Světové surfspoty za času Corony - část 4. (Srí Lanka & Bali)

Ve čtvrtém dílu našeho seriálu o světových sufrspotech v dobách koronavirových očima našinců se podíváme do dvou Čechy hojně navštěvovaných destinací, a to slovy dvou známých postav naší surfové scény. Otík Oliva nám poslal info o Srí Lance a Honza Klvaňa aka Paruka z Bali.

Srí Lanka - Otmar Oliva / Surf-Trip.cz

Zákaz surfování na Srí Lance od začátku platnosti omezení nebyl až tak jak jasný. Místní vláda nařídila zákaz vycházení, kdy člověk nikam nesměl, tedy by neměl chodit ani surfovat. Pouze některé dny dopoledne byly otevřené obchody, jinak bylo „curfew“, tedy zákaz vycházení a na turistické pláže se nesmělo vůbec. Všechny turistické a vyhlášené surfové pláže hlídala policie a nikdo tam nesměl. My máme velké štěstí, že místo, kde na Srí Lance jsme, je poměrně izolované, neturistické a navíc vlny máme hned u baráčku. Pro ty, co mají podobné štěstí jako my, se tedy nic moc nezměnilo, nikdo nehlídkoval a na pláže jsme pořád mohli. Naopak to mělo jednu velkou výhodu, a to prázdný line up bez ostatních surfařů.

Zákaz vycházení ale neplatil pořád. Asi dva dny v týdnu bylo vycházení povoleno, a tak surfaři, co nebydleli hned u spotu, využívali možnost pochytat pár vln. V naší lokalitě to znamenalo že, že počet surfařů zvedl o asi 30%, tedy namísto tří obvyklých surfařů se počet v tyto dny zvýšil na surfaře čtyři. Tento stav trval asi tři týdny do dne, kdy se u nás před bránou objevila policie s vyhláškou zakazující surfování. Shodou okolností to byl den, kdy na několik dní přestal platit zákaz vycházení téměř na celé Srí Lance a pověstné místní autobusy se zase nacpaly lidmi, stejně jako tržiště a obchody. Takže na pláž můžeme, ale koupat se, plavat nebo surfovat je zakázáno. Důvod zákazu? Nebezpečí nákazy coronavirem od ostatních lidí. Argument, že na pláži jsme pouze tři, neuspěl. Každopádně do kdy má toto opatření trvat vlastně nikdo neví a pořád se to mění. Na turistických místech už prý zabavili nějaké surfy. Místní to ale pořád hecují a chodí aspoň na půl hodiny brzo ráno, než dojede hlídka. 

Ano, zákony a vyhlášky se porušovat nemají… Jak ale někdo může odolat, když má vlny hned za bránou a navíc to nedává smysl? Právě. U nás se to vyřešilo tak, že se budík přetočil na 5:15 a šlo se na dvě hodiny surfovat s tím, že se pádlovalo na line up před východem slunce a nejpozději 7:30 z vody. Policejní hlídka přijížděla hlídat pláže sice každý den, ale nějak jim uniklo, že kolem jedenácti hodin dopoledne, kdy na Srí Lance už fouká docela silný vítr, se moc surfovat nedá :)) Po asi deseti dnech tohoto stavu a hlídání policií pláže před surfaři, kteří tou dobu už dávno měli dosurfováno, si na nějakou vyhlášku se zákazem už nikdo ani nevzpomene…

Bali  - Yan Paruka / Surfhouse Bali

Zatímco se všude po světě od začátku nového roku rušily lety do zahraničí a akce, svatby nebo festivaly se přesouvaly na podzim, na Bali se dál v klídečku surfovalo až do poloviny března. S přicházejícími lockdowny ostatních zemí přišla ale panika i sem, uzavřelo se mezinárodní letiště v Denpasaru, veškeré bary, restaurace a bohužel i pláže, čemuž na začátku nevěnoval nikdo přílišnou pozornost.

Surfaři byli vynalézaví, a tak si začali pronajímat lodičky, hledat tajné cestičky nebo šplhali do vody z útesu. Přesně v tomto momentě se někteří lidé rozhodli odletět domů (wrong call) nebo na sousední indonézské ostrovy si pronajmout dřevěnou chajdu na pláži a zažít něco, čemu budou ještě dlouho říkat “surf time of their life!”

