Vše, co potřebujete vědět o Surfingu na Olympiádě v Tokiu

Je to tady! Surfing má za méně než týden premiéru na Olympiádě! Duke Kahanamoku, havajská legenda a otec moderního surfingu věřil už v roce 1912, že je Surfing legitimním Olympijským sportem. O 109 let a 5 pandemií později se tak stalo! Mainstreamové vnímání Surfingu prošlo za tu dobu obrovskou transformací: z kontrakultury opálených pobudů trávících dny flákáním se na pláži v legitimní sport vyžadující elitní fyzickou kondici. Odhaduje se, že po celém světě surfuje zhruba 35 milionů lidí a zhruba 3,2 miliard lidí sledovalo Olympijské hry v Rio de Janeiru v roce 2016. Kombinací těchto dvou skupin vzniká dost velká potenciální fanouškovská základna. Dost možná jste vy, vážený čtenáři či čtenářko, členem první či druhé skupiny a brouzdáte internetem, hledajíce důvěryhodná data o Surfovém Olympijském debutu. Pokud vás vaše brouzdání na vlnách internetu doneslo až sem, Surfový Olympijský debut vás nenechává chladným. Pokračujte ve čtení a dozvíte se všechno! VŠECHNO!!

Blesková historie surfingu - Od Hrníčků po Olympiádu!

Z nálezů na zdobených hrníčcích můžeme empiricky doložit, že staří Peruánci surfovali na slaměných caballitos už 1000 let před naším letopočtem. Mluvené slovesnost praví, že staří Indové v oblasti Goa jezdili na dřevěných bodyboardech. Četné kmeny v západní Africe využívali předchůdce dnešních surfových prken k transportu zboží a materiálu. Tyto kultury ale o surfing v průběhu milénií přišli- často i vinou bledých tváří.

Titul surfových OG tudíž patří Polynézanům. Tahle parta naprostých maniaků lítala po Pacifiku v trojúhelníku mezi Novým Zélandem, Velikonočními ostrovy a Havají (kterou objevili nejspíš předchůdci Tahiťanů) v době, kdy bys uprostřed oceánu jenom těžko našel 3G signál na Google Mapy. Není divu, že intimní vztah k oceánu kulminoval v ladné milování se s vlnami pomocí masivních dřevěných longboardů. Havajani přijali surfing za svůj a rozhodně pro ně nebyl jenom kratochvílí. Surfing se prolínal se sociální strukturou, měl náboženskou symboliku a dokonce se v něm soutěžilo. Sázelo se o velké ceny. O tom všem ale někdy jindy.
V roce 1777 Havajské ostrovy „objevil“ (čti navštívil) James Cook. Surfing si od té chvíle vzali pod palec bledé tváře. Nejdřív jsme ho zakázali, pak se nám začal líbit. Načež jsme vymysleli spoustu nových vynálezů, které umožnili surfingu vstoupit do naprosto nepoznaných vod (finy, polyurethanové prkno, leash, neopren, jet ski a jiné). Surfing prošel transformací z drogami lehce nasáklé kontrakultury do podoby dnešního elitního, vysoce atletického sportu. Nadnárodní korporace dnes oblékají do Surfových mundůrů i mainstreamovou veřejnost; na Youtube se dá krásně uživit vlogováním o Surfingu; a za surfaře se dnes považujeme i my Češi, co vyrostli na jezu u Jizery. Pokud takováto úroveň popularity a promořenosti populace povědomím o sportu nezaručuje účast na Olympiádě, tak už nevím co ji zaručí.
Kdyby prastarý Peruánec dlabající obrázek původního surfaře do svého oblíbeného hrníčku tušil, kam až to zajde, věnoval by se místo lovu a sběru raději zdokonalování svého cutbacku! Píšek se rok 2021 a pandemií o rok zpožděné Olympijské hry v Tokio hostí první Surfové olympijské klání!     
Pochodeň letos poprvé zahoří i pro milovníky surfingu

