Burton European Open 2010 - Day 08
19.1.2010
Poslední den Burton European Open 2010 je za námi. Na programu bylo finále Half-Pipe a vítězem se stal opět Fin Peetu Piiroinen. Pokud se chcete dozvědet o průběhu dne více, čtěte dále.
Nevím jak to v Laaxu dělají, ale počasí je zkrátka na finále vždy jako z omalovánky. Letos tomu nebylo jinak a tak se „evropská generálka“ na Olympiádu rozjela ve velkém stylu. Už od rána se na dvou protilehlých rádiusech zakousávaly v semifinále prkny do sněhu slečny. Díky účasti 36leté Japonky Akiko Miwy ovšem také dámy. U některých slečen bylo vidět jak v rampě nabírají na zkušenostech a své triky předvádí ladněji než předtím. Našim štěstím v holčičím semi bylo, že Šárka Pančochová postoupila i přes ne zcela čisté jízdy do finále.
Hlavní souboj se pak obdobně jako finále slopestylu konal na přezkáčku mezi šestnácti nejlepšími muži a osmi ženami. Každý ve třech jízdách mohl vylepšit své finálové skóre. Holčičí skupině nastavila laťku Paulina Ligocka, když na prvním heatu zavdala ne příliš hezkou, ale přece odjetou FS 900. Osobně si ale myslím, že pokud holky takové triky dělají, rozhodně by vše vypadalo lépe, když vyletí aspoň o metr výše, protože pak trik bez dostatečné amplitudy vypadá spíše jako tzv. „vrtulník“.
Boj v mužské části byl velmi vyrovnaný. Padaly například jízdy s třemi rotacemi 900 a jednou 1080. Už od začátku bylo jasné, že nasazení jezdců i bez známých osob ze zámoří bude velké. Opět zde nechybělo velké zastoupení Skandinávců. Ti také od začátku obsadili první příčky. Svou sérií triků FS 1260, FS 540 a FS Double Cork se teprve dvacetiletý Iikka-Eemeli Laari vyhoupl na první příčku, kterou až do poslední jízdy udržel. Nepřehlédnutelným faktem, obdobně jako u Gjermunda Braatena ve slopestylu, bylo jeho probojování až z předkvalifikace, což je úctyhodný výkon.
Známá to osoba závodního snowboardingu Peetu Piiroinen se dvě jízdy trápil s kombinací FS 720 do SS Double Cork (poměrně hrůzostrašný pád v druhé jízdě) až mu to při poslední jízdě vyšlo, navíc z mnohem hezčím stylem a výškou než jeho krajanovi. Když jízdu na konci doplnil svým klasickým Alley-oop BS Rodeem do perfektu, nezbylo mu než zvednout ruce a začít pomalu slavit. Rozhodně mu vítězství upřít nešlo, na rozdíl od finále holek, kde vyhrála jízda Pauliny Ligocke, jež byla v podstatě bez grabu. Faktem, který mi u těch nejlepších jízd začíná chybět, je absence rovného vysokého grab airu. Jízdy jsou totiž složeny jen z rotačních prvků a ať už se jedná o jakkoliv náročné triky, nejsou bez klasického poletu už tak hezké. Bylo už jasné, že na prvních dvou pozicích se usadilo finské duo díky Double Cork rotacím. Toho si byl jistě vědom Iouri Podladtchikov, který ve své poslední jízdě dropnul rampu na switch a vypráskl hned na prvním odrazu SS Double Cork. To, co trochu zaráželo, byla jeho absence helmy. Po zranění Kevina Pearce mi to připadlo jako dost nezodpovědný krok. Navzdory tomu se Iouri vyšplhal na třetí pozici a tak bylo rozhodnuto.
Celkové výsledky:
1 Piiroinen Peetu FIN 94.17
2 Laari Ilkka-Eemeli FIN 93.83
3 Podladtchikov Iouri SUI 91.50
4 Sandbech Stale NOR 90.83
5 Malin Markus FIN 88.33
6 Korpi Janne FIN 84.33
7 Koski Markku FIN 83.00
8 Haller Christian SUI 82.83
I když bylo jasné, že výsledky určí víceméně rotační kombinace, nelze opomenout dva pány a to Xavera Hoffmana a Markku Koskiho. Oba dávali zajímavé jízdy, kde vždy dělali jiné triky než v jízdě předtím. Burton European Open 2010 je za námi, přineslo pohled na to, co bude možné na Olympijských hrách vidět, a ukázal se obrovský posun v tricích vpřed. Raketový vzestup mladých tváří je nepřehlédnutelný a nedá se zastavit. Českým jezdcům zkrátka nezbývá než cestovat a zabíjet, protože jinak zůstaneme díky jedné paní u známého přísloví „Výjimka potvrzuje pravidlo“.
PS: Vše o Šárce Pančochové, o jejich finálových jízdách i o jízdách ostatních slečen se dozvíte na sekci Girls.
Další zajímavé články
Víkend 13.-15. března patří akci sezóny - Bukovka Winter Fest 2026!
Bukovka Winter Fest 2026 je víkendový zimní festival v Horském resortu Buková hora, který spojuje snowboarding, contesty, testování vybavení a silný hudební line-up do jednoho nabitého víkendu. Z původní lokální session vyrostl event s evropským přesahem, kde se na jednom místě potkávají amatéři i PRO rideři. Přes den tě čekají závody a doprovodný program zdarma, večer pak velké party nights s výraznými jmény domácí i zahraniční scény. Pokud hledáš kombinaci ježdění, progresu a festivalové atmosféry, tohle je jeden z vrcholů zimní sezóny 2026.
V sobotu 21.2. se vrátí Sněžné Děvky do Perninku! Tak doraž taky!
Pernink je zpátky ve hře. V sobotu 21. 2. 2026 se po 40 letech vrací závody tam, kde český snowboarding začal!
Horsefeathers holčičí crew ve videu Different Roots, Same Stoke!
Takhle to vypadá, když se tři riderky z různých koutů naší planety sejdou na jednom místě a několik dní si naplno užívají společný snowboarding. Plzeňský brand Horsefeathers pozval Slovenku Tinku Droppovou, Japonku Uki Sagu a Belgičanku Anne-Sophie Lechon do Penken Parku, aby spolu strávily pár dnů na kopci a vzniklo z toho plnohodnotné video "Different Roots, Same Stoke"!










