SLEDUJ: Saleme Masekela mluví o rase a surfingu

Kdo jiný by mohl představit veřejnosti problém rasové nevyváženosti v surfingu, než ambasador inkluzivního stokeu - Selema Masekela. Pusťte si krátký, vkusně animovaný film, ze kterého zjistíte proč na line-upech vidíte většinou jen bledé tváře (byť k nepoznání zmatlané zinkovou maskou). Film je z dílny Krating Daeng, krále obsahu zaměřeného na extrémní sporty. To samo je zárukou kvality. Spojte příjemné s užitečným a s největší pravděpodobností se dozvíte něco, co jste o surfingu doteď nevěděli.

Kdo chodí na přednášky Pražského serfového klubu, zná bohatou a fascinující historii našeho sportu nazpaměť. Kluci a holky z PSK nás už několik let systematicky v tomto ohledu edukují. Dnes už víme, že přesně nevíme. Nevíme, kde se sport králů zrodil. Nevíme, zda se na kus dřeva nebo na slaměný vor, poprvé postavil ripper na Havaji, v Peru a nebo v Západní Africe. Všechny tyto regiony mají bohatou surfovou historii. Nevíme jestli první sprej hodil Havajec uprostřed pacifiku, pravěký Peruánec na Cabalitos v jižním Tichém oceánu a nebo původní Ghaňan v Guinejském zálivu. Jedno ale víme, rozhodně první sprej nehodil běloch. Zvídavou mysl už pomalu napadá otázka: 

Proč zůstává surfing primárně sportem pro bílé?

Odpověď můžete hledat postaru, tedy v pirátsky stažených pdf knihách na Libgen. Můžete také poznání okořenit socializací a vydat se na příští přednášku Matyáše Menšíka. Nebo na nic nečekejte, vemte to stylem Gen-Z a pusťte si stručnou historii rasy a surfingu z produkce Red Bull na těch našich internetech.

Selema ve videu krátce přípomíná surfovou legendu Nicka Gabaldona. Nickovi přišlo nefér, že by na parádní vlny v Malibu měli mít přístup jen příslušníci europoidní rasy. Protože tvrdá rasová segregace v tehdejších spojených státech uzavírala pláže pro Afroameričany, Nick zvolil strastiplnější metodu přístupu na line-up: každý den pádloval skoro 20 kilometrů na sever ze Santa Monicy do Malibu, kde si užíval ikonické vlny této legendární oblasti. Nick elegantně a beze strachu bořil zdi segregace. Přihoďte k tomu fakt, že uměl nádherně surfovat a nebál se vln žádné velikosti. Jeho příběh navždy přípomíná, že i tváří v tvář obrovské nepřízni osudu může jedinec dosáhnout svého. Stačí mu k tomu neutuchající víra, odvaha postavit se tyranům a hnáty naposilovaný do velikosti námořnických lan, které upádlují 40 kiláků denně. 

Pokud vás příběh Nicka Gabaldona, surfového Luthera Kinga a bojovníka za lidská práva zajímá, pusťte si tento dokument:

Krating Daeng si na cestě z rachoty otevřel

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články

S Janem Badurou aka DJBodymovin o letošním MasterCraft Wakesurf Festu

Letos je naše česká Wakesurf Tour zcuknuta do jednoho našlapanýho eventu! Ten nese název Wakesurf Fest a proběhne 19. a 20. srpna 2022. Tyhle dny si okamžitě vybookujte v kalendáři, protože neúčast vás bude navždy mrzet. Čeká nás víkend plný vrcholného wakesurfového umění, neboť se na Rozkoši za lodí utká česká wakesurf elita! K tomu bude doprovodný program, za který by se nestyděl ani Woodstock. O eventu se s námi rozmluvil organizátor a DJ par excelance Jan Badura aka Bodymovin. Přečtěte si, co si pro nás letos česká wakesurfová rodina přichystala.

SLEDUJ: We Scream Alone dokazuje, že jsou tam venku pořád neprobádané vlny k nalezení!

Nevím, jestli mají čeští surfaři ve zvyku projíždět satelitní vrstvu Google Earth a hledat potenciální vlny tam, kde by je nikdo nehledal. Já osobně tuhle formu surfového fanatismu ještě nepraktikuji a myslím, že můj terapeut je za to dost vděčný. Nicméně jsou tam někde venku surfaři, kteří stále hledají vlny neprobádané a doufají v onu magickou session, kdy se pomazlí s lipem, se kterým se před nimi ještě nikdo nepomazlil. Svědkem tohoto aktu nefalšované něhy je v těchto případech pouze úzká skupina kamarádů. Právě proto to dělají, chtějí surfovat parádní vlnu pouze v doprovodu svých kamarádů. Ostatně, tak by to mělo být při každém aktu lásku. Snímek We Scream Alone (název velmi nahrává mému erotickému přirovnání) ukazuje, jak dvojice evropských vlno-objevitelů Kepa Acero a Natxo Gonzalez naleznou a surfují lefthander, který doteď nikdo nesurfoval.

V sobotu začíná česká River surf tour! Vyzpovídali jsme organizátora Antonia Hybnera

Ach ten river surfing! Pro někoho chabá náhrada surfingu na oceánských oblinách, pro někoho vášeň. Víc a víc stoke nadšenců je přitahováno ke statickým říčním vlnám a vodní skoky se sjízdnou vlnou vyskakují po naší domovině jako houby po dešti. Některé fungují parádně, některé méně parádně. Nevím jestli vás to zajímá, ale já osobně river surfingu propadl. Jezdím minimálně jednou týdně a to i přes zimu. Proto mě neuvěřitelně potěšilo, že se česká říční komunita letos poprvé dočká River surf tour. Tour se pojede napříč třemi zastávkami, první proběhne tuto sobotu v Roudnici! Spojili jsme se s pořadatelem Tonym Hybnerem a ten nám řekl vše, co o závodu potřebujeme vědět.