Praha Surfová díl první: Česká Line-upová Hierarchie

Milý čtenáři, dokázal jsi to. Našel jsi ve svém srdci ždibec solidarity a podpořil jsi projekt Vlny Štvanice. Díky tobě a tobě podobným se vybralo 663 611 korun českých. VLNA BUDE! Štvanice se promění v místo, kde se budeme moct ukázněně klouzat na polyuretanu, drhnout obličejem o dno a vylepšovat si jak pleť, tak střevní trakt, vltavskou vodou obohacenou chlorofylem. Nenechte se zmást, vlna přinese spoustu změn. V dnešním článku začnu sérii Praha Surfová. V této sérii se poněkud vzdálím od jinak vysoce seriózní žurnalistiky, na kterou jste v sekci Freeride Surf zvyklí. Vydám se do nebezpečných vod spekulací a predikcí. V cyklu Praha Surfová mapuji změny, očekávané a neočekávané, které vznik Vlny v centru Prahy přinese. Využívám k tomu metodu kazuistiky, neboli případovou studii. Hledám paralely mezi vývojem Eisbachu, pramatky všech říčních vln a naší Vlnou. Dále koukám na pravidla, normy a vývoj surfové subkultury ve světě. Skrze získané poznatky ti, milý čtenáři, nastíním budoucí a nevyhnutelnou transformaci města Pražského v surfovou velmoc! Vítej u prvního dílu cyklu Praha Surfová, ve kterém spekulujeme, jak bude vypadat matička po založení Vlny na Štvanici!

Pokud žiješ jak mormon na farmě na Frýdlantským výběžku a nemáš přístup k internetu, kromě momentů, kdy si na počítači v knihovně přečteš články Freeridu, nebo pokud si byl poslední měsíc a půl v komatu a nevíš, o čem je řeč, klikni sem. Najdeš zde popis toho, co je projekt Vlny Štvanice.

VLNA na Štvanici samozřejmě není první standing wave v ČR. Už spoustu let se můžeme pyšnit parádní vlnou v Brandýse nad Labem, provozovanou Surfwave.cz, a dalšími méně známými vlnami.). VLNA v Praze bude, díky své lokaci, velmi přístupná a nejspíš přiláká spoustu lidí. Pražští surfový nadšenci nevyhnutelně stvoří river surfovou komunitu a subkulturu. Právě tato komunita nás v našich spekulacích zajímá. Jako každá podmnožina mainstreamové kultury, bude mít pražská river surfová subkultura svoje specifika. Tahle specifika si do jisté míry vytvoříme a nastavíme my sami, do jisté míry budou kopírovat pravidla podobných surfových komunit jinde ve světě. Surfař Český tedy stojí před velmi důležitým milníkem. Stojí před námi tvoření nových norem, neformálních pravidel, vznik hierarchií a hodnotových systémů, na základě kterých bude komunita na VLNĚ fungovat. V následující sérii článků očíhneme, jak funguje pramatka river vln Eisbach (a jiné vlny) a zkusíme skrze její specifika nastínit, jak bude vypadat naše river surfová komunita. Zároveň se možná společně přiučíme i něco nového o surfingu samotném. První díl cyklu Praha Surfová se věnuje line-upové hierarchii.

Česká Line-upová hierarchie!

Každý důležitější spot má svoji hierarchickou pyramidu. A my, obyvatelé města Prahy jsme už jen krůček k tomu mít vlastní spot. Proto se hierarchii musíme podívat na zoubek. Hierarchie určuje, kdo sedí na peaku, kdo bere nejlepší vlnu v setu a kdo dostane jak moc přes tlamu, když někomu dropne do vlny. Předpoklady, které musí člověk splňovat, aby se posunul na vyšší vrstvu pyramidy jsou všude trochu jiné. Na některých místech stačí vlastnit nemovitost poblíž, na jiných musíte ovládat určité množství surfových dovedností. Na těch zbylých hraje roli věk nebo snížený pud sebezáchovy. Napříč spoty existují obecné skupiny, ze kterých se hierarchie skládá. Na vrcholu každé vlnové hierarchie je Kingpin.

