Paruka by Bálint aka Snake session na Padang Padang

Tahle fotka proběhla sociálními sítěmi už před pár dny, takže jí spousta z vás jistě viděla. My jsme ale nechtěli tuhle parádu jen tak repostovat, takže jsme se zeptali obou protagonistů, jak fotka vznikla. Není to zas tak často, aby se našincovi povedlo dát solidní barel, natož z toho nafotit pěknou fotku. To se na Bali nedávno povedlo Parukovi s naším maďarským kamarádem Bálintem a celá story je zajímavá i něčím jiným...

YAN PARUKA:

Fotograf a kamarád Bálint Hambalkó dostal zakázku nafotit surfaře v barelu s hodinkami Vaer Watches na ruce. Modelka job jsem vyfasoval já a první volba padla na Balangan, kde jsme se potkali dopoledne na příliv. Dostal jsem hodinky a šlo se do akce, bohužel se mi hned na druhé vlně urvala leash, a tak jsme toho moc nenafotili. Dali jsme si Nasi Goreng k obědu a domluvili se,  že zkusíme odpoledne Bingin za odlivu. Po dopoledním fiasku jsme teda přejeli z Balanganu na Bingin, kde jsme pozorovali z útesu asi dvacet lidí, co čeká na čtyřech metrech čtverečních a všichni se snaží chytit vlnu. Už jsme to chtěli skoro vzdát, ale z útesu bylo zdálky vidět, že přišel set i na Padang Padang (Bali Pipeline spot). Tak jsem Balintovi navrhnul, že to půjdem zkusit tam. Po další jízdě na skůtru dorazíme na Padang, kde na nás čeká “dead lowtide“, protože ten den byl zrovna úplněk. Tím pádem se dalo dojít pěšky až k vlně, kde její koncová sekce  explodovala na “dry reef”. 

Padang má jednoduchý take-off, s tím, že na druhé sekci se vlna zdvojnásobí na výšku, protože narazí na super mělký reef. Po pár testovacích jízdách, kdy se já i Balint sžíváme se spotem, se nám povede nafotit pár vln. Když okolo něj plavu zpátky na peak, tak se zastavím, abychom probrali strategii: co bych měl zlepšit atd.

Pak pádluju zpátky na line up a bezmyšlenkovitě chytám klacek, co vedle mě plave ve vodě a hodím ho kus od sebe. Pak si ale v šoku uvědomím, že jsem právě vzal do ruky mořskýho hada (jsou nejjedovatější na světě) a hodil ho tak pět metrů od sebe, což ho teda pěkně nasralo a začal plavat zpátky ke mně.

Já teda na nic nečekal, houknul na Balinta, že tu plave had a lezu ven z vody. Dopádloval jsem na peak, chytl vlnu a ještě na pláži jsem nemohl uvěřit, co se zrovna stalo. Jinak hodinky jsem si dal na špatnou ruku, tak nejsou vidět a musíme to stejně přefotit :))

BÁLINT HAMBALKÓ:

Ten den jsme vyrazili nejdřív na Balangan, kde jsme chtěli nafotit fotku pro značku Vaer Watches. Paruka mi posílal videa z Balanganu, poslední sekce se krásně barelila, takže jsem neváhal a sedl na motorku. Když jsem dorazil, tak Paruka už byl na line upu. Ve chvíli, kdy jsem tam doplaval, byly vlny jakž takž - velký, ale ne úplně perfektní. Paruka si dal jednu vlnu, pak ale utrhl leash a šel z vody. Já jsem tam ještě zůstal asi na třičtvrtě hodiny a fotil ostatní surfery. Pak už se vlna přestala barelit a viděl jsem, že se Paruka do vody už asi nevrátí. Navíc jsme potřebovali fotku z barelu na fish-eye, což tady už nešlo.

Potom, co jsem se vrátil do varungu, jsme se rozhodli jet mrknout na Bingin, jestli během lowtidu funguje tamní perfektní barel. Ve chvíli, kdy jsme dorazilii, bylo ve vodě možná 25 lidí a nechodilo moc setů, třeba dvě vlny za deset minut, takže to vypadalo na hodně stresující session. V tu chvíli jsme ale vzadu zahlédli jak na Padangu chodí velký sety, a tak jsme se rozhodli zkusit štěstí tam. Dojeli jsme na Impossibles, sešli dolů a věděli jsme, že máme tak hodinu, protože už bylo 5 hodin odpoledne. Byl totální low tide, na line upu byli s Parukou jen tři lidi a opravdu to fungovalo. Chodily nádherný, perfektní, glassy barely. 

Myslim, že si Paruka dal asi tři nebo čtyři vlny a na fotkách můžete vidět tu nejlepší. Ukázalo se ale, že pro mě to ve finále byla fuck-up session, protože si Paruka dal hodinky na svojí zadní ruku, takže na fotkách nejsou vidět (smích)… Takže jsme si museli říct “Oh man, musíme to nafotit znovu” a od tý doby se nám to zatím nepovedlo. Ale i tak jsmě oba moc happy za tenhle shot. Myslim, že Parukovi se ještě nikdy nepodařilo nafotit takovej typ in-the-barrel fish-eye fotky.

Jo a musim říct, že Paruka je fakt dobrej, rád s ním fotím. Má dobrej styl, je happy a motivovanej, dokonce i po těch osmi nebo více letech, co tady žije. To je dobrý vidět.

surfer

Yan Paruka
Další články autora

fotograf

Bálint Hambalkó
Další články autora

Další zajímavé články

Legenda zvaná Finbreaker - Riversurfový závod 2.0

Prknoskluzové lokální i nelokální, surfařské podskupiny oceánské i říční, zkušení i začínající. Nespočet sympatických osobností spojí své surfy v boji proti vltavskému Bossovi. Bažiňák FINBREAKER prošel od loňska značnou evolucí, nabrousil zuby a bude na co koukat. To ano..