Report z první zastávky Českého Poháru v Surfingu - den první!

O víkendu 11.-12. září proběhla první zastávka Českého Poháru v Surfingu v portugalské Costa da Caparica. Vítěz a vítězka navždy vstoupili do české surfové síně slávy a jejich jména budou jednou provždy vryta do našich srdcí. Tento český surfový milník si zasloužil plnou pozornost, proto jsme do Portugalska, země plné temperamentu, dorazili. Bůh žehnej nízkonákladovým aerolinkám! Přímo na místě jsme vstřebávali veškeré stimuly, které pobřežním vzduchem poletovaly a průběh závodu jsme popsali nám tak blízkým způsobem - vypovídající hodnota nulová, úroveň srandy průměrná!

Dřív než jsme stačili vstřebat, co je ČPS... kudy je ČPS a proč budoucnost lidského pokolení leží na bedrech organizátorů Českého Poháru v Surfingu, první zastávka na Costa da Caparica už byla za dveřmi. Než vlítnem na report, chtěl bych zmínit neskutečný obdiv k organizátorům. Surfaři nejsou úplně subkultura známá dochvilností, profesionálním jednáním nebo dodržováním osobní hygieny. To, že se Českému Svazu Surfingu a hlavně Pražskému Serfovému Klubu podařilu tuhle sebranku srovnat do latě, nahnat je na jedno místo a provést zdárně víkendovým závodem, je skoro zázrak. Velký dík patří také Clube de Surf de Lisboa za to, že závodu dodali profesionální punc a rozhodčí nejvyšší jakosti (viz nízké body). SurfCamp.cz taky nějak pomáhal, takže si vysloužil link na stránky. Tak a jdeme na to. 

Fun Fact: "Milk it till you make it": Editor surfové sekce magazínu Freeride.cz (já) má poměrně náročnou pracovní náplň. Jak si mnozí všimli, Češi už od dob Jana Čapka ze Sán, který s Husity dotáhl k Baltu, nemají přístup k moři. Psát o surfingu v českém prostředí je tedy asi jako psát o morálních zásadách vrcholných českých politiků - zdrojů k inspiraci je málo. Ano, tohle byl můj první inteligentní vtip. Proto jsem se rozhodl podojit tuhle historickou, ryze českou surfovou událost co nejvíce. Toto je tedy report jen z prvního dne závodu! xD lol Článek končí v nejlepším a na report z finálové neděle si musíte ještě chvíli počkat.

Sobota 11.9.2021

Mistrně parkuji auto z rentálu u pobřeží Atlantiku v městečku Costa da Caparica pod Lisabonem - později nacházím za stěračem pokutu za příliš mistrné parkování. K mému zděšení nacházím na pláži velkou skupinu surfařů a surfařek, kteří jsou všichni o dva odstíny hnědi tmavší než já a zhruba o šest bodů atraktivnosti atraktivnější. Mistrně zamykám přítelkyni v autě, aby nepřišla do kontaktu s žádným ze závodníků. Samozřejmě nechávám okénko na skulinu otevřené, nejsem zrůda. Od organizátorů zjišťuji, že větší část dopoledne je věnovaná místním dětem. Nechci, aby moje křehké ego trpělo po uvědomění, že surfuju hůř než místní batolata, a proto odcházím na kávu a PAŠTEL DE NATA. 

Sázejte se!

Těsně před závodem podléhám náporu a sázím na vítěze a vítězku. Ostatně: little gambling never killed nobody. Jakožto "expert" na skluz na polyurethanu jedu na zastávku ČPS s jasnou představou o vítězi a vítězce. Vím, že odpoledne přijde poměrně silný on-shore, který vlny vyfouká do strmějších ramp a nabídne prostor pro air game a plné rotace nad lipem. Proto dávám na první místo Tomáše Stejskala, na druhé místo Davida Petra a na třetí místo Chrise Golderu. Nevybírám podle sympatií, ty peníze fakt potřebuju. V tu chvíli mi do zorného pole vstoupí nejmladší účastník závodu - Timon Matěna. Ptám se ho: "Vyhraješ to?" a on mi odpovídá: "Vyhraju to". Já na to: "Víc vědět nepotřebuji".  Bez zaváhání škrtám Tomáše Stejskala (naše několikaleté přátelství tím nijak neutrpělo) a nahrazuji ho Timonem. U žen bez váhání sázím na soukmenovkyni vytvrzenou mládím na severu: Lucie Hůzová na druhé místo. Dále volím ženu, která udělá víc schybů, než já mám chlupů v karásko-kníru: Diana Mariaková na první místo. Na třetí pozici vkládám všeobecnou legendu Alžbětu Haluškovou. Tím stavím kompletní stáj mých koní, kteří my vyběhají spoustu blyštivých dukátů.

