Co se stalo a co bude s Freestyle Kolbenkou?

V pátek 9. listopadu zasáhl areál pražského trampolínového a tréninkového centra Freestyle Kolbenka ničivý požár, který způsobil kompletní devastaci celé haly včetně veškerého vybavení. Po zjištění situace se veřejnost včetně nás začala ptát, jak k požáru došlo a kdo je za něj případně zodpovědný. Pravděpodobnost, že by šlo o nehodu či náhodu je totiž v uzamčené hale dost nízká. V článku vám teď přinášíme objektivní souhrn dostupných informací.

V článku Freestyle Kolbenka tři týdny po uzavření shořela vás v sobotu 10. listopadu kolegové z Freeski sekce informovali o vzniklé situaci, ke které neměl v té chvíli nikdo doplňující informace a vědělo se tak jen, že hala shořela. Na Facebooku a pod dalšími články v médiích se začaly okamžitě rojit diskuse, ve kterých veřejnost začala debatovat o tom co nebo kdo za požárem v hale stojí. I naším zájmem samozřejmě je se dozvědět pravdu a informovat vás o průběhu celé kauzy. S odstupem pár dní si tak můžeme shrnout dostupná fakta.

Foto: Michaela Szkanderová (zdroj: E15.cz)

Nebudeme zabíhat do hlubší historie vývoje haly, protože to v tuhle chvíli není relevantní. Zásadní je uvést fakt, že majitelem objektu je firma KCD Sever s.r.o., která podle dostupných informací spadá pod společnost Codeco. Firmu KCD Sever s.ro. zastupuje podle dostupných vyjádření jednatel firmy Tomáš Lojka. Nájemcem a provozovatelem haly pod jménem Freestyle Kolbenka je společnost Indoor sport s.r.o., zastoupená jednatelem Michalem Kabelkou. Tento fakt je pro celou kauzu důležitý, protože právě mezi majitelem a nájemcem se nyní rozjel spor o tom, jak to vlastně s halou bylo, a kdo je případně za požár zodpovědný. Jedním z prvních náznaků celé kauzy byla situace, kdy po proběhlé přestavbě haly, která se děla v létě, byla Freestyle Kolbenka poměrně krátce po otevření neočekávaně znovu uzavřena. K tomu došlo 19. října a na Facebooku k situaci bylo vydáno ze strany provozovatele haly toto prohlášení:

Tři týdny tak byla hala uzavřena a podle dostupných informací do ní neměl mít nájemce přístup, protože kromě odpojení od všech energií došlo i k výměně zámků. 9. listopadu pak ve večerních hodinách došlo v hale k ničivému požáru, o kterém jako první informoval server Seznam.cz a z místa přinesl aktualizovanou reportáž. Na místě zasahovalo celkem 6 profesionálních a 5 dobrovolných hasičských jednotek. Během požáru nebyl nikdo zraněn. Celková škoda se podle prvních odhadů vyšplhala k 20 miliónům korun.

Již v sobotu, tedy druhý den, oznámila Policie ČR závěr, že k založení požáru nedošlo nehodou ani nedbalostí, ale že byl založen úmyslně.

Jako první své prohlášení zveřejnila firma KCD Sever. Na vzniklé spekulace ohledně zodpovědnosti za požár v budově reagoval jednatel společnosti KCD Sever s.r.o. Tomáš Lojka prohlášením, které přinesl mimo jiné server iDnes.cz. Lojka uvedl, že firma Indoor Sport dlužila dlouhodobě milióny na nájemném a naznačil, že provozovatel založil požár v hale úmyslně. Ve svém vyjádření mimojiné Lojka uvedl: „Společnost Indoor Sport, jako provozovatel Freestyle Kolbenka, se bohužel pro společnost KCD Sever, jako vlastníka nemovitosti, stala z důvodu dlouhodobého neplacení nájemného a spotřeby energií nesolidním partnerem." Jednatel společnosti KCD Sever dále uvedl, že se s provozovatelem snažil několik měsíců domluvit na vyrovnání, ale neúspěšně. V reakci na vyjádření provozovatele Freestyle Kolbenka na Facebooku, ve kterém se mluví o razantním zkrácení doby nájmu, uvedl: „Vzhledem k výše uvedenému a několikamilionové výši pohledávek byla společnost KCD Sever nucena přistoupit k uzavření budovy a přerušení dodávek energií,“.

