Praha Surfová - díl třetí: lokální gangy

Někdo odpočítává dny k další výplatě, někdo k víkendu. My, fanatici na skluz na kusu zalaminovaného polyurethanu, odpočítáváme dny k dalšímu surftripu. Pokud je vaším světlem na konci tunelu vyhlídka možného surfování, tunel se zdá být mnohem světlejší. Tunel je v tomto přirovnání fádní bezoceánovou existencí v naší domovině. Ovšem světlo na konci tunelu v poslední době nabralo dost specifické obrysy. Projekt Vlny Štvanice vnesl do našich srdcí příslib možného shredu na každodenní bázi. Před prací, po prací, místo práce. Shred for breakfast, shred for days! Dnes přinášíme další díl série Praha Surfová. Tato série hledí stejnou mírou do surfové minulosti a stejnou mírou do pražské surfové budoucnosti. Na pořadu dne je opět lokalismus, ale vykrystalizovaný do podoby organizovaných gangů. Podíváme se na ty nejslavnější surfové gangy, na jejich projevy a jak jsou na tom v současnosti. Pokud máte ambice vybudovat na Štvanici lokální gang, který bude šířit strach a nenávist, čtěte. Pokud vás zajímá odvrácená strana surfingu, čtěte. Pokud vás nic z toho nezajímá, čtěte taky, páč mi dalo práci to napsat.

Praha Surfová je série, která se snaží odpovědět na otázku: jak bude vypadat přerod Prahy na surfovou velmoc? Jaké změny na nás čekají? Snažíme se, skrze metodu kazuistiky, porozumět surfovým fenoménům a díky nim nastínit, jak bude Pražská river surfová komunita na Štvanici vypadat a působit. V prvním díle jsme se věnovali line-upové hierarchii, v druhém jsme se koukali na zoubek lokalismu. V dnešním díle se lokalismu pověnujeme dále, ovšem zaměříme se na specifickou podskupinu - surfové gangy. Homo surfenzus, jako další vývojový článek v rodu homo, je stále stádovým zvířetem. Stádové zvíře má tendeci se združovat okolo důležitých věcí (například flatearth) stejně tak, jako okolo objektivních pitomostí (například kopaná). Rozhodně tedy můžeme předpokládat, že kolem projektu Vlny Štvanice vznikne určité uskupení jednotlivců. Jak bude vypadat? Pojďme to zjistit...  

Surfové gangy

Lokalismus proletěl světem velmi snadno. Na mnoha místech vykrystalizoval do podoby organizovaných gangů, které chránily svoje území jako psi. Akorát místo očůrávání rohů a patníků používali pěsťovky a verbální násilí. Klubové surfové formace začaly vznikat už v poválečném období. Členové se viděli jako součást klubu, gangu nebo prostě jen místní skupiny surfařů. Zaměření těchto skupin mělo mnoho podob - od sjednocování sportovních aktivit a událostí, po anti-establishment skupiny, které podporovaly členy k opozičnímu životnímu stylu vůči mainstreamové společnosti. Abychom pochopili, na jaké škále se projevy lokalismu objevují, popíšeme si gangy a jejich projevy. Díky tomu bychom mohli lépe odhadnout, jestli půjdeme na Štvanici podobným směrem.

Da Hui alias Hui O He’e Nalu, Hawaii

Na Havaji se lokalismus uchytil v podobě prvního lokálního gangu, který korigoval line-upy na North Shore. Tento gang se proslavil jako Da Hui, také známý jako the Black Shorts. Celý ostrov Kauai vzešel, díky černým šortkám, ve známost jako místo zapovězené nelokálům. Da Hui gang vznikl v roce 1976 a členové tohoto gangu si pěstovali nevraživost vůči turistům, kteří v davech zamořovali jejich nejlepší breaky. Důvodem byl přetlak surfových návštěvníků a vzrůstající zájem surfových korporací o havajský North Shore. Zakladatel Da Hui, Eddie Rothman, popisuje důvod vzniku tímto: “Založili jsme klub, abychom jim ukázali, že na tomhle ostrově ještě žijí místní obyvatelé”. Da Hui stojí za známou surfovou událostí, která je dnes proslavená jako Bustin’ Down the Door. Da Hui potřebovali Australanům, kteří na Oahu nabubřele prohlašovali svoji surfovou nadřazenost, nutně ukázat, kdo je tady pánem. Členové Da Hui rádi obsazovali line-up ve dnech, kdy na North Shore měly probíhat sponzorované závody. Chtěli tím vyjádřit odpor vůči korporacím, přebírajícím vládu nad jejich domácími breaky.

