Report z pánské části Bali Big Wejf

Petr Novotný přináší druhou část reportu z Bali Big Wejf - druhé zastávky historicky prvního Českého poháru v surfingu. Dnes se dočtete, kdo z pánů na Greenbowlu dominoval. V textu najdete i videa ze všech heatů závodu, včetně toho finálového. Pokochejte se také galerií parádních fotek. Užívejte a těšte se na příští zastávku na Srí Lance.

Autor textu: Petr Novotný

Aloha, po více než 14 denní waiting period na vlny jsme se konečně odhodlali a skončili do Indického  oceánu. Indický oceán na nás nebyl zrovna 2x přívětivý podle místních podmínek, nicméně jsme vybrali ten nejpřívětivější den na vlny.

Vlny 3-4 ft a offshore vítr na Green Bowl ráno low tide na levačce a odpoledne midtide na pravačce slibovaly velké surfové výkony. Podmínky, které by nám záviděli při ledajakém závodě. První heat začínal ráno v 7:00, sluníčko svítilo a všichni závodníci a realizační team byli připraveni na místě na sirénu, kdy odstartuje první heat.

Heat 1

V prvním heatu na 35 minut nastupuje: Michal Coufal, Petr Kince, David Lenc, Miloslav Brzák a Tomáš Procházka.

Netrvá dlouho a divákům rozlepí ještě ospalé oči Michal Coufal, skóruje 3.67 a udává tempo heatu. David Lenc nasazená jednička heatu se snaží a chytá jednu vlnu za druhou, heat má 35 minut. Nevím, jak dlouho toto tempo vydrží, z 9 vln nakonec skóruje důstojných 3.83 a 2.53 bodů a umisťuje se na třetím místě. Petr Kincel, výčepní a majitel Pasta Pasti ví, že na pořádnou vlnu se musí počkat, a to může trvat stejně dlouho jako uvařit pořádné makarony, nakonec tedy skóruje několik minut před koncem a končí druhý se 4.67 body. Michal Coufal v závěru heatu ještě potvrzuje vedení vlnou za 4.6 bodů a končí na prvním místě a automaticky postupuje do finále.

Miloslav Brzák a Tomáš Procházka neměli štěstí na vlny a vypadávají v první kole.

Heat 2

Ve druhém heatu nastupují ostřílení borci z Cangu: Jan Paleníček, Stephan Kotas, Jan Seckar,  Petr Tomanek, mezi které se vloudil David Fric, černý kůň závodu, trénující převážně na Uluwatu.

Glassy podmínky a zvětšující se vlny s přicházejícím přílivem byly pro kluky z Canggu skoro jako druhé Vánoce. Smečka z Canggu hladová po vlnách nenechala snad ani jednu vlnu volnou. Bylo se opravdu na co koukat a diváci neměli ani čas si dojíst snídani. Heat byl velice vyrovnaný a nakonec jej vyhrál Palda, díky několika nekompromisním cutbackům (2.83 a 4.83 b.), na které již nikdo nedokázal odpovědět. Druhý skončil Stephan a to především díky vyrovnaným jízdám (3.83 a 3.40 b.). Dave skončil na třetím místě po srdnatém výkonu, bohužel však nenašel vhodný barel.

Heat 3

Na třetí heat už bylo sluníčko v plném žáru a vlny pumpovaly snad ještě lépe jak ve druhém heatu. Ve 3. heatu nastoupilo předsednictví Balicliff surf clubu Petr Novotný a Tomáš Kučera, dále Robert Vysloužil, nováček a překvapení Memoriál vlny Tomáše Kučery a Lukáš Černý, matador z Joshua District. Třetí heat byl také nazvaný jako surf veteran heat.

Předsedové se to toho opřeli na plné koule a nasbírali nejvíce vln. Tomáše bylo slyšet až na Pandawu, jak mohutně povzbuzoval, až z toho rybářům přestaly brát ryby. Robert Vysloužil si počkal na optimální vlnu a zvítězil těsným rozdílem před druhým Petrem Novotným, díky dvěma  vertikálním backside turnům (7 a 4.83 b.).  Petr Novotný skóroval na dvou nejlepších vlnách (5.33 a 5.83 b.) a Tomáš Kučera skončil třetí (3 a 3.33 b.).

Heat 4

Ve 4. heatu se potkaly dvě legendy českého a slovenského surfingu, Jan Klvaňa a Ralph Zyzak, které doplnil Jiří Slenc, Martin Valenčík a Bedřich Vymětal. Fans na pláži očekávali napínavý souboj. Zkušený Paruka předvedl hravou jízdu a podal stoprocentní výkon, ve kterém předvedl mimo precizních cutbacků také 2x 360° a zaslouženě vyhrál s dvěma nejlepšíma vlnama (6.17 a 5.5 b.). Ralph skóroval dvakrát a to 3.7 a 3.7 a na třetím místě skončil Jiří Slenc s 2.9 a 4.17 body.

