Jana Kašová a Jakub Michna obhájili prvenství na Cejlonu!

Český pohár v surfingu má za sebou další úspěšnou zastávku. Tentokrát naši nejelitnější vlnobijci a vlnobijky poměřili síly na ostrově Cejlon. Závod Sunrise Curry Czech Cup vyhrála Jana Kašová a Jakub Michna. Nikdo z redakce Freeride.cz se na Sri Lanku bohužel nedostal. Přidal jsem však ruku k dílu způsobem, který je šetrný k životnímu prostředí. Propůjčil jsem svůj libozvučný baryton a nahrál hodinový komentář ke dvěma finálovým heatům. Pokud máte čas ztrácet čas, pusťte si ho! Záznam najdete za odměnu na konci tohoto článku. Celý tento článek se nese spíše v duchu zvukovém. Z článku jako takového se toho popravdě moc nedozvíte. Vnímám článek jako rozcestník k mnoha zvukovým a hudebním vjemům, které vám zlepší den. Zmiňuji v něm spoustu českých surfových osobností, ke kterým dlouhodobě vzhlížím. Jejich jména jsem vždy zvýraznil odkazem na hudební singl, který reprezentuje můj vztah k nim. Dále je v článku odkaz na super podcast s Matyášem Menšíkem, ve kterém se dozvíte vše, co o závodu toužíte vědět. Jestli vás ani tohle nenálakalo, vyhledejte odbornou pomoc!

Gratulujeme královi a královně! 

Výhru si z Cejlonu (byť o chlup) vezou Jana Kašová a Jakub Michna

autor fotomontáže:

Úvod

Na ostrově Cejlon se začala psát surfová historie v 60. letech. V roce 1964 přicestovali do tropického ráje první kalifornští surfaři Rusty Miller a Mike Wilson. Jižní část ostrova je uchvátila natolik, že Mike Sri Lanku nikdy neopustil. Majkovo ladné klouzání po vodní hladině hypnotizovalo místní a zanedlouho měl kolem sebe komunitu prvních stoke feťáčků. Zlom přišel v momentě, kdy Mike svojí partě pustil film "Locked In". Tenhle kultovní surf film z roku 1964 ukazuje mimo jiné jedny z prvních pokusů Grega Nolla na Pipeline. Místní byli okamžitě uhranutí a takzvaně "locked in". Surfing je měl v moci. Střih do roku 2011 a Sri Lanka je považována za surfovou velmoc a hostí první QS zastávku WSL na Arugam Bay. V roce 2017 vzniká Surf Federation of Sri Lanka, která zastřešuje národní surf kluby a národní závody. 

Sri Lančani nás Čechy předběhli jen o tři roky. V roce 2020 jsme i my tuzemský fiškuntálci založili Český svaz surfingu a hned rok na to rozjeli Český pohár. Naše a sri lanská surfová historie se protnuly minulý týden, když naši nejelitnější surfaři a surfařky poměřili síly na jižním cípu ostrova – na spotu SK Town Beach v Medawatě. Sunrise Curry Czech Cup, třetí zastávka Českého poháru v surfingu, je úspěšně za námi. Účast byla vysoká, úroveň skluzu ještě vyšší a after party na mnohým zanechala trvalé následky!

Shrnutí Sunrise Curry Czech Cup

Já sám jsem u téhle srandy chyběl, podle zákulisních informací však události vůbec nic nechybělo (kromě mě). Mohl bych ze sebe vypotit epos o šedesáti stránkách jak Homér a stejně by to nevystihlo epesnost třetí zastávky ČPS. Pokud vás zajímá, jak závod probíhal, pusťte si podcast S Jakubem na vlnách, jehož hostem je spoluzakladatel Českého svazu surfingu a předseda PSK– Matyáš Menšík. Nikdo nedokáže závod popsat lépe než jeden z jeho stvořitelů! Navíc k podcastu si můžete zapnout rotoped nebo se zlomit do čaturangy (to u čtení nejde). 

Vlnobijky

Závodu se poprvé v české historii českých surfových závodů účastnilo víc holek než kluků! You go girls!

foto: Facebook Českého svazu surfingu (Kliknul jsem pravým tlačítkem a dal uložit obrázek jako. Zabásněte mě!)

Vlnobijci 

Kluci tam taky byli!

foto: Facebook Českého svazu surfingu (Kliknul jsem pravým tlačítkem a dal uložit obrázek jako. Zabásněte mě!)

Táák to bychom měli. Teď přejdeme k tomu nejdůležitějšímu – ke mně!

Dovolil jsem si poskytnout komentář k záznamu finálových heatů. Tento záznam přímo na Cejlonu zpachtovalo několik legendárních dobrovolníků. Za záznam by se nestyděl ani Eurosport channel 7. Mnoho hodin stál Lukáš Andělů na pláži na přímém slunci, aby natočil záběry ze břehu. Neúnávný operátor kroužil nad finalisty dronem, aby nahrabal záběry z ptačí perspektivy. David Lenc (alias Vlčák) se zapsal do historie jako první Strider Wasilewski české kotliny – první lineupový komentátor všech dob! Adam Svoboda poté oželel pozávodovou veselici, aby video sestříhal, přidal do něj grafiku časomíry a bodů, a dokonce přihodil i zpomalené záznamy highlightů heatu. Kvůli neustálým výpadkům proudu a wifi signálu musel Adam notebook dobíjet skrz nejbližší sukulent – McGyver style. Do čtyř do rána tuhle parádu tvořil. Tomuto elitnímu týmu posílám obrovský nulajedničkový respekt. 

Tento virální hit proletěl Youtubem jako namydlenej blesk. Za pouhých pár dní sesbíral celých 5 shlédnutí! Z toho čtyři jsou moje vlastní (nemůžu se sám sebe nabažit) a to poslední je Véna Píša, který editoval zvuk a celé video musel chtě nechtě odsedět. Šestý/á můžeš bý TY!

Kvazi přímý přenos vás zvedne ze židle, shodí vám čelist a rozvlní vám bránici. Dozvíte se spoustu zákulisních srandiček, několik bizárních výplodů mé choré mysli a především... pokoukáte na to nejlepší, co může česká surfová komunita nabídnout. Českej skluz po vlně nejvyšší jakkosti je jen jedno kliknutí daleko!

Český svaz surfingu nahrál záznam všech předchozích heatů na svůj facebookový profil. Pokud vás to zajímá klikejte.

Bodové výsledky můžete do detailu prozkoumat na webové stránce LiveHeats.com.

Český pohár v surfingu se vrátí než se nadějete. Čtvrtá a poslední zastávka n se odehraje v Seignosse ve Francii - 20.-24.6.2022. Quiksilver a Roxy Czech & Slovak Surfing Championship neboli Surf Champ nikomu představovat nemusím. My vás budeme o všem střelbitě (čti s týdenním spožděním) informovat! 

Jana Husa v hrobě obrátil

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články