Světové surfspoty za času Corony - část 4. (Srí Lanka & Bali)

Ve čtvrtém dílu našeho seriálu o světových sufrspotech v dobách koronavirových očima našinců se podíváme do dvou Čechy hojně navštěvovaných destinací, a to slovy dvou známých postav naší surfové scény. Otík Oliva nám poslal info o Srí Lance a Honza Klvaňa aka Paruka z Bali.

Srí Lanka - Otmar Oliva / Surf-Trip.cz

Zákaz surfování na Srí Lance od začátku platnosti omezení nebyl až tak jak jasný. Místní vláda nařídila zákaz vycházení, kdy člověk nikam nesměl, tedy by neměl chodit ani surfovat. Pouze některé dny dopoledne byly otevřené obchody, jinak bylo „curfew“, tedy zákaz vycházení a na turistické pláže se nesmělo vůbec. Všechny turistické a vyhlášené surfové pláže hlídala policie a nikdo tam nesměl. My máme velké štěstí, že místo, kde na Srí Lance jsme, je poměrně izolované, neturistické a navíc vlny máme hned u baráčku. Pro ty, co mají podobné štěstí jako my, se tedy nic moc nezměnilo, nikdo nehlídkoval a na pláže jsme pořád mohli. Naopak to mělo jednu velkou výhodu, a to prázdný line up bez ostatních surfařů.

Zákaz vycházení ale neplatil pořád. Asi dva dny v týdnu bylo vycházení povoleno, a tak surfaři, co nebydleli hned u spotu, využívali možnost pochytat pár vln. V naší lokalitě to znamenalo že, že počet surfařů zvedl o asi 30%, tedy namísto tří obvyklých surfařů se počet v tyto dny zvýšil na surfaře čtyři. Tento stav trval asi tři týdny do dne, kdy se u nás před bránou objevila policie s vyhláškou zakazující surfování. Shodou okolností to byl den, kdy na několik dní přestal platit zákaz vycházení téměř na celé Srí Lance a pověstné místní autobusy se zase nacpaly lidmi, stejně jako tržiště a obchody. Takže na pláž můžeme, ale koupat se, plavat nebo surfovat je zakázáno. Důvod zákazu? Nebezpečí nákazy coronavirem od ostatních lidí. Argument, že na pláži jsme pouze tři, neuspěl. Každopádně do kdy má toto opatření trvat vlastně nikdo neví a pořád se to mění. Na turistických místech už prý zabavili nějaké surfy. Místní to ale pořád hecují a chodí aspoň na půl hodiny brzo ráno, než dojede hlídka. 

Ano, zákony a vyhlášky se porušovat nemají… Jak ale někdo může odolat, když má vlny hned za bránou a navíc to nedává smysl? Právě. U nás se to vyřešilo tak, že se budík přetočil na 5:15 a šlo se na dvě hodiny surfovat s tím, že se pádlovalo na line up před východem slunce a nejpozději 7:30 z vody. Policejní hlídka přijížděla hlídat pláže sice každý den, ale nějak jim uniklo, že kolem jedenácti hodin dopoledne, kdy na Srí Lance už fouká docela silný vítr, se moc surfovat nedá :)) Po asi deseti dnech tohoto stavu a hlídání policií pláže před surfaři, kteří tou dobu už dávno měli dosurfováno, si na nějakou vyhlášku se zákazem už nikdo ani nevzpomene…

Bali  - Yan Paruka / Surfhouse Bali

Zatímco se všude po světě od začátku nového roku rušily lety do zahraničí a akce, svatby nebo festivaly se přesouvaly na podzim, na Bali se dál v klídečku surfovalo až do poloviny března. S přicházejícími lockdowny ostatních zemí přišla ale panika i sem, uzavřelo se mezinárodní letiště v Denpasaru, veškeré bary, restaurace a bohužel i pláže, čemuž na začátku nevěnoval nikdo přílišnou pozornost.

Surfaři byli vynalézaví, a tak si začali pronajímat lodičky, hledat tajné cestičky nebo šplhali do vody z útesu. Přesně v tomto momentě se někteří lidé rozhodli odletět domů (wrong call) nebo na sousední indonézské ostrovy si pronajmout dřevěnou chajdu na pláži a zažít něco, čemu budou ještě dlouho říkat “surf time of their life!”

V dubnu se surfová situace nijak zvlášť nezlepšila. Lidi, co přelézali barikady nebo šplhali po útesech, trochu štvali mistni security, takže často skončili s prořizlou pneu nebo zalepeným zapalováním motorky. Jestli to stálo za surfování prázdných vln budeme řešit asi až jindy.

