ZOH 2022: Finále v rampě se stalo posledním závodem Shauna Whita

Snowboarding dosáhl nového levelu! Tak by se dalo pár slovy shrnout finále v rampě mužů na olympijských hrách v Pekingu! A nechyběly tomu ani emoce. Dokonce ukápla i slza.

Co pro někoho byly jen další olympijské hry, tak pro Shauna Whita byly už ty poslední. Tento skvělý atlet z USA totiž prohlásil současné olympijské hry za konec jeho dlouholeté kariéry, za kterou se stihl zúčastnit pěti olympiád a ze tří z nich mu dokonce visí doma zlatá medaile. Rozhodně se Shaun řadí mezi největší hvězdy akčních sportů v historii a snowboardisty, kteří se zasloužili za současnou pozici našeho sportu. Díky!!! 

O finále v rampě na letošní olympiádě se už dlouho předpokládalo, že posune snowboarding na zcela novou úroveň. Spoustu riderů si totiž v rukávu tak trochu šmudlilo nové triky a čekalo na příležitost vytasit tyhle prasečinky před pořádným publikem. Jednou z těchto čuňáren byl triple. Jenže ho nakonec vytáhl z klobouku jen jeden ze závodníků a aby se neřeklo, tak ho tam poslal v takovém stylu, že by někdo ani nepoznal, jak obrovský trik to ve skutečnosti je. Nebyl to nikdy jiný než japonský snowboardista a konečný vítěz finále v Halfpipe Ayumo Hirano se svou koulervoucí jízdou triple cork 1440 truck driver, cab double cork 1440 Weddle, frontside double cork 1260 indy, backside double cork 1260 Weddle, frontside double cork 1440 tailgrab. Tohle vše se sice snažil dát dohromady již od začátku, ale celé to klaplo v jeden dokonalý celek až ve třetí jízdě. V tu chvíli si na prvním místě vklídku užíval australský závodník s boxerskýma rukavicema Scotty James. Jenže po tom co Hirano odjel jeho dábělský tanec bylo jasno. Zlato muselo být prostě jeho. Ještě ke všemu se stal prvním snowboardistou v historii, který dokázal vyhrát medaili na třech olympijských hrách po sobě. I když Scotty měl taky pěknou jízdu s jedním poprvé, čímž bylo kombíčko switch backside 1260 Weddle do cab double corku 1440 melon. Třetí místo obsadil Švýcar Jan Scherrer s jízdou backside 900 tail grab, frontside double cork 1440 indy, cab double cork 1080 Weddle, frontside double cork 1080 stalefish, switch double alley-oop backside rodeo indy to nosegrab.

Finále v rampě bylo prostě nevídané a krásné. Všeichni to posílali strašně vysoko, každý rider vyjádřil svojí osobnost pomocí snowboardingu a ke všemu na místě panovala příjemná atmosféra plná čiré radosti ze snowboardingu. Ještě by byla chyba nevypíchnout třeba australského mlaďáka s rozsáhlým arsenalem triků Valetina Guseliho. Tento šestnáctiletý snowboardista ustál tlak na jedničku a odjel všechny ze tří jízd s tím, že v každé se vždycky o trošku zlepšil! Big up.

Na závěr si dáme pár slov od dnešním dnem legendy závodního snowboardingu Shauna Whita.

Děkuji snowboardingu! Byla to láska mého života. Byla to cesta mého života. Jsem zvědavý, kam až to tenhle sport dotáhne. Jsem vděčný za to, že jsem tady, za šanci stále si zazávodit, ale i za dnešní čtvrté místo. Těším se na to, co přinese budoucnost. Je tady spoustu věcí, které bych chtěl dělat. Vážně moc. Tohle je pouhý začátek!
Shaun White 11.2. 2022 ZOH Peking

Úžasem žasl

Vašek Čajka
Další články autora

Další zajímavé články

Od zítra to ve Snowparku Bukovka roztočí Snowboard Zezula Springs Session 2023

Tři dny nabitý zábavy a ježdění tě od zítra čekají ve Snowparku Bukovka...

Rozhovor s Terkou a Ondrou Bauerem o snowboardingu a rodičovství

Ondra a Terka Bauerovic jsou jedni z nejtvořivějších lidí na české scéně a ještě k tomu dělají ze snowboardingu nejvíce sexy rodičovskou aktivitu pod sluncem. Přišel proto čas je vyzpovídat o tom, jak se změnil jejich snowboardový život s příchodem malého Erika. Mimo jiné došlo na spoustu dalších témat od jejich lifetime snowboardových tripů až po spolupráci s českým shopem Snowboard Zezula.

Report a galerie: Blackcomb.cz Jib Contest proběhl ve ski areálu Severka!

Dva týdny zpět se v beskydském ski areálu Severka sešla partička snowboardistů a lyžařů, aby veřejně projevila svou lásku k našim sportům a východu. Dnes vám z téhle akce servírujeme skvělý report od samotného hlavního pořadatele a srdcaře všech srdcařů Raďulla Vránky, který do akce vložil duši a společně s kámoši připravil jedinou snowboardovou akci letošní zimy na východě republiky!