OFF-SEASON: Rovnováha do života s balance boardem

Wakeboardová sezóna už nám dávno skončila a co teď? Přece nemůžeme jenom ležet doma na gauči a nic nedělat. Nějaký pohyb to chce a když už máme ten luxus si vybrat, tak ať nám to i pomůže v létě na vodě! Jednou z takových aktivit je balance board, tak se na něj pojďme podívat.

Co to ten balance board vlastně je? Balančních pomůcek existuje celá řada, ale ten, který nás bude nejvíc zajímat je v podstatě dřevěné prkno na válci. Další typy mají své využití hlavně v oblasti jogy nebo pilates, takže pro naše potřeby bude lepší ten, co nejvíc připomíná wake. Zároveň se na něm dá nejvíc tríčkovat což prostě chceš!

Hezké že už víme, o co jde, ale k čemu nám to prkno je sakra platný? V první řadě je to pohyb, což už samo o sobě stojí za to, ale má to i spoustu dalších benefitů, které my wakeaři oceníme o to víc! Tady je výpis několika výhod, které si postupně rozebereme ještě podrobněji.

  • Zlepšíš si tím rovnováhu a motoriku
  • Posílíš vnitřní svaly, které ani nevíš, že máš
  • Zvýšíš si šance, že se v létě nezrakvíš
  • Nutí tě to být ve střehu a reagovat okamžitě
  • Zapojíš celé tělo a bude tě to bavit

existuje vůbec lepší spot?

Rovnováha a motorika

Kdo by to byl čekal, že něco, co se jmenuje balance board nám pomůže s rovnováhou. Svět je fakt pozoruhodné místo. Nicméně to tak skutečně je a pro nás je to jedna z nejdůležitějších výhod balance boardu. Není potřeba tady vysvětlovat, že na jízdu na wakeu je rovnováha potřeba, ale o to víc je to znát ve chvíli, kdy začnete trefovat první bedny a raily. Navíc věřte tomu, že každá aktivita, co zlepšuje rovnováhu je pro lidi skvělá! Tím, že válec pod tebou pořád někam odjíždí, tak tě to nutí neustále prkno vyrovnávat a tím se zlepšuješ. Hlavně to je disciplína, kterou každý den netrénujeme, tak je dobré jí věnovat čas, který si zaslouží. Motoriku zase potrénují růžené pohyby, co se na balance boardu dají dělat. Jedna věc je na něm stát, ale skočit na něm třeba shove it už je jiný záhul na mozek.

Posílení vnitřních svalů

Nebylo by to pořádné cvičení, kdybychom se u něho nezapotili, ale i to balance board umí zařídit. Tím, jak se pořád musíme hýbat a srovnávat, tak chtě nechtě oddřou naše svaly. Největší záhul dostávají vnitřní svaly v břiše, které jsou obzvlášť potřeba na wakeu. Do těla, ale dostane i zbytek svalů a nejlepší na tom je to, že si to pomalu ani neuvědomíš. Tak moc se musíš soustředit na to co děláš, že tě v tu chvíli nějaké cvičení vůbec netrápí.

Zlepšení mobility a zpěvnění těla

Další výhodou je určitě prevence všemožných zranění. Málo jaký pohyb tě takhle hezky zpevní a protáhne jako pár tréninků s balance boardem. Nejvíc to pomůže s mobilitou kotníků, ale zase to funguje dobře i na zbytek těla. Neznamená to, že budeš najednou nesmrtelný a nezranitelný, ale musíme tomu jít trochu naproti.

Rychlejší reakce a celé tělo ve střehu

Vypadá to celkem jednoduše, ale všichni, kdo to vyzkoušeli, moc dobře ví, že taková brnkačka to taky není. Je potřeba se neustále soustředit a sledovat, co se s našim tělem děje. Jedna malá chvilka nepozornosti a hezky tě to vytrestá. Další skvělá věc je v tom, že nikdy nebudeš umět na balance boardu všechno. Je to podobné jako na wakeboardu. Pořád je co zlepšovat a co zkusit jako další trik.

takhle si to dává @seb_stolfa na @fluence_boards!

Jaký balance board vybrat?

V podstatě je to jedno. Hlavní je, že s ním budeš spokojený a budeš ho rád používat. Některé z nich mají na konci prkna zarážky, díky kterým ti prkno nesjede z válce úplně, ale osobně bych bral prkno bez nich. Sice to bude o něco těžší, ale o to lépe se pak dělají některé triky. Komu se nechce utrácet, tak to ani není nic složitého na výrobu. V podstatě jde o kus dřeva a kulatou trubku. Dobře se dá využít i starý skate a jako roller může posloužit PVC trubka nebo se dá vzít i co nejvíc naplněná petka s vodou.

Balance board v kostce

Balance board je ve zkratce skvělá volba na off-season trénink jak na wake, tak na cokoliv jiného. Kombinace podobných benefitů z jednoho sportu se těžko hledá a třešničkou na dortu je fakt, že tě to prostě bude bavit!

malá ukázka co se dá na balanece boardu dělat od Bredder Balance Board

Napsal a s radostí publikoval

Martin Ludvík
Další články autora

Další zajímavé články

Nenech si v sobotu ujít závod RedBull WakeDuel 2022!

Máme před námi další závodní „svěťák“. Tentokrát se wakeboard špička sjela v jednom z nejlepších wakeparků vůbec a to do 313 Cable Parku v Litvě. Tam se totiž jede již tradiční RedBull WakeDuel! Těšit se můžeme opět na nervydrásající klání s jedním vítězem, kde proti sobě budou stát ti nejlepší z nejlepších. Tak se na to pojďme podívat pořádně.

JUNIOR WAKE TOUR v Györu se jede již příští sobotu

Je to tady, letošní první závod JUNIOR WAKE TOUR se pojede v sobotu 11. června ve Westside Cable Park, Györ. Máme se na co těšit, ale určitě bychom si měli i k první zastávce něco říct, ať víme, co nás čeká.