Adam Žáček získal jako první čech instruktorskou license ISA level 2

Adam Žáček před několika měsíci získal jako (nejspíš) první čech instruktorskou licenci ISA 2! Redakce Freeride Surf, žurnalistická velmoc, která bere svou práci extrémně vážně, vás o tom včasně informovala s tří měsíčním spožděním. Co to znamená získat licenci ISA 2? V obecné češtině to znaméná, že Adam právě prošel digizměnou z Agumona na Greymona. Co to znamená v obecné surfštině, vám v rozhovoru poví sám Adam. Čtěte co takový licence obnáší, co s ní Adam zamýšlí a co všechno se naučil.

S Adamem dělal loni můj kolega Lukáš Procházka báječný rozhovor, ve kterém se o Adamovi dozvíte všechno, co hrdlo ráčí: odkud pochází; jak se dostal ke skluzu na vlně; jak na punk bez pardónu začal novou životní etapu v Newquay v Cornwallu. Především se rozhovor zaměřuje na fenomenální The Wave Project! Odkaz zde Bylo by škoda se k tomuto tématu nevrátit, protože ztělesňuje sílu surfingu měnit životy k lepšímu. Dále se v rozhovoru dostaneme k Adamově surfovému milníku. Podíváme na zoubek tomu, co to znamená, že je Adam prvním ISA level 2 licencovaným Českým krotitelem oceánských živlů!

Ahoj Adame, velká gratulace k surf státnicím! Jak se ti daří? Jak si v Newquay zvládnul pandemii a jaká byla v Cornwallu sezóna? Podle našich zdrojů Atlantik tuhle zimu naděloval štědře a bez zábran.

Čau Honzo, díky, díky moc. Teď už se docela daří a mám se fajn. Pandemii jsem zvládal v Česku a na Lanzarote se Surf-Trip.cz takže to docela šlo. Co se týče Cornwallu nebo přímo Newquay, tak už mi pár známých pamětníků říkalo, že taková sezóna tady nebyla desítky let, já ji bohužel prošvihl. 


Jak se od loňska vyvinula tvoje spolupráce s The Wave Project? Vidím, že na surfovou terapii už dosáhlo bezmála 4000 mladých lidí po celém Spojeném Království! To je paráda! Jak projekt dnes vnímáš, a co tě na něm naplňuje?

S Wave Project se pár věcí změnilo, ale nic podstatného. Už sem se mezi zkouškami a klasickými lekcema stihl zúčastnit pár lekcí jako dobrovolník. Nově spolupracují hodně se surfovýma školama, takže jsou schopni dělat víc lekcí, jelikož mají víc instruktorů, ale občas je trápí nedostatek dobrovolníků. 
Jinak WP vnímám asi stále úplně stejně. Taková druhá rodina, která má obrovský vliv na další vývoj mladého člověka a poskytne mu útočiště, kde může být sám sebou a ujistit se, že může dokázat cokoliv. Obzvlášť během covidu a všech karantén do toho WP šlapal ještě víc a rozjel terapie celkově pro mládež, která byla zavřená doma. 
Co je velká věc (o kterou bohužel opět přijdu) je, že letos se poprvé koná mezinárodní konference surfových terapií pod záštitou Wave Project v Cornwallu. Osobní účast jsem bohužel musel odmítnout, ale kdokoliv se může zúčastnit on-line. Takže pokud to někoho zajímá, určitě doporučuji. ISTO konference 2021se letos koná 6. Října. Program najdete zde

Otevírá ti licence ISA level 2 nové možnosti v rámci The Wave Project?

ISA Level 2 asi úplně ne. Dává mi to osobně nějaké nové náhledy na určité věci, které můžu jinak podat nebo vysvětlit, ale ve WP nemáme nějaké velké množství dětí, které by měly ambice surfovat na nějaké určité úrovni, v určitém stylu, atd... Pro ně je to hlavně forma, jak vypnout a užívat si života. 
Nové možnosti, v rámci nejen The Wave Project, mám v plánu jinou formou, ale to nebudu předbíhat.



Dostali jsme se k ISA level 2 surf státnícím! Ještě jednou congrats, mate! Získat tuhle kvalifikaci není vůbec snadné a na její dosažení musí surfař splňovat celou řadu prerekvizit. Kdy ti došlo, že se na tuhle zkoušku cítíš? Byl tu nějaký zajímavý moment, kdy sis řekl: jdu do toho?

