Report z dámské části Bali Big Wejf, druhé zastávky Českého poháru v surfingu!

Dámy a pánové, rok 2021 je za námi. Uplynulý rok pro vás mohl být, v kontextu vašich (západní medicínou nabůstěných) dlouhých životů, pouze malým cákancem. To, co je však malý cákanec pro vás, je velkým cákancem pro české surfstvo. České surfstvo se v roce 2021 posunulo zase o krok (mílový) blíž k prvnímu českému šampionu/šampionce ve skluzu na vlně! Český svaz surfingu odstartoval historicky první čtyřdílný pohár, nesoucí název Český pohár v surfingu. Právě díky ČPS se mezi jmény Medina, Slater, Irons, Fanning, Ferreira, Parkinson jednou objeví libozvučné, ryze slovanské jméno jako je Nejezchleba nebo Novotný. A to mě přivádí k pořadateli druhé zastávky ČPS Bali Big Wejf na ostrově bohů Bali, k Petrovi Novotnému. Petr je jedním z hlavních organizátorů tohoto, již tradičního, klání. Dále působí jako předseda Bali Cliff Surf Club - klubu české komunity v Indonésii. Mezi tím vším, co má Petr na talíři, si našel čas sepsat report z ženské části závodu Bali Big Wejf a ze speciální expression session "Memoriál vlny Tomáše Kučery". Nechte se následujícími řádky přenést do exotické Indonésie, kde dne 31.12.2021 svedly dámy souboj o vítězku druhé zastávky ČPS!

Ženská část závodu

Aloha přátelé, zdravím v roce 2022! Bali Big Wejf stále jede v plném proudu. Tento ročník měl trochu pomalejší start. Po 14 denních "pumpin' glassy conditions", které na truc skončily přesně 25.12., tedy den před začátkem závodu, přišel vlnový útlum. My si alespoň mohli v klidu vychutnat vánoční pohodu s přáteli, a to u vánoční palmičky. Mohli jsme pojídat vánoční cukroví a popíjet vaječný likér. Na začátek závodu jsme netrpělivě čekali celý týden a někteří závodníci začali pomalu ztráceli koordinaci.

31.12.2021 byl naplánovaný first call v 6 hodin ráno. Předzápasová nervozita a únava z celotýdenního odpočívání vyvolala u některých závodníku panickou hrůzu, že nebudou moci nastoupit a do pozdních hodin nemohli usnout. Naštěstí pro ně bylo rozhodnuto, že 31.12. se pojede "pouze" ženské finále a “Memoriál vlny Tomáše Kučery “.

Na silvestra, poslední den v roce 2021, přinesl indický oceán glassy podmínky okolo 3 ft - perfektní podmínky pro naše děvčata. Do závodu se přihlásilo 6 závodníc, které byly rozlosovány do jednoho 45ti minutového heatu. Na Greenbowlu panovala uvolněná atmosféra. Kromě závodnic dorazil i celý realizační team, včetně profesionálních judges. Ti jsou přirozeně certifikovaní mezinárodní surfovou asociací. Live heat was on! Holky se do toho pustily na plno, a to něco málo po deváté hodině ranní.
Již první vlnou za 4.5 bodu překvapila Anička Bradleova a ukázala,  že bude udávat tempo závodu a nenechá nic náhodě. Katerina Fukala vzápětí chytla monster wave, při které dojela skoro až na břeh a od rozhodčích dostala rovné 3 body. Byl to tak kritický take-off,  že většina publika zavřela oči. Silvie Puchovska se probudila  k životu až v druhé půli heatu a předvedla kombinace vln 3.83 a 5.17 bodů ve  kterých předvedla překrásné bottom turny a naznačila, že ještě může Aničku ohrozit. Ta totiž mezitím sbírala jednu vlnu za druhou . Slovenští fanoušci byli v jednom ohni, řádili tak divoce, že je Sylvie slyšela až na line upu.

Siti Muaawanah a Kristýna Machačová se na začátku závodu trochu hledaly, postupem času se jejich výkon ale zlepšoval a 10 minut před koncem heatu nebylo vůbec jasné, kdo závod vyhraje. Bodový rozdíl byl mezi závodnicemi minimální, k výhře tedy stačila jen jedna povedená vlna. Fakt, že ještě na konci heatu mohla vyhrát jakákoliv závodnice přinesl napětí, které by se dalo krájet. Anička však nic nenechala náhodě, počkala si na optimální vlnu a předvedla surfovou poezii. 3 radikální turny na jedné vlně pohřbily naděje na výhru ostatních závodnic. Anička dostala za vlnu 6.67 bodu a stala se zaslouženou vítězkou Bali Big Wejf zavodu .

Zde jsou výsledky závodu ženské části Bali Big Wejf:

"Memorial Vlny Tomáše Kučery"

Ve 16:30 byl na programu “Memorial Vlny Tomáše Kučery“! Bohužel se nám oceán trochu rozbouřil a neměli jsme úplně glassy conditions, nicméně všichni účastníci nastoupili do závodu se lví srdnatostí. Greenbowl pravačka byla rázem plna nabuzených surfařů.
“Memorial Vlny Tomase Kučery” si tradičně hodnotí závodníci mezi sebou a kdo nasbírá nejvíce sympatií ostatních účastníků, vyhrává. Závod dopadl podle očekávání. Výhru shrábla opět Anička. Nejen,  že umí perfektně surfovat, ale  je to i obrovská sympaťačka. My kluci jsme zároveň opravdoví gentlemani. Nasbírala tedy bodů nejvíce a skončila první
Petr Novotný (jakožto ředitel závodu a předseda klubu BCSC) nějaké ty body dostat musel, to je samo sebou. Skončil proto na druhém místě. Třetí místo obsadili společně dva závodníci. Martin Valenčík, který měl vždy během závodu nejvíce dotazů, si zřejmě všechny odpovědi dobře pamatoval a využil nabitých vědomostí v závodě. Robert Vysloužil, střelec z chladné Anglie, překvapil a přetáhl některé fans od Aničky. Skončil také na třetím místě!

Takový byl poslední surfový den v roce 2021.

Důležité INFO

Mužský závod byl odložen na 7.1. 2022, na první swell nového roku! Závod můžete sledovat v noci ze čtvrtka na pátek. První heat se pojede těsně po půlnoci.

Zde můžete závod sledovat v přímém přenosu:

Žívé výsledky heatů najdete na LiveHeats!

Dále sledujte sociální sítě a zajímavé zákulisní příspěvky:

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kdo závod podpořili, především České komunitě na Bali. Jmenovitě: Joshua District, Namnori, Kepetes water solutions, Kelly's Clothing, Tyns Wear, Nunui, High Jump, Nai Jewelery, Very Mary, Ministry of happiness, RIP tech, Pasta Pasti.

Dále pak České Ambasádě v Indonésie, Bohemia Indo, Českému svazu surfingu a mediálním partnerům TV Prima Cool  a Freeride