Report z River Surf Cupu 2020 v Brandýse

V sobotu 18. 7. se v Brandýse nad Labem uskutečnily historicky první river surfové závody v ČR. Surfovalo se na umělé vlně v řece a kromě českých surfařů dorazili i borci ze Slovenska, Polska a Panamy. Jak celý závod proběhl nám sepsal sám organizátor akce a "otec" vlny Honza Maršík.

Myšlenku uspořádat v České republice surfové závody jsme měli v hlavě celkem dlouho. Vlastně už od roku 2014, kdy jsme v Brandýse nad Labem otevřeli první surfovou vlnu pro veřejnost. Bohužel se závodům vždy postavilo něco do cesty, a tak první ročník proběhl až letos. Jak celé odpoledne plné surfingu vypadalo se dozvíte v následujících řádcích.

V sobotu krátce po poledni se u vlny začali scházet surfaři a první diváci. Ve 13h začal trénink a vše se pomalu chystalo k závodu. Ve 14h už byli všichni závodníci rozlosováni do pavouka, který určil kdo proti komu v jakém heatu (rozjížďce) pojede. Těsně před startem samotného závodu proběhl riders meeting, kde rozhodčí seznámili surfaře se způsobem, jak budou jízdy na vlně hodnotit. Z každého heatu  postupovali dva nejlepší do dalšího kola.  Jeden heat trval 10 minut, ve kterých se surfaři snažili ukázat to nejlepší co v nich je. Rozhodčími byli zkušení surfový pardálové Vašek Jirsák a Honza „Smíča“ Smička, kteří mohli dát za nejlepší vlnu až 10 bodů. Šestnáct přihlášených surfařek a surfařů tvořilo zajímavý mix. Kromě lokálů a zkušených river surfařů s ambicí na vítězství se přihlásili i méně zkušení borci, kteří si chtěli ježdění hlavně užít bez ohledu na výsledek. To ostatně také byla hlavní idea River Surf Cupu - příjemné odpoledne plné surfingu pro každého kdo dorazí…

Z prvního heatu postoupil do semifinále lokál Antonín „Tony“ Hýbner a Adam Bořil – river surfový nadšenec a hlavně zkušený paddleboardista na divoké vodě. Tím pádem se bohužel se soutěží hned na začátku rozloučil sympaťák Jan „Jašek“ Sadowski – reprezentant Surf Academy Poland, který je hlavním motorem surfování na Baltu, kde vzniká zajímavá surfová scéna.

Ze druhého heatu postoupil dále Martin Šebík, který vede dětský surfový kroužek Surfwave.cz a Radovan Zach – věkem ještě starší žák, který normálně sjíždí divokou vodu na kajaku v místním vodáckém oddíle. Ze třetího heatu postoupila Katka Nováková, která je na Vlně pod zámkem jako doma a má ji dobře najetou. Do semifinále ji doprovodil Martin Krubert, což bylo trochu překvapení, protože nedal mladším borcům žádnou šanci. Ze čtvrtého heatu postoupil Eliecer Gonzáles z Panamy, který to měl do Brandýsa ze všech účastníků nejdále, a Eva Holotová, která na rozhodčí zapůsobila svými plynulými jízdami.

V 16h bylo vše připraveno na semifinále, kde se ve dvou heatech představilo 8 surfařů. Okolí vlny bylo zaplněné diváky, DJ Tomáš hrál na pohodu, žízeň se dala zahnat na baru přímo u vlny a hlad u „Food Trucku“ kousek nad vlnou. Kombinaci SurfDogu a pivka Plavčík odolal málokdo :) Bylo jasné, že na postup do finále bude potřeba hodně povedená vlna, protože konkurence v semifinále byla velká a nešlo spoléhat na náhodu. Diváci se rozhodně nebáli povzbuzovat svoje favority a povedené jízdy oceňovali potleskem. Rozhodčí si pečlivě zapisovali body za jednotlivé vlny, protože bylo jasné, že výsledky budou těsné. Do finále postoupili čtyři nejlepší surfaři. Antonín „Tony“ Hýbner, který rozhodčí zaujal stylovým postojem a hodně vyklidněným surfingem. Martin Šebík, který svým silovým pojetím surfování rozprašoval vodu z vlny na všechny strany. Eliecer Gonzáles, který v Panamě na surfu vyrostl a má to fakt v noze. Katka Nováková, která surfovala vlnu ze strany na stranu s elegancí sobě vlastní a nebála se zkusit i nějaký ten trik.

