Mrkni, jak se vyrábí prkna značky CHOC

O Českém výrobci CHOC jsi už asi slyšel, ale víš, co dělá tohohle výrobce prken jiného od ostatních? Rozhodně není náhoda, že jejich wakeboardy vídáš pomalu na každém vleku u nás. Stojí za tím více než 20letá tradice a zkušenosti, které si dneska přiblížíme.

Historie značky sahá až do 90 let, kdy v Třebíči začaly vznikat první snowboardy pod značkou CHOC. Všechno se ale posunulo, když se před 12 lety změnilo vedení a celá výroba se přesunula na Vysočinu do městyse Bobrová a s touto změnou by se dalo říct, že začala nová éra, která je ještě více zaměřena na kvalitu a individuální přístup. Žádná strojová výroba, ale vášeň vytvářet prkna, na kterých je radost jezdit!

Značka tě dokáže vybavit na vodní nebo zimní radovánky, kvalitními prkny s vyšší přidanou hodnotou. Ať už se bavíme o snowboardu, splitboardu nebo wakeboardu kluci ve firmě si potrpí na kvalitě a spokojenosti zákazníků a udělají pro to první poslední. V Bobrové na Vysočině se kombinují tradiční postupy, ruční výroba a inovativní materiály ve všech krocích výroby. Díky tomu jejich produkty vyčarují úsměv na tváři kdejakému shreďákovi

Pojďme si postupně představit, jakými kroky musí prkno projít, než se dostane k tobě do ruky. No a protože jsme wakeaři, tak si to ukážeme na wakeu a každý proces proložíme otázkou mířenou přímo na CHOC.

1. Materiál, shape, styl jízdy?

Než se pustíme do výroby prkna, tak si musíme určit pro koho a na jaký styl wakeboard bude. Dle toho připravit outline a 3D profil. Dále vybrat ty nejlepší možné materiály, protože každý detail ovlivní, jak se ti na prkně bude jezdit. Kluci z CHOCu ve spolupráci s týmem jezdců postupně vyladili 8 modelů. Z toho 6 pánských, jeden dámský a jeden dětský.

Každý má trochu jiný shape, tvrdost nebo materiály, ale pokud by sis z jejich nabídky nevybral, tak fantazii se meze nekladou. Můžeš si vytvořit prkno přesně podle tvých představ. Je libo super úzký stance, karbonové vyztužení nebo směrový shape? Není problém! Věř tomu, že toho ve firmě zkusili vážně hodně a dokáží ti poradit a vybrat desku ideální pro tebe.

Jaký materiál používáte pro wakeboardové jádro a proč?

"Tuto otázku nám naši zákazníci kladnou poměrně často. Pro wakeboardy používáme dřevěné jádro v kombinaci pavlovnie a buku. Pavlovnie je má velkou výhodu v nízké váze a buk využíváme kvůli jeho pevnosti pouze v oblasti inzertů. Díky tomu jsou inzerty pevně ukotveny v konstrukci a chráněny proti vytržení."

2. Výroba prkna a design

Prvotní rozhodování máme hotové, tak se pojďme společně podívat, jak se takový wakeboard vlastně vyrábí. Výroba se musí rozdělit na jednotlivé polotovary: jádro, skluznice, vrchní folie a další materiály. Jádro se frézuje na CNC, kde získává svoji základní podobu. Folie a skluznice lze potisknout různými způsoby a podle typu grafiky lze tisknout sítotiskem nebo sublimačně. Jakmile jsou všechny polotovary připravené, tak se spojí epoxidovým lepidlem a následně vkládají do lisu kde díky teplu, tlaku a času dostávají svůj finální tvar.

Po lisu se prkno nechává jeden den odpočinout, dozrát a následně jde zpátky na ponk na hrubé opracování a finální tvarování. V poslední fázi se prkno brousí, kontroluje, zabalí a když je všechno perfektní, tak se pošle k tobě!

Kolika lidem projde wakeboard pod rukama, než je finálně hotový?

"Když pomineme připravenou část tak u nás ve výrobě pracuje 12 lidí. Každý z těchto lidí pracuje na určité části produktu. Jakmile jsou všechny procesy hotové je na řadě expedice až před vaše dveře."

V předchozím odstavci jsme hotovou folii s designem zmínili velmi krátce, ale co se týče grafických a tiskových možností, tak i tady máš velký prostor se vyřádit. Některé modely mají víc možností grafiky a ty si tak můžete vybrat design, který ti více sedí. Krom toho ti CHOC nabízí i možnost vytvořit si svůj vlastní design od A do Z. Holčičí model už navíc třetím rokem pomáhají navrhovat holky z Flamenellu, které prknu umí dát ten správný styl!

