Uložte svůj neopren k zimnímu spánku

Neopren je velký kámoš, ale musíme se o něj starat, jinak nám za chvíli bude úplně k ničemu. To určitě nikdo z nás nechce, když už jsme za něj dali takový majlant. Co tedy můžeme na konci sezóny s neoprenem udělat?

Léto je oficiálně za námi, a ne všichni se ještě dostaneme k vodě. Myšlenka zmizet někam do tepla a zajezdit si je neskutečně lákavá, ale ne vždycky se povede uskutečnit. Tak jako tak je dobrý nápad dát trochu lásky našemu neoprenu, který nás celou tu dobu držel v teple.

Neopren je hodně vybíravý

Neopren není jako kdejaké triko, spousta věcí se mu moc nelíbí a snižuje jeho životnost. Díky jeho vlastnostem si můžeme dát ještě pár koleček na vleku, když už tomu počasí nepřeje, ale měli bychom se o něj dobře starat. První, na co bychom si měli dát pozor, je jako ho oblékáme a svlékáme. Neopren je sice pružný, ale to neznamená, že bychom za něj měli rvát. Oblékat si ho postupně a moc za něj netrhat. Nejlépe to jde, když je tělo suché. Horší už to je, když jsme zpocení nebo mokří. Když to jo nejde, tak můžete zkusit vychytávku s igeliťákem. Vezmete si na ruku klasický igelitový sáček a pak do rukávu vklouznete jedna báseň, to stejné pak pro zbytek končetin.

Další na řadě je pak samotná péče o neopren. Čistit bychom ho měli častěji než jednou za rok, ale alespoň na konci sezóny bychom to měli hecnout. Za tu dobu se na něm zevnitř usadí celá řada bakterií, zaschlého potu a dalších nechutností. Kvůli tomu neopren často neskutečně smrdí a zadruhé to není extra dobré pro naše tělo ani neopren samotný.

Jak neopren umýt?

První, co můžeme udělat je to, že ho pořádně propláchneme v čisté vodě. Co si budeme říkat, v našich podmínkách připomíná občas voda na vleku spíš hrachovku než něco, v čem bychom se chtěli dobrovolně koupat. Proto alespoň sprcha udělá hodně. Zbavíme se tak všemožných nečistot, rostlinek, mikročástic z kůže a potu. Všichni si rádi dopřejeme horkou sprchu, ale pro neopren to taková krása není, proto je ideální vlažná voda. Nejlepší by bylo to udělat po každém ježdění, ale to dokáže jenom pár vyvolených jedinců.

Kombinace krásně zelené vody, potu, moči (ruku na srdce, všichni víme) a další vlivů je někdy skoro smrtící. V těchto případech už obyčejná voda nepomůže. Musíme nasadit silnější kalibr. Pračka je skvělý pomocník, ale v tomto případě hrozí, že si poškodíte švy, zip nebo materiál jako takový. Nějaké věci si prostě musíme oddřít po staru ručně. Nejlepší je vana nebo nějaký velký škopek/kýbl kam neopren naruby naložíme. Opět platí vlažná voda, do které přidáme ideálně speciální přípravek na neopreny. Případně může posloužit nějaký jemný a co nejvíc šetrný prostředek na mytí např. mýdlo pro děti.

Jakmile je neopren umytý a nesmrdí jako kdyby v něm něco hnilo, tak přichází na řadu sušení. Sušička opět nepřichází v úvahu a pozor si musíme dát i na přímé slunce. Nejlepší je, když neopren necháme uschnout naruby ve stínu. Můžeme ho pověsit přehnutý v pase přes ramínko, hodit přes tyč nebo židli. Naopak bychom ho neměli věšet za ramena, protože tím se může postupně vytáhnout a to nechceš. Jakmile je suchý, tak ho ještě otočíme ať proschne úplně z obou stran.

Když už je neopren konečně suchý, tak můžeme přijít k poslednímu kroku, uskladnění. Nejlepší je nechat celý neopren natažený ležet. Ale upřímně, kdo na to má doma místo? Dobře postačí i když ho necháme zase na půl přes ramínko nebo položený ve skříni. Jediné, na co si dejte pozor, aby tam nebyl nějak moc narvaný nebo zmačkaný.

Shrnuto podrženo bychom se měli o svůj neopren alespoň trochu starat. Když u toho budeme navíc trochu přemýšlet, tak nám i vydrží slušnou řadu let a spokojeně nás bude hřát. Naštěstí nejezdíme ve slaném oceánu, kde je sůl ničí rychleji, ale i tak bychom si měli občas na neopren vzpomenout a trochu ho zkulturnit.

Publikoval

Martin Ludvík
Další články autora

Další zajímavé články

Riders Meeting jde v neděli online!

Riders Meeting THE MOVIE má za sebou 4 vydařené premiéry a už tento víkend půjde online! Internetová premiéra proběhne v neděli 9. 6. ve 20h večer na YouTube kanálu Freeride.cz. Celý nejnovější český wake film si tak budeš moct pustit z klidu tvého gauče. Takže to můžou dohnat všichni, co to ještě nestihli nebo si můžeš znovu pustit tvojí oblíbenou část!