Formát soutěže

Olympiáda si trochu naběhla v počtu účastníků. Dvacet surfařů a dvacet surfařek. Každá dvacítka potřebuje spravedlivě prosýt atlety a atletky až na tři nejlepší. Dvacet je číslo, které je surfovou heat matematikou jen těžko dělitelné, a proto je formát lehce obměněný oproti tomu, na co jsme zvyklí z WSL. Pojede se klasické Seeding round, po něm jedno Eliminační kolo, dále Třetí kolo o 16ti závodnících a pak už klasické Čtvrtfinále, Semifinále a Finále. Navíc se v Olympijském formátu pojede ještě heat o bronzovou medaili.

20 surfařů a 20 surfařek reprezentuje 17 zemí

Tip: Heat je 30 minut dlouhý souboj většinou dvou až pěti surfařů, při kterém sbírají body za každou sjetou vlnu. Surfař s vyšším počtem bodů postupuje.

V prvním kole se jede pět heatů po čtyřech závodnících. Bystřejší z vás hned kalkulují, že všech dvacet olympioniků a olympioniček poškádlí japonské vlnění hned v prvním kole. Dva nejlépe hodnocení surfaři postupují nahned do Třetího kola. Dva nejhůře hodnocení surfaři jdou do Eliminačního kola.
Eliminační kolo se skládá ze dvou heatů o pěti závodnících. To je pro surfing netradiční, protože surfovat v pěti je jako jít se strejdou do výřivky. Málo místa a dost nepříjemných dotyků. Tři nejlépe hodnocení v každém heatu postupují do Třetího kola a dva jsou eliminováni- jejich olympijské naděje pohasly.
Celá tahle sranda se děje jenom abychom se co nejférověji zbavili čtyřech jezdců a jezdkyň a dostali se na počet šestnáct. Tato cifra už surfové geometrii lahodí. 

První dvě kola český Eurosport nebude vysílat, protože budou divácky lehce nezajímavá.

Třetí kolo už vám rozvibruje bradavky! Osm heatů po dvou jezdcích. Klasický muž proti muži/žena proti ženě duel. Vítěz každého heatu postoupí do Čtvrtfinále, dále do Semifinále a pak ho ve finále přejede Gabriel Medina jako kromaňonec na steroidech!  

Zde je rozlosování heatů prvního kola:

Bodování

Panel rozhodčích se skládá ze sedmi profesionálů, každý z jiné země. To aby nemohli nadržovat. Každý heat hodnotí pět z nich a to tak, že koukne na každou jednotlivou vlnu a ohodnotí jejího jezdce na stupnici 0,00-10,00. Každá jízda tedy dostane pět hodnot mezi nulou a perfektní desítkou. Nejvyšší a nejnižší z nich se vyhodí, protože skrblíky a optimisty nemá nikdo rád, a zbylé tři se zprůměrují! Voila! Tady je výsledné ohodnocení jedné vlny. Do celkového výsledku, který rozhodne o vítězi heatu se počítají dvě nejlépe ohodnocené vlny. Excelentní ohodnocení za heat je tedy perfektních 20! To se stává zřídka a většinou jen těm, kteří před závodem jako obětinu podříznou kozla.  

Hodnotí se klasických pět kritérií:

  1. Commitment a Stupeň obtížnosti
  2. Inovace a progresivní manévry
  3. Kombinace manévrů
  4. Pestrost manévrů
  5. Rychlost, síla a flow

Tip: Je lepší se v tom moc nehrabat a nesnažit se porozumět proč má tenhle 6 a tamten 7. Užívejte si opálená ladná těla klouzající po vodní hladině.  