V dubnu se surfová situace nijak zvlášť nezlepšila. Lidi, co přelézali barikady nebo šplhali po útesech, trochu štvali mistni security, takže často skončili s prořizlou pneu nebo zalepeným zapalováním motorky. Jestli to stálo za surfování prázdných vln budeme řešit asi až jindy.

V květnu se začaly otevírat některé restaurace a fitness centra a k radosti všech se razantně snížila security u vstupu na pláže. Trošku bizarní zpráva přichází 1. června. Otvírají se dvě surfové pláže Padang2 a Canggu, ovšem pouze pro foreign surfers! Vládní úřednici se totiž obávají, že pokud se dál surfaři budou dostávat na pláže skrz les a po skalách a mohl by je uštknout had, což je nebezpečné. A také chtějí, aby surfaři, co zde zůstali, nebyli vystresovaní a na Bali se jim libilo :))

We just feel pity for them, staying in Bali but they can’t go to a beach. They feel dizzy, a little bit stressed. We want to make sure that all foreigners that still stay in Bali are happy being in Bali. If the access is not opened I am worried that they will continuously access the beach through the bush and they would be bitten by snakes. It is way more dangerous. 
Made Badra, Badung Tourism Agency chief for 7NEWS.com.au

Včera  (2.6.) ovšem deník The Jakarta Post informoval o tom, že se toto rozhodnutí po jednom dni platnosti opět anuluje, což potvrdil guvernér Bali Wayan Koster.  No prostě Indo... Tak uvidíme, co bude dál :) Jen pro zajímavost na závěr - do pondělka na Bali v souvislosti s koronavirem zemřelo 5 lidí a celkem bylo zaznamenáno 482 případů.

napsal o Srí Lance

Otmar Oliva
Další články autora

napsal o Bali

Yan Paruka
Další články autora

fotila na Bali

Veronika Klvaňová
Další články autora

fotil na Bali

Bálint Hambalkó
Další články autora

ptal se z Prahy :)

Martin Večerka
Další články autora

Další zajímavé články

Rozhovor: Martin Smékal nejen o vzniku dokumentu Between Fjords

Filmy se surfovou tématikou české výroby (kupodivu) nevznikají zrovna často. A když vznikají, tak u toho je téměř vždy Martin Smékal. Po dvou úspěšných dokumentech Choose Your Wave a No Wave Back přichází jeho další, v pořadí už třetí počin. Tentokrát se díky dokumentu Between Fjords podíváme na drsný Island a trailer i fotky od Petra Hricka napovídají, že opět půjde o audiovizuální zážitek, který si jednoduše nesmíte nechat ujít. Premiéra se rychle blíží, a proto jsme pána režiséra vyzpovídali a otázkami vůbec nešetřili.

Vyprávění o King of Surf 2020 na Nákle

Náklo je štěrkovna s rozlohou kolem 100 hektarů nedaleko obce Náklo pár kilometrů na severozápad od Olomouce. Na kraji jezera obří rypadlo denně vytěží tisíce tun štěrku, roztřídí a naloží na remorkér. Ten ho odveze na druhou stranu jezera, kde si ho vezmou na starost další bagry a náklaďáky. To všechno se ale děje na opačném břehu. Jižní cíp jezera už patří wakesurfingu. Na břehu tady poslední rok během několika měsíců vyrostlo komplet zázemí v původně lodních kontejnerech - bar s kuchyní a terasou, záchody i sprchy. Tady se poslední víkend v srpnu pojede další ročník závodu King of Surf.

Blíží se několikadenní Roxy Training Camp v Praze

Parta ROXYmovement si připravila další akci, a tentokráte vícedenní. Původně se podobný program měl konat v červnu ve Francii během Roxy Czech & Slovak Surf Championship, protože se ale akce nekonala, vymyslely organizátorky podobný program v Praze. Ten je nabitý surf yogou, surf fitness, tréninky plavání a mnohým dalším!