Světové surfspoty za času Corony - část 1. (Evropa)

Uplynulé týdny ovlivnila pandemie koronaviru celý svět a ten surfový nebyl výjimkou. Úřady ve většině zemí zavřely pláže a surfing úplně zakázaly. Na to, jak celá situace probíhala, probíhá a bude probíhat, jsme se zeptali českých surferů žijících na různých místech světa.

Původně jsme chtěli publikovat všechny svědectví našinců žijících a surfujících po celém světě dohromady v jednom článku, ale všichni se tak rozepsali (za což moc děkujeme!), že jsme se rozhodli materiál rozdělit do více článků. Dnes se podíváme do tří evropských lokalit, a to do Asturias díky Matějovi Novákovi, do Porta za Edou Růtem a z anglického Newquay se nám ozval Petr Skála

Asturias / Španělsko - Matěj Novák

Problém Španělska, stejně jako Itálie, tkví ve starší populaci. Kvůli tomu španělská vláda přijala velice striktní opatření, která na měsíc a půl uvedla zemi do absolutního „lockdownu“.  Nesmělo se vycházet na ulici, výjimky byly pouze v případě nutného nákupu nebo návštěvy banky a to pouze v jedné osobě. Španělsko spustilo tzv. plán nové normalizace, který má několik stádií. Od soboty 2.5. jsme konečně mohli sportovat, byť v omezeném množství - na sportoviště bez dopravního prostředku, bez kolektivních sportů atd., ale člověk se mohl alespoň už protáhnout.

Od 11.5. by měla přijít další vlna uvolňování, které nám snad již dovolí využívat motorová vozidla a přechody mezi okresy. Z toho vyplývá, že už se nebudeme muset táhnout se surfem a neoprenem k oceánu pěšky nebo na kole. Nicméně pro všechny za hranicemi Španělska je vstup do něj stále velice striktně omezen. Surfing je ve Španělsku brán jako individuální sport, takže se na něj vztahují všechna omezení jako na ostatní sporty. A je třeba říct, že žádný velký “punk“ se tady nekonal, protože pokuty, které vláda zavedla a policie vybírá, jsou dost nekompromisní. Taková jedna session mimo hranici zákona vás může vyjít i na 2000€, takže zde celou dobu spoty zely prázdnotou. Já osobně jsem v době karantény opravdu trpěl, ale držel jsem se až do soboty 2.5., kdy jsem vzal pláž ztečí. Od té doby bylo v naší oblasti bezvlní, ale zítra se snad zase po nějaké době svezeme. (Text byl psán v neděli 10.5. - pozn. redakce.)

Matěj.. bez komentáře...

Jistě všechny zajímá, kdy se bude moci za surfem do Španělska. Bohužel si myslím, že touto informací nedisponuje ani královská rodina. Jak jste jistě mohli vidět na příkladu české vlády, všechna nařízení jsou často nahodilá a mění se ze dne na den. V tom na tom není ani Španělsko jinak, ale teoreticky by se v zázračném případě dalo uvažovat o vpuštění do země v červenci. Daleko realističtější, byť ne tak veselý scénář je, že bude země otevřena pro zahraniční turisty od září. Nejtemnější vyhlídka je pak otevření země až v roce 2021. Samozřejmě všechny novinky bedlivě sledujeme a snažíme se je tlumočit skrze facebook WildHouse a můj instagram.

Matěje netřeba české surfové veřejnosti představovat. Surfer, instruktor, spoluautor a protagonista filmu No Wave Back, správce surfhousu WildHouse ve španělském Asturias a bývalý český profesionální snowboarder.

Sleduj Matěje na instagramu:


Porto / Portugalsko - Eda Růt

Pláže v Portugalsku zavřeli 15. března, do té doby tady covid nikdo moc neřešil. Den předtím, než serfování zakázali, jsem byl serfovat na Matosinhos, což je hlavní městská pláž v Portu. Vždy je to tam crowded, ale v zimě je to super konzistentní spot i díky tomu, že je chráněný přístavní zdí. A jelikož tam byly nejlepší vlny, co jsem tam tuhle zimu jezdil, bylo tam přes 30 lidí a nikdo žádný pravidla o rozestupech nedodržoval. 

Eda

Po tom, co byl serf zakázaný, to dalších pár dní policie a pobřežní stráž moc neřešila a i na Matosinhos se dalo pár lidí ve vodě najít. Změna nastala až kolem začátku dubna, kdy se tady situace s covidem zhoršila a pláže se začaly hlídat. Pořád bylo na webkameře vidět, že se tam občas někdo dostal, ale většinou ho z vody po chvíli vyhnali. I přestože byl serfing celý duben zakázaný, většina lokálů (místních serfařů) stejně někde serfovalo a naopak covid volno využili k serfovaní na home spotech, které nejsou tak známé, nebo na secret spotech, o kterých nikdo neví. 

