SLEDUJ: Saleme Masekela mluví o rase a surfingu

Kdo jiný by mohl představit veřejnosti problém rasové nevyváženosti v surfingu, než ambasador inkluzivního stokeu - Selema Masekela. Pusťte si krátký, vkusně animovaný film, ze kterého zjistíte proč na line-upech vidíte většinou jen bledé tváře (byť k nepoznání zmatlané zinkovou maskou). Film je z dílny Krating Daeng, krále obsahu zaměřeného na extrémní sporty. To samo je zárukou kvality. Spojte příjemné s užitečným a s největší pravděpodobností se dozvíte něco, co jste o surfingu doteď nevěděli.

Kdo chodí na přednášky Pražského serfového klubu, zná bohatou a fascinující historii našeho sportu nazpaměť. Kluci a holky z PSK nás už několik let systematicky v tomto ohledu edukují. Dnes už víme, že přesně nevíme. Nevíme, kde se sport králů zrodil. Nevíme, zda se na kus dřeva nebo na slaměný vor, poprvé postavil ripper na Havaji, v Peru a nebo v Západní Africe. Všechny tyto regiony mají bohatou surfovou historii. Nevíme jestli první sprej hodil Havajec uprostřed pacifiku, pravěký Peruánec na Cabalitos v jižním Tichém oceánu a nebo původní Ghaňan v Guinejském zálivu. Jedno ale víme, rozhodně první sprej nehodil běloch. Zvídavou mysl už pomalu napadá otázka: 

Proč zůstává surfing primárně sportem pro bílé?

Odpověď můžete hledat postaru, tedy v pirátsky stažených pdf knihách na Libgen. Můžete také poznání okořenit socializací a vydat se na příští přednášku Matyáše Menšíka. Nebo na nic nečekejte, vemte to stylem Gen-Z a pusťte si stručnou historii rasy a surfingu z produkce Red Bull na těch našich internetech.

Selema ve videu krátce přípomíná surfovou legendu Nicka Gabaldona. Nickovi přišlo nefér, že by na parádní vlny v Malibu měli mít přístup jen příslušníci europoidní rasy. Protože tvrdá rasová segregace v tehdejších spojených státech uzavírala pláže pro Afroameričany, Nick zvolil strastiplnější metodu přístupu na line-up: každý den pádloval skoro 20 kilometrů na sever ze Santa Monicy do Malibu, kde si užíval ikonické vlny této legendární oblasti. Nick elegantně a beze strachu bořil zdi segregace. Přihoďte k tomu fakt, že uměl nádherně surfovat a nebál se vln žádné velikosti. Jeho příběh navždy přípomíná, že i tváří v tvář obrovské nepřízni osudu může jedinec dosáhnout svého. Stačí mu k tomu neutuchající víra, odvaha postavit se tyranům a hnáty naposilovaný do velikosti námořnických lan, které upádlují 40 kiláků denně. 

Pokud vás příběh Nicka Gabaldona, surfového Luthera Kinga a bojovníka za lidská práva zajímá, pusťte si tento dokument:

Krating Daeng si na cestě z rachoty otevřel

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články