5 knih, který by měl každej surfař přečíst

Díky předchozímu článku máte postaráno o filmovou zábavu minimálně na půl roku. Abychom pořád jen nečuměli do obrazovky, je dobrý vzít do ruky i knihu. Proto jsme pro vás dali dohromady seznam 5 knížek, který vám můžou částečně uspokojit potřebu jet k oceánu.

Autobiografie Williama Finnegana Barbarian Days získala jako jediná kniha o surfingu Pullitzerovu cenu a stala se New York Times bestsellerem. Pokud máte rádi Into The Wild nebo On the Road, zamilujete si určitě i tuhle knihu. 

"Finnegan shows us a world turned upside down for kids and adults alike by the social upheavals of the 1960s. Youthful folly—he drops LSD while riding huge Honolua Bay, on Maui—is served up with rueful humor. As Finnegan’s travels take him ever farther afield, he discovers the picturesque simplicity of a Samoan fishing village, dissects the sexual politics of Tongan interactions with Americans and Japanese, and navigates the Indonesian black market while nearly succumbing to malaria."

Momentálně nejpopulárnější knížka v sektoru surfových knih. Příběh Paula Winsona o tripu do Mexika z roku 78 musel zůstat (z právních důvodů) několik let pod pokličkou, než mohl být konečně zveřejněn.

"In the summer of 1978, twenty-one-year-old Paul Wilson jumps at the chance to join two local icons on a dream surf trip to mainland Mexico, unaware their ultimate destination lies in the heart of drug cartel country. Having no earthly idea of where he'll get the money to pay his share, and determined to prove his mettle, he does the only thing he can think of: He robs a supermarket. And, if karma didn't already have enough reason to doom the trip, he soon learns one of his companions is a convicted killer on the run, and the other an unscrupulous cad. Mishap and misfortune rule the days, and mere survival takes precedence over surfing."

Nudil vás ve škole dějepis? To se vám naštěstí u historie surfingu nestane. Knihu The History of Surfing napsal Matt Warshaw, nejpovolanější z nejpovolanějších. Matt je tvůrcem potrál Encyclopedia of Surfing -nejbohatšího surf archivu i stejnojmenné knihy. Must have pro všechny surf geeky.

Kouzelné slovíčko swell...neskutečně silná energie, která putuje tisíce mil oceánem a díky které se na pevnině tvoří vlny. Swell však není naukou o tvorbě vln, ale příběhem kapitánky Liz Clark, která se ve 22 letech vydala na plavbu za objevením prázdných vln, dobrodružství a vztahu k přírodě. Na plachetnici strávila dohromady 10 let a urazila přes 20 000 mil.

"In true stories overflowing with wild waves and constant challenges, at the whim of the weather, of relationships sweet and sour, of nature’s marvels and colorful cultures, Liz captures her voyage in gripping detail in this memoir, sharing tales of sailing in high seas, of solitude and surprises, of finding connection to the earth and commitment to living in harmony with it."

Příběhy od legendy Gerryho Lopeze, alias Mr. Pipeline, by vás za normální situace přinutili ke koupi letenky na další surf trip. Gerry není jen ikonickej surfař nebo jogín, ale taky inteligentní spisovatel a uvědomělej člověk s úžasným nadhledem v surfování i životě. 

"Written by one of the most revered surfers of his generation, Gerry Lopez's Surf Is Where You Find It is a collection of stories about a lifetime of surfing. It presents 38 stories about those who have been influential in the sport — surfing anytime, anywhere, and in any way. Conveyed in Gerry's unique voice, augmented with photos from his personal collection, this book is a classic for surf enthusiasts everywhere."

Nejedná se o typickou knihu ale nádherně zpracovaný table book, plný fotek surf shacks, neboli střech nad hlavou surfaře (ať už na pláži, v lese nebo v dodávce). Nechybí ani příběhy jednotlivých autorů, surfařu, designerů a umělců.

Máš svojí oblíbenou surfovou knížku? Napiš nám jí dolů do komentářů a inspiruj ostatní.

Baví tě náš obsah? Podpoř náš projekt a vyber si něco od SURFR Brandu. Právě teď můžeš využít slevovej kód "neseraserfuj" a ušetříš 40% na všechny naše hardy!

napsal

Jakub Michna
Další články autora

Další zajímavé články

Billabong parta zápasí s šílenou The Box ve filmu Good Call

Billabong je Australská značka. Kluci z Billabong party proto ví, že kdo neochutná reef pod šílenou vlnou "The Box" na západním pobřeží Ozu, jako by nežil. Proto se producenti týhle firmy na celotělový prezervativy rozhodli poslat svojí partu právě tam. Pár mladších kluků mělo na týhle vlně svoji premiéru. 15ti minutovej film Good Call rozhodně stojí za vaší pozornost.

Report z první zastávky Českého Poháru v Surfingu- den druhý!

Už je tomu déle než týden, co byli na portugalském pobřeží Atlantiku korunování vítězové první zastávky Českého Poháru v Surfingu. Ptáte se, proč nám tak trvalo dodělat report? Možnost první: tento historický milník znamená pro českou surfovou nobilitu strašně moc. A tíha odpovědnosti zvěčnit tuto kataklyzmickou událost, která katapultuje surfaře českého na vrchol surfového potravního řetězce, se na autorovi projevila a způsobila zdržení... Možnost druhá: autor je línej pazneht a místo svojí práce tráví dny sledováním youtube videí, na kterých lidé zápasící s nadváhou padají z rotopedů. Čemu uvěříte, je na vás. Ať už je to, jak je to, následující binární kód obsahuje exkluzivní a zákulisní informace z Caparica Czech Open - první zastávky Českého Poháru v Surfingu. Na konci tohoto textu se dozvíte, kdo nás vyvede z temnoty na surfové výsluní, kdo vnese do našich (stokem nepolíbených) duší koncentrovanou aloha spirit, a kdo globální surfové komunitě jako přední a nejdominantnější exemplář živočicha zvaného jako surfař český, ukáže, že v naší inland zemičce taky umíme škubnout směrem k lipu!

Report z první zastávky Českého Poháru v Surfingu - den první!

O víkendu 11.-12. září proběhla první zastávka Českého Poháru v Surfingu v portugalské Costa da Caparica. Vítěz a vítězka navždy vstoupili do české surfové síně slávy a jejich jména budou jednou provždy vryta do našich srdcí. Tento český surfový milník si zasloužil plnou pozornost, proto jsme do Portugalska, země plné temperamentu, dorazili. Bůh žehnej nízkonákladovým aerolinkám! Přímo na místě jsme vstřebávali veškeré stimuly, které pobřežním vzduchem poletovaly a průběh závodu jsme popsali nám tak blízkým způsobem - vypovídající hodnota nulová, úroveň srandy průměrná!