Report z Prague Surf Film Festivalu vol. IV

Čtvrtý ročník Prague Surf Film Festivalu je úspěšně za námi a v následujícím reportu najdeš kompletní shrnutí veškerého víkendového dění ve vršovickém Kině Pilotů. Dva dny nabité 15ti surfovými filmy, dobrým pitím a super atmosférou, to byl další ročník největší přehlídky surfových filmů v Praze! Festivalová tour Prahou nekončí - na surfové filmy se můžou těšit fanoušci také v Plzni, Liberci, Ústí nad Labem, Brně a Ostravě.

Foto: Adam Svoboda

I letos praskalo Kino Pilotů pod náporem surfovejch fanoušků. A to zejména na očekávaný bijáky, jako byl například snímek Momentum Generation nebo Big Wata. I když se letos nekonalo hlasování o nejlepší snímek festivalu, podle reakcí většiny diváků by Momentum Generation s přehledem zvítezil.

Letošní ročník festivalu v Praze byl rekordním v počtu filmů, kterých bylo letos více než dvakrát tak tolik, než předchozí rok. Stejně tak byl ročník rekordní v počtu diváků. Díky možnosti koupi lístků v předprodeji byly některé filmy absolutně vyprodané už několik dní před samotnou událostí, což byl obrovský úspěch pro celý festival. Ideální surf atmosféru doplnil Corona bar s vychlazeným pivem a míchanými drinky.

Jednou z důležitých událostí festivalu bylo představení traileru k novému českému surf dokumentu s názvem Between Fjords. Režisér Martin Smékal a produkční Jaroslav Bláha představili dokument jako film z prostředí Islandu, který mapuje život dvou bratrů z českých Beskyd, kteří se rozhodli na Island před několika lety přestěhovat. Syrová příroda severského Islandu, skialpinismus, freeride a surfování - to všechno bude součástí nového českého surf dokumentu Between Fjords.

Kromě filmů a diskuzí se na festivalu diváci mohli zúčastnit Semináře o pokročilém surf tréninku od Jakuba Michny. Účelem workshopu bylo poradit pokročilejším surfařům, jak využít jednoduchých technik a teoretických znalostí k rychlému a efektivnímu progressu. Kvůli vysokému zájmu se bude seminář v budoucnu určitě opakovat, takže sledujte naše soc. sítě, aby vám nic neuniklo.

Co se filmů týče - jak bylo již zmíněno výše, největší peckou festivalu byl film Momentum Generation. Momentum Generation je dokumentární film o silné generaci surfařů, kteří dokázali proměnit surfování z alternativní zábavy mladých lidí na sport, který bude příští rok zastoupen na Olympijských hrách v Japonsku. Film byl zajímavý díky dobovým záběrům a jednotlivým výpovědím hlavních postav, mezi které patřil například Kelly Slater, Rob Machado, Shane Dorian nebo Taylor Steele. 

Další z opěvovaných snímků festivalu byl první ruský surf film Priboi. Priboi je dokument o hrstce ruských surfařů, kteří se nebojí objevovat ty nejdrsnější lokální surf spoty. Surfování v mínus dvaceti stupních a sněhové vánici, převlíkání se z neoprenu ve sněhu a docházení na spoty pouze na skialpech nebo sněžných skůtrech. Většinu diváků festivalu z tohoto filmu doslova mrazilo v zádech! 

Už poněkolikáté sklidil úspěch také český dokument Kde poušť potkává oceán. Dokument vypráví o partičce čtyř  dobrodruhů, kteří se vydali na trip do africké Namíbie. I když ve filmu neuvidíte zrovna excelentní surfové výkony, s přehledem to vynahradí kopa cestovatelských zážitků s místními obyvateli, zábava s džípem v dunách a nádherná příroda a fauna.

Mezi další dokument, který měl na festivalu opravdový úspěch, patří snímek Big Wata. Big Wata je film o jediném surf klubu v africké Sieře Leoně. V místě, kde ještě nedávno řádila ebola, existuje malý surf klub, který sdružuje mladé lidi, kteří skrze tuto komunitu hledají svoji identitu a smysl existence. Důležitým milníkem pro všechny je pak cesta na surf spot do sousední Libérie a seznámení se s tamní mikro surf komunitou. 

Vague a L´ame byl další film, na kterém bylo téměř vyprodáno. Tento film byl na rozdíl od ostatních hlavně o surfování, a to o surfování na velkých "big wave" spotech. Francouzský film byl strhující, mnozí v něm poznali slavné surf spoty, jako například Nazaré, Jaws nebo Mullaghmore.

Mezi další filmy, které bylo možné vidět na festivalu, patří: Paradigm Lost, Satori, Dakar Surf City, Transcending waves, Surf art film: EOS, Beyond the noise, UK Surf Comedy: The Outrider, Van Life, Freezing, The Shaper

U SURFR stánku mohli návštěvníci vyzkoušet vůbec poprvé novinku na českém trhu - tzv. popruhotašku. Jedná se o hybridní doplněk, kterej je určen především pro surfařky, které musí často tahat na pláž těžké pěňáky nebo longboardy. Nejen, že popruhotaška ulehčí námahu s přenášením prkna, ale zároveň ji lze s obou stran uzavřít a použít jako běžnou tašku na pláž. Taška obsahuje také waterproof kapsu na neoprén, či mokré plavky a speciální přihrádku na sluneční brýle. K dostání bude již brzy, ale pokud máte již teď zájem, můžete si ji předobjednat - napište nám na jsem@surfr.cz.

Pokud chceš podpořit festival a jeho myšlenku, můžeš si i online zakoupit limitovanou festivalovou mikinu nebo tričko.

Fanoušky překvapila soutěž před začátkem hlavních filmů, ve které pořadatelé festivalu losovali ze vstupenek tři víteze, kteří posléze obdrželi dárkovou tašku v podobě dárků od sponzorů festivalu, od Corony a SURFR Brandu
Na závěr je potřeba pořádně poděkovat Alešovi Kosinovi za organizaci celého festivalu a samozřejmě také partnerům, kteří podpořili festival:
SURFR
Corona
Radio 1

Kompletní fotogalerie od Pavla Mikesky a Adama Svobody.

napsala

Alžběta Halušková
Další články autora

Další zajímavé články