Pro rekapitulaci tedy do semifinále přímo postupují Michal Coufal, Jan Paleníček, Robert Vysloužil a Jan Paruka. O 4 místa do semifinálových heatů se poperou surfaři, kteří skončili na 2. a 3. místě v prvním kole v second chance heatu.

Second chance heaty

Levačka se začala nalévat, vítr začal foukat cross a podmínky se trochu zhoršily (trochu víc), ale i to k surfingu patří.

V prvním heatu nastupuje David Fric, Petr Kincel, Stephan Kotas a David Lenc.

David Fric již  přeprogramovaný z Uluwatu na GB nechce nic nechat nahodě a chytá jeden closeout za druhým, skóruje a vyhrává s přehledem heat vlnami za 3.67 a 3.57 bodů. Petr Kincel, jak už je to jeho zvykem, začíná zabírat až v druhé půlce a boduje 2.47 a 3.4. Stephan Kotas končí třetí. David Lenc zřejmě přehnal várku vln v prvním heatu a do druhého heatu  nastoupil později, poté nestihl zaznamenat, že se pořád jezdí na levačce a začal heat jako jediný závodník na pravačce a končí tak na 4. místě.

Ve druhém heatu nastoupili Petr Novotný, Tomáš Kučera, Ralph Zyzak a Jiří Šlenc. Přiliv se nemilosrdně blížil, vítr se zvedl a moře se rozbouřilo, až připomínalo Zemplinkou Siravu při bource. S podmínkami se nejlépe vyrovnal Ralph. Zřejmě zavzpomínal na rodnou hroudu na Slovensku a postoupil z prvního místa. Tomáš křičel jako lev, ale ani to však nestačilo a skončil na třetím místě. Na druhém postupovém místě se umístil Petr Novotný a Jiří Slenc skončil 4.

Díky přílivu a zhoršeným podmínkám byly semifinálové heaty přeloženy na 16:00.

Semifinále Heat 1

V 16:00 již bylo vše zase jako v surfové pohádce, vlny kolem 4 ft offshore wind. Semifinále a finále se jede na pravačce a do vody nastupuje první semifinálový heat.

Michal Coufal překvapuje a podává zatím svůj nejlepší výkon a vítězí zaslouženě nad Paldou v poměru 9.50 ku 7.7 a to především díky vlně za 6 bodů, kde předvedl několik cutbacků. David Fric končí třetí a Petr Kincel 4.

1 místo: Michal Coufal - 9.50 - Won by 1.8

2 místo: Jan Palenicek - 7.70 - Needed 5.51

3 místo: David Fric - 6.36 - Needed 4.37

4 místo: Petr Kincel - 4.90 - Needed 5.07

Semifinále Heat 2

Ve druhém semifinálovém heatu nastupují Jan Klvaňa, Robert Vysloužil, Petr Novotný a Ralph Zyzak.

Na prvním místě se umístil Robert, který zajel nejlepší vlnu závodu (7.83 bodů) a celkem získal 12.33 bodů. Na druhém místě se umístil Petr Novotný, předvším díky vlně z insidu za 7 bodů a celkem získal 10.27 bodů.

Rozpačitý Paruka preferující závod na levačce překvapivě končí na třetím místě, ačkoliv zajel technické vlny s několika floatery, což však nestačilo na postup .Rozhodčí více hodnotili dlouhé  vlny s několika powerfull turny. Na čtvrtém místě končí Ralph Zyzak.

1 místo: Robert Vyslouzil - 12.33 - Won by 2.06

2 místo: Petr Novotny - 10.27 - Needed 5.34

3 místo: Jan Klvana - 7.84 - Needed 6.11

4 místo: Ralph Zyzak - 6.10 - Needed 6.81

Video z celého dne:

Finále

Do finále tedy postupují: Petr Novotny, Jan Páleníček, Robert Vysloužil a Michal Coufal.

Finálový heat již nebyl tak hojný na vlny a závodníci spíše strategicky vyčkávali na optimální vlny, co by jim přinesly vítězství. Nejlépe přečetl oceán Palda a skončil s přehledem na prvním místě a to hlavně díky konzistentnímu výkonu a vlnám za 4 a 6.33 bodů. Michal Coufal, překvapení závodů, skončil těsně druhý před Petrem Novotným a na 4. místě skončil  Robert Vysloužil, který si během heatu vysloužil nepříjemný cut na noze.

Nezapomeňte sledovat sociální sítě organizátorů závodu Bali Cliff Surf Club:

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kdo závod podpořili, především české komunitě na Bali (Joshua Distric, Namnori, Kepetes water solutions, Kellys Clothing, Tyns Wear, Nunui, High Jump, Nai Jewelery, Very Mary, Ministry of happiness, RIP tech, Pasta Pasti).

Dále bych chtěl také poděkovat České Ambasádě v Indonésii, Bohemia Indo, Českému  svazu surfingu a mediálním partnerům TV Prima Cool a Freeride.