Sudí Jan Bartovský mluví o letošní MasterCraft Wake Surf Tour

První zastávka letošní MasterCraft Wake Surf Tour se nám příjemně blíží! První zastávka se uskuteční 16.-18.7. na Rozkoši! Hned další víkend 23.-25. 7. se surfaři a surfařky vyřádí na závodech Wake&Fun v Třebouticích. Tour završí majestátní klání o měsíc později opět na Rozkoši, a to během epického víkendu, na který nezapomenete: Mastercraft Wake–Surf 20.-22.8 Rozkoš! Abychom vám zkrátili čekání, vzali jsme si na paškál rippera Jana Bartovského, který už poněkolikáté figuruje v závodě jako jeden z Judges… sám tuto nanejvýš prestižní a zodpovědnou pozici nazývá černá svině. Kromě toho, že je Honza všeobecnou legendou a sází na všem, co mu vsuneš pod nohy, je to taky zatraceně vtipnej kolega z redakce Freeride.cz. Zeptali jsme se odborníka na skluz na pár otázek, které nám pomohou rozklíčovat spletitou otázku: co dělá Wake Surfového vítěze vítězem?


Ha ha, dobrej začátek. A počkej, to už je otázka, na kterou mám odpovídat? Jestli jo, tak jsou to určitě srovnaný plavky po výjezdu z vody. U kluků se to často vyroluje do půlky stehen a pak to odhalí tu hranici, kde bronzový opálení na nohou přechází v kancelářskou bělobu. Fotograf to potom musí většinou pracně retušovat. Takže wakesurfového vítěze dělaj vítězem hlavně srovnaný šortky. Ale vážně … 

Ahoj Honzo! Dík za odpověď na řečnickou otázku. Jak se těšíš na soudcování? Necuká ti zadní noha, když vidíš protáhlej bottom turn, táhne tě to do vody mezi soutěžící?

Čau, já jsem už poslední dobou na závodech trochu vypozoroval ten rytmus. Ranní klid během odpoledne plynule přechází do absolutního masakru, kdy zvládáme jen rychlou zastávku na jídlo. Vrcholí to večer tlakem na vyhlášení výsledků. Takže moje chvíle přichází buď ráno nebo večer. Lepší je to ale ráno, protože když se sklouznu ráno, vim, co můžu čekat od vlny a jak to ovlivní jezdce. A víš co, trochu bych parafrázoval hokejovou legendu Dana Čecha: tak určitě jsme profíci a když pískáš, tak nemůžeš hrát. A když nemůžeš hrát, tak to je špatný, no. Takže já budu pískat a uvidíme.

Jak jednotlivé závody probíhají? Jak dlouhé jsou jízdy, kolik je pokusů a čím vším si musí surfař projít v cestě za vítězstvím a věčnou slávou?

Dřív se dalo říct, že co event to originál. Časem jsme se snad naučili pár triků, jak přeměnit původní radost z toho, že jsme se dožili večera na strach z toho, že se podělá třeba něco tak důležitýho jako motor v lodi. A taky se trochu ustálil průběh.

Pro tebe jako jezdce to znamená, že na místě v pátek přespíš nebo dorazíš v sobotu ráno. Najdeš tady stánek s registračním formulářem a tužkou. Ve formuláři je většinou pár otázek, co nám na břehu pomůžou s komentováním ... a prohlášení o zodpovědnosti za tvoje jednání. Podpis, prosím tě. Pak už jde jen o to sledovat tabuli s rozpisem lodí do kvalifikace a v pravou chvíli nastoupit na molo. Tam budeš potřebovat vlastně jen prkno a podle počasí taky oblečení. Přímo na lodi jsou potom pravidla:

Jeden a půl minuty nad vodou. Čas se spouští ve chvíli, kdy zahodíš hrazdu a zastavuje, když prostě spadneš. Loď se pro tebe vrací a všichni tak mají fér podmínky. Většinou zjistíš, že to je tak dlouhá doba, abys z rukávu vysypal všechny esa a ještě se stihnul zamyslet, kde je schovaná sedma. 