Ještě jednou děkuji. Snadné to určitě není a to byl taky hlavní důvod, že jsem do toho šel až teď. Nad licencí ISA 2 jsem uvažoval již delší dobu. Miluju svou práci a rozhodně se jí chci věnovat naplno jak to jen jde a věřím, že na mých lekcích je to znát. Proto mi bylo jasné, že pokud chci v surfingu posouvat nejen začátečníky, ale i pokročilé, kterých v Česku a na Slovensku přibývá, tak musím v prvé řadě posunout hlavně sebe. 
Že jdu do toho teď, jsem se rozhodl asi 3 týdny před kurzem a chvíli jsem si říkal (obzvlášť po tom, co mi přišel manuál), že jsem se zbláznil. 
Plán byl původně takový, že přes zimu, když klapne Srílanka, tak se tam ještě víc zaměřím na čistou techniku a přijedu připravený. To se s pandemií úplně nepovedlo. Takže jsem si něco odjel na Lanzarote, potrénoval na surfskate a nakonec se rozhodl, že další rok už čekat nebudu. Samozřejmě moc nepomohlo ani to, že to zatím žádný Čech nebo Slovák neabsolvoval, takže nebylo moc, kde brát info, na co se připravit. Přece jen je tam dost pokročilé “teorie”, která není v mateřském jazyce.


Jak probíhá zkouška? Co všechno se od tebe u zkoušky očekává, a z čeho si měl největší nervy?

Zkouška vlastně probíhá tak nějak celé ty 3 dny, co ten kurz trvá (jakmile vám přijde manuál, máte spíš pocit, že to musí být aspoň na týden). Je tam dost teorie, nějaká psychologie, výživa, samozřejmě samotný surfing, vybavení, technologie atd, atd. Ve zkratce, ty 3 dny jste v páru, kdy ten druhý já váš klient, který přišel, protože chce připravit na závod, zlepšit nějakou techniku, atd.. 
Takže jsme si vzali třeba příklad “cut back” a musíš rozvrhnout plán tréninků na 7 týdnů, kdy 8 týden jsou závody (ano slyšíte dobře, například takový cut back se dá zlepšovat intenzivně 8 týdnů ). Jaké množství tréninků a v jakém intervalu plánovat, jaké statické a dynamické způsoby přípravy použít (zjistit, jak lze jednoduše s pomocí surfskate a pár dalších pomůcek simulovat jakýkoliv pokročilý manévr), jak dělat videocoaching, na co se zaměřit, jaký software použít, kde hledat další inspiraci, samozřejmě bezpečnost tam spadá, nákres pláže, což by mělo být před každou lekcí samozřejmostí, atd.... 
To byla taková suchá praktická a teoretická část a pak byla voda, kdy jsme se navzájem natáčeli a z toho jsme po zbytek kurzu vycházeli.
Zkouška je tedy víceméně každý den nějaká a finále je 3. den, kdy je to pak zkouška celodenní. Vycházíme z několikatýdeního plánu, který jsme připravovali během kurzu dle potřeb “klienta”. Kompletně předvedeme jeden celý tréninkový den, přičemž se musí jednat o den z pozdější fáze tohoto tréninkového plánu. 
K tomu ještě samozřejmě musí člověk odjet nějaké vlny s pokročilými manévry, které by měli být odjety alespoň na 5+ klasické rozhodcovské škály (i tyto věci se tam probírají - hodnocení závodů). 
A největší nervy? Z té hromady teorie. Jestli v angličtině budu všemu rozumět a samozřejmě po 2 měsících sezení doma i ze samotného ježdění v UK vlnách. V Anglii mi to vyšlo totiž tak, že z karantény kterou je tam třeba dodržet, jsem šel rovnou na kurz. Takže poprvé do vody jsem šel rovnou před kameru.


Co sis, kromě licence, z této zkušenosti odnesl? Co vnímáš jako největší benefit procesu přípravy a kurzu?

Ty jo, asi nejde úplně vytáhnout jednu věc, ale spíš celkově kurz jako takový. Všechny ty nové věci a způsoby, které lze praktikovat i třeba pokud člověk není u oceánu. Obzvlášť pro československou komunitu, kde většina nemá možnost strávit několik měsíců u oceánu, mohou být mega přínosné. 
Surfskate, s kterým jsme dělali tréninky i se závažím, například na základní FS, BS bottom turn, jsem předtím nikdy neviděl. Nebo jednoduchý nácvik toho samého s pomocí indoboardu, posilovací cviky na jednotlivé manévry... 
Toho si na celém kurzu cením nejvíc - těchto všech nových znalostí a zlepšováků.


