Report z první zastávky Českého Poháru v Surfingu- den druhý!

Už je tomu déle než týden, co byli na portugalském pobřeží Atlantiku korunování vítězové první zastávky Českého Poháru v Surfingu. Ptáte se, proč nám tak trvalo dodělat report? Možnost první: tento historický milník znamená pro českou surfovou nobilitu strašně moc. A tíha odpovědnosti zvěčnit tuto kataklyzmickou událost, která katapultuje surfaře českého na vrchol surfového potravního řetězce, se na autorovi projevila a způsobila zdržení... Možnost druhá: autor je línej pazneht a místo svojí práce tráví dny sledováním youtube videí, na kterých lidé zápasící s nadváhou padají z rotopedů. Čemu uvěříte, je na vás. Ať už je to, jak je to, následující binární kód obsahuje exkluzivní a zákulisní informace z Caparica Czech Open - první zastávky Českého Poháru v Surfingu. Na konci tohoto textu se dozvíte, kdo nás vyvede z temnoty na surfové výsluní, kdo vnese do našich (stokem nepolíbených) duší koncentrovanou aloha spirit, a kdo globální surfové komunitě jako přední a nejdominantnější exemplář živočicha zvaného jako surfař český, ukáže, že v naší inland zemičce taky umíme škubnout směrem k lipu!

Pokud jste zmateni, není to vaše chyba... tento text je pokračováním veleúspěšného prvního reportu, který si musíte přečíst jako prerekvizitu k vysosání veškeré přidané hodnoty tohoto dvoudílného eposu. 

Rychlé shrnutí: alias v minulém díle jste viděli. Dozvěděli jste se tři naprosto zásadní informace:

1) Autor tohoto textu parkuje podobně jako pracuje s českou gramatikou - mizerně.

2) Do čtvrtfinále postupují:

Muži: Matyáš Menšík, Adam Svoboda, Jakub Michna, Christian Zlatonka, David Petr, Štěpán Řezníček, Timon Matěna, Victor Bugardi, George Karbus, Tomáš Stejskal, Jan Smička a David Lenc

Ženy: Alžběta Halušková, Terezie Dvořáčková, Jana Kašová, Dianka Mariaková, Anna Růtová, Martina Tůmová, Paula Kutá a Kamila Mlčochová

3) Autor vsadil na těchto šest koní - Timon Matěna první, David Petr druhý, Christian Gold třetí. Dianka Mariaková první, Lucie Hůzová druhá a Alžběta Halušková třetí. 

Jak si pozorný čtenář všimne, Lucie Hůzová, moje rodačka z Liberce, do čtvrtfinále nepostoupila a odsoudila mě k dalšímu měsíci bez teplé vody. Díky moc. Naštěstí mám pořád šanci na výhru, byť ne na plnou. 


V sobotu večer, než jsme z Caparicy odjeli, jsme organizátorům slíbili, že ve finálový den přijedeme v 7 ráno, abychom pomohli s přípravou. V 8:30 tedy parkujeme poblíž pláže a ďábelsky se chychotáme skutečnosti, že jsme amorální zrůdy. Je před námi krásný den plný českého surfingu a s trochou štěstí i surfingu. Nechám si Atlantickým oceánem ošplouchnout špičky prstů, abych nacítil jeho vibrace a napojil se na energii, která z této masy vody vyzařuje. V rychlém prozření sleduju stav svého studentského účtu a opět se proklínám, proč jsem si nevybral za koníček radši florbal. S uvědoměním, že na tyhle myšlenky už je trochu pozdě, upínám pozornost na line up, kde se majestátně tyčí hlavy našich prvních surfistadorů.  