Finální sázka = 5€ 

  • 1. Timon Matěna
  • 2. David Petr
  • 3. Chris Gold 
  • 1. Dianka Mariaková
  • 2. Lucie Hůzová
  • 3. Alžběta Halušková

Tenhle týpek se hledá- vzal si moje peníze, napsal si něco do notesu a už jsem ho neviděl. 

První kolo - Muži

Živočich v binomické nomenklatuře kategorizovaný jako Surfař český přišel na řadu až kolem poledne. Díky odlivu a on-shore větru se vlny oproti ránu změnily na vcelku nesurfovatelný close-out bordel, kterému by se racionální surfař obloukem vyhnul. Surfař český má racionalitu na háku a tak jdeme na to!  Heat 1 mi značně změnil pohled na budoucnost. Žil jsem v domnění, že až vyrostu, chci být jako Lumír Hovančík. Lumír bohužel ve směsi close-out chest-high oblin nenašel ani jednu vlnu s otevřeným fejsem a nepostoupil. Klobouk dolů za body-varial v pěně, bruh! Z prvního místa postupuje Matyáš Menšík s celkovým počtem 4.5 bodů (z 20ti). Jako jediný našel na vlně face a dokonce zaútočil na lip klasickým českým snapem! To je takový ten útok, kterého si lip všimne až o několik hodin později, ale bolest z něj přetrvá ještě několik dní! Z druhého místa postupuje Adam Svoboda s celkovým počtem 3,5 bodů. Dvojice Tomáš Mráz s 1,4 body a Lumír Hovančík s 2 body závod opouští. Až vyrostu, chci být jako Adam Svoboda

Fun Fact: Judging Criteria: během konce tohoto heatu mě organizátoři žádají, abych usedl mezi judges a hlásil průběh závodu do megafonu. Potřebnou kvalifikaci (vyjadřovací schopnosti středoškoláka a chorobnou touhu být středem pozornosti) mám a tak usedám vedle místních judges. Slovo dá slovo a borci už mi vysvětlují, jak hodnotí živočicha známého pod jménem Surfař Český v jeho přirozeném prostředí. Za take-off, tedy za postavení, dávají 0,5 bodu. Za jízdu po faceu vlny, tedy do strany, dávají další 0,5 bodu.  Pokud tedy surfař/surfařka dostane víc jak 1 bod za vlnu, tedy víc jak 2 body celkem, pohybujeme se už ve světě regulérního surfování, kde dochází k horizontálním manévrům. 

Heat 2 naprosto dominantně vyhraje Jakub Michna s 8 body celkem (dvě nejlepší vlny, každá za 4 body). Pod jeho zkušenýma nohama se classic twinnie prohání skrz sekce, které ostatní jen tupě sledují z flatu. Michňák, pomocí extra volume pod přední nohou, generuje rychlost zdánlivě odnikud, zatímco krátká outline prkna mu umožňuje vykrojit v malé vlnce první cutback soutěže! Chválím výběr kluzáku a jezdce samotného! Z druhého fleku postupuje můj kůň Chris Gold se 3 body celkem. K překvapení diváků Eda Růt (2,3 body) a Michal Straka (2,4 body) vypadávají. Nemilosrdný dav se seběhne na Chrise a vyžaduje vysvětlení, jak si můj kůň dovolil postoupit. Chris se jako morální autorita tiše, clint-eastwoodovsky odebéře domů, kde si dá tisíc schybů a sedmdesát muscle upů jako přípravu na čtvrtfinále.   

Fun Fact: "Judges Aproved": V momentě, kdy Jakub Michna v bordelu najde klenot v podobě peeling right-hander, krásně předjede foam sekci a udělá nádherný cutback, přičemž hodí první český sprej soutěže, porotce vedle mě pronese nezapomenutelné: "Man, this guy is a good surfer". Což v překladu znamená: "Muži (tím myslí mě), tohle (tím myslí Jakuba) je dobrej surfař"! V tu chvíli se dmu pýchou, že se můžu kategorizovat jako Surfař Český. 

David Petr (můj druhej kůň) přejede v Heatu 3 veškerou konkurenci a s úsměvem hodí druhý český sprej dne. Odchází do čtvrtfinále s 5,1 body celkem. Český sprej je takový ten ideální sprej, který byste použili na menší sukulent, ale na rostliny více náročné na vláhu by nestačil. Štěpán Řezníček a Petr Kaše alias Foamie Duo (tak jim říkám v tomhle heatu já) se perou o druhé místo.  Bohužel, Petra přemůže jeho šetřivá nátura ztělesněná jeho investicí do decathloňáckého prkna Olaian, které je paradoxně určeno spíše k použití na suchu než ve vodě.  

