S Filipem Sandersem o letošní MasterCraft Wakesurf Tour

Koncem června odstartuje na vodní nádrži Rozkoš letošní ročník MasterCraft Wakesurf Tour. Jak bude celá série vypadat, na co se můžeme těšit a s čím vším se musí organizátoři vypořádat nejen v souvislosti s aktuální situací kolem vládních omezení jsme hodili slovo s Filipem Sandersem aka Fílákem.

Ahoj Filipe, prosím shrň nejdřív čtenářům ve zkratce historii Wakesurf Tour - jak to začalo, jak se vše vyvíjelo, kde se jezdilo a jak v tom vlastně figuruješ ty? 

Ahoj Martine, Wakesurf Tour je série wakesurfových závodů, pořádaných od roku 2018. Nejsme samozřejmě první, kdo kdy wakesurfové závody pořádal. Jednotlivé spoty, kde se dá jezdit, pořádají podobné závody již několik let. Závodilo se na krátkých prknech všeho druhu bez rozlišení kategorií, jediné rozdělení bylo na kluky a holky. Já osobně mám radši jízdu na dlouhých prknech (longboardech), a tak jsem to chtěl zkusit i za lodí a nakonec z toho v roce 2016 byly první longboardové závody, které jsem za pomoci Vlastíka Hoška a dalších wakesurfových nadšenců pořádal na Matyldě a v roce 2017 na Nákle. Rok na to jsme se s Martinem Mikynou a dalšími dohodli, že by bylo dobrý trochu spojit jednotlivé wakesurfové spoty, a tak vznikla Czech Wakesurf Tour 2018 a 2019, ježdění jsme rozdělili do kategorií Surf, Skim a Longboard a za léto zorganizovali vždy tři víkendové akce. No a letos se jede nová série pod názvem MasterCraft Wakesurf Tour 2020, se kterou mi nejvíc pomáhá Honza Badura aka Dj Bodymovin. 

Na co se můžeme těšit v rámci letošní tour? Kde se pojede, jak se pojede, o co se pojede, jakej bude doprovodnej program, atd ? 

Letos se pojednou opět tři závody. První se budou konat na Rozkoši, druhý v Třebouticích a třetí na Matyldě. Závodit se bude kategorie Surf a Skim, muži a ženy. Pojede se samozřejmě o první místo, kdy budou vyhlášeni vítězové za každý závod, a na finálovém závodě na Matyldě budou zároveň vyhlášeni celkoví vítězové za všechny tři závody. Pojede se na dvě dvouminutová kola v kvalifikaci a jedno dvouminutové kolo ve finále. Ceny věnovali naši skvělí sponzoři Big Shock!, Playgroundtravel, Bali Bio Villas, Nandej, Furtplnej, Karavan.cz, CBD, 420.cz, SURFR, Pepp Underwear, Czech Cowboy Jerky, Coollsocks, Marcus App a Freeride.cz. Jako doprovodnej program budou workshopy a stánky některých sponzorů, závody na surfskatu, on-line streamovaní celých závodů, stage od Big Shock a jejich beat boxer a samozřejmě DJ’s all day a afterparty.

Na základě čeho jste vybírali lokace? Na výběr z vodních ploch, kde se může wakesurfovat nebo wejkovat, u nás moc není...

Jak říkáš, na velký vybírání to tu není. Dost nám pomohl MasterCraft svojí podporou. Teď, když máme lod' na závody a nejsme závislí na spotech, si v podstatě můžeme místo vybírat, ale nakonec stejně použijeme osvědčenou Matyldu a Třeboutice. Na Rozkoš letos pojedeme poprvé a to hlavně díky legendárnímu Alešákovi, tak uvidíme jak se nám tam bude jezdit.

Za jakou lodí se bude jezdit?

Naším letošním sponzorem, kromě dalších, je značka MasterCraft. Takže určitě za lodí MasterCraft, ale za jakou bych nechtěl prozrazovat, protože bych tím ztratil moment překvapení.

Zmínil jsi kategorie Surf a Skim. Můžeš přiblížit rozdíly v těchhle dvou kategoriích pro lidi, co nevědí?

Surf style - prkno o tloušťce větší než jeden palec (2,5 cm) osazené minimálně dvěma finy o velikosti větší než tři palce (7,5 cm). Prkna mají  většinou úzkou špičku a širokou patku, jízda na nich nejvíc připomíná oceánskej surfing. 

Skim style - prkno o tloušťce menší než jeden palec s jednou nebo žádnou finou, menší než tři palce. Prkna mají symetrický tvar a ostré raily, jízda se dá přirovnat ke klouzání po ledu, triky jsou víc ovlivněný skateboardingem.

Co tvůj oblíbenej longboard? Tahle kategorie zařazená nebude?

