Jak může naše komunita pomoct Ukrajině?

Nemá smysl vysvětlovat co se děje, ale jako magazín chceme i my přidat ruku k dílu a pomoct Ukrajině. Naše komunita sice není největší ze všech, ale o to tady nejde. Pomoct může úplně každý a všechny způsoby se počítají. Dali jsem dohromady několik konkrétních způsobů, jak pomoct můžeš i ty!

Dneska to bude jiné než normálně, ale bohužel je v tuhle chvíli celý svět naruby. Naše komunita lidí chce pomoct, když je to potřeba. Právě teď nastala ta chvíle a přispět může každý z nás! Ukážeme ti několik konkrétních způsobů, jak můžeš i ty pomoct Ukrajině.

Hlavním webem, ze kterého vycházíme, a na který tě budeme odkazovat, je www.stojimezaukrajinou.cz. Ten funguje jako "rozcestí", které tě navede přímo k určité neziskovce nebo organizaci, přes kterou můžeš pomoct. Všechny možnosti na této stránce jsou ověřené, takže se pomoc skutečně dostane tam, kam má.

Je důležité zmínit, že není radno vyrážet na hranice s Ukrajinou na vlastní pěst - ať už pro lidi nebo s drobnou humanitární pomocí. Situace na hranicích je napjatá, nepřehledná a každý člověk navíc, byť s dobrým úmyslem, tuto situaci dále komplikuje. Humanitární konvoje od velkých dárců jako jsou české kraje, města, velké společnosti a organizace Červený kříž nebo Člověk v tísni, vozí na hranice obrovské množství důležité humanitární pomoci. Mají v pořádku dokumentaci, vezou potřebné věci a dostanou je na místa, kde je tato pomoc akutní. Přítomnost mnoha drobných neorganizovaných dobrovolníků může jejich postup brzdit a komplikovat. Předtím, než se rozhodneš vyrazit, zkoordinuj svoje úsilí skrze Dopravní sekci platformy www.stojimezaukrajinou.cz.

Určitě bychom také chtěli říct, že za to, co se děje na Ukrajině, nemůžou všichni Rusové. Vedení jejich země dělá naprosto nechutné činy a hází špínu na celé Rusko. Mnoho z ruských občanů píše otevřené dopisy vládě, kde odsuzují její chování nebo protestují v ulicích. Tam je bez mrknutí oka zatýká ruská policie. Právě v tuhle chvíli je lepší vyměnit nenávistné emoce za snahu něco změnit a snažit se do Ruska dostat pravdivé informace o dění na Ukrajině. Mysleme tedy i na obyčejné Rusy, kteří také pociťují či pocítí negativní dopady tohoto zbytečného konfliktu. 

Než se podíváme na oficiální formy pomoci, věříme, že každý z nás má okolo sebe několik přátel a známých ukrajinského původu. Ti dnes prožívají možná nejhorší dny jejich života. Zkus jim projevit podporu a podat pomocnou ruku. Každé vřelé slovo a připomenutí, že na ně myslíš, se počítá! 

Ještě v prosinci řádili v Kyjevě snowboarďáci a freeskieři a dnes na město létají rakety...

Je naprosto nepochopitelné, že nedávno jsme ti psali o moc povedené akci Double Triple Fest, který se jel v historickém centru Kyjeva přímo pod Obloukem přátelství národů. Dnes na stejném místě zuří ty největší boje, které Evropa dlouho nezažila.

Double Triple Fest - Kyjev, prosinec 2021

Všichni si tou dobou užívali závodní atmosféru a snažili se poměřit síly s lyžemi nebo snowboardem na nohách. Bohužel tak krátká doba stačí k tomu, aby se všechno obrátilo naruby a místo radosti a smíchu je teď ve městě jen strach a lidské utrpení. 

1. Finanční podpora

Tvoje peníze půjdou buď přímo k ozbrojeným sílám Ukrajiny nebo je využije ověřená organizace, která za ně nakoupí, co bude zrovna potřeba. Finance půjdou na vojenský materiál a na humanitární pomoc. Každá koruna pomůže lidem v těch nejhorších chvílích. Přispět můžeš jak v českých korunách, tak v eurech, dolarech nebo i pomocí kryptoměn.

Seznam organizací, přes které můžeš pomoct finančně

2. Materiální pomoc

Pomoct můžeš i materiálně. Vzniklo několik sbírek, do kterých můžeš nakoupit a přivést konkrétní věci nebo trvanlivé jídlo. Darovat lze potraviny, spacáky, karimatky, léky, hygienický materiál, nabité powerbanky nebo třeba teplé oblečení. Ty pak poputují přímo k lidem, kteří je potřebují. Předtím, než ale něco poletíš nakupovat, se podívej, co konkrétní sbírka zrovna potřebuje a dávej si také pozor na to, abys daný materiál správně roztřídil a připravil.

