ZOH 2022: Anna Gasser obhájila zlato v Big Airu během napínavého finále!

Poslední závodní den pro snowboarding na letošních zimních olympijských hrách v Pekingu je za námi. Prvně dostaly šanci ukázat světu své pojetí moderního snowboardingu holky, které si pro nás přichystaly nevídanou show překonávající dokonce i uplynulý slopestyle.

Oooooo děkuji bože snowboardingu za dnešní podívanou! Holky si pro nás pouho pouhé díváky a líné lemry sedící před obrazovkami, zatímco ony tam nechávají duši po každém skoku, připravily životní show. Asi si řekly, že by bylo třeba posunout ten snowboarding o deset let dopředu, když už je ta olympiáda a to, co tam předvedly jsem já osobně ve snowboardingu ještě asi neviděl. Lítala jedna desítka za druhou v takovém stylu, že jen pohled na tu krásu instantně vyvolal poletující srdíčka okolo mozkové úschovny sledujícího. Jako kdyby amorův šíp propíchl srdce nikdy nezamilovaného. Ano až taková přehlídka krásy to byla. Ta dálka, ta amplituda, ach ten styl! Odhodlání posouvat hranice možného a nemožného bylo na úrovni snahy uvařit brambory ve vlažné vodě. Nechápete? Nevadí! Mrkněte na záznam v celé své kráse a třeba pochopíte.

Na startu proti sobě stálo dvanáct gladiátorek se srdcem andílků připravených podpořit své soupeřky i za cenu porážky. Holky narozdíl od mužů jsou schopny snowboarding obohatit o neskutečnou dávku emocí a sounáležitosti, že i velký Chuck Norris by nad tím uronil slzičku.  Tak nějak bych popsal atmosféru prolínající se posledním závodním dnem pro snowboarding pod pěti kruhy. 

Po výhře novozélandské snowboardistky Zoi Sadowski Synnott ve slopestylu a dokonce i po jejím prvním postupovém místě v ženské kvalifikaci big airu byla rozhodně největší favoritkou na zlatou medaili v dnešním finále. Ve věku pouhých dvaceti let je jednou z nejstabilnějších závodnic a pravidelně si odnáší medailové umístění ze soutěží všeho kalibru. Startovní listina zbylých jedenácti jmen byla ale připravena vytasit své nejlepší triky a odvézt si olympijské zlato do svého kraje. Jdeme teda vlítnout konečně na ty výsledky. První, kdo dropoval do trati byla americká snowboardistka Hailey Langland. Bohužel se jí dnes úplně nedařilo a nakonec zůstala na posledním dvanáctém místě. Mladičká Annika Morgan, sestra velkého Ethana Morgana se do své olympijské premiéry opět pustila s velkou vervou, když se pokusila z první o cab double underflip. Narozdíl od bratra totiž snowboarding bere z té atletické stránky a my se tak můžeme těšit, že tuhle německou snowboardistku budeme vídat na velkých závodech pravidelněji. V dnešním finále z toho byl nakonec pouze jeden odjetý trik. Největší podívaná na nás ale čekala mezi pěticí závodnic Ge Rong (Čína), Reira Iwabuchi (Japonsko), Kokomo Murase (Japonsko), Zoi Sadowski Synnott (NZL) a Anna Gasser (Rakousko). Skoro všechny holky odjely své triky hned v prvních dvou pokusech, a proto bylo jasné, že třetí jízdy budou velkou podívanou. Každá z nich měla šanci dotáhnout to mezi nejlepší medailovou trojici. Japonská závodnice Reira Iwabuchi nám předvedla první pokus o triple v historii ženského snowboardingu na olympijských hrách. Nakonec se jí ho nepodařilo odjet a na dopadu to přisedla. Další na řade byla Anička Gasserová. Ta si dnes do finále přinesla sebejistotu, kterou jsme u ní snad nikdy neviděli. To s jakou ladností a přesností dělala triky bylo něco překrásného. Před třetí jízdou měla na kontě 176.75 bodů a chybělo jí pouhých 0.25 na 177 bodů Zoi. Všichni jsme tak trochu čekali, že nám ukáže tripla. Ten z toho nakonec nebyl a Anička udělala Cab double 1260 Melon. I to bylo olympijské poprvé za vysokých 95.50 bodů, což katapultovalo rakušanku na první průběžné místo se 185.50 body. Poslední na drop inu stála právě teď už druhá v pořadí Zoi Sadowski Synnott. Na skoku to roztočila jak stylový mixér, ale její pokus o Bs double cork 1260 byl tak daleký, že fyzikální síly jí z toho doslova posadily na prdel. V tu chvíli započala vulkanická erupce emocí. Holky na sebe naskákaly a začaly slavit vítězství svých kamarádek. Tohle je snowboarding a tak by to mělo vypadat. Anna Gasser si po hrách v roce 2018 odnáší již druhé zlato z téhle disciplíny! Gratulace.

Emočně dojat

Vašek Čajka
Další články autora

Další zajímavé články

Akce Horsefeathers Sneak The Tweak otevřela snowpark na Mölltalu!

Nový snowpark na rakouském ledovci Mölltaler Gletscher slavnostně otevřela akce Horsefeathers Sneak the Tweak!