Přispěj k potravinové pomoci v rámci výzvy Češi pro Bali!

Situace kolem pandemie koronaviru má samozřejmě mnohem vážnější důsledky než to, že nemůžeme k oceánu. Například na Bali totální lockdown a stop veškerého turismu znamená velké problémy pro místní obyvatele. A právě jim teď můžeme všichni pomoci díky iniciativě "Češi pro Bali", kterou má na svědomí česko-indonézská organizace Green-Books.org. O této potravinové pomoci, která je navíc šetrná k životnímu prostředí, a o aktuální situaci na Bali jsme si popovídali s Petrem Hindrichem a Mílou Brzákem.

Ahoj kluci, nedávno jste reagovali na aktuální situaci kolem epidemie koronaviru výzvou “Česi pro Bali”, které se budeme v rozhovoru věnovat nejvíce. Na úvod ale prosím přibližte, pro ty kdo vaší organizaci neznají, co je přesně Green-Books.org, čím se zabýváte a jaké jsou vaše cíle?

Petr: Cílem organizace Green-Books.org je inspirovat miliony obyvatel Indonésie k udržitelnému způsobu života. Vyvíjíme výukové programy pro školy i eko aktivity pro rodiny na téma ochrany biodiverzity, odpadkového hospodářství a změny klimatu. Pedagogy školíme pomocí online kurzu založeného na výchově k udržitelnému způsobu života (Education for Sustainability). Účastníci našich programů dostávají motivační odměny šetrné k životnímu prostředí a knihy o přírodě.

Pojďme k výzvě “Češi pro Bali”. Zkuste nejdříve podrobněji přiblížit, jak se na Bali postupně během uplynulých týdnů vyvíjela situace způsobená celosvětovou koronavirovou pandemií. Myslím nejen ze zdravotního hlediska, ale především z toho ekonomického, protože toho se vaše výzva týká.

Míla: Od postupného ubývání turistů a po několika repatriačních letech zde rapidně ubyla práce pro místní, která je až z 80% vázaná právě na turismus. Už zhruba dva měsíce jsou veškerá místa, kde by se mohli lidé shlukovat, uzavřena. To znamená i pro Balijce tolik důležité ceremonie. Asi nejtěžším momentem bylo neuskutečnění ceremonie Ogoh Ogoh, jež je pro Balijce nejdůležitějším dnem v roce.

Kterou část obyvatelstva Bali momentální totální absence turismu ovlivňuje nejvíce? Jak se s tím místní vyrovnávají? Existuje například nějaká pomoc ze strany indonézské vlády?

Míla: Nejde ani tak o majitele vil a hotelů, i když i ti museli propustit své zaměstnance. Spíš ale o ty, kteří dělají služby pro Indonésany. Na Bali žije velké množství Indonésanů z různých koutů této země, kteří zde našli šanci se uplatnit a žít o trochu snazší život, než třeba na Sumbawě či na Floresu. Ti ale povětšinou nemají vůbec prostor šetřit, žijí z ruky do pusy. Pomoc vlády je vázána pouze na obyvatele Bali, většina lidí z jiných ostrovů zde něco jako trvalý pobyt nemá, takže na ni nedosáhnou. I tak je tato podpora v přepočtu velmi mizivá.

Vaše výzva míří na Čechy, kteří navštívili nebo pravidelně navštěvují Bali a mají ho rádi, tedy z výrazné části i na spoustu surferů. Jaký je váš vzkaz adresovaný právě jim?

Míla: Asi takový, že v Indonésii má člověk velkou možnost poznat rozdíly mezi životními standardy. My vážně nevíme, co to je nemít prostředky na základní věci jakými je třeba potrava. Když se s tím člověk konfrontuje naživo, je pak na něm jak se zachová. Buď je lhostejný a může dělat že to nevidí, nebo v něm funguje princip solidárnosti a něco udělá. Každý tak, jak to cítí.

My vážně nevíme, co to je nemít prostředky na základní věci jakými je třeba potrava. Když se s tím člověk konfrontuje naživo, je pak na něm jak se zachová. Buď je lhostejný a může dělat že to nevidí, nebo v něm funguje princip solidárnosti a něco udělá. Každý tak, jak to cítí.
Míla Brzák

Jak můžu přispět a kam přesně peníze poputují, respektive na co se použijí?

Petr: Pod záštitou ambasády České republiky a v koordinaci s honorárním konzulem ČR na Bali a rodilým balinézanem panem Gusde jsme vytipovali místa a zvolili způsob efektivní potravinové pomoci těm, kteří tuto pomoc nejvíce potřebují. Zatím jsme poskytli 2050 porcí “nasi bungkus” v oblasti severního Denpasaru a Padangbai. Do projektu se postupně zapojují i další čeští krajané dlouhodobě žijících na Bali, například Radka z OK Divers. 

Jelikož je Green-Books.org nezisková organizace zaměřená na environmentální osvětu, snažíme se tuto potravinovou pomoc pojmout co nejzeleněji – bez jednorázových plastů, bez palmáče a vegetariánsky.  Ti, kteří naši pomoc využijí, budou mít navíc k dispozici prostor na mytí rukou / dezinfekční prostředek na ruce a filtrovanou vodu (pokud si přinesou vlastní lahev). 

Jesli jste si zamilovali Bali, můžete teď pomoci lidem, kteří to potřebují, prostřednictvím naší fundraisingové kampaně.

Jak vnímáte celou situaci vy jako Češi žijící dlouhodobě na Bali? Spousta věcí musí vypadat i fungovat na ostrově úplně jinak, když chybí ty desetitisíce turistů..?

Míla: Vnímám to, jak neorganizovaná tahle země je. Není to rozhodně jednoduchý řídit zemi na tolika ostrovech, ale prakticky nikdo zde nevědělo předtím a neví ani teď co se děje, jak dlouho budou nařízení platit a jak to bude dál. Doufám, že toto co nejdřív skončí, Balijci se vrátí ke svým ceremoniím a život na ostrově aspoň z části tam, kde byl. Pokud to přinese i pozitivní změnu, bylo by to skvělý. Rozvoj turismu už zde byl neudržitelný a bez pravidel.

Jak vy vidíte vyhlídky na další týdny a měsíce? Jsou vůbec nějaké předpoklady související s rozvolňováním restrikcí nebo se vše jako u nás mění každým dnem? Jinými slovy - dokážete odhadnout, kdy se opět rozjede turismus na Bali? 

Petr: Zdravotní stránku krize zvládá Bali velmi dobře, pandemie se mu díky bohům vyhýbá. Po měsících výjimečného stavu se omezení začínají pomalu uvolňovat, například některé pláže pro surfing jsou znovu otevřené. Zatím netušíme, kdy zase začne Indonésie vydávat víza pro turisty. Držme palce ať pandemie brzy pomine, na Bali se vrátí turismus v udržitelnější formě a místní budou mít příležitost k obživě. Prozatím můžete sledovat zprávy o aktuální situaci na ostrově a příběhy obyvatel, kterých se týká naše potravinová pomoc, na instagramovém profilu Češi pro Bali

Držme palce ať pandemie brzy pomine, na Bali se vrátí turismus v udržitelnější formě a místní budou mít příležitost k obživě.
Petr Hindrich

odpovídal

Petr Hindrich
Další články autora

odpovídal

Milo Brzák
Další články autora

nafotil

Marek Štefech
Další články autora

ptal se

Martin Večerka
Další články autora

Další zajímavé články