Priorita

Tak jak je standardem při závodech WSL, v heatech jsou ztělesněna pravidla surfové etikety v podobě priority. V každém heatu si jezdci/jezdkyně prioritu střídají. Prioritu poznáte tak, že je avatár vašeho surfaře/surfařky modře podsvícen a jeho oči září zeleným plamenem. Tady trochu kecám, většinou je u jména na obrazovce velké P… ale zas kdoví co ty Japonci všecko neumí. Jezdec/jezdkyně vlastnící prioritu má bezpodmínečnou přednost na vlnu až do doby, kdy nějakou sjede a nebo se o její sjezd pokusí. Pokud mu jezdec/jezdkyně bez priority do vlny vklouzne, dochází k Interferenci a vesmír se během milisekundy smrskne na velikost mandlového ořechu. Tady taky trochu kecám, seberou mu/jí půlku bodů za níže hodnocenou vlnu. 

Šušká se, že v každém heatu by měl být limit dvacet pět vln, což je taky netradiční. Jediný, komu by to mohlo vadit, je Italo Ferreira. Po třiceti redbullech vystřílí svých dvacet pěn vln za první tři minuty heatu a zbytek času bude trucovat.

Místo konání- Shidashita sekce pláže Tsurigasaki v prefektuře Chiba

Tsurigasaki beach je stálice na WSL programu. Je to dlouhá pláž s několika sekcemi oddělenými kamennými moly, která leží asi 90 minut cesty autem od Tokia. Olympijský surfing se uskuteční na Shidashita sekci této pláže. Poznáte ji podle tradiční brány Torii, skrze kterou bohové vstupují z oceánu na pevninu. 

Tsurigasaki leží na nejvýchodnějším cípu Chiba prefektury a chytá swell ze všech stran. Kromě ze západu, kde je pevnina, a jak víme vlny směrem z pevniny nechodí! Kamenná mola zabraňují pohybu písku a drží písečné banky na místě. Díky těmto dvěma faktorům se zrovna zde dá garantovat, že alespoň nějaké vlny budou. Tyto dva faktory činí Shidashita beach příhodnou lokalitou pro logistickou noční můru, kterou Olympiáda bezpochyby je.

Shidashita není ve světe surfingu známá pro dechvyražející, perfektní, sklo-připomínající, svůdně se zabalující vlnky – nicméně umí vypumpovat i pořádné bestie s tlustou tubou. Všechno závisí na předpovědi a na náladě místních Tajfunů. Více pravděpodobné je to, že historicky první Surfová Olympiáda se pojede v malých, neukázněných a divácky lehce nezajímavých vlnách.    

Shidashita má několik podob, může nám vykouzlit úsměv na tváři, a nebo nám pokazit den. Vše záleží na předpovědi.

Realisticky smýšlející člověk by očekával, že v lepším případě bude Shidashita vypadat nějak takhle:

Předpověď

Pokud by, byť skoro všemocná, Mezinárodní Olympijská Komise dokázala poručit počasí – přála by si Tajfun. Tajfun je název pro tropickou cyklónu, neboli rotující bouřkový systém v Jihovýchodní Asii. Nechceme, aby se Tajfun přihnal k Japonsku a rozmetal nagiri rolky a tonkotsu rameny na všechny strany. Přejeme si, aby Tajfun visel někde nad Filipínským mořem a jen si tam tak v klidu foukal do vody. Tím by poslal k Japonsku krásný konzistentní ground swell.

No a co čert nechtěl… jedna taková tropická bouře s názvem In-Fa si právě teď, v momentě, kdy čtete tyto řádky, bouří jihovýchodně od Japonska. Pohybuje se směrem na západ a měla by v pátek nebo v sobotu proklouznout Taiwanem. Pro Shidashita beach by to mohlo znamenat velké vlny, bohužel trošku znetvořené bouřkovými větry- a to přesně na začátek Surfového okénka 25. v neděli.

Některé předpovědní kanály zároveň ukazují další bouřkový systém, který se rodí na východ od In-Fa a řítí se přímo na Japonsko. To by mohlo znamenat i 10stop vysoké vlny značně znetvořené silnými větru- a to i začátkem příštího týdne.