ČTVRTFINÁLE MUŽI 1

Christian Gold VS. Matyáš Menšík VS. George Karbus 

foto: Pavel Hanuš

Bože můj, kéž bych byla zase mladá a měla prostředky jako ty dnešní puberťačky, všechny ty sociální sítě, a tak. To bych nahned chodila s někým z tohohle Heatu. Pardon, to jsem odbočil. Vlnové podmínky finálového dne závodu bych popsal asi takhle: kdyby byla trochu víc zima, tak by byly ideální na krasobruslení. Bohužel jsme se rozhodli věnovat surfingu a Atlantik posledních pár týdnů zarputile odmítá pumpovat vlny. Alespoň bylo bezvětří, takže ty 2 stopé vodní bestie vypadaly a na omak působily sklovitě. Když přijde set, tak se vlnová výška vyšplhá až k surfařové hrudi - tedy chest high. Z prvního místa postupuje Matyáš Menšík s krásnými 8 body (z 20ti), což je (z mojí zkušenosti z judges platformy) od rozhodčích jasné sdělení: "ty šéfe umíš surfovat". Matyáš ve mě probouzí lásku k mé rodné vlasti a za to mu děkuji. Z druhého místa postupuje George Karbus, který díky goofy postoji nachází lefthandery doteď nevídané, propumpuje několik sekcí a dokonce udělá... oh yes daddy fuck me sideways... FLOATER!! 7,5 bodu a šup do semifinále! Chris vypadává, ukončuje mé naděje na výhru. Naštěstí u toho vypadá tak famózně, že se na něj nemůžu zlobit. 

ČTVRTFINÁLE MUŽI 2

Jakub Michna VS. Adam Svoboda VS. Tomáš Stejskal 

foto: Pavel Hanuš

Adam Svoboda by měl po tomhle heatu okmažitě načůrat do zkumavky a podrobit se testu na doping! Předvedl luxusní výkon: zajel 8 bodů - čímž si u místních sudí vysloužil status surfaře. Vybíral vlny s jistotou naprostého oblinového fajnšmekra a jako jediný nacházel face na cupování. Jako goofy také vyžil delšího lefthanderu, kde předvedl za mě nejdelší jízdu soutěže. Bohužel nejsme amatéři a délka vlny nás moc nezajímá, jde nám o manévry. Právě proto chci vyzdvihnout moment, kdy Ejdam hodil jemnou dávku českého spreje na backside - no small feat! Z druhého místa postupuje Jakub Michna na twinniem, se 7,5 body. Myslím si, že Kubu tady potrápila wave selection. Nicméně mi rozvibroval bradavky vzrušením, když na fishákovy opět generoval rychlost zdánlivě odnikud. Jeho nízko položený postoj a front-on ramena indikují, že tenhle démon ví, co dělá. Kdybychom tomuhle ripperovi naservírovali face vlny na trápení, odcházela by domů pocuchaná k nepoznání. Ze závodu bohužel odchází Tomáš Stejskal. Získal krásné 4 body, nemá se za co stydět a určitě na něj doma čeká pořádná odměna v podobě svíčkové se šesti. Tome, jestli to čteš, tady je videjko, které v rámci přípravy na další zastávku nastuduj.

ČTVRTFINÁLE MUŽI 3

Victor Bugardi VS. David Petr VS. Jan Smička

foto: Pavel Hanuš

Holly shit!! Tak o tomhle heatu se bude psát ještě milénia! David Petr zandal fenomenálních 11,5 bodu, což ho katapultuje na status absolutního vortexového šamana a krotitele oceánských elementálů. Zároveň je to nejvyšší skóre závodu. Dejv (regular footer) našel hned po začátku heatu odlupující se lefthander a nacpal do něj dva backside snapy, přičemž tím prvním hodil největší porci českého sprej od roku 2007, kdy šel do kin film Gympl. Hned na to si našel righthander, do nějž na frontside vměstnal dvě re-entry a zakončil vlnu krásným kickbackem/cutbackem, taxonomii triků nechám na vás. To, že u toho všeho vypadal jako řecký polobůh ani nezmiňuju. Smíča předvedl jen o málo luxusní podívanou. Jeho 4,5 bodový backhand carve rozmetal atomy vody na všechny strany. Získal 10 bodů a postupuje dál. Victor Bugardi získal 5,5 bodů a závod bohužel opouští. 

