ROXYmovement - Úvod do SURF YOGY

Surf a yoga - jedinečné a zároveň tak podobné, navzájem se doplňující sporty. Nejde jen o fyzické disciplíny, ale přesněji je vyjadřují pojmy “zážitky, zkušenosti”, které při obou aktivitách neustále prožíváme. A prostřednictvím kterých poznáváme sami sebe a učíme se jak se sebou pracovat.

Surfování je náročné nejen na tělesnou kondici člověka (sílu, pružnost, vytrvalost), ale velkou úlohu tu hraje psychika. Být trpělivý a naučit se počkat na správnou vlnu, vhodné podmínky, respektovat surfovou etiku. Nepropadat v zoufalství a nezuřit, když to nejde. Umět se ve velkých vlnách a krizových situacích uklidnit, zachovat si chladnou hlavu. K tomu všemu vám surfyoga ve velké míře pomůže. 

V první řadě vám posílí ty části těla, které máte oslabené, a rozpohybuje (zlepší pružnost) ty, které jsou zatuhnuté. Je zaměřená přesně na konkrétní svalové skupiny a klouby, které při surfování nejvíce namáháte. Naučíme vás, jak s jednotlivými částmi těla pracovat, nejen je zpevnit a rozpohybovat, ale umět se o ně i postarat a zregenerovat je. 

Největším přínosem yogy pro člověka je ale celkové zklidnění. To začne přicházet postupně s ovládáním techniky dýchání. Právě dech jako “hlavní esence yogy”, jeho pozorování, prohloubení a kontrola vás naučí být bdělými na podložce, ve vlnách i ve vašich životech.

Naše první lekce surfyogy je sestavená ze sekvencí ásan, které sledují rozpohybování páteře, jejíž zdraví (silu a pružnosť) považují Indové za hlavní ukazatel reálneho věku člověka. Základní pohyby páteře (předklony, záklony, úklony a rotace) vám příjemně rozproudí energii v těle a zároveň zjistíte, jak se v jednotlivých ásanách cítite. Něco vám půjde lépe, něco hůře - naše úvodní lekce bude diagnostikou vašeho momentálního stavu těla a mysli, od kterého se odrazíte do dalších stupňů yógové praxe.

Postupně, krok za krokem budeme pomocí jednotlivých videí a yógových manuálů pracovat na svém těle, zdokonalovat se v koncentraci a výsledkem toho všeho bude zlepšení našeho výkonu ve vlnách a hlavně spokojenost se sebou!

ROXYmovement member

Veronika Ševčíková
Další články autora

Další zajímavé články

Rozhovor: Martin Smékal nejen o vzniku dokumentu Between Fjords

Filmy se surfovou tématikou české výroby (kupodivu) nevznikají zrovna často. A když vznikají, tak u toho je téměř vždy Martin Smékal. Po dvou úspěšných dokumentech Choose Your Wave a No Wave Back přichází jeho další, v pořadí už třetí počin. Tentokrát se díky dokumentu Between Fjords podíváme na drsný Island a trailer i fotky od Petra Hricka napovídají, že opět půjde o audiovizuální zážitek, který si jednoduše nesmíte nechat ujít. Premiéra se rychle blíží, a proto jsme pána režiséra vyzpovídali a otázkami vůbec nešetřili.

Vyprávění o King of Surf 2020 na Nákle

Náklo je štěrkovna s rozlohou kolem 100 hektarů nedaleko obce Náklo pár kilometrů na severozápad od Olomouce. Na kraji jezera obří rypadlo denně vytěží tisíce tun štěrku, roztřídí a naloží na remorkér. Ten ho odveze na druhou stranu jezera, kde si ho vezmou na starost další bagry a náklaďáky. To všechno se ale děje na opačném břehu. Jižní cíp jezera už patří wakesurfingu. Na břehu tady poslední rok během několika měsíců vyrostlo komplet zázemí v původně lodních kontejnerech - bar s kuchyní a terasou, záchody i sprchy. Tady se poslední víkend v srpnu pojede další ročník závodu King of Surf.

Blíží se několikadenní Roxy Training Camp v Praze

Parta ROXYmovement si připravila další akci, a tentokráte vícedenní. Původně se podobný program měl konat v červnu ve Francii během Roxy Czech & Slovak Surf Championship, protože se ale akce nekonala, vymyslely organizátorky podobný program v Praze. Ten je nabitý surf yogou, surf fitness, tréninky plavání a mnohým dalším!