Všechno tohle může být velká konspirace surf-forecastových gigantů a olympijských hlavounů, jak zvednout sledovanost. Může to být zásah Poseidona, který chce vidět trochu surfové olympijské akce. Může to být chybná předpověď, a realita bude úplně jiná. Vlny budou nesjízdné, blown-out a nehodné naší pozornosti. Nezbývá než čekat a doufat. V tom také tkví krása surfingu- většinu času se tenhle sport provozovat nedá (kort když žijete v Praze). 

Kde a kdy sledovat?

„Soutěž v surfingu je závislá na počasí, proto je jí vyhrazeno období mezi 25. červencem a 1. srpnem.“

Tento výrok je pro nás diváky velmi důležitý. Vzhledem k až nezdravé závislosti úspěchu surfových soutěží na množství proměnných, které můžeme jen těžko ovládat (vlny, vítr, počasí, množství Red Bullu v krvi jednoho Brazilce, období kdy delfíni konečně zaútočí z hlubin a převezmou vládu nad pevninou), nemůžeme s přesností říct, kdy se Olympijský Surfing uskuteční.

Předběžný harmonogram vypadá takhle:

Vše se ale může měnit a finální rozhodnutí o průběhu závodu bude vzneseno až vždy ráno v den závodu. A to po bedlivém zkoumání podmínek. ISA (International Surfing Association) organizace, která Surfing na Olympiádu protlačila tvrdí, že po testovacích závodech dokáže všechna kola od Seeding round po Finále vměstnat do 4 dnů. To ale za předpokladu, že podmínky budou sjízdné po celý den. Tyto 4 dny (možná víc) se musí vměstnat do okna pro soutěž a nikdo neumí předem říct, kdy to bude.

Vzhledem k tomu, jak vysoce neslučitelný je tento formát s kostnatým a těžce rigidním harmonogramem mezinárodních vysílacích stanic. Pro které je Olympiáda obdobím značně náročným a lehce stresovým. Může se stát, že surfing v živém přenosu neuvidíme.

Český Eurosport má na vysílání olympijského surfingu vyhrazeny dva sloty v programu a to v úterý 27.7. od 00:00 do 07:0 (pondělní půlnoc start) a ve středu 28.7. od 01:00- 04:35 (úterní půlnoc start).

Předpověď zatím vypadá slibně a podle oficiálního harmonogramu OH by v tyto dny mohla probíhat Čtvrtfinále, Semifinále a Finále obou kategorií, mužů a žen.         

Bude první Surfová Olympiáda ve WavePoolu?

Surfový svět začal šílet, když shodou náhod (čti: marketingový kalkul) Evan Geiselman ukázal světu video z nově postaveného Wave Poolu jen 3 hodiny od Tokia. Dva týdny před Olympiádou v Tokiu. Tahle hereze proti Poseidonovi umí vypumpovat nádhernou valivou krásku se třemi sekcemi na masivní manévry a nakonec závěrečnou air sekci pro labužníky.

Surfový svět si začal lámat hlavu s otázkou: Mohla by Olympiáda nakonec proběhnout na American Wave Machines Poolu?

Fernando Aguerre- prezident ISA a člověk, který se o účast Surfingu na Olympiádě zasloužil ze všech nejvíc tyto naděje rozmetal na kusy když v rozhovoru pravil:
“There is no chance in hell,”
Fernando Aguerre

Olympiáda nebude ve WavePoolu, i kdyby mě peklo pozřelo! (volně přeloženo)  

Stále nad námi visí možnost, že podmínky budou tragické a průběh závodu bude kriticky ohrožen. V tomto momentě bude přítomnost takhle fantastického stroje na nekonečné vlnění dost příjemným aktivem. Mým názorem zůstává, že šance vidět Olympioniky řádit na nejlepší umělé air sekci na světě tu pořád je!

Kdo bude moderovat?

