V září odstartuje zastávkou v Portugalsku historicky první Český Pohár v Surfingu

Před 370 miliony lety, uprostřed geologického období Devonu, se první ryba vyplazila z oceánu na pevninu. Z téhle ryby jsme se vyvinuli my všichni. Je faktem, že nějaký prastarý prvotní pud nás nutí se do oceánu vracet. Stejný pud hnal vůdce husitského tažení Jana Čapka ze Sán, když se svými sirotčími nohsledy dotáhl až k Baltu, a položil tak základy českého surfingu. Ba už praotec Čech na řípu údajně pravil: „To je ta země zaslíbená, zvěře a ptactva plná, stokem oplývající“. Přelom roku 2021 a 2022 bude pro české surfstvo dalším milníkem, který vejde do historie. Uskuteční se historicky první Český Pohár v Surfingu (ČPS)! Vyzpovídali jsme Janu Kašovou a Matyáše Menšíka, všeobecné legendy a hlavně organizátory ČPS. Ptali jsme na vše, a ještě na mnohem víc.

Trio Matyáš Menšík, Jana Kašová a David Petr založili v loňském roce po dlouhých přípravách Český Svaz Surfingu. Svaz reaguje na rapidní nárůst popularity skluzu na polyurethanu a klade si za poslání následovné: sjednotit a aktivovat českou surfovou komunitu, a skrze organizační strukturu, která splňuje právní požadavky udělat vše pro podporu a rozvoj tohoto sportu u nás. Jinými slovy: „dostat Čechy od focení se na pláži se shortboardem alespoň k horizontálním manévrům“. Můžu si z toho dělat srandu, protože v mission statementu Svazu stojí, že sranda je povolena! Pokud vám je tento druh humoru nepříjemný, klikněte zde a dopřejte si trochu seriózní žurnalistiky.
“Bavili jsme se o tom (o svazu a o ČPS) v rámci komunity už dlouho a konečně přišel ten čas. Rozhodně to ale není hotová věc. Spíš jsme položili nějaký základ a teď doufáme, že se zapojí co nejvíc lidí a pomůže nám tu celou věc budovat dál.”
Matyáš
Aby se mohl svaz jednou stát svazem plnohodnotným, potřebuje splňovat několik zákeřných podmínek. Díky moc Kalousku. Jednou z podmínek je dvoustupňová soutěž. A tady vstupuje do hry Český Pohár v Surfingu. Skrze něj, se špetkou štěstí, nabyde svaz prostor k podpoře českých surfových nadšenců.
„Přišel za mnou asi před pěti lety Milo Brzák, který se chtěl zůčastnit mezinárodních Adapted závodů, že nám prý chybí svaz, který by jeho i další surfaře v závodní činnosti podpořil. A tak jsme se rozhodli to změnit a pokusit se vybudovat organizaci, která bude v budoucnu moci nejen jeho, ale třeba i nastupující generaci českých surfařů žijících u oceánu, náležitě podpořit a posunout zase hranice českého surfingu o kousek dál“
Matyáš

Ptali jsme se, proč zrovna letos v září odpálí organizátoři první Český Pohár v Surfingu závodem na Costa da Caparica poblíž Lisabonu?

"Ta myšlenka je tu už delší dobu, jenom se nám ji nedařilo zatím zrealizovat. Dost možná i kvůli tomu, že je to pro nás přece jenom pořád hlavně hobby a není možné tomu věnovat tolik času, kolik by bylo potřeba".
Matyáš
"Upřímně si myslím, že nám pomohla pandemie. Vloni jsme kvůli ní sice museli plánovaný portugalský závod zrušit, ale pak jsme měli aspoň trochu víc času přemýšlet a díky tomu jsme pro vás upekli tuhle lahůdku"
Janča

První ročník Českého Poháru v Surfingu bude mít čtyři zastávky:

tvůrce: Jonáš Urbánek 

Zastávka 1- 11.-12. Září 2021, Costa da Caparica Portugalsko.

První zastávka ČPS ponese název Caparica Czech Surf Open. Jestli něco dává v tomhle bláznivém světě smysl, tak je to Costa da Caparica v září. Portugalsko je Evropská Mecca surfingu a na tenhle ultrakonzistentní beachbreak, jehož sandbanky drží na místě několik kamenných mol, se sjíždí surfaři z celého okolí Lisabonu. Naši závodníci budou mít tuhle libovou multi-peakovou dobrotu jenom pro sebe. Jana Kašová prokázala extrémní odvahu, když se bez bázně prokousala neblaze proslulou portugalskou byrokracií a přinesla českým závodníkům možnost připojit se ke Clube de Surf de Lisboa na jejich závodech pro děti. O bezpečí se postarají záchranáři a plavčíci, a možná budou i vlaječky a bojky. Akce vznikla za fantastické podpory party z Pražského serfového kluku a bandy ze Surfcamp.cz. Ukážeme portugalským prckům, jak se to seká u nás v Brandýse nad Labem!

Zastávka 2: 26.-31. Prosince 2021, Bali Cliff, Indonésie.

