Domíno a Jana o Erasmus dream tripu po Špáňu a Portugalsku

15 tisíc kilometrů, 60 nocí v autě, 6 států, 8 letů, 7 kamer, 1 gril, 7 prken (surf / skate / snow), 4 snowparky, 213 napádlovaných kilometrů, 47 sunsetů, 1 home spot... To je ve zkratce absolutní dream trip, kterej si dali Domíno s Janou. Mrkněte na super rozhovor, fotky a skvělý video!

Čau Dominiku a Jano! Jak jste přežili karanténu? Co jste dělali, naučili jste se třeba něco novýho?

Dominik: Čágo, hele docela v klidu. Jak to vypuklo, tak jsme hned vypadli z města. Sbalili jsme prkna, gril, sedli do transpíka a odjeli bydlet do auta do Špindlu. Jak roztál sníh, přišlo na řadu kolo a taky bohužel trochu škola…

Jana: Ahoj! Taky jsme stihli divokou vodu na rozvodněný Vydře a asi 20x opékání buřtů. A hlavně jsme se dostali k dokončení rozdělanýho videjka z loňskýho Erasmu, na který můžete číhnout tady dole v článku. No a pak jsme s celou Domínovo famílií složili zkoušky na státní plavební správě a stali se z nás kapitáni - takže u nás dobrý! 

Dominik: V karanténě taky vzniklo spoustu zajímavejch projektů, který doteď neměly obdoby. Od virtuální hospody po sofistikovanější online workshopy. Jedním z nich byl celosvětovej projekt #savethenight od Jägermeisteru, kterého jsem byl součástí. Lidi si bookli session a různý umělci, kreativci nebo talentovaný čáva pak skrz tenhle Meister Drop-in vedli svůj workshop. Ty moje byly na různý témata okolo přestavby a bydlení v autě

S Dominikem jsme naposledy dělali rozhovor na začátku roku 2019 a bavili jsme se nejen o snowboardingu a surfingu, ale i o plánech na další Erasmus. Jak to dopadlo?

Dominik: Zase jsme odjeli, zase do Porta a zase na stejnou školu! A tentokrát jsme tam zažili už všechno podle mě. Jako fakt. Do teď to vstřebáváme, haha. Nejlepší rozhodnutí bylo odjet tam autem a neletět. Do auta jsme totiž narvali celej náš život, všechny prkna a věci na kempování. Najezdili jsme tam přes 15 000 km a dali si cca 60 nocí v kombíku - slušný ne?!

Jana: Dojeli jsme fakt daleko. Prakticky na bájnej konec světa (Sagres). Po cestě viděli hrobku Kryštofa Kolumba nebo si zavolali z britský telefonní budky v Gibraltaru a pak to zakončili tím nejlepším jarním (spíš letním) snowboardingem (spíš surfingem) v Sierra Nevadě. Ve škole jsme si totiž udělali super rozvrh, párkrát přišli na hodinu s jinou skupinou a bum - okolo Velikonoc, kdy mají v Portugalsku i hodně státních svátků, jsme zvládli mít přes 4 tejdny volno v kuse!

Dominik: Skvělý bylo, že jak jsme se po Velikonocích vrátili po takový době do školy, tak jim za 3 dny začal týden rektorského volna, haha. Takže pic a 10 dní směr Azory!

Vraťme se teda k tomu, že jste dostříhali videjko z cest. Snowboarding v Portugalsku? Jako fakt?

Jana: Ty snowboardy nám původně všichni rozmlouvali - jeli jsme na jih, za chvíli jaro a kde se asi v Portu vezme sníh? Ale udělali jsme sakra dobře, že jsme ty prkna vzali!

Dominik: Zima tady u nás byla celkem dobrá a mně se vůbec nechtělo přeskočit rovnou do letního módu, bez jarního poježdění. Našel jsem jediný portugalský zimní středisko Serra da Estrela (1990 m.n.m), který je asi 2,5h od Porta. Čeknul jsem jejich FB, zjistil, že tam je sníh a bylo rozhodnuto! Sousední španělský hory a snowpark v Sierra Nevadě už pak byla jasná volba! 

A co surfing? Celkem jste v Portu žili už vlastně rok, máte najetý nějaký tipy na spoty?

Jana: S vlnama to nebylo tentokrát zas tak slavný. Počasí v Portu bylo nic moc, často pršelo a foukalo. Paradoxně jsme se vždycky utíkali ohřát do hor.

