5 knih, který by měl každej surfař přečíst

Díky předchozímu článku máte postaráno o filmovou zábavu minimálně na půl roku. Abychom pořád jen nečuměli do obrazovky, je dobrý vzít do ruky i knihu. Proto jsme pro vás dali dohromady seznam 5 knížek, který vám můžou částečně uspokojit potřebu jet k oceánu.

Autobiografie Williama Finnegana Barbarian Days získala jako jediná kniha o surfingu Pullitzerovu cenu a stala se New York Times bestsellerem. Pokud máte rádi Into The Wild nebo On the Road, zamilujete si určitě i tuhle knihu. 

"Finnegan shows us a world turned upside down for kids and adults alike by the social upheavals of the 1960s. Youthful folly—he drops LSD while riding huge Honolua Bay, on Maui—is served up with rueful humor. As Finnegan’s travels take him ever farther afield, he discovers the picturesque simplicity of a Samoan fishing village, dissects the sexual politics of Tongan interactions with Americans and Japanese, and navigates the Indonesian black market while nearly succumbing to malaria."

Momentálně nejpopulárnější knížka v sektoru surfových knih. Příběh Paula Winsona o tripu do Mexika z roku 78 musel zůstat (z právních důvodů) několik let pod pokličkou, než mohl být konečně zveřejněn.

"In the summer of 1978, twenty-one-year-old Paul Wilson jumps at the chance to join two local icons on a dream surf trip to mainland Mexico, unaware their ultimate destination lies in the heart of drug cartel country. Having no earthly idea of where he'll get the money to pay his share, and determined to prove his mettle, he does the only thing he can think of: He robs a supermarket. And, if karma didn't already have enough reason to doom the trip, he soon learns one of his companions is a convicted killer on the run, and the other an unscrupulous cad. Mishap and misfortune rule the days, and mere survival takes precedence over surfing."

Nudil vás ve škole dějepis? To se vám naštěstí u historie surfingu nestane. Knihu The History of Surfing napsal Matt Warshaw, nejpovolanější z nejpovolanějších. Matt je tvůrcem potrál Encyclopedia of Surfing -nejbohatšího surf archivu i stejnojmenné knihy. Must have pro všechny surf geeky.

Kouzelné slovíčko swell...neskutečně silná energie, která putuje tisíce mil oceánem a díky které se na pevnině tvoří vlny. Swell však není naukou o tvorbě vln, ale příběhem kapitánky Liz Clark, která se ve 22 letech vydala na plavbu za objevením prázdných vln, dobrodružství a vztahu k přírodě. Na plachetnici strávila dohromady 10 let a urazila přes 20 000 mil.

"In true stories overflowing with wild waves and constant challenges, at the whim of the weather, of relationships sweet and sour, of nature’s marvels and colorful cultures, Liz captures her voyage in gripping detail in this memoir, sharing tales of sailing in high seas, of solitude and surprises, of finding connection to the earth and commitment to living in harmony with it."

Příběhy od legendy Gerryho Lopeze, alias Mr. Pipeline, by vás za normální situace přinutili ke koupi letenky na další surf trip. Gerry není jen ikonickej surfař nebo jogín, ale taky inteligentní spisovatel a uvědomělej člověk s úžasným nadhledem v surfování i životě. 

"Written by one of the most revered surfers of his generation, Gerry Lopez's Surf Is Where You Find It is a collection of stories about a lifetime of surfing. It presents 38 stories about those who have been influential in the sport — surfing anytime, anywhere, and in any way. Conveyed in Gerry's unique voice, augmented with photos from his personal collection, this book is a classic for surf enthusiasts everywhere."

Nejedná se o typickou knihu ale nádherně zpracovaný table book, plný fotek surf shacks, neboli střech nad hlavou surfaře (ať už na pláži, v lese nebo v dodávce). Nechybí ani příběhy jednotlivých autorů, surfařu, designerů a umělců.

Máš svojí oblíbenou surfovou knížku? Napiš nám jí dolů do komentářů a inspiruj ostatní.

Baví tě náš obsah? Podpoř náš projekt a vyber si něco od SURFR Brandu. Právě teď můžeš využít slevovej kód "neseraserfuj" a ušetříš 40% na všechny naše hardy!

napsal

Jakub Michna
Další články autora

Další zajímavé články

Rozhovor: Martin Smékal nejen o vzniku dokumentu Between Fjords

Filmy se surfovou tématikou české výroby (kupodivu) nevznikají zrovna často. A když vznikají, tak u toho je téměř vždy Martin Smékal. Po dvou úspěšných dokumentech Choose Your Wave a No Wave Back přichází jeho další, v pořadí už třetí počin. Tentokrát se díky dokumentu Between Fjords podíváme na drsný Island a trailer i fotky od Petra Hricka napovídají, že opět půjde o audiovizuální zážitek, který si jednoduše nesmíte nechat ujít. Premiéra se rychle blíží, a proto jsme pána režiséra vyzpovídali a otázkami vůbec nešetřili.

Vyprávění o King of Surf 2020 na Nákle

Náklo je štěrkovna s rozlohou kolem 100 hektarů nedaleko obce Náklo pár kilometrů na severozápad od Olomouce. Na kraji jezera obří rypadlo denně vytěží tisíce tun štěrku, roztřídí a naloží na remorkér. Ten ho odveze na druhou stranu jezera, kde si ho vezmou na starost další bagry a náklaďáky. To všechno se ale děje na opačném břehu. Jižní cíp jezera už patří wakesurfingu. Na břehu tady poslední rok během několika měsíců vyrostlo komplet zázemí v původně lodních kontejnerech - bar s kuchyní a terasou, záchody i sprchy. Tady se poslední víkend v srpnu pojede další ročník závodu King of Surf.

Blíží se několikadenní Roxy Training Camp v Praze

Parta ROXYmovement si připravila další akci, a tentokráte vícedenní. Původně se podobný program měl konat v červnu ve Francii během Roxy Czech & Slovak Surf Championship, protože se ale akce nekonala, vymyslely organizátorky podobný program v Praze. Ten je nabitý surf yogou, surf fitness, tréninky plavání a mnohým dalším!