Moderovat bude ostřílená moderátorka Eva Poskočilová. Eva Poskočilová už spoustu let moderuje škálu disciplín jako: Snooker, Šerm nebo Jachting. Na letošní Olympiádě si střihne ještě skluz na vlně. Eva si na pomoc pozvala „surfového experta“, který ve volném čase zamořuje internet pokusy o články se Surfovou tématikou.  Ano jsem to JÁ. Autor článku.

Pokud jste fanoušky cizího neštěstí doporučuji vám alespoň na pár okamžiků živé vysílání naladit. Z vašich reproduktorů se bude ozývat fantastický komentář (Eva) doplňovaný lehkým kňouráním a tichým sténáním (Já). Meltdown a veřejné ponížení chutná nejlépe, když je servírováno v přímém přenosu. Premiéra surfingu na Olympiádě jako stage na propadák určitě stojí za to. Čím dříve si program pustíte, tím větší šance, že jsem ještě ze studia nebyl vyveden a stále blekotám.  
Moderátor každým coulem

Olympionici a Olympioničky

Brazílie

Gabriel Medina – Gabi nepotřebuje představit. Dominantní kyborg s dvěma tituly World Champa! V současnosti na prvním místě CT žebříčku. Kompetitivní bestie bez slitování a kalkulující hrdlořez. Jeho air game, rail game a power surfing je konzistentní a na té nejelitnější úrovni. Gabi nepotřebuje prioritu aby zabrouzdal do excelentních bodových ohodnocení. Najde si rampu všude a stompne šílenosti! Nejžhavější kadet na zlato.

Italo Ferreira-  Italo je stále kralující šampion. V roce 2019 vyhrál WSL tour a kvůli zrušení 2020 tour stále drží titul. V současném žebříčku CT je druhý a je neuvěřitelně nebezpečný. Bude to vypadat zhruba takhle: Italo spolkne šest Red Bullů a pět lattéček, na pláži skočí dva backflipy na rozehřátí a pak Shidashita beach break rozcupuje na kusy jak pitbul teriér v říji. Italo je surová energie a tikající bomba, nepředvídatelnej démon, kterej jako jedinej může ohrozit Gabiho dominanci.

Tatiana Weston-Webb- 22 let, goofy s dvojím občanstvím. Narodila se na havajském Kauai, ale využila brazilské občanství a reprezentuje Brazílii. Tati je stálicí v WSL a v současnosti je čtvrtá v žebříčku CT. Koučuje jí Momentum legenda Ross Williams a její surfing je on-point!

Silvana Lima- Silvana je ostřílená veteránka. Spoustu let si držela status nejsilnější ženské zástupkyně brazilské populace v WSL. Její primetime už je sice pryč, nicméně stále dokáže vycenit zuby.

USA

Carrissa Moore- Carrissa má za sebou čtyři tituly světové šampionky. Vyrostla na Oahu na Havaji, takže od malička si pochutnává na nejšílenějších vlnách světa. Carrissa je nejlepší šancí USA získat zlato v Surfingu. Její progresivní manévry už několik let ukazují surfařkám po celém světě co je všechno v ženském surfingu možné. V letošní tour naprosto dominuje, nebojí se vzletět do vzduchu a její surfing je komplexní a na nejelitnější úrovni!

Caroline Marks- Caroline se v 17 letech kvalifikovala do WSL a stala se tak nejmladším účastníkem elitní CT v historii. Dnes ji je 19, je goofy a její silné nohy jí umožňují sekat naprosto děsivé backside hacky! Vyrostla na Floridě, je tedy odkojená na malých vlnách a podmínky na Olympiádě by jí mohly vyhovovat. Žhavá adeptka na medaily!

John John Florence- John je surfová superstar už od sedmi let. Narodil se naproti nejšílenější a neslavnější vlny Pipeline na Oahu na Havaji. Je mnohými považován za nejlepšího surfaře současnosti a má dva tituly mistra světa o které tato tvrzení může opřít. Vyhrál všechny prestižní ocenění: 2x PipeMaster, Eddie Aikai Memorial a Triple Crown. John si na Margeret River před dvěma měsíci nepříjemně zranil koleno a surfová komunita si myslí že nebude stoprocentní. John bude i tak dost nepříjemným soupeřem a kandidátem na medaili, bohužel mu tolik nesedí malé vlny a zranění ho bude jistě limitovat.