Rozhodli jsme se tě otestovat! A taky na tobě vymámit nějaký drahocenný know how :D v příloze mailu ti přišel profil jedné České olympijské naděje se všemi potřebnými údaji. Video tohohle plachého homo sapiens surfensus bohužel neexistuje, tudíž bude muset k analýze stačit fotografický důkaz jeho atletické dominance. Po tobě chceme jediné: vzít tohohle paznehta a udělat z něj Olympionika. A to do července! V Tokiu už totiž touží reprezentovat! Dokážeš to? Jaký tréninkový plán bys mu navrhnul?  

K tvému testu: děkuju za obšírné info o subjektu, ale přesto asi není úplně dostatečné. 
Začal bych s tím, že do července je to z časového hlediska docela šílený nápad. Samozřejmě, člověk potřebuje vědět nějaký časový rozvrh dotyčného, aby věděl v jaké intenzitě a náročnosti může nastavit tréninkový plán. Měl by vzít v potaz věci: dělá i jiné sporty, má třeba školu nebo zaměstnání, kdy trénink nestíhá, může jet na to soustředění k oceánu, nebo to musí být suchá příprava v česku, atd. ? Ale i v rozmezí měsíce a něco by se určitě dalo na něčem zapracovat, i když asi to nebudou medailové ambice jako spíš přežít (smích). 
Nicméně, každý správný trénink musí začít rozborem, co vlastně budeme trénovat. Jako příklad uvedu, že za tebou někdo přijde a řekne, že by potřeboval naučit “floater”, že na něm už delší dobu pracuje, ale stále s tím má problém (např. že skončí na lipu a nepošle to dál...). Ale jen tím, že dotyčného uvidíš reálně ve vlnách, můžeš zjistit, že to třeba vůbec není o floater(u), ale dotyčný má problém s “generováním rychlosti”. 
A se schopností mírného škubnutí horní části těla, bych asi začal. Ale to bych rozhodně potřeboval vidět. 

Asi jsem úplně tvůj úkol nesplnil, ale snad jsem alespoň naznačil jakým způsobem bych s dotyčným pracoval.

Co tě vedlo k tomuto surfovému kroku? Kam směřuješ a jakou máš s nově nabitou akreditací vizi do budoucnosti? Co máš teď v blízké budoucnosti za lubem?

Co mě k tomu vedlo? To jsem vlastně odpověděl už výše. Byl to prostě přirozený vývoj a chtíč mít schopnosti na to, aby jsem skutečně mohl vyhovět požadavkům i pokročilého surfaře. To jsem u sebe považoval do té doby za slabé místo. Přece jen jedna věc je něco znát teoreticky a druhá znát nějaké posloupnosti jak to dotyčnému srozumitelně předat, jaké vhodné pomůcky a materiály lze využít, apod. 
Vize do budoucna? Řekněme, že český surfing se neustále vyvíjí a rozšiřuje. Už to není jen o tom, že lidi si jdou zkusit surfing a občas si dojedou na dovolenou jen tak se sklouznout s kamarády. I v Česku a na Slovensku roste chtíč se v tom zlepšovat. Stačí se podívat na to vše, co v Česku vzniklo: Pražskej serfovej klub s pádlovacími tréninky během lockdownu či surfskate tréninky, Surf-trip letní pobyty v Česku a mnohé další akce. Takže do budoucna bych byl určitě rád součástí dalšího rozvoje českého a slovenského surfingu. A snad i být přínosem pro něj. Za mě je surfing stále hlavně zábava, místo kde člověk může vypnout, vyčistit hlavu. 
Miluju citát: “Sometimes in the morning, when it's a good surf, I go out there, and I don't feel like it's a bad world”
. Samozřejmě mi akreditace dává hromadu nových možností a už ted v počátku mi otevřela mnohé, do té doby zavřené dveře, takže uvidíme, kam všude mě tahle cesta zavede. 
V tomhle jsem trošku jako když sem se rozhodl udělat si ISA Level 2 , což jsem vlastně držel docela úspěšně v tajnosti, mám to prostě tak, že dokud něco není jisté, tak o tom většinou nemluvím. Takže je třeba si počkat. 
A úplně nejbližší budoucnost? Letos v létě mě můžete zastihnout ve Španělsku v Langre, takže určitě všechny nadšené surfaře rád uvidím. Už teď se nemůžu dočkat, až veškeré nově nabyté vědomosti převedu do praxe. No a pak budu pracovat na dalším rozvoji, začnu praktikovat více využití suchých tréninků (indoboard, surfskate a další), protože to je něco, co jde případně trénovat i v Česku třeba v zimě. 
A v neposlední řadě budu pevně doufat, že Covid nás pustí někam do exotiky.


