ZOH 2022: Su Yiming slaví zlato v dnešním finále Big Airu!

Sedmnáctiletý snowboardista z Číny Su Yiming na letošní olympiádě vybojoval již druhou medaili. Tentokrát ale zlatou po boku svých idolů!

Po ženském finále jsme si říkali, že už to snad nemůže být ani lepší! A ono kluci si řekli, že nebudou soutěžit jen mezi sebou, ale i s holkama o větší show během letošního teď už doopravdy posledního závodu ve snowboardingu na olympijských hrách v Pekingu. Zatímco holky to odpálily na začátku dne doublem za doublem, tak mezi muži se násobilo rovnou dvakrát na quady.  Hned první jízdu začal quadem americký závodník Chris Corning. Na něj navázal Nor Mons Roisland dokonalou Fs 1800 Indy o výšce skoro 9 metrů nad zemí. Marcus Kleveland jako další závodník z Vikinglandu odjel perfektní Bs 1800 Melon. Stříbrný ze slopestylu Su Yiming vstoupil do finále Fs 1800 za tail grab a vznítil explozi emocí mezi domácím publikem. Hiroaki Kunitake se nenechal zahambit, když hned po čínském kolegovi odpanil své olympijské finále Bs 1800 za melon. Poslední na startu Max Parrot chtěl zpestřit podívanou sledujícím a jeho první trik Cab triple 1800 indy neustál.

Mohlo se jít do druhých jízd, kde se většina začala točit do druhého směru a pár ostatních napravovalo nedostaky z prvního kola. Darcy Sharpe se vrátil do hry odjetím switch BS triple corku 1620 indy. Nizozemský závodník z lednice Niek van der Velden odjížděl v eufórii, když do dopadu úspěšně posadil Bs triple cork 1620 Weddle a po první jízdě, kde nám ukázal, jak se kvalitně děla switch Bs tripl cork 1620, mohl s klidem vyčkávat na třetí rundu. Chris Corning ani Mons Roisland neodcházeli úplně spokojení a bylo jasné, že pokud chtějí zabojovat o medaile, tak se budou muset ještě snažit. Pokud si říkate, kde je sakra ten Mark McMorris, tak nebojte, už na něj jdeme. Mark začal takticky switch Bs triple corkem 1620, ale ve druhé jízdě vytasil žolíka v podobě Bs quad corku 1800. Chyběl jen kousíček a byl by tam. Marcus Kleveland se pokoušel ohromit rozhodčí Fs double cork todeem 1080 - to je takový ten signature trik, kdy se jezdec odráží ze špiček a jde do více méně Fs rodea, které ale není úplně rodeo, haha. Jako další na drop-inu už čekala lokální hvězda s další 1800 v plánu. Tentokrát to byla Bs triple cork 1800 indy, kterou Su Yiming zatloukl do dopadu jak hřebík a bylo z toho jasné místo ve vedení se 182.50 body! Su je nejen skvělý snowboardista, ale i obrovský srdcař, který tento sport prostě miluje a je to vidět v každé jeho jízdě. Následně se do hry o placičky vrátil Takeru Otsuka nejvyšším skórem dne. Jeho Cab triple cork 1800 indy ocenili rozhodči známkou 95.00 bodů! Poslední nahoře už vyčkával na svůj come back Max Parrot. Jedna,dva, tři a byl z toho Cab triple cork 1800 indy, což vrátilo Maxe zpět do závodního sedla.

Ve třetím a posledním kole se dala očekávat bouře nejlepších triků současného snowboardingu, protože ještě nebylo vůbec nic rozhodnuto. Jediný, kdo doopravdy odjel podle představ byl Su Yiming, ale zbytek závodního pole si už brousil zuby na poslední pokusy. Třetí jízdy jsou jedinečné tím, že se začíná od posledního ridera v pořadí, aby ten nejlepší měl výhodu sledovat a v případě nutnosti se ještě pokusit o vylepšení skóre. Sven Thorgren ani Darcy Sharpe bohužel triky neodjeli, ale na dropu už vyčkával nastřelený Max Parrot, pro kterého by to v případě úspěchu byla druhá medaile z letošních olympijských her. Max má spoustu svých medailí z historie ne proto, že by dělal ty největší triky. On to dělá takticky a stejně do toho šel i tentokrát. Mohl sice jít all in a zkusit štěstí Fs triplem 1800, ale ubral o 180 stupňů a byl z toho Fs triple cork 1620 weddle za 76.25 bodů a Max šel na druhé místo! Zatímco Takeru Otsuka do toho skočil prostě ve stylu všechno nebo nic. Na odrazu odpáli obří Fs 1800 tail grab a jen málo stačilo, aby z toho na závěr i odjel. Mark McMorris dal ještě jeden pokus Bs quad corku 1800, ale opět si do něj sednul. V tuhle chvíli započal kolotoč na třetím místě. Prvně si přihřál dupku na bronzové pozici Redmond Gerard, potom ho na chvíli vystřídal Hiroaki Kunitake, když odjel stejný trik jako Red switch Bs triple cork 1620 jen o trošku lépe. Poslední, kdo mohl ohrozit medailovou trojku byl Mons Roisland. Rozhodl se jít na jistotu, poslal do éteru obří Bs 1620 melon, vylepšil si skóre z druhé jízdy a šel na stříbrnou pozici. V tu chvíli už stál nad kickerem jen Su Yiming s jistotou zlata v kapse a pro diváky udělal Fs 360 s výbuchem štěstí na dopadu ve stylu domácího hrdiny. 

Opět jsme sledovali překrásné finále, které bylo oslavou snowboardingu a zakončilo olympijské hry v Pekingu tím nejlepším možným způsobem. Su Yiming zlatý, Mons Roisland stříbrný a Max Parrot bronzový. Pro Su Yiminga to je tedy již druhá medaile po stříbru ze slopestylu a pro Maxe také po jeho zlatém úspěchu ve stejném závodě. Tento sedmnáctiletý mladík si vybojoval pódium, které ještě ke všemu sdílel se svými idoly. Takhle se plní děcké sny, na které jsme my obyčejní smrtelníci byli moc špatní, haha.

Rotace na prstech počítal

Vašek Čajka
Další články autora

Další zajímavé články

Letní jibbovačka jménem BCB Summer Jibbing proběhne již o víkendu 19.-21.července

V půli července o víkendu 19. až 21.července proběhnou legendární snowboardové a freeski závody v Janovičkách u Broumova. V této pozváce se dozvíš, co tě na místě čeká a nemine.