Sluníčko svítilo, vlna hučela, atmosféra byla super a čekalo se na finále. V každé volné chvíli, kdy se nezávodilo, si mohli vlnu vyzkoušet zájemci z řad diváků a proběhla i jedna speciální session pro děti pod dohledem instruktorů ze Surfwave.cz. Vlnu samozřejmě brázdili i závodníci, kteří už vypadli, ale to jim rozhodně neubíralo chuť k surfování.

V 17h odstartovalo finále, kde si to rozdali ti nejlepší z celého odpoledne. Jelo se tentokrát na 15 minut, aby měl každý dost času ukázat rozhodčím a divákům co umí. Bylo to vyrovnané a napínavé do poslední vlny. Na čtvrtém místě celkově a první mezi holkama skončila Katka Nováková, která statečně „bojovala“ proti přesile kluků, ale bohužel se jí nedařilo tolik jako v semifinále. Na třetím místě skončil Martin Šebík, kterému se finále povedlo. Jeho jízdy byly plné energie a prkno při nich zařezával hluboko do vlny. Na druhém místě skončil Antonín „Tony“ Hýbner, který rozhodčí zaujal svým vyklidněným stylem a téměř bezchybnými jízdami. Vítězem se zaslouženě stal Eliecer Gonzáles. Jeho jízdy byly nejpodobnější klasickému surfingu na oceánu a to se rozhodčím samozřejmě líbilo. Byly plné stylových zatáček a splashů. Eli je na surfu jako doma a ne nadarmo reprezentoval v mládežnických kategoriích Panamu na surfových závodech po celé Latinské Americe.

Po finále proběhla česká a dost možná i světová premiéra závodu v Surf Crossu. Přihlásilo se do ní 11 statečných. Hromadný start byl na hladké vodě nad vlnou. Podobně jako třeba u snowboard crossu šlo o to projet náročnou trať co nejrychleji a vypořádat se cestou s ostatními soupeři. Dalo by se to trochu přirovnat ke klasické paddle battle na surfu, akorát že se pádlovalo divokými peřejemi vodáckého kanálu. Hned po startu se většina diváků zvedla a běžela spolu se závodníky podél trati, aby viděli, jak si kdo poradí s jejími nástrahami a kdo má nejvíc sil. Cílem nakonec projel na prvním místě Radovan Zach, těsně následovaný dalším zástupcem surfacademy.pl Zabem Kabirem a na třetím místě skončil Adam Bořil

Pozdní odpoledne pokračovalo vyhlášením výsledků a předáním cen, které do závodu věnovaly firmy Quiksilver a Da Kine. Tím se celý „oficiální“ program River Surf Cupu 2020 uzavřel. Na vlně se ale dále surfovalo a to až do tmy….. Rád bych závěrem poděkoval závodníkům, divákům, sponzorům a všem pomocníkům! Byli jste super a těšíme se na příští rok! Vlně zdar!

napsal

Honza Maršík
Další články autora

Další zajímavé články

Zítra začíná třetí zastávka WSL: 2021 Rip Curl Narrabeen Classic

Přidání Narrabeenu jako zastávky do letošní tour nikoho nepřekvapilo. Pro mladší surfaře, odkojené na high-resolution WSL contentu, může být Narrabeen lehkou záhadou. Pro starší střelce, kteří zažili ještě IPS (International Proffesional Surfing) nebo ASP (Association of Surfing Pros) má Narrabeen nepostradatelnou nutriční hodnotu! Mezi lety 1974 a 1999 se v Narrabeenu děly věci mezi crestem a troughem (nejvyšší a nejnižší body amplitudy oceánské vlnění), nad kterými zůstává rozum stát!

Carissa Moore a Italo Ferreira zvítězili v Newcastlu

Druhá zastávka letošní WSL tour v Newcastlu, jejíž organizátoři (nepříznivým pandemickým podmínkám navzdory) zprostředkovali neuvěřitelnou podívanou, před pár dny skončila. Žlutý trikot vítězů převezme Carrissa Moore a Italo Ferreira, kteří v Newcastlu zlikvidovali konkurenci! Závidím těm z vás, co tento týden makali na noční a event v Newcastlu shlédli v jeho celistvosti. Pro nás ostatní jsme připravili krátké úderné shrnutí nejdůležitějších okamžiků závodu!

Yago Dora se v editu Ciclo sociálně distancoval od gravitace a podobných zbytečností

Vysloužil si za něj nominaci do Stab edit of the year