ROXYmovement - Úvod do SURF YOGY

Surf a yoga - jedinečné a zároveň tak podobné, navzájem se doplňující sporty. Nejde jen o fyzické disciplíny, ale přesněji je vyjadřují pojmy “zážitky, zkušenosti”, které při obou aktivitách neustále prožíváme. A prostřednictvím kterých poznáváme sami sebe a učíme se jak se sebou pracovat.

Surfování je náročné nejen na tělesnou kondici člověka (sílu, pružnost, vytrvalost), ale velkou úlohu tu hraje psychika. Být trpělivý a naučit se počkat na správnou vlnu, vhodné podmínky, respektovat surfovou etiku. Nepropadat v zoufalství a nezuřit, když to nejde. Umět se ve velkých vlnách a krizových situacích uklidnit, zachovat si chladnou hlavu. K tomu všemu vám surfyoga ve velké míře pomůže. 

V první řadě vám posílí ty části těla, které máte oslabené, a rozpohybuje (zlepší pružnost) ty, které jsou zatuhnuté. Je zaměřená přesně na konkrétní svalové skupiny a klouby, které při surfování nejvíce namáháte. Naučíme vás, jak s jednotlivými částmi těla pracovat, nejen je zpevnit a rozpohybovat, ale umět se o ně i postarat a zregenerovat je. 

Největším přínosem yogy pro člověka je ale celkové zklidnění. To začne přicházet postupně s ovládáním techniky dýchání. Právě dech jako “hlavní esence yogy”, jeho pozorování, prohloubení a kontrola vás naučí být bdělými na podložce, ve vlnách i ve vašich životech.

Naše první lekce surfyogy je sestavená ze sekvencí ásan, které sledují rozpohybování páteře, jejíž zdraví (silu a pružnosť) považují Indové za hlavní ukazatel reálneho věku člověka. Základní pohyby páteře (předklony, záklony, úklony a rotace) vám příjemně rozproudí energii v těle a zároveň zjistíte, jak se v jednotlivých ásanách cítite. Něco vám půjde lépe, něco hůře - naše úvodní lekce bude diagnostikou vašeho momentálního stavu těla a mysli, od kterého se odrazíte do dalších stupňů yógové praxe.

Postupně, krok za krokem budeme pomocí jednotlivých videí a yógových manuálů pracovat na svém těle, zdokonalovat se v koncentraci a výsledkem toho všeho bude zlepšení našeho výkonu ve vlnách a hlavně spokojenost se sebou!

ROXYmovement member

Veronika Ševčíková
Další články autora

Další zajímavé články

Náš "zakladatel" Martin Večerka byl hostem Tupý Hrany podcastu!

Pusť si nový díl Tupý Hrany podcastu, ve kterém si kluci Šimon Bartík a Tomáš Kroczek pozvali legendu našeho magazínu Freeride.cz Mártyho Večerku. Tak si poslechni, jak celé tohle vzniklo!