S tím, jak je portugalské pobřeží rozmanité, to není žádný problém. Dokonce se stala i docela zajímavá kauza, při které pro serfař Kanoa Igarashi, který žije v Peniche, jel v době lockdownu 400 km na jih serfovat do Algarve. Já jako turista znám kolem Porta jen pár pláží a ani jedna není secret spot, proto jsem celou dobu zákaz respektoval a do vody nešel.

Situace se změnila asi dva týdny zpátky, kdy portugalská serfová asociace požádala vládu o zrušení zákazu serfovaní po ukončení nouzového stavu v zemi. A tak se od 4. května může serfovat. Já jsem bohužel ve vodě nebyl, protože jsem si 1. května rozsekl nohu, ale doufám, že až mi 11. května vyndají stehy, hned půjdu do vody.

Eda je 21-letý student sportovního managementu na UK FTVS v Praze, surfovat začal před 10 lety a ve svých 18 letech si udělal mezinárodní kurz surfového instruktora. V září minulého roku odjel na Erasmus do Porta, kde bude studovat a surfovat do konce srpna.

Sleduj Edu se ségrou Ančou (Roots on The Road) :


Newquay / Anglie - Petr Skála

Když jsme začali číst zprávy z Čech, tak jsme si říkali, co se asi tak bude dít tady na venkově. I když není surfing v UK na mapě TOP destinací kam chceš, tak i tady máme fajnový beachbrejky. Každopádně, když Boris řekl, že se všechno kvůli koviďáku zavírá, tak jsme se báli toho co přijde. Naštěstí má každý dovolené jedno cvičení denně nebo nutný nákup. Takže celý Cornwall přestal nakupovat a všichni začali surfovat :-D

Ne vážně, jsme šťastní. Můžeš jít surfovat na pláž, kterou máš v pěší vzdálenosti. Do auta můžeš sednout jen v krajních situacích nebo cestou do práce, kterou nemůžeš dělat z domova. Na začátku jsi potkával policajty, kteří pokutovali řidiče přijíždějící na pláž. Kámoška zažila situaci, kdy se policajti hádali se surfaři, že je ve vodě už moc lidí a že už tam nemůžou. Každopádně bys i ve vodě měl udržovat pravidlo dvou metrů, ale to v reálu moc nefunguje.

Měli jsme tady top týden, kdy byly podmínky jak v Indošce - ofšórek, super glassy vlny, sluníčko a to bys koukal kolik lidí bylo ve vodě :) Od tohoto týdne nám trochu mění pravidla a každý je zvědavý co se vlastně bude dít dál. Je jasný, že surfovat budem a snad už nás za to lidi nebudou soudit jako na začátku, že děláme něco nelegálního, i když nikde nebylo řečeno, že je surfing zakázaný. Doporučení od lajfgardů a coastaguardů je ale pořád takový, že by ses měl oceánu vyhýbat.

Aktuální info je, že od středy 13.5. můžeme v UK sportovat jak dlouho chceme a můžeme k dopravě za sportem (rozuměj na spot) používat dokonce i motorová vozidla. Konečně se tak podíváme i na jinou pláž než tu, kterou máme kousek od domova. Nemělo by se ale zatim stát, že sedneš do auta a pojedeš třeba do Skotska, Walesu nebo Irska (tam ještě platí jiná pravidla), ale v podstatě pokud se rozhodneš vyrazit na pláž, která je 100 km vzdálená, tak jsi pořád v pohodě a můžeš...

Petr je instruktor surfingu v anglickém Newquay. Po čtyřech letech strávených v Cornwallu pracoval následující tři roky pro Surf-Trip.cz na různých destinacích po celém světě až se nakonec vrátil zpátky do Newquay, kde žije se svojí ženou, učí v sezóně surfing a v zimě se věnuje pracem všeho druhu.

Sleduj Petra na instagramu:


V dalším díle se podíváme, jak to aktuálně vypadá na druhé straně zeměkoule, a to v Austrálii, na Novém Zélandu a na Havaji. Stay tuned. 

ptal se

Martin Večerka
Další články autora

odpovídal z Asturias

Matěj Novák
Další články autora

odpovídal z Porta

Eda Růt
Další články autora

odpovídal z Newqay

Petr Skála
Další články autora

Další zajímavé články