Kingpin je kápo vlny. Kingpin má v různých kulturách různá jména. Je to DON, jehož dominance se jen těžko zpochybňuje. Takový Kingpin vlnu zkrotil a zná ji lépe než mamky cecek. Kingpin zpravidla nastavuje standard, jak se vlna jezdí. PipelineGerryho Lopeze a nově také Jamieho O’Briana. NazaréGarretta McNamaru. J-BayJordyho a od roku 2017 i Filipe Toleda, který nastavil na legendárním point breaku nový standard. Kingpinem na Eisbachu je Tao Schirrmacher. Tao byl první humanoid, co odjel 360 shuvit na surfboardu. Vyzařuje z něj tichá dominance, která pramení z faktu, že na vlně dokáže až nadpřirozené věci.

Tao a jeho crew, známá jako FUS Crew, vyhráli online video contest jejich The Chosen Crew editem, který je naprostá střela a zprofanovali se ke slávě v globální surfové komunitě! A to nás přívádí ke skupině pod Kingpinem...

Pod Kingpinem sedí na hierarchickém žebříčku tzv. CoreLord. CoreLordů už je celá řada. Jsou to legendy, které pro svůj sport udělaly nadprůměrně mnoho. CoreLord se zpravidla vyznačuje elitní schopností skluzu, ale status CoreLorda může jedinec nabýt také pomocí vysokých znalostí nebo dlouholetých zásluh na poli své komunity. Nebo také odměnou za dlouholetou oddanost vlně a sebezdokonalování.CoreLord má výsostné postavení a těší se velké oblibě zbytku komunity. Pro úplnost je důležité zmínit, že jak CoreLord, tak Kingpin, je termín genderově neutrální. Výše zmíněná FUS Crew je jednoznačným případem CoreLordů.

Pod CoreLordem sedí tzv. Average Punter. Punt je slangový výraz pro air, tedy manévr nad vlnou. Average Punter se pyšní schopností vysokooktanového shredu, ale jeho schopnosti ještě nejsou dlouholetým tréninkem vyšperkované do maxima. Average Punter je hladový, usiluje o pozici CoreLorda a sní o statusu Kingpina. Dřív nebo později je Kingpin sesazen mladším alfa jezdcem/jezdkyní.

Average Punterovi dýchá na záda Grommet. Grom nebo taky Grommie je zmenšená verze dospělého surfaře, někdy také nazývaná jako dítě. Dítě, které žije surfingem. Gromové jsou nezničitelní, talentovaní a připomínají starším hňupům jako jsem já, že náš čas už dávno skončil. Grommeta dělí od Average Puntera zpravidla jen pár let, chlupů v ohanbí a několik kilogramů příčně pruhované svaloviny.

Pod Grommetem číhá Average Joe. Pan nebo paní průměrná. Average Joe je pohodář, surfuje na  takové úrovni, aby si ježdění užil a zbytečně neriskoval. Average Joe zpravidla přispívá společnosti v nějakém úctyhodném povolání a surfing má jako odreagovačku. Hierarchie mu je putna a neřeší, že jeho manévry nemají razanci a styl. Je mu jedno, kdo se kouká a co si myslí. Average Joe chápe, že jsou na světě objektivně důležitější věci, než škubat sebou na kusu polystyrenu v řece. Být Average Joe je fajn a proto bývá tahle skupina početná. All hail the average joe!!

Pod Average Joem sedí skupina Wannabes, neboli Pozéři. Tohle je skupina, do které patřit nechceš. Wannabes mají zpravidla drahé vybavení, které zdaleka neodpovídá jejich dovednostní úrovni. Poznáš je podle toho, že používají podivná pseudo-surfová udělátka, které jsou prokazatelně zbytečná. Například pádlovací rukavice. Dalším jasným indikátorem je držátko na GoPro na špičce prkna, ze kterého ještě nevzešel (mimo jízdu hluboko v tubě) jediný atraktivní záběr. Wannabe má často postavený profil na sociálních sítích převážně na surf fotkách, ale při bližším zkoumání zdatné oko najde na fotkách podivné nesrovnalosti. Například, že vlny v pozadí jsou naprosto nesjízdný mushy-shitty-blown-out-beach-break bordel a surfař/ka pózuje s nejužší žiletkou s carbonovými vlákny. Wannabe se od skupiny níže odlišuje v podstatě pouze tím, že má nereálné představy o své výkonnosti. Ty mu, nebo jí, bohužel brání zlepšovat se, neboť trénink je považován za zbytečný.