Kolohe Andino- člen surfové aristokracie z Kalifornie a stálý a nebezpečný CT surfař. Umí to ve vzduchu a v malých vlnách. Rozhodně adept na medaily. Bohužel tak jako John John prodělal zranění kotníku a dost možná nebude 100% připraven. Pokud je 100%, bojte se!

Austrálie

Stephanie Gilmore- Stephanie je královna swellu. Jedna z nejúspěšnějších surfových legend všech dob. Má v kapse 7 titulů mistryně světa, to se povedlo jen jedné další surfařce. Je jí 33 let a jezdí regular. Její ladný a nadčasový styl ji činí naprosto hypnotickou na pohled. Nebojí se progresivních manévrů a její radikální styl a bojový duch z ní dělá velmi těžkou soupeřku! Žhavá naděje na zlato!

Sally Fitzgibbons- Sally je elitní surfařky a stálice v rosteru WSL. Má špičkovou kondici, dost možná nejlepší ze všech surfařů a surfařek ve hře. V současnosti je druhá v žebříčku CT a připravená vraždit. Má za sebou úspěchy a přes deset výher na závodech WSL, bohužel soupeří s Carrissou, Stephanie, Caroline a podobnými bestiemi. Žhavá kandidátka na mediali!

Owen Wright- Owen je surfová senzace a legendární surfař. Je mu 31 let a je goofy. V roce 2016 utrpěl těžké zranění mozku na Pipeline a učil se surfovat od nuly. Jeho comeback k profesionálnímu surfingu v roce 2017 je naprostou k neuvěření. První závod na Snapper Rocks vyhrál a pak na Fiji na Cloudbreak odjel perfektní 20 v obrovských barrelujíích podmínkách! Pokud Tajfun přinese divoké velké vlny, Owen je žhavej kandidát na zlato!

Julian Wilson- Julian je 32 let starej regular s deseti lety zkušeností z CT. Je fenomenální ve všech podmínkách, vyhrál Triple Crown a je Pipe Master. Jeho repertoár triků je obrovský, jeho air game děsivá. Tenhle týpek koncem první dekády tohohle století ukázal světu, kam surfing směřuje. Člen takzvané Young Guns éry přinesl do surfingu futuristické manévry nad vlnou, který míchá s tradičním nadčasovým stylovým surfingem. Žhavej adept na medaili.

Japonsko

Kanoa Igarashi- 23 let, regular. V současnosti na šestém místě žebříčku CT. Vyrostl v Kalifornii, kde se narodil japonským rodičům. Jeho otec je japonská surfová legenda, zkazky praví, že právě on byl prvním surfařem na pláži Shigashita, kde se Olympiáda koná. Vynikající surfař, konzistentní s krásným stylem a zásobou progresivních triků. Největší naděje Japonska na zlato.

Hiroto Ohara- 24 let, goofy. Hiroto se ještě nekvalifikoval do WSL CT ale má k tomu našlápnuto, v současnosti je pátý v QS. Je to místňák z prefektury Chiba, pláž Shigashita zná zpaměti. Umí to v malých vlnách a bude velmi nebezpečným soupeřem.

Mahina Maeda- Mahina vyrostla na střídačku mezi Japonskem a Havají. Je to naprostý šílenec, jezdí především Big Waves. V 17ti letech sjela vlnu v Nazaré. Její surfing v malých vlnách je slabší a nejspíš se nedostane daleko.

Amuro Tsuzuki- Amuro je první Japonkou všech dob, která se kvalifikovala do WSL CT. Je jí 20 let a je regular. Letos poprvé vstoupila do tour jako náhrada za zraněnou surfařku. Narodila se v prefektuře Chiba a zná místní podmínky. Pokud se dostane do rytmu a bude mít dobrý den, bude velmi nebezpečnou soupeřkou.  