Eddie Rothman

Slavní Členové: Eddie Rothman, Marvin Foster, Dane Kealoha, Johnny Boy Gomes, Mickey Nielsen, Eddie Aikau, Clyde Aikau, Makua Rothman.

Co dělají dnes: Da Hui je dnes neziskovou organizací, která si klade za cíl zachovát tradiční havajskou kulturu. Da Hui vlastní značku oblečení, která organizuje komunitní eventy. Od závodů na Pipeline (Backdoor Shootout) po velikonoční programy pro děti.

Bra Boys, Sydney

Bra Boys vznikli na jihu Sydney v Austrálii. Tahle parta začala jako skupina kamarádů, kteří spolu surfovali a trávili čas u babičky jednoho z nich. V 90. letech Bra Boys přerostli z podoby dětských radovánek do světa drog a násilí. Skupina složená z chudých, manuálně pracujících týpků a lidí z nuzných poměrů, se nejednou objevila na titulních stránkách celonárodních novin. Pašování drog, soud za napadení a vraždu, noční rvačky s policajty jsou jen náznakem toho, co všechno Bra Boys stihli za svou existenci napáchat. Bra Boys zároveň nahrazovali rodinu dětem z komplikovaných, až nelidských, rodinných poměrů. Kolektiv Bra Boys vždy tíhnul k surfingu a podporoval svoje členy ke sportu, čímž spoustu jedinců chránili před pádem do světa závislosti. Bra Boys jsou také známí tím, že jako jedni z mála surfovali šílenou vlnu Cape Solander, neboli “Ours”. Z gangu vzešlo několik slavných surfařů, hráčů ragby a MMA zápasníků. Příběh tohoto úzkého kruhu byl navždy zvěčněn dokumentem “Bra Boys”, jehož vypravěčem je nezaměnitelný Russel Crow. Tento dokument je doposud nejvýdělečnějším dokumentárním dílem v historii australského filmu.

Slavní Členové: Koby, Jai and Sunny Abberton, Wayne Cleveland, Mark Mathews, Reni Maitua, John Sutton, Richie Vaculik, Evan Faulks.

Co dělají dnes: Stále se aktivně scházejí a surfují Ours. Násilí v ulicích omezili na nutné minimum. 

Hollywood-By-The-Sea, Kalifornie

V 80. letech v Oxnardu v Kalifornii vládla parta, která je známá jako Hollywood-By-The-Sea. Zatímco dnes v těchto vodách vládne Bobby Martinez a Dane Reynolds a dny násilí a vyhrožování jsou dávno pryč, osmdesátky byly divoké. Baseballové pálky a kameny zdobily zbytky skel na autech nelokálů. Ti šťastnější odjížděli pouze s dozdobenou metalízou sprejem. Kameny zároveň létaly na návštěvníky samotné a také na policisty, kteří byli na místo povoláni, aby zavedli pořádek. Oxnard byl ztělesněním punkové surf utopie. Chaos a vláda několika místních anti-hrdinů, kteří nejdou pro ránu daleko. El Zorb Razor, hlavní tahoun této party, se navždy zapsal do surfové mytologie jako démon, co si oblepoval špičku prkna žiletkami, aby mohl lépe krájet line-up. Peaky Blinders hadr, hoši. Oxnard byl místem, hustě obydleným mexickou menšinou a chudou bělošskou komunitou. Kriminalita mimo line-upy se snadno přenášela i do vody a na pláže.

Slavní Členové: El-Zorb, Cho-cho

Co dělají dnes: El Zorb Razor dělá dětského klauna v Moravské Třebové, jeho žiletkové tornádo je oblíbeným kouskem pro děti i rodiče. Cho-co se přidal k Jednotě bratrské a našel Boha. 