Heat 4 mi vzrušením rozvibruje bradavky! Nastupuje můj vrchní kůň: Timon Matěna, alias Timon Shreděna. Timon hned první vlnu heatu začne ve velkém stylu a provede něco naprosto nevídaného - tří prvkové kombo složené ze tří českejch snapů na jedné vlně. Českej snap je takovej ten snap, kdy horní část těla se škube, ale prkno má trochu zpoždění. Timon v heatu vítězí, když zkombinuje celkem 4,9 bodů. Zlé jazyky by tvrdily, že má díky menší váze a vzrůstu výhodu, já vidím jen fantastický výběr vln, rychlý pop-up a schopnost horizontálně manévrovat! Z druhého místa postupuje Victor Bugardi s 2,2 body. Pavel Hanuš v těsném závěsu se 2,1 body závod opouští. Kmen promluvil. 

Heat 5 se nese ve znamení irské dominance. George Karbus, goofy vytrénovaný keltskými swelly z Wild Atlantic Way předvedl, že i Surfař český umí propumpovat skrz několik sekcí a narvat poslední sekci thruster fin setupem tak, že jí vlástní máma nepozná. Klobou dolů - další démon, na kterého se mi hezky koukalo! Postup s krásnými 4,5 body. Z druhého místa postupuje Tomáš Stejskal s 1,7 body. Petr Kovaluk s 1,6 body závod opouští. 

Fun Fact: "The Real Champ": Máme všichni sakra štěstí, že se Georgův syn Joshua Karbus nerozhodnul využít dvojí občanství (jako Leon Glatzer) a přijet s tátou na Caparicu. Všechny by nás nejspíš usadil na místo svojí air game. Tenhle týpek už je seriózní ripper! 

Poslední pánský heat dne Heat 6 vyhrává mistr republiky Jan Šmička se 4 body. Jonáš Urbánek a David Lenc skončili heat se stejným počtem bodů 2,7, a to se stejnou kombinací bodů za jednotlivé vlny. David Lenc postupuje do dalšího kola, protože chytil víc vln!

První Kolo - ŽENY 

Tide se pomalu mění z low na mid-tide a vlny lehce ožívají, jsou o něco valivější a nabízejí trošku více fejsu. Heat 1 ukazuje, že dámy mají více soudnosti a volí kluzák odpovídající podmínkám - menší rocker, více volume. Sice tím narušují české dogma: high performance shortboard dělá surfaře, nicméně vlny chytají včas a na rozdíl od většiny pánů dělají pop-up ještě nahoře na vlně. Holky cenim. Alžběta Halušková (můj kůň... konice... samice od koně) bez milosti trestá vodní elementály a dojede si pro vítězné kombinované skóre 3,8 bodu. Terezie Dvořáčková postupuje z druhého místa se 2 body. Žaneta Karpíšková byla pro mě jasnou morální vítězkou heatu. Zvolilo prkno nejvíce odpovídající podmínkám - pořádnýho pěňáka. Správně vyhodotila, že bordel vzadu na line-upu nestojí za námahu a zůstala v "pěně". Žanet navíc ukázala solidaritu a mravní dominanci, když půjčila svůj high-performance pěňák Verče do dalšího heatu - cenim. Ze závodu odchází s 1 bodem, nicméně navždy vstupuje do našich srdcí!

Fun Fact: "Harass the Loggers". Zlé jazyky na pláží tvrdí, že jízda na mid-lenght prknech a long-board pěňácích je mírně penalizována, protože je to prý moc snadné. A taky protože ČPS je sakra shortboard závod, ty debile. Nestihl jsem ověřit kredibilitu tohoto tvrzení u judges, nicméně naprosto s touto procedůrou souhlasím. Nejlepší český surfař a surfařka se pozná podle toho, že se v shitty beachbreaku mistrně několik hodin plácá na prkně určeném pro progresivní surfing v kvalitních vlnách. Ještě, že classic twinnie (což je v podstatě long-board splácnutej do krátkého prkna) žádnou penalizaci neslíznul - wink wink Jakub Michna.

Heat 2 něžného pohlaví vyhrává k mému rozčarování Jana Kašová, o její dominanci je těžké pochybovat a vkrádá se do mě strach o svoji sázku. Jana postupuje s bodovým ohodnocením 4 body rovné. Dianka Mariaková (můj kůň) předvádí naprosto fantastický výkon na pěňáku- kloubí ladnost s explozivitou, nadčasovost tradičních manévrů s progresivitou new schoolových prvků a PŘEDEVŠÍM, vždy najde čas zacpat si před pádem do vody nos a vyvarovat se ttak nepříjemným průplachům dutiny nosní.  Postupuje z druhého místa s úctyhodnými 2,9 body a zandává za mě zatím nejdelší jízdu dne- wave selection na jedničku- cenim. Do síně slávy také navždy vstupuje Verča Čechová, která sdílí pěnový kluzák se Žanetou Karpíškovou (zakazuju si zabývat se myšlenkou, jak by to holky vyřešily, kdyby se potkaly obě v jednom heatu) Verča sbírá krásných 1,5 bodu, závod sice opouští ale v mém srdci navždy zůstává.

