S Jakubem na vlnách Ep. 13 - George Karbus

Nenechte se zmást jménem, i v této epizodě podcastu se představí osobnost českýho surfingu. Troufám si říct, že se jedná možná o nejzajímavější rozhovor, který jsem měl tu možnost nahrát. Wild life fotograf Jirka Karbus se narodil v Karlových Varech a po té, co uviděl ikonickej film Point Break, už se domů nevrátil. S foťákem v ruce procestoval téměř celý svět a momentálně žije a surfuje s rodinou v překrásné vesničce na západním pobřeží Irska.

Covid-19 apokalypsa nás sice vyhnala z oceánů a uvěznila doma, ale na druhou stranu připomněla, že technologie nám umožňují dělat spoustu věcí na dálku. Proto jsem úplně poprvé nahrával rozhovor bez osobního kontaktu, přes videohovor a díky tomu si můžete užít rozhovor včetně videa na našem Youtube kanálu

Určitě vás nepřekvapí, že právě pandemie byla jedním z tématů rozhovoru. Tušili jste ale, že právě Irská oblast Lahinche je jedním z mála míst na planetě, kde lokální surfaři můžou nadálet hoblovat vlny a díky protekci místních pořádkových složek i bez nájezdů surfařů z ostatních oblastí? Úlet!

George je ambassadorem nejen značky foťáků Nikon, ale i známé značky špuntů do uší SURFEARSBritská surf značka Finisterre o něm a manželce Káťe dokonce natočila i krátký dokument.

Jirkův syn Joshua už v 10 letech solidně ripuje (neboli zabíjí, dává...prostě surfuje skvěle). Posuďte sami z loňského editu, který Jirka pro nastupujícího irskýho John Johna natočil. 

Řeč padla i na známého surfaře a youtubera Jamieho O'Briena, který před pár lety Irsko navštívil. Jirka u projektu nechyběl a měl možnost se přidat do štábu. Jakej je Jamie v reálu? To vám Jirka poví v podcastu.

Jelikož jsem stejně jako Jirka magor do surfování, náš podcast se točil hlavně kolem vln. Proto jsme možná nevěnovali tolik času tématům, které jsou stejně tak zajímavé. Pokud se chcete dozvědět víc o vztahu Jirky a jeho manželky Káti nejen s delfínicí, ale i ostatními obyvateli oceánu, pusťte si rozhovor s Jaroslavem Duškem.

Že Jirka umí fotit už víme všichni, ale s GH5kou mu to jde taky od ruky! Mrkněte na jeho epickej video showreel krajin a oceánu.

Ještě přiložím klip s bigwave legendou Shanem Dorianem ze spotu, který jsme v podcastu často zmiňovali.

Po poslechnutí této epizody doporučuju poslechnout podcast č. 89 od mé oblíbené Kyle Thierman Show, jejíž hostem je jeden z nejlepších irských surfařů Fergal Smith, který kompletně přetočil kurz svého života k usedlému organickému farmaření v nádherné krajině oblasti Lahinch. Když jsem minulý rok tenhle podcast poslechnul, okamžitě jsem věděl, že se jednou chci do Irska podívat. Po tom, co jsem poznal i Jirku se však tahle překrásná destinace posunula na první příčku mého seznamu surf kýblů (neboli surf bucket listu). 

Jirka se živí čistě fotografováním. Tahle vášeň mu umožnila cestovat po světě s rodinou a čerpat nekonečný štěstí nejen z vln, ale i života pod hladinou oceánu. Jeho práce může bejt obří inspirací pro všechny z nás, co sedíme doma v Praze na zadku se zaprášenými sny o životě na pobřeží v šuplíku. 

Třeba vám Jirkův životní příběh pomůže a motivuje splnit si vaše sen. Vy zase můžete podpořit jeho práci tím, že si vyzdobíte váš domov některou z jeho božích fotek. Veškeré fotoobrazy najdete na www.georgekarbusphotography.com.

Vlny se zpravidla nesdílejí. Proto je potřeba sdílet všechno ostatní. Budu rád, když epizodu pošleš dál na sociálních sítích, nebo ohodnotíš pořad na iTunes. Buď zde dole pod článkem nebo na Instagramu @jakmichpich můžeš posílat komentáře, reakce, otázky, přání, nápady nebo tipy na hosty a zapojit se tak do tvorby a rozvoje podcastu.

Foto credit:
George Karbus
www.instagram.com/georgekarbus
www.georgekarbusphotography.com

napsal a nahrál

Jakub Michna
Další články autora

Další zajímavé články

Mikey February v novém surf filmu Sonic Souvenirs

Mikey February a Kai Neville vydali první z řady krátkých surf filmů s názvem Sonic Souvenirs. Mikey ve snímku hypnoticky klouže po right-hand pointbreacích jeho domoviny - JAR.

Zítra začíná třetí zastávka WSL: 2021 Rip Curl Narrabeen Classic

Přidání Narrabeenu jako zastávky do letošní tour nikoho nepřekvapilo. Pro mladší surfaře, odkojené na high-resolution WSL contentu, může být Narrabeen lehkou záhadou. Pro starší střelce, kteří zažili ještě IPS (International Proffesional Surfing) nebo ASP (Association of Surfing Pros) má Narrabeen nepostradatelnou nutriční hodnotu! Mezi lety 1974 a 1999 se v Narrabeenu děly věci mezi crestem a troughem (nejvyšší a nejnižší body amplitudy oceánské vlnění), nad kterými zůstává rozum stát!

Carissa Moore a Italo Ferreira zvítězili v Newcastlu

Druhá zastávka letošní WSL tour v Newcastlu, jejíž organizátoři (nepříznivým pandemickým podmínkám navzdory) zprostředkovali neuvěřitelnou podívanou, před pár dny skončila. Žlutý trikot vítězů převezme Carrissa Moore a Italo Ferreira, kteří v Newcastlu zlikvidovali konkurenci! Závidím těm z vás, co tento týden makali na noční a event v Newcastlu shlédli v jeho celistvosti. Pro nás ostatní jsme připravili krátké úderné shrnutí nejdůležitějších okamžiků závodu!