ČTVRTFINÁLE MUŽI 4

Timon Matěna VS. David Lenc

foto: Pavel Hanuš

Říct, že napětí v tomto heatu by se dalo krájet, by tomuto heatu ubralo na úrovni napětí. Napětí čpělo ze vzduchu s podobnou intenzitou, jako když Honza Voleský na gymplu upustil v digestoři borovou vodu a donutil  nás evakuovat patro. Štěpán Řezníček totiž na finálový den kvůli zranění nedorazil. Do heatu, ze kterého postupují dva jezdci, tudíž nastoupili dva jezdci. Protože kluci za tuhle srandu utratili dost peněz (letenka, ubytko, zinek na ksicht), nechali je pořadatelé jezdit tak jako tak. Oba začali heat jízdou v sedě, čímž mě hluboce urazili. Surfing není kratochvíle, je to životní styl a pro mnohé z nás je cestou k sebepoznání a ke spiritualitě. Takže si tyhle kejkle nechte na doma. David Lenc má buďto nejekologičtější traction pad na trhu, nebo pro lepší přilnavost prkna přilepil na tail jedno z máminých prkýnek na zeleninu. Barevně se sladil do maxima a se 4,5 body postupuje do semifinále. Timon Matěna je pro mě ztělesněním toho, co jsem mohl být, kdybych nevěnoval všechen čas Nintendu Gamecube a věnoval se raději sportu. Tenhle multitalentovanej čávo má před sebou velké věci. Postupuje z prvního místa s 5 body rovnými a přibližuje mě tak k monetárnímu zisku! 

Ženy přeskakují čtvrtfinále a nastupují rovnou do semifinále. Není to nějaký šovinistický utlačovatelský zvyk ze strany opresivního bílého muže, je to čistě z důvodu nízské účasti. Na rozdíl od ASP je Český Pohár v Surfingu extrémně egalitářský k genderům a nabízí stejné příležitosti a odměny všem pohlavím.

SEMIFINÁLE ŽENY 1

Dianka Mariaková VS. Alžběta Halušková VS. Kamila Mlčochová VS. Anička Růtová

foto: Pavel Hanuš

Ženy jsou krásná stvoření, to je bezpochyby. Jsou hospodinem o tolik lépe vytvarované, než my muži. To jsem zase odbočil. Anna Růtová dominovala prvnímu semifinálovémhu heatu, získala 9,2 bodu. Ke konci heatu našla jako goofy krásný lefthander, propumpovala tři sekce a zaútočila na lip s agresivitou, která indikovala, že si o to ten hajzl říkal. Alžběta Halušková postoupila z druhého místa s 8,75 body.  Je vidět, že drží krok s globálními surfovými trendy a jezdí na mid-lenghtu. Dalším logickým krokem, v její plné transformaci v mid-lenght hipstera, je bydlet v dodávce a kadit v přírodě. Jo počkej... Dianka nehledí na předsudky a bere pěňáka. Nemohl jsem si nevšimnout, že toto plavidlo má na spodu nápis EVA. Někdo by měl tuhle kleptomanku zastavit, než potká surfaře českého stejný osud jako surfaře německého. Dianka závod se 6,5 body opouští a bere si moje sny o finanční nezávislosti s sebou. Kamila Mlčochová závod také se 4 body opouští. 

SEMIFINÁLE ŽENY 2

Jana Kašová VS. Terezie Dvorackova VS. Paula Kuta VS. Martina Tůmová

foto: Pavel Hanuš

Jana Kašová dominuje, získává 10,5 bodu! Suveréně nejvyšší bodové ohodnocení na dámské straně soutěže a od sudích jasný indikátor toho, že tahle holka umí vodní obliny krájet, jak z rodové linie praotce Čecha málokdo. Její 6 bodový lefthander na frontside ve mě probudí hluboký nádech vlastenectví, projevující se chutí vysosat Bránika z dvoulitrové petflašky. Z druhého místa se 6 body postupuje Paula Kuta. Velký obdiv, neboť se evidentně přehmátla a místo surfového prkna vzala nůž na máslo. Myslím že POLEN tenhle model zamýšlel buď jako prkno na Eisbach, nebo jako podložku pod myš. Martina závod opouští se 4 body. Nezapomeneme. Terezie má krásné prkno hernajs, až našetřím nějaké prašule psaním těhle článků, tak ho od ní odkoupím. Za 17 let sleduj PM inbox Terez. looooool. 

