaxu a Freeride.cz bude u toho. Teď nám ale dejte na chvíli pauzu, nejdůležitější je samozřejmě i pro nás ježdění, a proto se celá naše crew mega těší domů na ty tuny sněhu! Díky za pozornost.

Další zajímavé články

O víkendu proběhne Horsefeathers Sneak the Tweak na Mölltalu!

I když v Česku už je léto v plném proudu, tak u rakouských kolegů za hranicemi si stále můžeme užívat zimní radovánky naplno! A ještě ke všemu ve zcela novém Horsefeathers snowparku na ledovci Mölltal! Slavnostní opening proběhne v sobotu 11. května! Vidíme se tam!!!

SNOWBOARD: Mrkej na první fotky a video ze Swatch Nines 2024

Swatch Nines nás zase letos pošlou do kolen! Čekuj první obrázky a edit ze švýcarskýho Schilthornu...

Doražte na opening Horsefeathers snowparku Mölltaler Gletscher!

I když v Česku už je léto v plném proudu, tak u rakouských kolegů za hranicemi si stále můžeme užívat zimní radovánky naplno! A ještě ke všemu ve zcela novém Horsefeathers snowparku na ledovci Mölltal! Slavnostní opening proběhne v sobotu 20. dubna!