Wolfpak, Oahu

Takzvaná Vlčí smečka vznikla ve vakuu, které na North Shore zanechal úpadek Da Hui v 90. letech. Načasování vzniku Wolfpaku nemohlo být lepší. Z Kauai zrovna stoupali ke hvězdám bráchové Ironsovi a s sebou přinášeli nové surfové hnutí. Ironsovi přinesli punkový nádech, rebelskou náturu, nerespekt k autoritám, trochu nezdravého zneužívání drog a alkoholu a svěží nový styl surfingu. Wolfpak přinesli svaly a pěsti. Wolfpak založil Kala Alexander. Dustin Barca,  jeden z vrchních alfa samců vlčí smečky, popsal důvod vzniku skupiny takto: “Lidé prostě přijížděli na naše ostrovy a neměli požadovanou úroveň respektu”. Pipeline byla nekorigovaná a v podstatě k mání pro každého. Wolfpak tedy provedla převrat. Ten prý začal potyčkou mezi Dustinem Barcou a týmovým manažerem Rip Curl. Potyčka skončila Dustinův sponzoring. Braden Dias (další vlk) si poté do svého domu na North Shore pozval zástupce několika surfových korporátů, aby jim řekl následující (volně přeloženo): “V zkur…ný bohatý čů..ci! Nas..te si! Zatímco si vozíte zadky v Range Roverech, tak my tady mícháme cement vo.e. Tak si nas..te!” Po tomto obdivuhodném proslovu prý Braden odešel (což je divný, protože si je pozval k sobě domů) a započal tím vlny “regulací” na havajských line-upech. Wolfpak často argumentuje tím, že vlny na North Shore jsou bez regulace moc nebezpečné. Ještě, že tam kluci jsou, protože odřenina od reefu je samozřejmě mnohem horší, než když tě Kala vezme zubatou palicí. 

Slavní Členové: Kala Alexander, Dustin Barca, Kamalei Alexander, Braden Dias, Chava Greenlee, Andy Irons, Bruce Irons, Kai a Sunny Garcia.

Co dělají dnes: Vlci už svoje teritorium neočůrávají. North Shore je dnes mnohem "bezpečnější", alespoň na pláži. Ve vodě vládne chaos a mnozí tvrdí, že určitá forma regulace tu chybí. Někteří bývalí členové se pustili do mecenášských a charitativních projektů - Kala Alexander je víceprezidentem nadace Mauli Ola Foundation, která pomáhá dětem trpícím cystickou fibrózou. Nic nezvedne dětem ducha tak, jako pohled na zubatou palici.

Lunada Bay Boys

Na pláži Lunada Bay v Palos Verdes v Kalifornii vznikl gang, známý jako Lunada Bay Boys. Ten přijímá do svých řad pouze lidi, kteří bydlí ve velmi těsné blízkosti spotu. Vzhledem k tomu, že nemovitosti v této části světa stojí více než milión dolarů a málokdy jsou na prodej, parta nové členy skoro nepřijímá. Bitky, házení šutráků a ničení aut návštěvníků jsou u Lanada Bay denním chlebem. Alespoň ještě nedávno byli. V roce 2017 se sešla parta obětí tohoto gangu a podala na partu skupinovou žalobu. Corey Spencer podal žalobu za napadení ve vodě, Diana Milena zase za to, že jí někdo z gangu, aniž by o to stála, ukazoval svojho pinďoura a verbálně ji urážel. Právníci a rekreační surfaři, Vic Otten a Kurt Franklin, se rozhodli proti gangu zakročit. Sesbírali žaloby a šli k soudu. U soudu prohráli, nebylo dokázáno, že v Lunada Bay působí organizovaný gang. Nicméně, v reakci na celou řadu žalob, začala pravidelně na Lunada Bay hlídkovat policie. Klubovna lokálů u pláže byla zdemolována a neblaze proslulá parta byla nucena se uklidnit. Parádní a konzistentní righthander, který funguje od 6ti do 20ti stop se otevřel veřejnosti. 

Členové: nejsou veřejně známí.

Co dělají dnes: Vic Otten a Kurt Franklin tvrdí, že Lunada Bay už je o mnoho inkluzivnější. Starých návyků se ale těžko zbavuje a proto si, semtam, někdo z místních neodpustí verbální potyčku. Pinďouři zůstávají v Palos Verdes v trenýrkách, což je samozřejmě dobře, ale také škoda. Zde už záleží na osobních preferencích. 