Strávit silvestra na Bali je poměrně fajn nápad, rozhodně lepší než hrát s rodiči Osadníky z Katanu. Zapíjet vítězství zastávky ČPS vám večer ještě zlepší! Surfovat se bude na Green Bowl, což je jeden z mála right-handerů na Bukitu a rozhodně umí vycenit zuby. Tenhle reefbreak umí potrestat a nemilosrdně prověří schopnosti českých surfařů. ​​Závod bude pořádat nově založený surfový klub Bali Cliff Surf Club (sakra, snad jsme něco neprokecli), za kterým stojí parta českých legend dlouhodobě žijících v tomhle tropickým ráji proto, aby jejich malý prckové mohli jednou prohánět prcky John Johnů a Gabrielů.  Tahle parta na Bali už tradičně pořádá jednodenní contest riders for riders Bali Big Wejf a v letošním roce se ho pokusí organizačně posunout zase o kousek dál, aby si ho všichni závodníci co nejvíc užili.

Zastávka 3: 7.-11. Března 2022, South Coast, Srí Lanka.

Třetí zastávku ČPS si pod křídla vzala jedna z nejstarších českých surfových cestovek a škol, surf-trip.cz. Jednou z jejich destinací, kde už roky pořádá své kempy pro začátečníky i pokročilé totiž leží na jižním pobřeží ostrova Cejlon. Přímo před jejich novým domem se nachází krásný, v podstatě privátní beachbreak. Na tomto beachbreaku se pojede třetí zastávka ČPS. Březen je období, kdy Indický oceán naděluje jeden swell za druhým a přelom března a dubna je ve znamení příznivých větrů. Podmínky tedy rozhodně budou.  

Zastávka 4: 20.-24. Května 2022, Seignosse, Francie

Poslední zastávka ČPS proběhne společně se závodem Quiksilver a Roxy Czech & Slovak Surfing Championship. Tenhle závod rozhodně nemusíme představovat, my sami jsme o něm mockrát psali. Seignosse v květnu může nadělit pumpující tuby, které českou surfovou elitu zatlučou do písku, nebo příjemnější valivé a-frame krásky. Vzhledem k delší covidové odmlce se očekává, že nadcházející Surfchamp bude krutopřísnej! Takže koukejte dorazit.
Společným jmenovatelem všech závodních destinací je přítomnost české infrastruktury. Bez přispění místních kempů nebo českých surfařů žijících na těchto destinacích by závody jen těžko proběhly. Organizátoři mají na starost průběh soutěže, tedy i bodování a formát. Český Svaz surfingu jim v tomhle bezmezně věří. Formát by měl připomínat WSL, dokořeněný českou vyčůraností. Znamená to, že my český vajlupci si se soutěží poradíme ať už bude počet účastníků jakýkoli.   

Ptali jsme se na účast, a jakou atmosféru očekávat?

„Maximální počet účastníků v Portugalsku je 30, ale poradíme si s každým počtem. Upřímně se těšíme na každého z vás. Doufám, že se zúčastní staří známý, ale hlavně co nejvíc nových tváří! Dorážejte všichni!“
Janča
Atmosféra prý nebude vyhrocená. Krvelačnost nechte tedy radši doma, a přibalte si do boardbagu pár hakysáků, ať si na pláži trochu začutáme. Pokud surfujete abyste se nabili čakrou a spirituálně se obohatili, soutěživost vám v surfingu možná nevoní. ČPS s tímhle faktem pracuje a soutěž proto proběhne ve velmi příjemném, nevyhroceném duchu. 

Ptali jsme se, jak se závodu zúčastnit?

„Sledujte web Czech.surf, kde najdete všechny novinky. Registrujte se a dorážejte v září do Lisabonu, nic víc nepotřebujete. Ještě tedy 30 euro startovné. Nízká cena za věčnou slávu“.
Matyáš
Pokud chcete k závodu přispět i jinak, než skluzem na vlně, vaše pomoc je vítána. Organizace obnáší spoustu úkonů, na kterých můžete s organizátory spolupracovat a přispět tak k dlouhodobé vizi Českého Svazu Surfingu. Stačí se ozvat:) Pomozte organizačnímu týmu kralovat historicky první/ho šampiona/šampionku ve skluzu na polyurethanu v naší malé, vlnami neoplývající kotlině!

Kontakt: pro více info sledujte web Českého Svazu Surfingu. A nebo se ozvěte organizátorům pomocí těch vašich internetů.

Jana Kašová

Organizátorka ČPS, všeobecná legenda, swell-queen, core-lord nejvyššího stupně a spoluzakladatelka Českého Svazu Surfingu

Matyáš Menšík

Organizátor ČPS, absolutní charger, ripper nejvyšší jakosti, spoluzakladatel Českého Svazu Surfingu

Mějte na paměti, že i organizátoři berou první ročník ČPS s nadsázkou, takže fóry povoleny. Zároveň je to ale podstatný krok k budoucnosti tohoto krásného sportu. Přijde den, kdy nějaký moderní husita, Jan Čapek ze Sán junior k moři opět dojde. Až se tak stane, Český Svaz Surfingu bude připraven podat mu high-performance shortboard, fungl novej wetsuit s kapucí a k tomu expertní radu na nosepick air reverse!

Ptal se

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články