Přispěj na HitHit projektu Vlny Štvanice a surfuj už v zimě na Vltavě

Na crowdfundingové platformě HitHit běží sbírka na projekt Vlny Štvanice. Parta vodáků v čele s Martinem Leskovjanem rozvlnila český surfový éter, když se rozhodla vytvořit vlnu na riversurfing v kanále u ostrova Štvanice. Tahle vlna vznikne jako předvoj revitalizačních změn v objektu vodáckého kanálu u Štvanice. Promluvili jsme si s Martinem o tom, proč je tahle vlna přesně to, co vlnovým absťákem trpící české surfstvo momentálně potřebuje.

Někdo by mohl tvrdit, že světový surfing, jak ho dnes známe, upadá... Line-upy praskají ve švech. Lokální šejpři nemají zakázky, zatímco thajské linky střílí jeden epoxy pop-out za druhým. Surfař/ka už není rebel, člen kontrakultury, ale influencer nebo vlogger. Schopnost naslouchat hlasu oceánu a předpovídat vzdouvání pomocí krabích kůstek byla dávno zapomenuta, nahrazena TragicShitWeedem a jemu podobnými. Dodávkáří zběsile a bez milosti defekují každý metr čtvereční pláží podél Atlantiku. A dokonce už máme za sebou první sérii surfové reality show.... naproti tomu, ČESKEJ SURFING na tom nikdy nebyl líp!! 

Minulý měsíc naši elitní vlnobijci a vlnobijky poměřili síly na Caparica Czech Open poblíž Lisabonu. Odstartovali tím novou epochu profesionálního surfingu v Čechách. Adam Žáček získal první licenci ISA level 2! Honza Maršík sekal vlny v podhůří švýcarských Alp. Dále pak musím vyzdvihnout fakt, že to českým surfařům a surfářkám poslední dobou náremně sluší. Udělali jste si něco s vlasama nebo co? No a k tomu všemu mi tvrdíte, že budeme mít přímo v matičce Praze VLNU NA RIVER SURFING?? Stačí, abychom každý trochu přispěl a vlna nám bude naservírována přímo pod nos. Pokud vám tohle stačí a chcete nahned na vlnu přispět, klikněte/najeďte prstíkem SEM. Pro ty z vás, kteří investují peníze obezřetněji, jsme připravili následující článek. Čtěte dál a zjistěte, jak se může horní část kanálu Štvanice proměnit v surfovou lahůdku.

zdroj fotek: Facebook Vlny Štvanice

Vlny Štvanice je projekt snů. Parta nadšenců do vodních sportů se rozhodla, že revitalizuje druhý kanál s divokou vodou na Štvanici. Tenhle objekt byl doteď veřejnosti nepřístupný, využívala ho armáda jako prostor ke cvičení. V budoucnu tomu tak podle party Vlny Štvanice nebude. Kanál bude místem, kde se může široká veřejnost věnovat všemožným vodním radovánkám. Prvním krokem k revitalizaci (což nám nadšencům do skluzu na polyurethanu hraje do karet) je vybudování vlny na river surfing.

Víc vědět nepotřebuju. CHCI PŘISPĚT!

Spojili jsme se s Martinem Leskovjanem, který spolu s Jakubem Šmakalem, Janem Vondrou, Štěpánem Tichým, Vojtou Knezu a s mnoha dalšími tento projekt, srze zrádné vody české byrokracie, naviguje. Martin nám vyjevil pár detailů, která vás rozhodně budou zajímat!

Dobrý den Martine, nemohli jsme si nevšimnout, jak jste rozvlnili český surfový éter projektem Vlny Štvanice. Co přesně projekt Vlny Štvanice Pražanům přinese?

Přinesem Pražanům první surfovací vlnu v Praze. Bude to říční serfingová vlna, vlna statická. Sekundárně potom, o něco později, dojde spolu s vlnou k revitalizaci celého vodního kanálu Štvanice. Tenhle kanál otevřeme veřejnosti. Doteď tréninkový prostor využívala armáda. Spolu s projektem Vlny Štvanice si ho bude moct užít každý.

Dokázal byste popsat, kde se vzal impulz pustit se do tohohle rozsáhlého projektu? Co vás pohání?  

Nastřádalo se to co mi voda za celý život dala. Jsem vášnivý slalomář a surfing na řece jsem si zkusil v Čunovu. Čerpal jsem z vody dlouho a nedal jsem moc zpátky. Rozhodl jsem se splatit tento dluh pomocí tohoto projektu. Navíc, skrze něj doufám, že dokážeme pozitivně ovlivnit město. Kanál na Štvanici v podobě, v jaké ho známe, byl vybudován v roce 2004 . Od 80.let zde ale stojí připravené prázdné propustě, které byly zamyšlené pro vytvořeni kanálu. Hrozilo dokonce, že kánal z roku 2004 zanikne. To by byla škoda. To, čemuž se položili v osmdesátých letech základy, my teď zkusíme dotáhnout. 