Nebude. První rok jsme jeli longboardy vždycky v neděli a asi si dokážeš představit, jak vypadaj závodníci po sobotní party. Další rok jsme tak radši odjeli longboardy jako samostatný závody, na dlouhý prkna je přecijen potřeba se trochu koncentrovat. Letos jsem se rozhodl, že single fin ježdění v Čechách je tak trochu underground, takže něco chystám, ale ještě není čas to zveřejňovat.

Co se vlastně přesně hodnotí a kdo jsou judges?

50%  styl, 50% triky. Rozhodčí jsou mezinárodní, ze Slovenska nás přijede podpořit Andrejička a druhým rozhodčím bude muž, který vyrobil v Čechách jedny z prvních wakesurfových prken v kuchyni svého 1+1, Honza Bartovský.

Myslíš, že ve wakesurf závodech mají výhodu lidi, co surfujou víc v oceánu nebo skills ve wakesurfu se surfingem ve vlnách moc nesouvisí? Jinými slovy - může se ve wakesurf závodech dobře umístit někdo, kdo třeba v oceánu surfuje jen minimálně, nebo naopak to zkušenýmu surferovi za lodí někdy nejde?

Když umíš jezdit v oceánu, tak ti to za lodí pomůže, protože víš jak jezdit, máš dobrej styl, ale ten kdo trénuje za lodí tě zajede na triky.

Kdo je podle tebe momentálně ve wakesurfingu u nás třeba top3? Holky/kluci? Kdo podle tebe letos vyhraje?

Letos fakt těžko říct, myslím, že Martin Vlček má docela natrénováno, Dan Vyšohlíd, kdyby trochu potrénoval za lodí, tak Robi Chadim. Z holek Jana Vlčková, Míša Betlámová a Petra Paluška Minařík.

Když si někdo bude chtít zkusit zazávodit, co pro to musí udělat? Startovné atd.?

Přijedeš na závody, registruješ se, zaplatíš starovný 500,- Kč a závodíš.

Aktuální situace kolem epidemie a souvisejících vládních restrikcí se neustále vyvíjí. Hudební festivaly a další velký akce nebudou, nejnovější info tam zeshora je, že jsou povolené akce do 100 lidí, nicméně opět s různými restrikcemi. Jak tyhle okolnosti řešíte, budete si třeba nějak hlídat ten počet lidí? Jde to vůbec nějak?

Momentálně se jedná o tom, že od 25. května bude možnost konání akcí do 500 osob, což by situaci samozřejmě vyřešilo. Ale my budem samozřejmě rádi i za 100 osob. Wakesurfová základna lidí se za ta léta už poměrně dost zná, takže máme docela představu o tom, kdo přijede závodit. Druhá věc je, že asi letos přijede víc lidí, co se chtějí jen koukat a pobavit se. Zatím, jako asi všichni, vyčkáváme, co budeme moci a co ne. První závody se pojedou na konci června a zřejmě ještě bude platit povinnost nosit roušky, což se asi na první akci bude dodržovat. Sportovat v počtu max. 10 osob také dodržíme, protože na lodi jede většinou 5 závodníků, řidič, 2 rozhodčí a fotograf a co se týká rozestupů, tak jezdec za lodí je od ostatních cca 3 metry, takže tohle nařízení určitě splníme.

Vypadá to, že beze srandy budete jednou z mála akcí podobnýho ražení, která se letos v létě budou konat - ne-li jedinou. Vidíte v tom plus? Myslíš, že se dorazí podívat víc lidí jak na čumendu, tak závodníků?

Jak už jsem řikal, za těch několik závodů, co jsme pořádali, už závodníky docela známe a jejich podpory si moc vážíme. Ale jedná se o otevřený závod, takže budeme rádi za každého, kdo se toho nebojí a chce si závod vyzkoušet a společně s náma užít. Je samozřejmě možné, že vzhledem k situaci se přijde podívat víc lidí než v minulých ročnících, a na to jsem sami zvědaví, jak to vůbec dopadne. 

Wakesurfing už je tady celkem dlouho a je to zajímavá alternativa co se týče surfingu pro náš suchozemský národ. Stoupá v posledních letech o tuhle aktivitu zájem?

Poslední dva roky docela stoupá počet lidí, kteří si chtějí wakesurfing vyzkoušet, ale nebudu vám lhát, je to docela drahý sport. Takže lidí, co u toho zůstanou a pak třeba i závodí, moc nepřibývá, protože takový trénování na závody vás za sezónu stojí jednu slušnou dovolenou. Ale díky tour, kterou se snažíme pořádat na různých spotech po ČR, jsme poznali a poznáváme nové wakesurfové nadšence a o tom to pro nás vždycky bylo a bude.

Fílo díky moc za rozhovor a držíme palce s přípravou tour, na který se určitě uvidíme!

Aktuální info k MasterCraft Wakesurf Tour 2020 sledujte na facebookové stránce tour.

Sleduj @wakesurftour na instagramu:

Martin Večerka
Další články autora

Další zajímavé články