Seznam organizací, přes které můžeš pomoct materiálně

3. Ubytování

Máš k dispozici bydlení, které by mohli využít lidé z Ukrajiny? Na hranicích jsou rodiny, které nemají kam jít a potřebují střechu nad hlavou. Pokud chceš nabídnout své bydlení nebo víš o nějakém jiném ubytku, tak využij ubytovací portály a dej o nich vědět!

Seznam portálů, které organizují ubytování Ukrajinců prchajících před válkou 

4. Doprava 

Musíme znovu zmínit, že jezdit na hranice na slepo nepomůže! Tím byste mohli akorát vytvořit větší chaos, a to nikdo nechce. Proto v tomto případě určitě nejdřív zkontaktujte příslušné organizace a počkejte, než vám řeknou, jak můžete pomoct.

Pak stačí mít čas a auto - pomáhat budeš tím, že převezeš Ukrajince od hranice do bezpečí. Vozit se dá i materiál nebo kombinovat obojí. Jezdit můžeš jak osobákem, tak něčím větším. Stačí mít chuť pomoct a počkat, než ti dá některá organizace zelenou. Pokud se pro tuto variantu pomoci rozhodneš, tak se nabídni konkrétní organizaci, která ti pomůže vše domluvit a zkoordinovat. Na cestu si také nezapomeň přibalit jídlo a teplé oblečení pro sebe, ať se pak do problémů nedostaneš sám/a.

Seznam organizací na dopravu lidí a materiálu

5. Profesní pomoc

Pokud děláš práci, které by mohla v této situaci pomoct, tak se ozvi! Hledají se právníci, advokáti, psychologové nebo třeba tlumočníci. Spousta lidí z Ukrajiny právě tyto a další služby potřebuje a ty jim můžeš pomoct i třeba jenom s telefonem v ruce.

Seznam organizací na právní pomoc a psychologickou pomoc

6. Přispěj k boji proti dezinformacím a propagandě

Pomoct můžeš i ve světě nul a jedniček. Například zde a zde! Nechte si tyto stránky běžet na pozadí svých webových prohlížečů - na laptopech, na telefonech, na televizorech a třeba i na chytrých lednicích. Tyto rozcestníky systematicky zaplavují weby ruské propagandy požadavky a přetěžují jejich infrastrukturu, ty díky tomu padají a nemohou šířit nepravdy. 

Aktivisté na sociálních sítích využívají netradiční komunikační kanály k předání zprávy ruským občanům. Ti jsou často bez přístupu k objektivním médiím, které podávají nezkreslené informace o konfliktu. Jedním z kanálů, který (údajně) ruský režim neumí cenzurovat jsou Google recenze. Proto aktivisté doporučují najít restauraci, muzeum, atrakci (cokoliv nestátního) v Moskvě nebo kdekoliv v Rusku, dát jí pětihvězdičkovou recenzi (neutočíme na restaurace, chceme jen předat zprávu) a do komentáře recenze napsat, co se reálně na Ukrajině děje. Doporučujeme text napsat anglicky. Pro větší dosah můžeš použít ruský překladač. To samé můžeš udělat i přes Yandex, vyhledáváč pro ruskojazyčné uživatele. Google algoritmus recenze maže, pokud jsou zkopírované a nerelevantní. Doporučuje se proto ten samý text použít maximálně pětkrát a následně ho alespoň lehce přepsat.   #StandWithUkraine 

Poslední dvě formy pomoci nepochází z ověřených zdrojů, berte jejich věrohodnost s rezervou.


Stránka stojimezaukrajinou.cz slouží i pro Ukrajince, kteří pomoc hledají. Můžeš je tak přímo odkázat na ni nebo jim přímo pomoc domluvit se. Pokud jsi na stránce www.stojimezaukrajinou.cz nenašel přesně to, co jsi hledal, tak se podívej ještě na web www.pomahejukrajine.cz, kde můžeš také svoji pomoc nabídnout.

Další zajímavé články

Teton Gravity na podzim udeří filmem "Magic Hour"

Nový film chystají pánové z Teton Gravity Research a dneska nám ho představí ve svojí upoutávce...

Report: Narvik, dostupná perla Norska

Lyžování za polárním kruhem zní jako skvělý zážitek, stojí to ale fakt za to? Jak je to s náročností terénu, potřebnou úrovní lyžování, ale i s financemi jsme se rozhodli zjistit na přelomu února a března.

Jak na wake: 10. Jízda a start na velkém vleku

Jde do tuhého. Čeká nás první jízda na velkém vleku, a to znamená i první start. Velký vlek nám v tomhle neodpustí tolik jako ten malý, protože se rozjíždíme rovnou na 30km/h, ale i tak to není žádná věda, tak se na to pojďme podívat.