Už nic nepiš... CHCI OKAMŽITĚ PŘISPĚT!

Vlna samotná…. co můžeme zhruba očekávat? Jak velký vodní skok pro nás vypumpujete? Kde se na škále river surfových vln pohybujeme? Brandýs? Čunovo? EISBACH??

Vlna bude podobná té v Čunovu. Bude mít trochu jiný tvar. Náročností si ale budou velmi podobné. Vyřádí se na ní začatečníci i pokročilí. Široká bude 7,4 metrů. Vlna bude mít jednotný tvar, štelovatelná nebude. Je designovaná tak, aby měla jeden optimální tvar. V bazénu pod vlnou budeme pracovat s vodní hladinou tak, aby byla vlna vždy dovedená k dokonalosti. S Povodí Vltava s.p. se nedá dohodnout dlouhodobá smlouva na průtok vody. Ten totiž neustále reaguje na mnoho proměnných: vodní stav, přehrady, elektrárny atd. Máme ale možnost měřit přesný průtok a díky tomu se  budem vždy snažit přizpůsobit spodní vodní hladinu tak, aby se vlna vytvarovala do optimální podoby. Surfovat se bude nejspíš každý den a to několik hodin. 

Pro fajnšmekry nabízíme tento popis: Hloubka vody nad odrazovou hranou bude podle modelu přibližně 40 cm. Výšku vlny máme naplánovanou na 50-60 cm a absolutní výška vlny nade dnem 1,4-1,5 metru. Celková šířka vlny bude 7,8 metru a průtok skrz profil 10-12 m3/s, hydraulický spád v místě - 70-75 cm.

Víc vědět nepotřebuju. CHCI PŘISPĚT!

Kdy zhruba si budeme moct opřít naše BeachCruisery do stojanu, hodit  Vltavskej sprej a dát si po session Apperol Spritz na pláži s výhledem na Hradčany?

S přesností teď  nemohu nic slíbit. Dokončení závisí na našich dodavatelích, jmenovitě na Mystic constructions. Ano, kluci skejťáci ze Štvanice nám postaví kontrukci na vlnu. V půlce říjne se nejspíš začne stavět. Nečeká nás žádná velká stavba, instalace konstrukce už nebude trvat dlouho. Ocelová kontrukce se připevní ke dnu chemickými kotvami a máme vlnu. Samozřejmě budeme nějakou dobu testovat, než vlnu otevřeme veřejnosti. By voko bych viděl, že v Prosinci začneme s beta jízdami a pomalým budováním zázemí a členské základny. Leden a únor myslím odradí i ty nejotrlejší skrze počasí. Dovedu si tedy představit, že v březnu začne provoz.

Jak vám můžeme v tuhle chvíli jako surfová veřejnost pomoci?

V tuhle chvíli nám běží crowdfundingová kampaň na platformě Hithit. Tam můžete přímo přispět a dostat za to odměnu. V dlouhodobějším horizontu sledujte naše sociální sítě. V zimě začneme stavět a budovat základnu členů. Pak už od vás budeme potřebovat jen abyste přišli a surfovali!

Zde jsou sociální sítě projektu Vlny Štvanice: 

Martine, to zní víc než fér! Moc vám děkuji za váš čas, přeji mnoho úspěchů a těším se, až se na vlně potkáme!

Závěrem bychom chtěli vzdát hold projektantovi vlny Ing. Vojtěchu Barešovi Ph.D.. Pan Bareš pracuje na ČVUT na katedře hydrauliky a hydrologie. Zabýva se mimo jiné městskou hydrologií. Je členem USK Praha a reprezentantem České Republiky ve vodním slalomu. Podílel se na stavbě slalomových drah v České Vrbné, v Roudnici. Dále rekonstruoval současnou dráhu v Tróji. Působil nebo současně působí na výstavbách vodních drah v zahraničí. Pracoval v Londýně  a dnes se v USA podílí hned na dvou projektech - Montgomerry Whitewater a Canyon Land Whitewater. Vlny šejpoval v Ohiu a také v Arábii. Zároveň pracuje na nové dráze v Olomouci. Jestli má někdo moc vyzvat na souboj Poseidona a nadělit nám Čechům zázrak v podobě další vlny, je to Ing. Vojtěch Bareš!

PS: Bude to od roku 2008 poprvé, co někdo prosurfuje šedavé vody Vltavy! Naposledy to dělala tahle parta vajlupků ve videu níže. I když zlé jazyky tvrdí, že video je fake, ja toto tvrzení zarputile odmítám a vnímám granátovou metodu jako alternativu ke statickým vlnám vytvořeným vodním skokem.

PSS: Už se nemůžu dočkat, až se u nás objeví parta Rip Curl The Search a Tom Curren a Mick Fanning nám zařádí na Moldau. Koneckonců kluci už maj s riversurfingem zkušenosti:

u Martina si snažil šplhnout

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články