Dominik: Asi není spot, kterej bych měl víc najetej než Matosinhos (hlavní spot v Portu). I díky tomu, že jsem si tam hodil brigádku v místní surf škole. Je krytej přístavní zdí a i za většího zimního swellu je v klidu jezditelnej. Problém pak je, když je vln málo. Celý Porto je nasáčkovaný na jednom místě. Často jsme teda jezdili na spot Leça da Palmeira. Ten je sice přísnější, rychlejší, ale extrémně konzistentní. Nad 6ft vražda a když nejsou vlny tady, nejsou nikde. Pak máme jeden secret spot na severu od Porta. V totálním mordoru, kdy bys fakt nečekal, že si někde zasurfuješ, tady vždycky něco najdeš, co tě sveze. Neví o něm ani spoustu lokálů z Porta, ale kdo hledá, najde! 

Spali jste na cestách jenom v autě?

Jana: Nene, vzali jsme si dvě ubytka. Jedno v Barceloně, kam jsme letěli, a druhý v Sierra Nevadě, kde jsme už byli po 4 týdnech na cestách se spaním jen v osobáku celkem rozsekaný. Za 20€/noc apartmán - neber to. A na Azorech jsme zase předělali na bydlení auto z půjčovny. 

Dominik: Jo na Azorech to bylo dobrý, první noc celkem krušná, na předních sedačkách se surfama mezi náma. Místo objednanýho Golfa v kombíku nám totiž dali Rapida - prej, že je to stejně velký. Tak jsem jim tam udělal trochu čoro-moro, zmínil párkrát mojí nespokojenost, špatný recenze a druhej den na nás čekala fungl nová oktávka, kombík, v automatu a v plný palbě - nezlobili jsme se.

S Erasmama se u vás celkem roztrhl pytel, protože pokud se nepletu letos v únoru se Dominik vrátil ze stáže v evropské centrále Rip Curl v Hossegoru. Dělat tam je docela dream job, ne? Řekni nám, jak to tam funguje a co jsi přesně dělal?

Dominik: Jak říká Tomáš „Króča“ Kroczeck, jsme profesionální výjezďáci! Na konci června 2019 jsme se vrátili do Čech a v srpnu už mi začínal můj v řadě třetí Erasmus, tentokrát jako stáž. A jak říkáš - je to dream job. Jseš v těch nejvíc sexy kancelářích, co si můžeš představit, všude stojí surfy a o obrázky s barelama tu taky není nouze. Během polední pauzy jdeš surfovat a večer si dáš pivko na pláži. Na druhou stranu celej podzim ve Francii neskutečně chčije - hurikány, uragány, hektolitry vody, tajfun… A protože jsem celou dobu bydlel v dodávce, tak to nebyl až takovej medík, haha! Byl jsem v oddělení marketingu a komunikoval hlavně s médii, team riderama, podílel se na marketingových kampaních nebo třeba i na organizaci český Rip Curl párty s tebou Lohy!

Ještě nám Domíno řekni, co ty a snowboarding? Jakou jsi měl sezónu a kde  jsi jezdil?

Dominik: Na to, že nám to v březnu všechno zavřeli a na začátku února jsem se vrátil z Hossegoru, jsem celkem dost snowboardoval! V lednu jsme si s klukama z Rip Curlu zaprášili týden v Rakousku během akce Shops 1st Try. V únoru jsme s Janou, ségrou a klukama jeli ke Kašpimu na barák a pojezdili na Penkenu. Po delší době jsem si taky zajel MČR a bral fajnovej 6. flek. No a o private sessions na Moravský boudě během karantény jsme se vyblbli dostatečně!

Jakej je tvůj aktuální surf/snow balanc? Myslíš si, že u tebe jednou vyhraje jedno nebo druhý? 

Dominik: Surf/snow balanc je pořád 50-50! Když jsi dlouho u vody, chybí ti hory a když jsi dlouho na horách, chybí ti voda. Věčnej boj!

Díky za rozhovor! Řekl bych, že se uvidíme u vody… ale uvidíme, kde se uvidíme. Kdyžtak u piva. A teď už jdem na to videjko!

Jana: Taky děkujem! Hospody už otevřely, takže pivo by to mohlo jistit! 

Dominik: Přesně tak! Takže ještě jednou díky a užijte si video! Čegooooo.

odpovídal, fotil, natáčel

Dominik Veselka
Další články autora

odpovídala, fotila, natáčela

Jana Horáková
Další články autora

ptal se

Jan Lohynský
Další články autora

Další zajímavé články

Akce Horsefeathers Sneak The Tweak otevřela snowpark na Mölltalu!

Nový snowpark na rakouském ledovci Mölltaler Gletscher slavnostně otevřela akce Horsefeathers Sneak the Tweak!

Legenda zvaná Finbreaker - Riversurfový závod 2.0

Prknoskluzové lokální i nelokální, surfařské podskupiny oceánské i říční, zkušení i začínající. Nespočet sympatických osobností spojí své surfy v boji proti vltavskému Bossovi. Bažiňák FINBREAKER prošel od loňska značnou evolucí, nabrousil zuby a bude na co koukat. To ano..