Francie

Jeremy Flores- Jeremy je surfový fenomén. Má za sebou dlouhou a úspěšnou 15 let dlouhou kariéru CT surfaře. Narodil se na Madagaskaru a vyrostl na ostrově Reunion. Dříve rád pořvával na rozhodčí a občas se pral, dnes už je klidnější. Je to versatilní střelec. Má dva tituly Pipe Master (jako jediný francouz), vyhrál v Hossegoru na beachbreaku a v šílených tubách na Tahiti. Jeremy je nebezpečný ve všech podmínkách a rozhodně se dostane daleko.

Michel Bourez- Michel je prototyp olympionika. Namakaná bestie z Tahiti. Je to jeden z nejoblíbenějších power surfařů na světě. Bohužel si nerozumí s prostorem nad vlnou a jeho air game je neexistující.

Johanne Defay- Johanne je dost možná nejusměvavější surfařka všech dob. V současnosti je druhá v žebříčku CT a vyhrála podlesní zastávku na Kellyho ranči. Umí to v malých vlnách a její repertoár triků je obrovský. Velmi nebezpečná soupeřka.

Pauline Ado- Pauline dříve závodila v WSL CT a byla mezi deseti nejlepšími. Bohužel nemá moc kompetitivního ducha. Její kondice je skvělá a může poškádlit.

Peru

Daniella Rosas- 19 let, regular. Je to studentka Sofii Mulanovich, surfové legendy. Má neuvěřitelný talent a syrový potenciál. Její surfing ale potřebuje ještě dozrát do elitní úrovně. Je známá pro její neohrožený přístup k velkým vlnám.

Lucca Mesinas- 25 let, regular. Lucca je z krásného surfového městečka Mencora. Od 2015 závodí v QS a v roce 2018 vyhrál dva eventy. Rozhodni má skills a motivaci, bohužel zatím nemá moc dobré výsledky a nejspíš se daleko nedostane.

Sofia Mulanovich- Sofia je 38 let mladá regular mamka. Je to absolutní surfová legenda a je neuvěřitelné, že reprezentuje svojí zemi na Olympiádě. V roce 2004 vyhrála titul mistryně světa a je v Surfové Síni Slávy. Bohužel ji chybí velký repertoár moderních manévrů, které budou na Olympiádě kritické.

Miguel Tudela- dost možná největší underdog na Olympiádě, který by mohl zamíchat pořadím. Je to fantastický surfař, má skvělou air game, jezdí Jaws a dává si 2nd reed Pipeline k snídani. Malé vlny by mu mohly dělat problém.

Portugalsko

Frederico Morais- regular, alias „Kikas“. Naprosto fantastický evropský surfař. Naděje evropského kontinentu na medaili. Je rychlý, silný a má nadhernou flow a styl. Jeho air game není na úrovni zbytku CT bandy ale nebojí se vznést nad lip. Oblíbený power surfer, který dost možná dosáhne na medaili.

Teresa Bonvalot- 21 let stará goofy z Cascais. Vyrostla na beachbreakách v okolí Lisabonu, jako Costa da Caparica, která je neuvěřitelné podobná Olympijské Shigashita. Mohla by překvapit a umístit se vysoko. Bohužel nemá moc výsledků v QS.

Yolanda Sequeira- 23 let, 10 v letošní evropské QS. Má sporadické výsledky od roku 2016. Bohužel nejspíš neobstojí proti mnohem dominantnější konkurenci.

Itálie

Leonardo Fioravanti- Leo se na Olympiádu dostal až nedávno, kdyř účast kvůli zranění zrušil Jordy Smith z JAR. Je mu 23 let, regular a je jako jediná surfař sponzorovaný firmou Gucci. Leo se sice narodil v Itálii ale odmalička žije v Kalifornii. V současnosti je na 17 místě WSL CT. Je to parádní surfař se vším všude a určitě bude nebezpečným soupeřem.