Dva pády. Třetí pád je smrt i v případě, že ti zbývá čas.

Dvě kola. Body se budou počítat jen z kola, co se ti povedlo odjet líp a poslední dobou se většinou jezdci na lodi mohli domluvit, jestli chtějí jet obě nebo postupně nechat protočit všechny jezdce na lodi a potom pokračovat druhým kolem.

To byly kvalifikační jízdy, takže když se zadaří, zopakuješ si to ještě jednou večer. Nebo další den. Ten bývá hlavně jako rezerva pro případ, že by se nám kvůli počtu jezdců, počasí nebo jiným problémům nepovedlo odjet během soboty.

Dokážeš ve zkratce popsat kategorie závodu a co ti jako sudímu v jednotlivých kategoriích vykouzlí úsměv na rtech? Za co odměníš holky a kluky surfařský nejvyšším počtem bodů?

Kategorie jsou rozdělené podle typu prkna.

Skimboard - určitě jsi viděl video třeba od Austina Keena, kde se rozbíhá po břehu, aby nabral rychlost, tam kde začíná voda si háže pod nohy prkno, doklouže na něm až k první vlně shorebreaku, chvíli na ní jede, nasází tam pár triků a obří vlna ho nakonec smete. Je to menší a hlavně tenčí prkno, protože nepotřebuje výtlak na pádlování. Finy má tak velký, aby se ti na břehu nezapíchly do písku. Triky jsou proto točivější a třeba něco jako bottom turn tady v podstatě neexistuje.

Surf - to už je teď jasnější. Kategorie se vyvinula z toho sportu, co většina lidí zná z reklamy na auto nebo prací prášek, kde se víc pádluje a prkno proto původně potřebovalo větší výtlak a větší finy. Za lodí se jen časem začala zkracovat délka, používají se tu agresivnější hrany a pár dalších specialit šejpu.Triky hodně ovlivnil moderní surfing (airy apod.).

Longboard - kategorie, která se nikdy nesnažila přizpůsobit se vlně za lodí a snaží se vrátit wakesurfing tam, odkud přišel. Jezdí se tu na prknech jako z animáku Divoké vlny. Ideální prkno má aspoň 3 metry, jednu velkou finu uprostřed a nose jako lžíci. Z triků to tady pak chce nastudovat výrazy jako hang ten nebo cross stepping. Longboarding má letos na Wakesurf Tour svojí zastávku. Longboarding a nic jinýho. 18. a 19.7., Stoke Wars na Rozkoši. Napiš si to do kalendáře. A pořadí bude riders-2-riders bez rozhodčího.

A ta poslední otázka? Za co odměníš holky a kluky … ? Já bych nejradši odpověděl, že na to nikdy nebyl recept. Ten grál určitě jsou dobře zajetý nový a těžký triky, vysoký airy, hladký rotace a čistý spiny, propojený do plynulý jízdy bez pádu, na kterou budeš koukat celou minutu a půl s otevřenou pusou.

Kam se tenhle sport posouvá? Jaký triky očekáváš/neočekáváš, ale chtěl bys vidět? Jaký typy a tvary prken jezdci volí?

Sport sám o sobě se asi pomalu a nepozorovatelně posouvá směrem k mainstreamu. Nenápadně se u nás letos objevuje v televizi. Dá se tu nějak tak i sehnat vybavení. Lodě taky už několik let určitě tahají víc surfaře než wakeboardisty. Výkony se vždycky posouvaj víceméně s dostupností příležitostí jezdit. Loni byl progres hodně vidět na takový tý střední úrovni ježdění a pár překvapení bylo i mezi top partičkou.

Očekávám, že nikdo nezapomene to, co jezdil loni a radši než triky bych rád viděl, aby to ty lidi bavilo, aby nejezdili jako roboti a aby v nich nadšení po pár účastech na závodech ze stresu nevyhořelo. Ale když už se ptáš, tak ani letos nečekám, že někdo na surfu pokoří air reverse a shove-it a na skimu bigspin ani pořádný airy. Doufám, že teď všichni jdou trénovat :)

Tvary prken se posunuly od začátků na dětských ocean boardech z bazaru k prknům dělaným specificky za loď. Víc se nám teď daří vybírat si to, co nám fakt sedí a co nám dovoluje vytvářet nějaký hodnoty.