Závěrem bych se chtěl pobavit o tvém vlastním surfování! Jaký manévr teď piluješ? Jaký tvary a délky prken tě teď rajcujou? Který spot/vlnu sis v poslední době oblíbil a proč?

Záludná otázka hehe. Týjo, co teď piluju? Popravdě jsem měl teď v Anglii ty 4 týdny tak nabyté (týden karanténa, týden lifeguard, týden ISA 2, týden nějaký přivýdělek lekcema pro kamarádovu školu), že mi zbyl týden na vlastní surfing, a to tam byl ještě nějaký WaveProject. Sám sem byl surfovat vlastně všehovšudy 5x. 
Upřímně, já jsem spíš ten typ, co si jde surfing užít, než drtit airy, ale samozřejmě od všeho trochu. Stále zdokonaluji tak nějak vše, nejvíc sem se teď snažil jezdit na BS abych některé manévry dělal víc automaticky a přirozeně. 
Prkna? Začínám trošku tíhnout k fishkám a podobným kratším srandám, spíš do menších nebo línějších vln, jak jsme ostatně v Evropě v létě zvyklí. Už teď se nemůžu dočkat, že po 3 letech opráším svého milovaného “spiderbomb” 5`10 27l. Je to takový zajímavý shape. Vrchní polovina prkna je dělaná jako fish. Je širší pod hrudí, má lehce širší nose a dolní polovina je short s waterchannels. Chytneš s tím fakt cokoliv. Do Evropy za mě top prkno (od knee hight to double overhead hehe) . 
Oblíbený spot? Ty jo mám dojem, že tu furt dělám reklamu, ale mega mě teda bavila Famara na Lanzarote. Na to, že je to beach break, fungovala krásně. Pak určitě zmíním Nový Zéland Invercargil a Whangamata. A po dlouhé době jsem se dostal na můj oblíbený spot v UK, který promovat nebudu, protože ho mám rád hlavně pro to, že je to tam vždy poloprázdné. Tak pardón.


Naučil bys mě prosím něco z Britského surf slangu? Pár místních idiomů, které třeba jinde na světě surfaři nepoužívají? 

Britský surf slang. Wau, vlastně ani nevím, nepřijde mi, že když surfujeme s kámošama z UK, že by používali slova, která neuslyšíš jinde ve světě. Občas uslyšíš nějaké Bruh nebo its cooking, ale to nejspíš vyloženě britské nebude....

Něco na závěr? Snad jen, pokud se chcete naučit surfovat, vážně se oplatí investovat alespoň do jedné lekce s kvalifikovaným instruktorem. Nejen kvůli technice, s kterou vám první kroky usnadní, ale správný instruktor jednak dohlédne na bezpečnost a naučí vás už během první lekce základy toho, na co si dát v oceánu pozor. I když je YouTube plné manuálů na Take off (samozřejmě jako se vším, jsou horší, dobré a občas i úplně strašné ), ale co vás většinou nenaučí, je právě ta bezpečnost, která se nesmí podceňovat. 
Jen za krátký, měsíční pobyt v UK vím, že lifeguardi měli několik rescue, které by jinak nejspíš skončily tragicky a jsou to přitom většinou jednoduché základní chyby, kterým se třeba vyvarovat. 

Dost strašení! Díky moc Honzo za super povídání, díky takhle hromadně všem, co mi psali na fb a všude různě, když jsem měl splněno, moc mě to potěšilo. No a samozřejmě léto vypadá pozitivně, tak toho využijte a vyjeďte někam za vlnama. To papírování a třeba i složitější lety s přestupy za to stojí (říká někdo, kdo v Anglii byl 5 dní v karanténě a celkově za měsíc dělal 5 PCR testů).Tak doufám, že se vidíme někde ve vlnách.

Adame díky moc za všechna tvoje slova a přejeme ti z redakce úspěchy ve všech aspektech surfového i nesurfového života! Těším se někdy na osobní setkání a doufám, že tvoje surfová trajektorie bude dále směřovat strmě vzhůru, jako tomu bylo doposud!

za přítomnosti státního dozoru a notáře vytvořil

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články