Heat 3  vyhrává Anna Růtová, která bez milosti hodí lehkou porci spreje na backside- cenim. Anička chtěla soupeřkám dopřát aspoň malou šanci ji přemoct, a proto ze svého quiveru vybrala největší žiletku s volume zhruba 12 litrů. Tenhle stick funguje naprosto skvěle na pumping 5ft Snapper Rocks a taky na shitty beachbreak 2ft on-shore Caparice. Odchází s úsměvem do čtvrtfinále s kombinovaným skóre 3,1 bodu. Z druhého místa postupuje Martina Tůmová. Závod bohužel opouští Eva Holotová. 

Heat 4 vyhrává Paula Kuta se 3,4 body. Z druhého místa postupuje s krásnými 2,8 body Kamila Mlčochová. Z třetího místa závod opouští Nikola Hronová, moje nová kamarádka na fejsbuku a prvotřídní stopařka. Nikola získává krásných 2,5 bodů.  Konzultoval jsem její blízkou budoucnost s orákulem a věštba hovoří jasně. Nikola bude po šesti měsicích Erasmem financovaného surfování naprosto elitní krotitelkou vodích elementálů a vyhraje mi v příštím roce spoustu peněz. Nahradí totiž mojoho posledního koně- Lucii Hůzovou. Hůzovka sice fantasticka vybrala prkno naprosto vhodné pro vlnové délky a tvary, bohužel s tímto žlutým pěnovým démonem nedokázala najít otevřený face vlny pro její signature radikální útok na lip. Lucka s 1,8 body závod opouští, připravuje mě o plnou výhru, láme srdce všem fandům skluzu na polyurethanu z Podještědí a ukončuje tak naše dlouholeté přátelství. 

Po čtvrtém heatu je Surfař český z vody vyhnán a pole převezmou místní rippers juniors. Já opět zdárně mizím abych ochránil své křehké ego, a nacházím nadšenou přítelkyni v autě spolu s již zmíněnou pokutou za parking. S úsměvem odjíždíme přes Most 25. Dubna, kde si opět spokojené zabručím pod vousy: "Když most staví Američan, tak je to sakra dobrej most". Úsměv mi zmizí, když po příjezdu na ubikaci zjišťujeme, že naše slabá kupní síla nás opět uvrtala do hostelu, který zdárně balancuje na hraně mezi nápravným zařízením a strahovskými kolejemi. Usínáme a bradavky nám do noci vibrují vzrušením... zítra korunujeme prvního vítěze a vítězku zastávka ČPS! I'M FROTHING! 

Pokračování v dalším díle...

Do čtvrtfinále postupují:

Muži: Matyáš Menšík, Adam Svoboda, Jakub Michna, Christian Zlatonka, David Petr, Štěpán Řezníček, Timon Matěna, Victor Bugardi, George Karbus, Tomáš Stejskal, Jan Smička a David Lenc

Ženy: Alžběta Halušková, Terezie Dvořáčková, Jana Kašová, Dianka Mariaková, Anna Růtová, Martina Tůmová, Paula Kutá a Kamila Mlčochová

Foto: Pavel Pek

Zde najdete videa ze všech heatů závodu:

za přítomnosti státního dozoru a notáře vytvořil

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články

Quiksilver Surfchamp je za dveřmi! Vyzpovídali jsme organizátora Matuše Hubku!

Dámy a pánové je to tady! Blíží se vyvrcholení historicky prvního Českého poháru v surfingu. Pokud máte problém spát a přijímat potravu, vše je v naprostém pořádku. Být svědkem historických milníků jako je tento, má na lidský organismus přesně takový efekt. ČPS letos vyvrcholí na již kultovním Surfchampu, neboli Quiksilver Czech & Slovak Surfing Championship. Ten se uskuteční již tradičně na francouszkých beachbreacích v Seignosse a to od 18.6. do 25.6. 2022! Surfchamp se vrací po dvouleté covidové pauze a zároveň je poprvé součástí Českého poháru v surfingu. Na březích Atlantiku se tak letos vůbec poprvé vyhlásí vítěz a vítězka poháru! Pokud vás tohle nezvedá ze židle, tak jste uvnitř mrtví. Vyzpovídali jsme organizátora Matuše Hubku, řekl nám všechno a mnohem víc!