White Shorts, Mauricius

Na ostrově Mauricius, na spotu Tamarin Bay, vznikla během posledního desetiletí asi nejbizarnější parta lokálů ne-lokálů - Gang White Shorts. Podle ZigZag surf magazínu, který o nich dělal reportáž, nikdo z party není místní. Jsou to expati z Francie, kteří navíc neumějí pořádně surfovat. Jejich nejslavnějším a zároveň nejhrůznějším projevem lokalismu bylo napadení 13ti-letého surfaře, který na Tamarin Bay surfoval na pěňáku. Jeden ze členů White Shorts dal dítěti facku a vyhnal ho z vody. Když se otec napadeného dítěte přišel oprávněně dožadovat vysvětlení, dostal několik ran pěstí a odcházel s monoklem. Lokál si následně opět napádloval na line-up a užil si zbytek session. Bizarní je, že White Shorts údajně ani nedokážou využít potenciál svojí vlny, protože k tomu nemají nezbytné surfové dovednosti. Bezmocně sledovat, jak si (surfově neobdaření) lokálové vymáhají násilím nejlepší vlny dne, jenom proto, aby je pak zazdili a drhli držkou o reef, popisuje autor ZigZag článku jako zážitek hraničící s šíleností! Samozřejmě je potřeba na incident hledět z obou uhlů pohledu. Nevíme, co přesně se tam stalo. 50ti letý lokál, s obsahem mozkovny o velikosti vlašského ořechu, se mohl cítit v ohrožení. Pěňák je věc, kterou se dá docela dobře ublížit a dobře živený třináctiletý může vypadat i na čtrnáct. Musíme se tedy ptát: kdo je tu opravdu oběť?

Slavní členové: nikdo neví

Co dělají dnes: Tahle parta si ještě nevšimla, že je rok 2022. Dál mlátí jak děti, tak rodiče. Obtěžují turisty a učí svoje děti a následovníky zahánět kohokoliv, kdo nebydlí v pěší vzdálenosti od spotu. Jenže ... mají Tamarin Bay pro sebe ty zmetci. 

Verdikt

Pokud dobře počítám, gangy nejsou úplně udržitelné řešení surfového přemnožení. Žádný z gangů nevydržel dlouho, žádný z gangů nezabránil "zamoření" své části surfového světa širokou veřejností. Každý z gangů svoji malou válku prohrál. Sdružovat se do gangů, které vymáhají na spotu přednostní práva pro lokály, je možná krátkodobě užitečné, ale dlouhodobě nefunkční. Češi nejsou žádní hňupové, my víme, jak fiškuntálsky vyřešit komplexní sociální problémy. Jsme takzvaně vyčůraní. Nikdo z nás nebude investovat čas ani energii do něčeho, co je dlouhodobě zbytečné. Proto mám pocit, že bychom si z aktivit, kterými se surfové gangy zabývaly, měli vyzobat to nejlepší. To, co je jak objektivně efektivní, tak nepopiratelně morální. Tím mám samozřejmě na mysli mlácení nezletilých a lepení žiletek na špičku prkna. Štvanice bude potřebovat svého El Zorba Razora, někoho kdo bude s žiletkou na prkně korigovat říční provoz od Rudolfina až po Tróju. Štvanice bude potřebovat svého Kala Alexandra, aby korporátům vysvětlil, že jsou ču..ci a že my tu hážeme cement. Kdo ví, možná se u nás, až si před Hiltonem roztlučeme navzájem kebule, objeví i Russel Crowe.  

Samozřejmě je tu varianta druhá, že se budeme sdružovat pouze za účelem rekreačním. Na vlně na sebe budeme hodní a stvoříme klub, který bude otevřený všem. Můžeme založit gang, který má pozitivní vliv jak na své členy, tak na okolí. Můžeme si pomáhat z vody, usmívat se na sebe a chválit se, když se nám něco povede. Vlna může být místem, kde necháme své starosti u ledu a kde, skrze fyzickou aktivitu, zrelaxujeme jak tělo, tak mysl. V tom případě ovšem počítejte s tím, že se Russel Crowe vyhne Štvanici obloukem. A v dnešní době, kdy o sobě každý točí dokument, po tom našem dokumentu bez Russela nikdo ani nepáchne.

souboj s dizlexií prohrál

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články