Vyjádření provozovatele haly Freestyle Kolbenka na sebe nenechalo dlouho čekat. V sobotu bylo na Facebookové stránce zveřejněno následující prohlášení:

Provozovatel haly Michal Kabelka ve svém kompletním vyjádření níže mimo jiné napsal: „Byli jsme si vědomi jisté sporné a dlužné částky na nájemném a energiích, ale navrhovali jsme její kompletní uhrazení ve splátkách rozdělených do několika následujících měsíců.“  Podle dostupných informací však tuto snahu majitel objektu odmítl.

Jednatel společnosti KCD Sever Tomáš Lojka ve svém prohlášení současně přímo naznačil, že za požárem v hale může stát sám provozovatel: „Máme důvodné podezření, že kritická ekonomická situace stávajícího nájemce a nucené uzavření provozovny může souviset s výše uvedenou škodní událostí, neboť i podle závěrů ohledání místa požáru se jednalo o úmysl.“

Ve svém prohlášení pak provozovatel haly jako reakci uvedl: „Nařčení z toho, že se nám nastalá situace, kdy celá hala lehla popelem, hodí, bereme ze strany majitele haly za absurdní nehoráznost. S jeho prohlášením nesouhlasíme.“ Mimo jiné Kabelka uvedl, že mezi nimi a majitelem probíhá právní spor, který se může táhnout až několik let, během kterých by měl majitel ztížené možnosti, jak se svým majetkem nakládat. Dle jeho slov mu nyní tato komplikace odpadla.

Foto: Michaela Szkanderová (zdroj: E15.cz)

Včera přišel server E15.cz Premium se zjištěním, že nedávno shořelé haly v pražské Hostivaři patřily také firmě Codeco. V článku se mimo jiné uvádí: „Již během rekonstrukce přišel developer Codeco s požadavkem na výrazné zkrácení doby pronájmu. Kontrakt byl přitom uzavřen na deset let a vypršet měl až v roce 2025.S tím mimo jiné počítala ekonomika sportovního centra nastavená tak, aby do té doby splatilo více než jedenáctimilionový úvěr od České spořitelny.“

Server E15 Premium odhalil mimo jiné také to, že společnost Codeco měla ještě jeden důvod k ukončení nájmu. V roce 2015 Freestyle Kolbenka podle všeho pochybila, když nezaplatila celou kauci. Provozovatel haly Michal Kabelka to označil za chybu, za kterou může bývalý jednatel, s nímž se před časem ve zlém rozešel. Firma Codeco ale toto pochybení podle provozovatele až donedávna neřešila. V konečném důsledku ale realitní firma opřela konečnou výpověď právě o tento chybějící díl kauce. „Na nás to působí jako velice účelové jednání,“ dodává provozovatel haly Michal Kabelka ve zmíněném článku na E15 Premium.

Foto: Michaela Szkanderová (zdroj: E15.cz)

Jasné je nyní to, že budova má porušenou statiku. O tom, zda ji bude nutné strhnout, rozhodne v nejbližších dnech statik. Vzhledem ke zjištění, že požár byl založen úmyslně, si případ převzali kriminalisté Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy, kteří dle policejního mluvčí Tomáše Hulana událost prošetřují pro podezření z trestného činu obecné ohrožení. Vyšetřování tak bude pravděpodobně nějakou dobu trvat a Policie nemá v jeho průběhu ve zvyku zveřejňovat dílčí informace.

Na otázku, co bude následovat tak není snadná odpověď. Na případné informace o průběhu vyšetřování a na konečný verdikt od Policie ČR si budeme muset počkat.

Napsal

Jan Lohynský
Další články autora

Editoval

Martin Večerka
Další články autora

Další zajímavé články

Full movie: "The 7 Stages Of Blank" od Blank Collective

Blank Collective nám přináší pecičku v podobě jejich novýho plnohodnotnýho filmu "The 7 Stages Of Blank"...

Vítězové iF3 Movie Awards 2019 v Montrealu

Sháníš práci na horách? Rejdice hledají hlavního shapera

V Rejdicích hledají na následující zimu hlavního shapera...