JAR

Bianca Buitendag- 27 let, goofy. Bianca má za sebou několik úspěchů. Vyhrála v Narrabeen QS event když ji bylo 17 let a v roce 2015 skončila čtvrtá v WSL CT. Je silná a solidní ve velkých vlnách. Malé vlny na beachbreaku ji budou dělat problém.  

Nový Zéland 

Billy Stairmand- Billy je další underdog, který by mohl zamávat pořadím. Má bohatou zkušenost z Havaje. Je mu 31 a je regular. Proslavil se když dostal v roce 2011 wildcard na Margaret River a porazil Kellyho Slatera. Jeho surfing je progresivní a mohl by potrápit.

Ella Williams- 26 let, goofy. Vyhrála juniorský šampionát v Brazílii, jediný Kiwi co to kdy dokázal. Má zkušenost z wildcard účasti na Bells Beach v CT, kde skončila na 13tém místě. Narazila na Carrissu Moore. Je silná a hází šílenej sprej, bohužel nedosahuje úrovně ostatních surfařek.

Costa Rica

Brissa Hennesy- 22 let, regular. Brissa se narodila na Costa Rice ale jako malá se přestěhovala na North Shore. V současnosti žije na Fiji. Brissa celý život surfuje vlny o kterých většina jen sní. Je ve skvělé kondici, rychle se učí a její surfing je progresivní. V současnosti je na 15tém místě žebříčku WSL CT. Dost možná bude stoupat vysoko.

Leilani McGonagle- 21 let,  goofy . V současnosti je sedmá na žebříčku QS v Severní Americe. Má dobré výsledky v kvalifikační tour, bohužel se jí ještě kvalifikovat do CT nepodařilo. Je rychlá a má v zásobě progresivní manévry. Může poškádlit.

Izrael

Anat Lelior- Anat má velmi zajímavý příběh. Narukovala do povinné armádní služby v Izraeli a začala surfovat ve Středozemním moři. Když její vojenští kolegové viděli její talent, nechali ji místo služby surfovat. Anat má neuvěřitelná talent, a dokonce jednu výhru z QS ve Francii. Bohužel ještě nedozrála a nemá moc zkušeností se závody.

Equador

Dominic Barona- aka Mimi, 30 let, goofy. V současnosti 5té místo na QS v Jížní Americe. Rozhodně umí surfovat a fundamentální manévry má v malíku. Bohužel ji chybí rychlost a flow.

Německo

Leon Glatzer- Leon je fištrón! Využil dvojité občanství a surfuje za Německo, i přesto, že bratwurst nejspíš nikdy neochutnal. Narodil se na Havaji na Maui a vyrůstal na Costa Rice. Jeho air game na frontside je nebezpečná a mohl by poškádlit. Bohužel nemá skoro žádné zkušenosti ze závodů a nejspíš se daleko nedostane. Nicméně už má vytetované olympijské kruhy.

Indonesia

Rio Wanda- Rio je stoupající surfová hvězda z Bali. Vyrostl na legendárních vlnách tohohle magického ostrova. Proslavil se když jako wildcard v roce 2019 porazil Gabriela Medinu na Keramas. V současnosti je na druhém místě asijské QS.

Maroko

Ramzi Boukhiam- Ramzi je 27 let starý goofy, který vyrostl v zemi righthanderů. Reprezentuje jednu z vlnově nejluxusnějších oblastí na světě . Žije v Agadiru, je to free surfer a surfuje fantasticky. Bohužel jeho specialitou jsou tuby a malý beachbreak mu nebude vyhovovat.  

Argentina

Leadro Usuna- Leandro je 30 let starý regular. Má za sebou poměrně nezajímavou kariéru v QS a v současnosti je na 15tém místě žebříčku QS v Jižní Americe. Je to fantastický Pipeline surfař, a finalista 2011 Wave of the Winter. Jeho surfing v malých vlnách bohužel na elitu nestačí.  

Většinu si vymyslel

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články