SEMIFINÁLE MUŽI 1

Jakub Michna VS. David Lenc VS. Matyáš Menšík VS. David Petr

Naneštěstí se v neděli k poledni měsíc přesouval ze znamení berana do znamení kozoroha a vnesl tak do astrologického éteru negativní pulzy kosmických kationtů. Díky tomu se voda jakoby odsála od břehu dál a vlny se, když to řeknu na plnou hubu, trochu pokazily. Jakub Michna a Matyáš Menšík nejspíš tuto kosmickou disbalanci také zaznemenali a do heatu nastoupili bez neoprenu (ke zklamání místních roštěněk nebyli nazí, ale vyměnili neopren za triko a trenky). To bylo to nejzajímavější, co se v heatu událo. Postupuje Jakub Michna z prvního místa se 6 body a David Petr z druhého místa s 5,5 body. Jakube, jestli tohle čteš, prozraď mi, jak si vypiloval backside stance k takové dokonalosti? Jezdíš na Bali, viď, ty vajlupku? Závod opouští Matyáš Menšík a David Lenc, nicméně si vysloužili místo u stolu v surfové Valhalle, hned vedle legend tohoto sportu. 

SEMIFINÁLE MUŽI 2

Timon Matěna VS. Jan Smička VS. George Karbus VS. Adam Svoboda

Timon Matěna je takovej náš Italo. Problém s výběrem vln v  sub-optimálních podmínkách řeší tak, že bere všechno a seká jeden škubanec za druhým. Vysekal si 6 bodů a postupuje do finále. Z druhého místa postupuje my mate Adam Svoboda se 4,5 body.  George Karbus a Jan Smička jsou poraženi nepřízní podmínek, nenacházejí v podstatě žádný fejs vlny k podráždění. Smííča zandává pokus o layback na close-out sekci a já mu tímto smekám - maestro cenim. 

A je to tady přátelé... vy, co jste se navzdory dnešní tendenci konzumovat jen obsah s délkou 6 vteřin dostali až sem, vstupujete do finále. Nastává okamžik pravdy, Den D, bod G, hodina H, moment, který rozhodne o budoucnosti českého skluzu na extrudovaném styrudoru. Stojím na pláži a tečou my slzy velikosti ping pongových míčků. Je tu moment, na který jsem čekal už od doby, kdy jsem se před mnoha lety rozhodl předstírat zájem o surfing, s úmyslem vylepšit si svoje sociální sítě trendy fotkami se surfovým prknem. Dochází mi, že tak jako římští gladiátoři stávali na písku kolosea, stojím teď já na písku, na kterém se píše historie. Písek pláže Praia Nova v portugalském městečku Costa da Caparica vstupuje do českých sportovních dějin jako dějiště HISTORICKY PRVNÍ ZASTÁVKY ČPS!! Foku méééé mon fééééé!!! 

FINÁLE ŽENY

Jana Kašová VS. Anna Růtová VS. Alžběta Halušková VS. Paula Kuta

Konec srandiček, tady začíná vážná věc. Vítězkou první zastávky Českého poháru v surfingu se zaslouženě stává Jana Kašová (7 bodů)! Tahle královna oceánských vzdouvání a vortexová šamanka opakovaně nacházela v bordelu příležitosti na manévry. Umí pracovat s energií vlny a rychle přizpůsobit jízdu sekci před sebou. Moc hezky se na její surfing kouká. Doufám, že budu mít příležitost vidět její schopnosti v podmínkách, které nabídnou plátno na kreslení opravdových linek. Na druhém místě se umístila Anna Růtová (5,5 bodu), která fiškuntálsky do finále vyměnila žiletku za tlustšího grovellera a díky němu mohla vlny chytat dřív a generovat snáz rychlost. Třetí místo obsadila Alžběta Halušková (4,5 bodu) a na čtvrtém místě po finálovém heatu skončila Paula Kuta (2 body). Všechny tyto dámy oficiálně získávají status české surfové smetánky a vstupují tak do české surfové aristokracie. Jejich podobizny budou vyryty do oblouku mostu pod zámkem v Brandýsi nad Labem - na našem homebreaku.

