Jak na wake: 12. Ukončení jízdy na velkém vleku

V našem zatím posledním díle série Jak na wake jsme sice už zvládli to nejdůležitější, ale ještě nevíme, jak správně svou jízdu ukončit. Navíc wakeboarding není sport, kde by učení někdy skončilo. Vždycky je v čem se zlepšovat a to je na tom to hezké.

Jak ukončit jízdu?

Vědět, jak zastavit a kde skončit je důležité. Pokud operátorovi zahodíš hrazdičku v poslední zatáčce, může se zamotat do předpřipravených lan a tím tak rozbít celý vlek. Znamenalo by to stopku třeba na celý den. Zároveň pokud je dost lidí, tak se zrychlí provoz a na konci dne budou všichni spokojení.

Když chceš ukončit jízdu, tak přibližně v půlce poslední rovinky zvedni ruku nebo zamávej na operátora. Tím mu dáš najevo, že chceš skončit a on může vystartovat dalšího jezdce. Pak si vyhraň mimo dráhu vleku a na vyhrazeném místě něžně polož hrazdičku do vody. Většinou je místo pro vystupování označené jednou nebo dvěmi bójemi a nachází se před posledním sloupem (s motorem). 

V případě, že se ti jízda zdá nekontrolovatelná nebo máš z něčeho blbý pocit, tak není nic jednoduššího, než se pustit hrazdy a zadkem si sednou do vody. To tě bezpečně zastaví. Tohle pravidlo platí obzvlášť pokud se bojíš, že bys někoho mohl ohrozit nebo nechtěně najet na překážku.

Pískání, troubení, limit koleček?

Pokud na tebe někdo z mola píská, troubí, volá nebo vidíš něco co se ti úplně nezdá, tak radši vždycky vystup. Nejčastěji jde o to, že je stanovený maximální limit koleček, který jsi překročil a místo tebe chtějí dát nového jezdce. Ale jsou i situace, kdy je potřeba všechny dostat z vody, protože se například blíží bouřka nebo se musí zastavit vlek a něco opravit. Obecně je tak nejlepší vystoupit a zeptat se, co se stalo. Ještě si dáme na konec jednu úsměvnou, ale zároveň celkem častou situaci. Pokud budeš v poslední rovince na někoho mávat, jak ti to krásně jde a že už jsi objel skoro celé kolečko, tak se nediv, když tě operátor vypne. Zvednutá ruka pro něj znamená vystupuju.

Jak na wake stvořil

Martin Ludvík
Další články autora

Další zajímavé články

Junior Wake Tour jde do finále tuto sobotu na Merkuru

Je to tady. Poslední finálová zastávka Junior Wake Tour je za dveřmi. Pojede se stejně jako minulý rok na Merkuru, ale co ani zdaleka nemusí dopadnout stejně jsou celkový vítězové Tour! No prostě jde o hodně, tak si k tomu pojďme něco říct a zároveň se ohlédnout za předposlední zastávkou v Polsku.

Kuba Zalejsky k nám posílá MAYAN TRIP MOVIE!

Kuba v našich kruzích rozhodně není novou tváří. V létě pořádá Rajdrs kempy po celém Česku nebo lítá za kitem v Polsku. No a v zimě si jezdí často zajezdit do teplejších krajin. Dneska se na jeden takový výlet můžeš podívat i ty, protože nám Kuba společně s Kasia představí svůj MAYAN TRIP!

Máme tu pozvánku na další závod JWT a report z Wakeportu

Junior Wake Tour míří na svojí 4. zastávce do Polska do Wake Zone Stawiki! Řekneme si k závodu to nejdůležitější a taky se poohlédneme po minulé zastávce na Wakeportu.