Na dně surfového potravního řetězce sedí Kook. Kook je člověk, který ví o surfingu zhruba tolik, kolik já toho vím o literární naratologii. Kook netuší, co se děje, proč se to děje a jakým směrem je nahoru a dolu. Kook většinou stojí za nejzábavnějším video obsahem, neboť jeho/její marné pokusy a skluz na polyuretanu končí katastroficky. Kook bývá občas terčem posměchu, podle mě však neprávem. Kook je člověk, kterému je potřeba podat pomocnou ruku a šetrně ho odkázat na nejbližší fyziokliniku, kde zjistí proč jeho mozek a tělo systematicky odmítá zůstat v rovnováze. 

Současný Eisbach má stanovená jasná pravidla. Každý surfař, nehledě na postavení v hierarchální pyramidě, může surfovat 20-40 sekund. Chvilku se jen tak vozí, pak udělá pár ostřejších manévrů a nakonec zkusí air a spadne. Postavení na vyšších postech pyramidy však surfaři umožní beztrestně předběhnout někoho, kdo je na levelu pod ním. Kingpin Tao například, v momentě kdy vidí, že někdo před ním jezdí zbytečně dlouho, předbíhá a skáče na vlnu dříve. Gentlemansky však zkusí jen jeden obtížný trik a padá. Postavení na vyšší úrovni pyramidy otevírá i jiné benefity. Například surfování “po zavíračce” nebo přístup k erotogenním zónám surfových wannabes opačného pohlaví. 

Surfař Český dlouhodobě zápasí s nejistotou, kde se na hierarchické pyramidě právě nachází. To končí. Vlna všechno změní! Vlna jednoznačně ukáže, kde se teď nacházíme a kam můžeme cílit a aspirovat. Vlna bude potřebovat svého Kingpina… jsem to já? Jseš to ty? Je to tvůj kamarád Petr, který nepochopitelně sází na všem, co mu vložíš pod nohy? Od poníka po hoverboard. Kdo bude tvořit skupinu CoreLordů, kdo bude na Vlně srdcařsky šlehat oblouky i v nejtemnějších zimních měsících a potom v kanclu předstírat, že mu anus nedrásá parta zuřivých hemeroidů? Který mikročlověk a člověčice usedne na pozici Grommet a bude dýchat na záda nervózním Average Punterům? Kdo bude Average Joe a prestiž bude mít na párku a kdo bude u Vlny pózovat s nejkratším shortboardem a den co den internetu připomínat, že má moc volného času? To všechno zjistíme až v průběhu dnů. Třeba se naše komunita na tyhle kraviny z vysoka vykašle a prostě si budeme všichni navzájem pomáhat a nebudeme jeden druhého soudit na základě nesmyslných předsudků. Třeba se nebudeme řadit do arbitrárních skupin a zarputile se snažit jeden druhého překonat a potupit. Možná se budeme vzájemně podporovat a porosteme na Vlně jak surfařsky tak lidsky.

Ale to by byla nejspíš ta nejnudnější Vlna na světě! Takže nastudujte hierarchické skupiny ať (až se na vlna na vltavě objeví) víte, kdo je pod vámi a z koho si můžete dělat prdel. Zjistěte, kdo je nad vámi, ať víte, komu soustavně podlézat. Těším se, až se potkáme na Vlně, pokecáme o line-upové hierarchii a trošku se navzájem vyšikanujem jak na střední! 


Tady jsou sociální sítě projektu Vlny Štvanice:

V příštím díle cyklu Praha Surfová se podíváme na zoubek Lokalismu. Zkusíme pomocí kazuistiky rozklíčovat, jak bude vypadat Lokalismus po Česku!

Pod kořenem uvízl

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články

Legenda zvaná Finbreaker - Riversurfový závod 2.0

Prknoskluzové lokální i nelokální, surfařské podskupiny oceánské i říční, zkušení i začínající. Nespočet sympatických osobností spojí své surfy v boji proti vltavskému Bossovi. Bažiňák FINBREAKER prošel od loňska značnou evolucí, nabrousil zuby a bude na co koukat. To ano..