Je rozdíl mezi lokalitama, kde se pojede, co se týče vlny samotné, nebo je vlna stejná? 

Je rozdíl mezi lokalitama a letos jsou jen dvě. První je obrovská otevřená vodní plocha Rozkoš ve Východních Čechách. Kvalita vlny tady závisí hlavně na tom, jak moc fouká vítr. Druhá lokalita je přímo na Labi v Třebouticích nedaleko Litoměřic. Při průjezdech po a proti proudu vlna funguje v každém směru malinko jinak a kromě toho je tu potřeba víc sledovat hloubku vody, která vlnu taky ovlivňuje.

A když už jsou náhodou někde ideální podmínky, tak stejně vždycky řešíme loď. U ní má na vlnu vliv tvar a velikost trupu, zatížení a rozložení váhy, rychlost a nastavení klapek, eventuálně taky nástavce pro šejpování vlny. Jelikož se bavíme o MasterCraft Wakesurf Tour, napovídalo by to, že se bude jezdit za člunem značky MasterCraft. Já se nechám překvapit, co konkrétně to letos bude.

Kdo s tebou bude soudit? Jak se vám spolupracuje nad verdiktem?

Letos by nás mělo být bohužel míň o naší Andreičku. Naopak nás ale bude o pár víc. Měla by přijít zkušená posila a naše odjakživa kapitánka Kamča Hošková. Další, kdo se nechal přemluvit by měl být Vsevolod Vlasenko. Toho všichni znají hlavně jako fotografa a ridera. Doufáme, že přemluvíme ještě třeba Soloma, aby s námi mrknul na (kategorii) skim.

K verdiktu jsme se nakonec vždycky nějak dostali. Nejjednodušší bývá bedna. Nejtěžší je porovnávat podobnou jízdu někoho, kdo jezdí všechno na styl s někým dalším, kdo zajede o jeden trik víc, ale v totální křeči.

Jakou očekáváš atmosféru mezi jezdci? Budou se přes noc lámat finy na protivníkově závodním prknu, nebo to bude včilu?

Tak určitě ... já jsem s některejma klukama jezdil a buď jsme jezdili spolu na stejný lodi a nebo jsme jezdili na jiný lodi. Víš, jak to myslim. Takže jsme profíci a je to sport.

Myslim, že se zase budou lámat ega jezdců víc než srdce holek na břehu. Testosteron se v pátek a v sobotu večer, synchronizovaně s wakesurfingem, obvykle rozpouští v neoficiální soutěží o to, kdo se nejvíc vyndá, takže na lámání finek to asi nebude. Mimochodem nepíše se to “fčilu”?

Co čeká na vítěze závodů a na šampiona celé tour? Kromě zvěčnění v českém surfovém folklóru a lidové slovesnosti?

Tak na to už jsem se ale musel zeptat Badyho a jak říká: měl by tam bejt zájezd (Endless Summer) a ceny od SURFR, Liquid Force, SwellTech SurfSkate, Demon Surfboards, Lib Tech, High-tech Systems, Snowbitch, Nandej, #furtplnej, poukazy na pojistné zdarma od Broker Consulting, Big Shock drinky a na Rozkoši poukaz na surfování za lodí.

Honzo, díky  za odpovědi. Rozhodně se na závodech potkáme a přeju ti všechno krásný!

Sociální sítě závodu najdete pod čudlíkama zde:

Tento rozhovor je již druhým rozhovorem na téma MasterCraft Wake Surf Tour. Pokud se chcete dále žhavit a psychicky připravovat na letošní tour, klikněte zde. Pod tímto odkazem najdete rozhovor s Janem Badurou, sympaťákem, DJem a organizátorem letošní Wake Surf Tour.  

Ptal se

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články