Jaký nejzajímavější nebo nejšílenější design jste pro někoho dělali?

"Je pravda, že jsme nadšení kolik kreativních custom designů jsme už viděli. A je vidět, že tahle možnost je pro naše zákazníky lákavá. Šíleností i zajímavostí bylo opravdu spousty. Ceníme si například custom designu od Lukáše Václava, který spojil svoji zálibu wakeboardu s profesí/vášní včelaře."

Custom design Lukáše Václava

3. Distribuce a doprava

Finální prkno se k tobě musí nějak dostat a tady se firma CHOC rozhodla prodávat prkna zákazníkům napřímo, a tak odpadá celá tradiční distribuce. CHOC jde cestou přímého prodeje, který má řadu výhod. Desky tak nejdou přes žádné prodejce, ale jedou přímo z výroby k tobě. Tím se na procesu ušetří a ty jako zákazník získáš lepší produkt za stejné peníze a zároveň máš lepší kontakt se samotným výrobcem a spoustu věcí můžeš ovlivnit. Tímto je proces mnohem jednoduší a příjemnější pro všechny.

Co máte na vašem modelu a kontaktu se zákazníky nejradši?

"Věříme, že přínos je na obou stranách. Hlavním benefitem pro zákazníka je přímá komunikace s výrobcem. Tím pádem možnost custom produkce, od designu až po samotnou strukturu jádra. Dále si můžeme ověřit, zda svoji práci posouváme správným směrem a naše klientela vidí náš zájem o jejich názory a reálnou možnost něco změnit."

4. Wake na vodě

Když už zhruba víme, jak proces výroby funguje, tak si pojďme něco říct o tom, jak se i ty můžeš svést na wakeu CHOC a všechny jejich produkty otestovat na vodě! Kluci během celé sezóny jezdí do wakeparků, kde si jejich desky můžeš zdarma půjčit a otestovat, co ti sedí nejvíc. Všechny zastávky najdeš v našem kalendáři a my ti je určitě doporučujeme, protože to je nejlepší způsob, jak zjistit, co ti vyhovuje. Pokud by ti ale ani jeden termín nevyšel, tak nezoufej. V CHOCu ti rádi wakeboard zapůjčí i individuálně po domluvě!

Zkrátka a dobře je CHOC značka, která z kvalitních materiálů, inovativními způsoby a poctivou ruční prací vyrábí skvělé produkty. Jde vidět, že je baví co dělají a ještě radši vidí nadšené zákazníky. No a jestli chceš vidět jejich prkna v akci z klidu gauče, tak mrkni třeba na Sébu Štolfu, Huga Vaníčka nebo Jáňu Krčmovou. Ti mají s wakem nalítáno hodně a třeba tě nainspirují si taky jít zajezdit!

Publikoval

Martin Ludvík
Další články autora

Tento článek vznikl jako placená PR spolupráce

Další zajímavé články

Podívali jsme se pod pokličku značky Flamenell!

Flamenell je značka, kterou hrdě reprezentuje komunita holek, co milují všechny board sporty! Každou chvíli pořádají nějakou akci, kemp nebo minimálně fandí všem holkám co jezdí a podporují naši komunitu. Vždycky na sobě mají něco z jejich parádního oblečení, ale ani tam nezastavují. V článku jsme vyzpovídali zakladatelku Nelinou Veselou, tak si to dej!

Čekuj indoor wakepark v podání Rileyho Dillona a jeho edit "Free Agent"

Toronto uprostřed zimy rozhodně wakeboarding nekřičí, ale i tak se ho tam na konci ledna dočkali. V rámci výstavy lodí se tam totiž konal Indoor Wakeboard Canadian Championship! No a tam samozřejmě nesměl chybět ani Riley Dillon a Matt Bujok, kteří nám právě servírují jejich highlight video.

Sleduj v sobotu živě závody ze Siargao Wakeparku!

Závody uprostřed džungle! Přesně to si na sobotu připravil Siargao Wakepark a přijít o to nemusíme ani my, protože celou akci můžeš sledovat živě i z té naší betonové džungle. Čeká nás nabitý lineup světových jezdců a setup složený z betonového poolgapu, kickeru a trubky. Závod začíná v 7 hodin ráno našeho času, takže ideální záležitost na koukání z postele!