Holky jste legendy a velká gratulace! Až vyrostu chci být jako vy.

FINÁLE MUŽI

Jakub Michna VS. David Petr VS. Adam Svoboda VS. Timon Matěna 

Vítězem finálového heatu se zaslouženě stává Jakub Michna (8,75 bodu). Jakub je démon, nedá se mu nic vytknout. Krásně čte vlny, drží se blízko pocketu a má naprosto fantastický postoj. Jeho cutties působí dynamicky a neztrácí rychlost. Jsem z něj hotovej, nebudu vám lhát. K výhře mu rozhodně pomohl výběr prkna a možná ze mě mluví právě láska k twin finům (Apatyka Surfboards odteď šejpujou prkna pro vítěze). Nutno vypíchnout, že bodové rozdíly byly ve finále velmi malé a borci se přetahovali až do poslední chvíle. Timon Matěna (8,5 bodu) skončil druhý a potvrdil mi tak domněnku, že moje generace už českej surfing nikam neposune. Až tenhle ďábel vypiluje stance a flow na vlně, tak bude neporazitelnej. Pohár za třetí místo si domů (do Peniche) veze David Petr. Dejv zajel ve čtvrtfinále heat, za kterejch bych mu okamžitě vrazil do ruky půl mega a poslal ho na Aljašku natočit novej Rip Curl the Search díl. Klobouk dolů Dejve, jseš ripper. Na čtvrtém místě skončil fantastickej valach Adam Svoboda, tenhle bestiální řezník předvedl za dva dny, že patří do český surf elity a může vesele pokračovat v bytí legendou. Tyto čtyři muži, jinochové, řezníci a polobohové, tak jako dámy, získavají titul hrabat české surfové aristokracie. Pokud je potkáte, osluvujte je buď přízviskem hrabě, nebo vaše excelence.

Velká gratulace vítězům!

Slova závěrem

Člověk postižený cynismem by mohl nabít dojmu, že české závody v surfingu jsou poněkud nezajímavé, až parodující. Přecejenom sebou ve vlnách neumíme škubat tak ladně a esteticky jako domorodci ze surfových velmocí. Já sám jsem chybně vyhodnotil situaci a jel jsem na Caparicu s podezřením, že budeme lehce pro smích. Bál jsem se, že ztělesníme rčení: "mezi slepými jednooký králem" Naštěstí mi brzy došlo, že nejenom pořadatelé, ale i závodníci a závodnice se nepřeceňují a berou vše s fantastickou porcí nadsázky. Troufám si říct, že mluvím za všechny, když popíšu víkend na Caparice jako naprosto parádní zážitek. Jsem rád, že za závody stojí skupina lidí, která tento sport vášnivě miluje a pořádá zastávky s ohledem na dlouhodobou vizi Českého svazu surfingu. Jsem rád, že motivace účastnit se závodů není postavená na egu a nereálných představách. Spíše však na snaze aktivovat českou komunitu, potkat se a strávit pár dní v našem oblíbeném prostředí - u oceánu. Jako přidanou hodnotu vnímám fakt, že spousta jezdců a jezdkyň surfuje na vysoké úrovni a hezky se na ně kouká. Vlastně jedinej záporák je v tomhle celym fakin Atlantik, kterej zarputile odmítnul vypumpovat větší vlnové délky.

Pro fotky a videa najeďte prstíkem nebo myší na následující čudlík:

O dalších zastávkách a průběhu ČPS vás budeme informovat!

Ti z vás, kteří v tomto narativním průseru stihli sledovat i vedlejší dějovou linku, popisující moji sázku na vítěze a fandili mi, odejdou zklamaní. Trefil jsem jenom Alžbětu Haluškovou a nevyhrál jsem vůbec nic.

Díky, mějte se. Hawk. Domluvil jsem. 

PS: Pavel Pek je tak nadaný fotograf, že v 2 feetovém shitty beachbreaku zachytil Davida Lence v barrelu! Zde je fotografie, která tento památný moment zvěčňuje:

Galerie parádních fotek z analogu od Pavla Peka:

z tarotových karet vyčetl

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články