ROXYmovement - Úvod do SURF YOGY

Surf a yoga - jedinečné a zároveň tak podobné, navzájem se doplňující sporty. Nejde jen o fyzické disciplíny, ale přesněji je vyjadřují pojmy “zážitky, zkušenosti”, které při obou aktivitách neustále prožíváme. A prostřednictvím kterých poznáváme sami sebe a učíme se jak se sebou pracovat.

Surfování je náročné nejen na tělesnou kondici člověka (sílu, pružnost, vytrvalost), ale velkou úlohu tu hraje psychika. Být trpělivý a naučit se počkat na správnou vlnu, vhodné podmínky, respektovat surfovou etiku. Nepropadat v zoufalství a nezuřit, když to nejde. Umět se ve velkých vlnách a krizových situacích uklidnit, zachovat si chladnou hlavu. K tomu všemu vám surfyoga ve velké míře pomůže. 

V první řadě vám posílí ty části těla, které máte oslabené, a rozpohybuje (zlepší pružnost) ty, které jsou zatuhnuté. Je zaměřená přesně na konkrétní svalové skupiny a klouby, které při surfování nejvíce namáháte. Naučíme vás, jak s jednotlivými částmi těla pracovat, nejen je zpevnit a rozpohybovat, ale umět se o ně i postarat a zregenerovat je. 

Největším přínosem yogy pro člověka je ale celkové zklidnění. To začne přicházet postupně s ovládáním techniky dýchání. Právě dech jako “hlavní esence yogy”, jeho pozorování, prohloubení a kontrola vás naučí být bdělými na podložce, ve vlnách i ve vašich životech.

Naše první lekce surfyogy je sestavená ze sekvencí ásan, které sledují rozpohybování páteře, jejíž zdraví (silu a pružnosť) považují Indové za hlavní ukazatel reálneho věku člověka. Základní pohyby páteře (předklony, záklony, úklony a rotace) vám příjemně rozproudí energii v těle a zároveň zjistíte, jak se v jednotlivých ásanách cítite. Něco vám půjde lépe, něco hůře - naše úvodní lekce bude diagnostikou vašeho momentálního stavu těla a mysli, od kterého se odrazíte do dalších stupňů yógové praxe.

Postupně, krok za krokem budeme pomocí jednotlivých videí a yógových manuálů pracovat na svém těle, zdokonalovat se v koncentraci a výsledkem toho všeho bude zlepšení našeho výkonu ve vlnách a hlavně spokojenost se sebou!

ROXYmovement member

Veronika Ševčíková
Další články autora

Další zajímavé články

Quiksilver Surfchamp je za dveřmi! Vyzpovídali jsme organizátora Matuše Hubku!

Dámy a pánové je to tady! Blíží se vyvrcholení historicky prvního Českého poháru v surfingu. Pokud máte problém spát a přijímat potravu, vše je v naprostém pořádku. Být svědkem historických milníků jako je tento, má na lidský organismus přesně takový efekt. ČPS letos vyvrcholí na již kultovním Surfchampu, neboli Quiksilver Czech & Slovak Surfing Championship. Ten se uskuteční již tradičně na francouszkých beachbreacích v Seignosse a to od 18.6. do 25.6. 2022! Surfchamp se vrací po dvouleté covidové pauze a zároveň je poprvé součástí Českého poháru v surfingu. Na březích Atlantiku se tak letos vůbec poprvé vyhlásí vítěz a vítězka poháru! Pokud vás tohle nezvedá ze židle, tak jste uvnitř mrtví. Vyzpovídali jsme organizátora Matuše Hubku, řekl nám všechno a mnohem víc!