V květnu se začaly otevírat některé restaurace a fitness centra a k radosti všech se razantně snížila security u vstupu na pláže. Trošku bizarní zpráva přichází 1. června. Otvírají se dvě surfové pláže Padang2 a Canggu, ovšem pouze pro foreign surfers! Vládní úřednici se totiž obávají, že pokud se dál surfaři budou dostávat na pláže skrz les a po skalách a mohl by je uštknout had, což je nebezpečné. A také chtějí, aby surfaři, co zde zůstali, nebyli vystresovaní a na Bali se jim libilo :))

We just feel pity for them, staying in Bali but they can’t go to a beach. They feel dizzy, a little bit stressed. We want to make sure that all foreigners that still stay in Bali are happy being in Bali. If the access is not opened I am worried that they will continuously access the beach through the bush and they would be bitten by snakes. It is way more dangerous. 
Made Badra, Badung Tourism Agency chief for 7NEWS.com.au

Včera  (2.6.) ovšem deník The Jakarta Post informoval o tom, že se toto rozhodnutí po jednom dni platnosti opět anuluje, což potvrdil guvernér Bali Wayan Koster.  No prostě Indo... Tak uvidíme, co bude dál :) Jen pro zajímavost na závěr - do pondělka na Bali v souvislosti s koronavirem zemřelo 5 lidí a celkem bylo zaznamenáno 482 případů.

napsal o Srí Lance

Otmar Oliva
Další články autora

napsal o Bali

Yan Paruka
Další články autora

fotila na Bali

Veronika Klvaňová
Další články autora

fotil na Bali

Bálint Hambalkó
Další články autora

ptal se z Prahy :)

Martin Večerka
Další články autora

Další zajímavé články

S Janem Badurou aka DJBodymovin o letošním MasterCraft Wakesurf Festu

Letos je naše česká Wakesurf Tour zcuknuta do jednoho našlapanýho eventu! Ten nese název Wakesurf Fest a proběhne 19. a 20. srpna 2022. Tyhle dny si okamžitě vybookujte v kalendáři, protože neúčast vás bude navždy mrzet. Čeká nás víkend plný vrcholného wakesurfového umění, neboť se na Rozkoši za lodí utká česká wakesurf elita! K tomu bude doprovodný program, za který by se nestyděl ani Woodstock. O eventu se s námi rozmluvil organizátor a DJ par excelance Jan Badura aka Bodymovin. Přečtěte si, co si pro nás letos česká wakesurfová rodina přichystala.

SLEDUJ: We Scream Alone dokazuje, že jsou tam venku pořád neprobádané vlny k nalezení!

Nevím, jestli mají čeští surfaři ve zvyku projíždět satelitní vrstvu Google Earth a hledat potenciální vlny tam, kde by je nikdo nehledal. Já osobně tuhle formu surfového fanatismu ještě nepraktikuji a myslím, že můj terapeut je za to dost vděčný. Nicméně jsou tam někde venku surfaři, kteří stále hledají vlny neprobádané a doufají v onu magickou session, kdy se pomazlí s lipem, se kterým se před nimi ještě nikdo nepomazlil. Svědkem tohoto aktu nefalšované něhy je v těchto případech pouze úzká skupina kamarádů. Právě proto to dělají, chtějí surfovat parádní vlnu pouze v doprovodu svých kamarádů. Ostatně, tak by to mělo být při každém aktu lásku. Snímek We Scream Alone (název velmi nahrává mému erotickému přirovnání) ukazuje, jak dvojice evropských vlno-objevitelů Kepa Acero a Natxo Gonzalez naleznou a surfují lefthander, který doteď nikdo nesurfoval.

V sobotu začíná česká River surf tour! Vyzpovídali jsme organizátora Antonia Hybnera

Ach ten river surfing! Pro někoho chabá náhrada surfingu na oceánských oblinách, pro někoho vášeň. Víc a víc stoke nadšenců je přitahováno ke statickým říčním vlnám a vodní skoky se sjízdnou vlnou vyskakují po naší domovině jako houby po dešti. Některé fungují parádně, některé méně parádně. Nevím jestli vás to zajímá, ale já osobně river surfingu propadl. Jezdím minimálně jednou týdně a to i přes zimu. Proto mě neuvěřitelně potěšilo, že se česká říční komunita letos poprvé dočká River surf tour. Tour se pojede napříč třemi zastávkami, první proběhne tuto sobotu v Roudnici! Spojili jsme se s pořadatelem Tonym Hybnerem a ten nám řekl vše, co o závodu potřebujeme vědět.